Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Skitury w Beskidach


MajorSki

Rekomendowane odpowiedzi

Wspomnę jeszcze o czymś.Według mnie Beskidy to idealne miejsce na skitury (jak jest odpowiednio dużo śniegu) i nie przypadkiem kupiłem szerokie i bardzo lekkie narty.Powoli kompletuję sprzęt i być może w przyszłym roku najwięcej dni spędzę właśnie tak.

A masz zamiar wiecej chodzic czy wiecej zjezdzać? :) chetnie tez bym sie pisał :P bo ostatnio zaraziłem się jazdą off-piste przy wyciągach. Wiem że niektorzy jezdzą po Szyndzielni (to jest dozwolone? :P) a kolejek chyba brak :P. Ostatnio tłok zaczyna mnie denerwować, jak wczoraj odwiedziłem Czantorię, Stożek i Cieńków to wskrocie, Czantoria duże kolejki, Cienkow... o 18 odpiąłem narty bo zaczeła się jazda darmowa a ja zdarzyłem zjechać 3 razy :P, za to na Stożku cudnie! i bez kolejek, szukałem gdzie by tu można pojezdzić w głębszym śniegu ale wsumie odpusciłem i cieszyłem się jazdą po nowo "odkrytym" stoku.

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz zamiar wiecej chodzic czy wiecej zjezdzać? :) ...

Jeszcze nie wiem jak to będzie wyglądało,ale takie plany powoli robię.Na Szyndzielni jeżdżą,niby oficjalnie trasy żadnej nie ma,ale ciągle można zjechać byłą nartostradą (czerwony szlak),albo też nieco już zarośniętą Saharą. :) Kolejek jakichkolwiek do gondolki brak,ale karnetów dla narciarzy też nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiązania skiturowe czy zostawiasz zjazdowe + Alpine Trekker? pytam bo sam chciałbym zacząć małym kosztem ale nie wiem czy to się sprawdza :/. Ja raczej chciałbym wiecej zjezdzac ale jednoczesnie chciałbym mieć możliwość krotkich podejść w przyszłości być może te proporcję by się odwrociły :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jakie narty zakupiłeś? ile pod butem? i buty zostawiasz zjazdowe czy bedziesz kupował skiturowe? :) sory ze tak mecze :P

K2 Coomback,102 pod butem.Czy kupię nowe buty,jeszcze nie wiem,zależy od kasy... ;)

Coś takiego tylko z inną szatą graficzną.

PS.Ponieważ dyskusja się rozwinęła nie na temat,prosiłbym Moderatorów lub JC o utworzenie nowego wątku,żeby się nie straciło. :rolleyes::

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Johny a ja właśnie się wzbogaciłem o Rossignole S3BC 180cm :) ahhh podpuściłeś mnie :P

Gdzie kupiłes AT? i za ile? :P i takie pytanie techniczne... użytkując go mamy go cały czas wpiętego w wiązania? tz. czy zjezdzamy czy wchodzimy czy tylko do wchodzenia zakładamy?

Dzisiaj jadąc na Pilsko przejezdzalem obok Magurki? tam chyba musi być fajnie na skitury i zjazdy? :D a swoja droga to na Pilsku były dzisiaj jakies zawody skiturowcow :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje! :)

AT wpinasz tylko do podchodzenia,później wypinasz i jedziesz w normalnych wiązaniach i butach.Chyba,że zainwestujesz w te specjalne,ja na razie chcę sprawdzić czy jest to konieczne.Ja polowałem od jakiegoś czasu na alledrogo,bo w sklepach internetowych były najpierw po 450,a ostatnio nawet po 475zł.Mi się udało wyrwać nówki za 250zł! :applause:

Magurka całkiem fajna,ja tam kiedyś z buta wychodziłem i zjeżdżaliśmy z kolegą po asfaltowej drodze,tzn.pod równym śniegiem był asfalt... :wink: Myśleliśmy też o czymś więcej,ale nigdy tego nie zrealizowaliśmy,może niedługo?

A Pilsko?Oby dotrwało do maja,jak w zeszłym roku!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie poluje na wiązania skiturowe jak nie trafie do 300zł :P to biore AT. Jak zakupie wiazania badz AT to sie pisze na Magurke :P. Dzisiaj Pilsko bardzo fajnie byłem pierwszy raz i uważam że jest to jedna z ciekawszych "górek". Co prawda na gorze mgła, potem gdy polepszyła się widoczność to zaczął padać snieg :). Najlepsza trasa z pilska przez miziową do szczawiny, no i niebieska z Kopca do pol. Bartek( a jeszcze bardziej patrząc na mape to w prawo była fajna trasa miedzy trzewami cała zamuldzona :D a na koncu przed wyjazdem na polane jest sciezka stroma w dol i ostro pod góre), a jadąc w doł widziałem spowo świeżego śniegu miedzy drzewami a tam wsumie las rzadki :D troche czasu zabrakło bo tylko 4h a chciałem wszystkie trasy obskoczyc i się zapoznać :). A najlepszy freeride był na czarnej :P a ktos na forum pisał że wcale nie jest ostra ale ze względu na jej przygotowanie potrafi dać w kość :P. No i dała :P ale po pierwszym zjezdzie musiałem jeszcze 4 razy zjechac :D muldy po pas :P a na koncu wypłaszczenie prawie do jazdy na krawedzi. Następnym razem wiecej czasu poświece na szlifowanie off-piste ;) a i mam nadzieje ze juz na nowych nartach

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba odróżnić opcję freeride z niewielkim podejściem od długotrwałych wypraw gdzie na nartach idzie się wiele godzin (skitury). W pierwszym przypadku trekker plus buty zjazdowe od biedy mogą być - jeśli podejście nie zajmuje więcej niż powiedzmy godzinę. Inaczej to mordęga. W "klasycznych" skiturach taki zestaw to nieporozumienie. Szerokość dech 100 mm też jest raczej trochę za duża.

Bardzo szybko warto jest pomyśleć o butach turowych. Z całą odpowiedzialnością powiem, że to świetny sprzęt także do zwykłego zjazdu. Ja w każdym razie mam freeridowe Factory BD (z dwoma wymiennymi podeszwami) i bardzo lekkie TLT 5 i te drugie stają się moim podstawowym sprzętem narciarskim także na boisku. Nie mogę się nadziwić, że tyle lat "męczyłem" się w klasycznych kobyłach zjazdowych. Trzeba powiedzieć, że teoretycznie te buty nie współpracują z wiązaniami zjazdowymi i lepiej mieć wiązania turowe.

Ogólnie przyszłościowo sprzęt trzeba skompletować od nowa, starannie wybierając wiązanie (i nartę) bo za tym idą inne wydatki (foki i harszle) ale gra jest warta świeczki.

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty też przemyśl - używa się dużo lżejszych - inne gatunki drewna (np paulownia) i bez titanalu. W ogóle kompromis przesunięty jest w stronę wagi i długości (raczej wzrost, pod stopą 80-90 mm, r>20m. Może na początek kupisz jakiś starszy zestaw - są tanie.

Otwory (zakładając wykorzystanie starych nart) na pewno wyjdą w innych miejscach, stare bym zakołkował i zabezpieczył przed penetracją wody.

W ogóle temat jest złożony, występuje wiele bardzo różnych rozwiązań w zależnośći od celów, możliwości, miejsca turowania. Wejdź na skitury.fora.pl i poczytaj.

No i podstawową sprawą jest świadomość zagrożenia lawinowego a co za tym idzie jazda w ekipie, abc i podstawowa taktyka poruszania się.

Pozdro

Wiesiek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wujot w takim razie co byś doradził:

Wzrost 174cm, waga 64kg.

Buty zjazdowe Dalbello Axion 11 FLEX 100/110

Narty Rossignol S3BC 180cm -> http://www.skionline.pl/sprzet/narty,08-09,rossignol,s3bc,3098.html

Zakładamy że narazie nie stać mnie na wymianę butów wiec zostają zjazdowe, narazie krótkie podejścia przy wyciągach lub dłuższe na niewielkich górkach do wys. ok 1200m, bez tourowania w Tatrach, główne nastawienie to zjazdy. Gdy się wkręce to pomyślę o wymianie sprzętu lub modernizacji :P. Aha na nartach z tymi wiązaniami będę przebywał poza trasą jak i na trasach przygotowanych.

Dzięki i pozdro

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiek poruszyl dobry temat, czyli dobor odopowiedniego sprzetu.

ski turowcy uzywaja bardzo lekkich nart, wiazan, butow. Kazdy kilogram jest wazny, by miec jak najlepszy komfort przy wchodzeniu. Minus jest taki, ze gdzies zyskujemy, a gdzies tracimy.

Na podejsciu jest latwiej i lepiej, jednak przy zjezdzie, mzoe byc troche trudniej.

ja mam do foczenia K2 obsethed, z Baronami, czyli ciezki, zeby nawet nie powiedziec bardzo ciezki zestaw.

jednak gdy gdzies wejde, mam ta pewnosc ze zjazd dostarczy mi odpowiedniej frajdy, bo narta da rade. a takie np waziutkie Hagany, w glebokim sniegu przy zjezdzie, wymusza troche inna technike....

Obecnie mozna trafic dobre freeride'owe narty ktore sa na prawde lekkie, ale maja odpowiednio mm pod butem, co dla mnie = minimum 100mm, do tego tez fajnie miec rocker.

oczywiscie wybor rockera to tez trudna sprawa. bo jesli bedzie to duuuzy rocker, to odpowiednio dlugosc aktywnej krawedzi jest mniejsza, co skutkuje duzo slabszym trzymaniem na twardym, stromym co jest kluczowe w zlebach.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam do foczenia K2 obsethed, z Baronami, czyli ciezki, zeby nawet nie powiedziec bardzo ciezki zestaw.

Dla mnie chyba zbyt ciężki (do jazdy przytrasowej jak najbardziej - planuję coś podobnego choć chyba na Gotamach). Barony (szczególnie te nowe) to super wiązanie ale waga osłabia i czy rzeczywiście tak jeżdżę aby były niezbędne??? Jeśli kupię to jako nartę przytrasową tylko sporadycznie do łażenia.

Na razie "dekapitalizuję" Amaruqi Volki z F10. Czyli 88 mm. No i dochodzimy do sedna - życie pokazało, że wiązania są takie sobie - ciężko but się wpina, do podchodzenia wiązanie się cofa do tyłu co jest niby fajne ale przy trochę za długiej narcie +5cm powoduje kłopoty przy zwrocie na trawersie (szczególnie w głębokim), usuwanie lodu aby zapiąć szynę też wcale niezbyt wygodne. Do innych wiązań też koledzy mają zastrzeżenia a to harszle źle się ściągają, to za delikatne, to coś innego. Na razie mam w planach lżejszy zestaw na Verticalach i długość wzrostu z szerokością ostrożnie bo robię długie parodniowe trasy a zjechać zawsze się zjedzie choć przyjemność mniejsza. Choć jak widzę jak inni (Austriacy) jeżdżą to widzę, że nie w sprzęcie rzecz a umiejętnościach. Ogólnie wybór wiązania to podstawa i chyba tych verticali jestem w miarę pewien. Zresztą często widzę zestawy ciężkich nart z ultralekkimi speedami choć na ile to jest bezpieczne to nie wiem...

Temat jest naprawdę skomplikowany i warto się zagłębić. Na Beskidy szukałbym bardzo lekkich rozwiązań (takich jak opisałem). Problemem jest to, że chcesz używać butów zjazdowych co skazuje na wiązania szynowe. Pomysł z trekkerem średnio mnie przekonuje ale może przejściowo... Ja w każdym razie cały czas myślę i szukam i nie powiem abym był mądrzejszy.

Jedyne czego jestem 100 % pewien to buty - zdecydowałem się na TLT 5 Dynafita i jestem przekonany, że but jest genialny: naprawdę bardzo lekki (para 2.6 kg) a sztywny w jeździe i znakomity w chodzeniu. Mimo, że jestem sporo niższy od kolegów to mam zdecydowanie najdłuższy krok. Jak komuś pasuje to naprawdę warto kupić choć nawet w wersji turystycznej jest oczywiście dużo droższy od konkurencji.

Nie wiem czy coś wniosłem ale może to jakoś pomoże...

Pozdro

Wiesiek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sięzastanawiam: nie mysleliście o rakietach? Znajomi chodzą po Beskidach zimą -takze przełajowo- natomiast są "nienarciarscy".

Gregor, z tego co pamiętam Ty masz? Powiedz dwa słowa.

Mam narty rakiety;D

Ale nie rakiety sniezne.

Wg mnie to foki sa lepsze. Narty i tak musisz dzwigac na plecach, no chyba ze sobie tragarza badz osiolka freeridowego wynajmiesz

;)

Foki mam klejone, minusem ich, szczegolnie przy moim "roztrzepaniu" jest to ze zawsze przy odklejaniu, zaprusze gdzies sniegiem i pozniej juz sie gorzej trzymaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Skiturowebeskidy.pl Szczyrk Łukasz Urbanek 
To wypożyczalnia ,której szczególnie nie polecam. 
Zarezerwowałem sprzęt na weekend bo chciałem sprawdzić przed zakupem.Wynajem w piątek ok.13 zwrot w sobotę do 13, czyli jedna doba w cenie 100pln. 
Jak wypożyczałem ok. 13.00 to gość poprosił żebym oddał sprzęt do godziny 18.00 bo prowadzi jakieś zajęcia . Oczywiście choć było mi to bardzo nie na rękę bo miałem plany nocnego skituringu sprzęt oddałem mu na czas czyli po 5-ciu godzinach wypożyczenia. Rano miał mi oddać sprzęt . Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu odpisał mi rano sms-a , że dziś nieaktualne gdyż sprzęt wypożyczył i że może mi dać w innym terminie. 
Po prostu skasował 100pln i miał mnie i mój zaplanowany weekend ze znajomymi w górach w dupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...