Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Test trzech nart Elana


marboru

Rekomendowane odpowiedzi

Jadąc dzisiaj autem do Szwajcarii Bałtowskiej, telefon.

Dzwoni kmarcin i pyta gdzie jadę? Chyba wyczuł gdzie, bo dzwoni z informacją, że właśnie w tym ośrodku dzisiaj będą darmowe testy nart Elana.

Super - zwłaszcza, że nie mam doświadczenia z tą marką nart...w zasadzie nie mam zbyt dużego doświadczenia jeśli chodzi o testowanie nart.

Postanawiam skorzystać i pojeździć na wszystkim, na czym będzie można.

Namiot ustawiony przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej, przy trasie numer 4.

f52872e004b4cbcfmed.jpg

Trzech sympatycznych Panów, rzeczywiście testy są darmowe (na dowód)...ale niestety dużego wyboru modeli nie ma.

7035e18d55ac4f97med.jpg

Kilka par desek damskich i kilka męskich.

Testuję trzy rodzaje sprzętu.

Pierwsza to all mountain Amphibio 14 Fusion 168 cm z promieniem skrętu 14,1:

c9c3bd9fd3966b07med.jpg

Narta w porównaniu do moich Xsów - szeroka.

6e6759d1a72722d3med.jpg

Tył:

c47b101aaa86eaf2med.jpg

Moje wrażenia z jazdy są subiektywne, amatorskie, proszę więc o wyrozumiałość.

Narta twarda i dłuższa od moich o 6cm (mam 176cm wzrostu). Na twardym i równym stoku mam wrażenie, że jest mega stabilna. Średni i długi skręt wycina idealny i daje olbrzymią pewność w czasie jazdy.

Krótkie skręty wychodzą znacznie gorzej - pewnie przez sporą szerokość.

Jakoś dziwnie się czuję z nimi na nogach - jak w...klapkach...

Jeśli chodzi o design, to taki sobie.

Ogólne wrażenie - średnie.

Jak dla mnie - nic ta narta nie zmieniłaby dla moich umiejętności. Sama jazda - na moich Salomonach Aero Xsach o wiele bardziej mi się podoba.

Druga narta jaką testuję, to slalomka Slx Fusion 165cm z promieniem skrętu 12,4:

c7797fea6ff19d03med.jpg

Zwróćcie uwagę, że narty Elana są oznaczone: lewa, prawa.

Tyły:

43239ab1f4a50c62med.jpg

W całej okazałości:

f0f036529277eddamed.jpg

Zakładając je na nogi ma się nieodparte wrażenie, że się jeździ na "żabich nóżkach" :happy:

Narta twarda z charakterystycznym kształtem dziobów.

Na twardym stoku to czysta przyjemność.

Super trzymanie i pewność.

Krótki skręt - nie wiedziałem, że mogę szybciej i dynamiczniej!

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony...

...tym bardziej, że jadąc na tych deskach uświadamiam sobie, że tym co dla mnie najważniejsze i sprawiające największą radość na nartach - to dynamika skrętu krótkiego i krótkiego niedokręconego. Taka jazda jest dla mnie esencją przyjemności.

Średni skręt wychodzi również świetnie na tej slalomce.

Długi nie jest zły...a może to tylko takie wrażenie, po tak niesamowitej jeździe krótkim?

Sam nie wiem?

Trzecia narta to gigantka Gsx Fusion 176cm o promieniu skrętu 17,8:

2b6d065f295d8e41med.jpg

Wygląd prawie taki sam, z tą małą różnicą, że "żabie płetewki" są bardziej smukłe.

Tyły nart:

0ad5dd21e766592bmed.jpg

Parametry stoku nie pozwalają na zbyt wiele, a w zasadzie nie pozwalają na nic.

Kilka długich skrętów z mega uwagą, by na kogoś nie wjechać.

Stabilność i szybkość.

Pojawia się uczucie, że promień skrętu jest za duży dla mnie. Walczę z nartami próbując wyciąć w warunkach komfortu krótsze "zawijasy" - a deski się nie poddają.

Pewnie, to brak gigantowego doświadczenia.

Dalsza jazda uświadamia mi, że po pierwsze - jestem narciarzem preferującym krótki skręt, po drugie w moich okolicach nie bardzo jest gdzie jeździć na tego typu sprzęcie...

...po trzecie - w Polsce na mocnym speedzie nie za bardzo będzie gdzie się rozkręcić na tych nartach...

...po czwarte - jako trzecia, czwarta para nart, zwłaszcza na alpejskie wyjazdy w przyszłości, rozwojowo - jestem na tak!

2eb80320806346e5med.jpg

pozdrawiam

marboru

Edytowane przez marboru
  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając oferty różnych stacji widziałem że gdzieś były testy blizzarda, niestety nie pamiętam gdzie.

Co daje nam takie rozróżnienie nart prawa lewa? Widziałem kiedyś kolesia który miał zwykłe narty i sam sobie markerem opisał która jest która

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając oferty różnych stacji widziałem że gdzieś były testy blizzarda, niestety nie pamiętam gdzie.

Co daje nam takie rozróżnienie nart prawa lewa? Widziałem kiedyś kolesia który miał zwykłe narty i sam sobie markerem opisał która jest która

Opisujesz: lewa, prawa, aby równo ścierać krawędzie.

W Elanie mają nowy system (amphibio) narta jest całkowicie asymetryczna. Dają gwarancję na 24 miesiące (albo 200 dni) i możesz śmigać.

Moim zdaniem to mega nie doceniona marka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie niedoceniana marka! Głównie za sprawą dwóch modeli: topowej slalomki i topowej gigantki. Spotkałem się kiedyś z opinią, że elan robi tylko dwie słuszne narty - właśnie slalomkę i gigantkę, ale nie są to dobre narty, są to genialne narty!

Zaufałem elanowi. Trochę z przypadku. Po świetnych recenzjach, jakie zebrała slalomka dostałem na nią dobrą cenę i zdecydowałem się. Ludzie! To była MIŁOŚĆ OD PIERWSZEGO WEJRZENIA!!! :) :) :)

Oto moja duma:

http://www.skionline.pl/sprzet/narty,09-10,elan,slx-waveflex-fusion-rs,4118.html

Pomimo tego, że jesteśmy ze sobą już tak długo, wcale mi się nie nudzi, jest nam razem bardzo wesoło i przyjemnie. Świetnie się rozumiemy. Za każdym razem, gdy na nią patrzę, to się ciesze - teraz też, bo stoi metr ode mnie i czeka na weekend :) A tak całkowicie poważnie: dziękuję elanowi za tę nartę.

I na koniec tego nocnego wywodu, piękny film:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisujesz: lewa, prawa, aby równo ścierać krawędzie.

W Elanie mają nowy system (amphibio) narta jest całkowicie asymetryczna. Dają gwarancję na 24 miesiące (albo 200 dni) i możesz śmigać.

Moim zdaniem to mega nie doceniona marka.

Trochę teraz poczytałem i metody są zupełnie różne. Jedni zalecają używania zawsze tak samo nart, a inni zamiany prawa lewa z każdym dniem na stoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Cześć

Zgadzam się w 100%. W końcu kto pierwszy wymyślił ideę taliowania... Ale to Amphibio do mnie zupełnie nie przemawia. Nie wiem dla kogo jest ta narta?

Pozdro

Przede wszystkim amphibio ma duże znaczenie dla ludzi doskonalących carving. To co zauważyłem bawiąc się amfibiami, to że dla kogoś kto nierównomiernie obciąża narty w skręcie (czytaj klasycznie) dużo łatwiej jest poprowadzić je na krawędzi. O ile dolna narta dość naturalnie wchodzi na krawędź bo jest mocno dociśnięta o tyle z górna ( w którą powinno włożyć się kolano) już tak łatwo nie idzie. Amfibio niweluje efekt myszkowania narty, ułatwia inicjację. Uważam, że ma to znaczenie tylko w przypadku umiarkowanych skrętów. W jeździe dynamicznej z odpowiednią techniką krawędź natychmiast łapie całą swoją długość i raczej o działaniu tak niewielkiego rockera nie ma tu mowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...