Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Polska - ceny skipassów 2014/15


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Ceny wszystkiego w Polsce są dla prezesików. Buty narciarskie markowe w 1994r kosztowały 200 - 500z,- dziś 1000 i więcej. Narty też kosmos cenowy - co takiego w nich jest? Złoto? Platyna..? Kosmiczne technologie...? Narty pal sześć, mogę wypożyczyć na te 2 tyg ale butów żadnych używanych nie założę. Podobnie jak majtek! Fuj.. boja wiem czy ktoś przede mną grzybicy nie miał albo tony cheddara na pietach... błeee... :stupid:

Byłem dziś w Decathlonie... "cęka mię spadła na glebę".. Kto to ma kupować...?? Kurtkę sobie chciałem kupić, bo mam puchową ultralekką ale ma -- 15 lat i pióra z niej uciekają.. Kupiona jeszcze w latach 90 w Niemczech za 150DM. Reebok... wygodna, lekka, duże kieszenie można sobie aparat schować itd.. Dziś w Decathlonie widziałem jakieś ścierwo w drobne prążki, pisze że puchowa ale chyba ma pióra z gumowej kaczki do kąpieli ;-) Człowiek w tym wygląda jak Bibendum po wakacjach w Auschwitz, a rozmiary są takie, że 2XL to chyba musiałbym nago w nią wchodzić bo swetra ani bluzy żadnej pod spód nie wcisnę! Nie jestem dubasem ale małe przedsięwzięcie mam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byśmy tu nie pisali, to narciarstwo nie jest, że tak powiem, artykułem pierwszej potrzeby. Nie każdy musi jezdzić na nartach! Nie mniej jednak powinny być zachowane jakieś akceptowalne relacje cen karnetów do zarobków.

Polska ze swoją średnią na poziomie 867 euro ( w 2008r było chyba 860 euro) jest praktycznie na końcu stawki krajów Unii. Za nami są tylko Bułgarzy, Rumuni, Łotysze, Litwini i Węgrzy!!! Nawet Chorwaci ze swoimi 1050 euro nas przegonili, nie mówiąc o Słoweńcach- 1800 euro.

Średnia unijna co coś koło 2700 euro- nie pamietam, mozna zobaczyć na stronach eurostat.

Teraz dochodzimy do sedna sprawy. Najpierw trzeba zapłacić za swoje żarcie, mieszkanie, ciepło, wodę, kibel, ubranie, kosmetyki i srodki czystosci, ubezpieczenie, gazety, tv, internet, telefon, radio, samochód itp. To co nam zostanie ( che, che, che) mozemy wydać na narty! Proste?

Tak samo jest w przypadku np. mandatów. Polak ma te swoje 2800 zł, "na życie" wydaje 2000zł- na nieprzewidziane wydatki zostaje mu 800zł.

Niemiec ma 3000 euro - znaczy 12 000zł, "na życie" wydaje 4000zł, - na nieprzewidziane wydatki ma więc 8000zł- czyli 10 x więcej!!!! Ma wiec z czego zapłacić mandat, nawet jeśli jest on 2 czy 3 razy wyższy niz w Polsce!

Ma też za co pojechać na narty!!!

Mostostal, u mnie z majtkami też jest podobnie. Cudzych nigdy bym nie załozył, i nie zakładałem. Zastanawiam się tylko skąd u mnie taka silna i trwała jest odwrotna tendencja, chęć do zdejmowania cudzych majtek? :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest tak, Panowie:

Przychodzi Tusk do Pani Merkel i się pyta- ile u was w tych Niemczech zarabia przeciętny Niemiec?

Angela odpowiada, że 1500E.

A ile jest potrzebne na "przeżycie"?

1000E.

To co ten Niemiec robi z 500E.

Nie wiem i mam to w d*pie.

Donek, a ile zarabia przeciętny Polak w tej Polsce?

1500zł.

A ile jest potrzebne na przeżycie?

2000zł.

To skąd ten Polak bierze 500zł?

Nie wiem i mam to w d*upie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byśmy tu nie pisali, to narciarstwo nie jest, że tak powiem, artykułem pierwszej potrzeby. Nie każdy musi jezdzić na nartach! Nie mniej jednak powinny być zachowane jakieś akceptowalne relacje cen karnetów do zarobków.

To wytłumaczcie mi jeszcze, ale tak prosto 'krowie na rowie'...

mają być najnowsze i jedne z lepszych na swiecie wyciągów (np. skrzyczne), montowane przez zagraniczną ekipę fachowców- to wiele sie na robociźnie niezaoszczedzi, trasy przygotowane prze ratraki 'pisten bully' do których leje sie ropę czesto powyżej europejskich cen, opłaty, podatki Vat itp dzierżawy wyższe niż w Alpach, podobnie jak amortyzacja i stopa zwrotu....

Czyli jak? Koszty mają być swiatowe a ceny 'krajowe' dostosowane do 'przecietnego Polaka'. Czy tylko ja wiidzę w tym absurd? Kto dopłaci?

Pozdrawiam

Michał

(też mi szkoda orczyków za 40 zł na dzień, ale w cuda dawno przestałem wierzyć)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wytłumaczcie mi jeszcze, ale tak prosto 'krowie na rowie'...

mają być najnowsze i jedne z lepszych na swiecie wyciągów (np. skrzyczne), montowane przez zagraniczną ekipę fachowców- to wiele sie na robociźnie niezaoszczedzi, trasy przygotowane prze ratraki 'pisten bully' do których leje sie ropę czesto powyżej europejskich cen, opłaty, podatki Vat itp dzierżawy wyższe niż w Alpach, podobnie jak amortyzacja i stopa zwrotu....

Czyli jak? Koszty mają być swiatowe a ceny 'krajowe' dostosowane do 'przecietnego Polaka'. Czy tylko ja wiidzę w tym absurd? Kto dopłaci?

Pozdrawiam

Michał

(też mi szkoda orczyków za 40 zł na dzień, ale w cuda dawno przestałem wierzyć)

To trochę bardziej złożone, nie da się tak w jednym zdaniu wytłumaczyć. Ale zacznijmy od poczatku. Nie ma żadnego, poza oczywiscie wyzyskiem, uzasadnienia, aby Polak dostawał srednio 35% wartosci wytwarzanego przez siebie dobra, podczas gdy np. Anglik dostaje ponad 60%. Proste wyliczenie- średnia krajowa 3800zł x 60/35 = 6514 zł ( No ale wówczas tak szybko nie rosłyby fortuny)

Druga sprawa, to nie jest prawda, że wyciagi, ratraki, silniki elektryczne, liny, krzesła, mają jednolitą cenę w całej Europie. Na przykładzie pomp, aparatury komunalnej, mogę powiedzieć, że są przypadki, że ta sama niemiecka pompa sprzedawana jest w Polsce za połowę ceny tego co w Niemczech. Nie ma więc takich samych, czy porównywalnych, kosztów inwestycji u nas i w Alpach, z tym, że zamiast w Polsce taniej, jest drożej.(?!!!) ( Patrz np. koszt 1 km autostrad, linii kolejowej, tamy na rzece). Ale skoro inwestor dostaje 50% dotację, wszystko i tak jest dla niego tanie! (Jakie auta kupowalibyście, gdybyście mogli uzyskać 50% dopłatę?)

No i trzecia sprawa, koszt eksploatacji. Ratrakowy w Polsce z pewnością nie dostaje tyle co w Austrii, podający orczyk czy kasjerka, ksiegowa, elektryk, również! Ino szef jest tak samo bogaty, w Alpach i na polu pod Łysicą!

Nie zmienia to jednak faktu, że chcelibyśmy jeżdzić po 3 dychy za dzień na najnowszych krzesłach i płaskich jak stół stokach. To jest niemożliwe!

Dlatego, jak wielu z nas zauwazyło, przybywa u nas wiele wyciagów, które zostały zdemontowane w Alpach. Coś na kształt naszej motoryzacji. Może to jest droga do lepszych , czytaj niższych, cen? W sumie to nie ma się co obrażać. Tak krawiec kraje, jak mu materii staje i jak się nie ma miedzi, to się na d... siedzi!

Aha, jest jeszcze konkurencja i nasycenie rynku. W Czechach jest 100 wyciagów krzesełkowych i kolei linowych, w Polsce, jak kolega podał, cos koło 90 szt. Nas jest 38 milionów, Czechów......

Edytowane przez Bumer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wytłumaczcie mi jeszcze, ale tak prosto 'krowie na rowie'...

mają być najnowsze i jedne z lepszych na swiecie wyciągów (np. skrzyczne), montowane przez zagraniczną ekipę fachowców- to wiele sie na robociźnie niezaoszczedzi,

Zwracam uwagę, ze te "zagraniczne ekipy fachowców" to Słowacy "zza miedzy", pracujący "za miskę ryżu" podobnie jak Polacy i wykorzystujący do montażu wyciągów 30-letni ruski helikopter z demobilu! Nie można więc twierdzić, że te koszty są identyczne jak koszty montażu w Alpach, wykonywanego przez tamtejszą firmę!

No i trzecia sprawa, koszt eksploatacji. Ratrakowy w Polsce z pewnością nie dostaje tyle co w Austrii, podający orczyk czy kasjerka, ksiegowa, elektryk, również! Ino szef jest tak samo bogaty, w Alpach i na polu pod Łysicą!

To samo jest z cenami gruntów na których działają ośrodki narciarskie, a które stanowią poważną część kosztów funkcjonowania ośrodka narciarskiego. Przecież hektar gruntu w Szczyrku jest kilkakrotnie tańszy od hektara gruntu w Kitzbühel!

Więc bez wątpienia ceny skipassów mogłyby być w Polsce znacznie niższe niż w Alpach, ale brak konkurencji (o którym już Bumer napisał) pozwala właścicielom ośrodków windować ceny do poziomu alpejskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chris_M, odpowiem Ci tak. W Polsce jest pewna niewytłumaczalna tradycja rozbieżnosci cen cząstkowych w stosunku do ceny finalnej. Ceny karnetów także tej tradycji podlegają. Koszt pracy obsługi w stacji narciarskiej, ma się tak, jak ceny owoców do ceny np. dżemu. Porzeczki po 50 groszy za kilo a dżem zawierający 25-30% owoców kosztuje nawet i 5 zł za 250 gram. Karnet kosztuje stówę, a pracownik stacji narciarskiej dostaje 5 zł na godzinę, i to jeszcze gdy ma grupę inwalidzką, bo na niego stacja dostanie refundację!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę bo i tak większość wie o co chodzi. Szkoda tylko, że do wyborów ludzie nie poszli... ;-( a tym co nie trzeba, woda na młyn.

Za każdym razem jak dochodzimy do ściany to zawsze o to samo chodzi. Kasiora, a raczej jej brak bo w NPK ona ma tendencję do "wsiorbywania" w kompletnie niepotrzebne i niecelowe czarne dziury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nowy cennik na Szczyrk, szczyrkowski.pl

Karnet całosezonowy 1190zł

3 godziny 50zł

4 godziny 60zł

8 godzin 85zł

Punkty: Czyrna - Hala Skrzyczeńska - wyciągi nr I, II, X, XI jeden wjazd 5zł

Wygląda że sezon dla karnetów całosezonowych podzielili na dwa sezony.

Ciekawe czy ktoś kupi sezonowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nowy cennik na Szczyrk, szczyrkowski.pl

Karnet całosezonowy 1190zł

3 godziny 50zł

4 godziny 60zł

8 godzin 85zł

Punkty: Czyrna - Hala Skrzyczeńska - wyciągi nr I, II, X, XI jeden wjazd 5zł

Wygląda że sezon dla karnetów całosezonowych podzielili na dwa sezony.

a dzieci to do jakiego wieku? do 18

chociaż mama zawsze mi powtarza, że jestem dzieckiem, jej dzieckiem mimo 44 lat:laughing:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC unpinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...