mamad

Polska warunki narciarskie 16/17

3289 postów w tym temacie

Witam wszystkich po letniej przerwie. Z racji tego iż w nocy z 21 na 22 września pojawił się pierwszy przygruntowy przymrozek pokusiłem się założyć temat o warunkach w nowym sezonie i pokuszenie się o pierwszą prognozę:rolleyes::

Według moich obserwacji Październik będzie miesiącem troszkę cieplejszym niż norma. Pierwsza połowa to babskie lato:stupid: Druga połowa to już wyraźna jesień z deszczem wiatrem a pod koniec nawet z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem w górach i miejscowościach podgórskich:mellow:

W Listopadzie zima też raczej nam nie grozi bo zapowiada się ciepły choć oczywiście zdarzy się kilka dni kiedy w dzień będzie około zera w nocy sporo poniżej ale będą to tylko incydenty nie jakaś regularna zima i dobrze bo zima w listopadzie to zapowiedz jej braku:cheerful:

Grudzień wygląda na ciepły a to już jest mniej fajne. Atlantyk ruszy na całego co daje nam bardziej brzydką jesień niż zimę wiec będzie przewaga temperatur plus 5 do 10 stopni. Pojawi się około 2 ataków zimy ale hmmmm czy to coś na co czekamy:confused:: Ataki mocniejsze będą na północy wschodzie i południowym wschodzie.

Styczeń to dalej Atlantyk czyli dla nas rozpacz:sorrow: Zima od czasu do czasu się pojawi ale raczej bardziej na wschód od Wisły czyli nie to na co wszyscy czekamy. Odchylenie od normy do plus 2 stopni.

Luty to zachód który będzie miał jesień oraz plus 10 stopni i wschód szczególnie Małopolska Podkarpacie i mazury z częstymi atakami zimy i mrozem do - 20 stopni.

Marzec to zima a szczególnie pierwsze 2 dekady miesiąca. Pod koniec zrobi się wiosennie ale w kwietniu śnieg znów będzie częstym gościem.

Zima zapowiada sie kiepsko średnia za to bardzo długa możliwe że długi weekend majowy czy Wielkanoc będzie można spędzić na nartach wyżej w górach czego nie można powiedzieć na pewno o Bożym Narodzeniu sylwestrze i feriach. Cóż oby było lepiej niż to wygląda na teraz a jak będzie przekonamy się już niedługo chodź nie powinno być tak źle jak rok i dwa lata temu:rolleyes::

5 osób lubią to

qurde, musi nieświeże piwo w karczmie w Kamesznicy podają:stupid:

...

Według moich obserwacji ...

A mógłbyś przybliżyć: obserwacji czego?

Pogody, przyrody, Indian czy może długoterminowych prognoz NOAA i innych instytucji naukowych (choć to naukowe nieco w cudzysłowie, bo jak zaczynają robić prognozy, to już bardziej są instytucją wróżbitki niż naukową... :biggrin::biggrin:).

Tadek

1 osoba lubi to

Słyszałem coś takiego kilka dni temu w radiu, to była konwersacja 2 prowadzących:

NASA która zajmuje się badaniem kosmosu ogłosiła że to lato było najgorętsze w historii pomiarów

a 2 redaktor mówi

Czekamy co powie na to Tomasz Zubilewicz, bo NASA zajmuje się badaniem kosmosu, a Tomasz Zubilewicz jest z kosmosu

:biggrin:

Co na to drugi forumowy ekspert od pogody, czyli Janek57?

Halo, Janek?! Będzie ta zima czy nie?!!!:smile:~

A mógłbyś przybliżyć: obserwacji czego?

Pogody, przyrody, Indian czy może długoterminowych prognoz NOAA i innych instytucji naukowych...

Po zadaniu autorowi konkretnego pytania nastąpiło milczenie...

Czyżby odpowiedź brzmiała: Po dogłębnych obserwacjach sufitu.

No nie! Tak nie może być. Co za brak zaufania z mojej strony... :smile:

Tadek :smile:

Po zadaniu autorowi konkretnego pytania nastąpiło milczenie...

Czyżby odpowiedź brzmiała: Po dogłębnych obserwacjach sufitu.

No nie! Tak nie może być. Co za brak zaufania z mojej strony... :smile:

Tadek :smile:

Obserwacji przyrody do tego modeli numerycznych głównie METEOBASE oraz nałożenia się EL NINIO. Obserwacja sufitu też była by to sklecić w jakieś słowa:laughing:

GFS raczej tylko zerkałem bo to najgorszy model jaki istnieje nie potrafi przewidzieć pogody na jeden dzień co widać po prognozach w TV. Co bedzie to bedzie to tylko prognoza. Jeśli Atlantyk nie bedzie szalał bardzo to powyżej 600, 800 m.n.p.m bedzie fajna zima czyli wyżej w górach. Pytanie ile mamy stoków położonych powyżej 800 m ale to inna bajka:biggrin: Jedno jest pewne jutro trzeba do pracy:sorrow:

P.S Autor wczoraj już o 20 kimał więc daj żyć:stupid:

2 osoby lubią to

O tym El-srinio każdy coś z innej beczki. Jedni twierdzą że zimy nie będzie, inni zaś ze ma być w tym roku przeokropna zima w Europie

I weź pan tu bądź mądry.

Cześć

O tym El-srinio każdy coś z innej beczki. Jedni twierdzą że zimy nie będzie, inni zaś ze ma być w tym roku przeokropna zima w Europie

I weź pan tu bądź mądry.

El-nino (jakaś literka Ci się pojawiła przypadkiem) to dość złożone zjawisko (aczkolwiek jego opis brzmi prosto), którego podłoże nie jest tak do końca jasne. Wydaje się - przynajmniej do tej pory tak było - że wpływ El-Nino na pogodę w rejonach podbiegunowych oraz Europie jest niewielki. Czy to się potwierdzi trudno w tej chwili wyrokować.

Pozdrowienia

Witam.,,Wróżymy z fusów''. GFS najtrafniej z wszystkich modeli prognozował suszę i upały w sierpniu 2015 .,,Wpływ El-Nino na pogodę w rejonach podbiegunowych oraz Europie jest niewielki.'' Całkowita racja.Teraz moja ,,prognoza.'' Czeka nas trzecia z kolei ciepła zima ,ale w wyżej połozonych SN nie powinno byc żle . Suma opadów od początku roku jest zdecydowanie poniżej normy w polskich górach . KBW wynosi od -100 do -200mm. Zimą powinno często padać ,wyżej śnieg ,niżej deszcz.Dlaczego ,,przewiduję'' ciepłą zime po gorącym lecie? To już moja tajemnica:biggrin: Pozdrawiam Wszystkich.:smile:

Janek57, przewidujesz ciepłą zimę, ale cieplejszą od ostatnich czy trochę chłodniejszą?

Wysłane z mojego SM-J100H przy użyciu Tapatalka

Nie wiem jaka będzie zima, ale wczoraj było u mnie rano (jakby nie patrzeć - na nizinach) -0,5*C. W Jakuszycach było -7*C a na Hali Izerskiej -10*C. Październik według GFS ma być lekko chłodny, a wg CFS ciepły.

Wysłane z mojego SM-J100H przy użyciu Tapatalka

Październik według GFS ma być lekko chłodny, a wg CFS ciepły.

Najdokładniejsz prognoza : albo będzie padać albo nie będzie padać :crazy:

No ciekawe są te prognozy. Niedługo może pojawić się nam incydent zimowy no incydencik chodź to moim zdaniem zdecydowanie za wcześniej:mad:: Mam nadzieje że tu sie pomylę zdecydowanie:laughing: Narazie cieszmy sie babim latem do środy:applause: Jeśli chodzi o GFS to po co pisać tu prognozy na jego podstawie jak wszyscy mają TV wystarczy ogladnać pogode tam i już wiemy co przewiduje. Pytanie jaka sprawdzalność jest prognoz GFS to chyba każdy wie bo nikt już nie ogląda pogody w TV:biggrin:

Edytowano przez mamad

Nom i Listopad minie nam pod znakiem jesieni. Do 15 śniegu nie zobaczymy i bardzo dobrze. Wyże nie odpuszczą. Po 15 możliwe są opady wszystkiego ale narazie zimy nie widać do samego końca. Incydenciki ale takiego tygodniowego ataku nie bedzie a to dobrze. W grudniu styczniu lutym i do połowy marca czas na zimę no w górach do połowy kwietnia:laughing: Prognozy GFS o zimowym listopadzie można wsadzić miedzy bajki:eek:

2 osoby lubią to

Witam i życzę wszystkim Forumowiczom zdrowia ,szczęścia i udanego sezonu narciarskiego 2015/2016. Bardzo ciepłe powietrze napływa w tej chwili nad znaczną część Europy. Według prognoz listopad 15 może okazać sie cieplejszy od października. W tej chwili rekordowo ciepło jest np. we włoskich Alpach np. w regionie Alta Valltelina http://www.santacaterina.it/en_serv_meteo.aspx W polskich górach do tego dochodzi duży niedobór opadów (szczególnie Sudety). Sezon może rozpocząć sie póżno i trwac krótko. Stawiam na śnieżną drugą połówkę grudnia i mroźny styczeń. Luty może być znowu ciepły. To tylko moje ,,prognozy''. Zarezerwowałem wyjazd w Alpy (wysoko) na drugą połowę stycznia i na 90 procent będzie super narciarsko ,podobnie jak w porzednich 5 latach. Pozdrowiam.

1 osoba lubi to

U mnie rano było 14 stopni, a wczoraj tylko 6! Z tego co wiem, to w górach jest podobnie. Mam nadzieję, że Twoje grudniowe prognozy się sprawdzą, bo po świętach jadę do Szczyrku, więc śnieg musi być :smile: Styczeń wg mnie będzie chłodniejszy od tegorocznego, bo bardzo rzadko się zdarza, żeby 2 lata z rzędu nie napłynął do nas wyż rosyjski. Pozdrawiam!

Styczeń wg mnie będzie chłodniejszy od tegorocznego, bo bardzo rzadko się zdarza, żeby 2 lata z rzędu nie napłynął do nas wyż rosyjski. Pozdrawiam!

Dokładnie to w południowej Polsce dwa stycznie z kolei 14 i 15 były zdecydowanie powyżej średniej i np. w Katowicach w 2014 dwa stopnie a w 2015 trzy stopnie powyżej sredniej . W górach to odchylenie od średniej było równie duże. Też stawiam na mroźny kontynentalny wyż rosyjski lub skandynawski i średnią stycznia 2016 poniżej średniej wieloletniej.Oczywiście pogoda jest prawie nieprzewidywalna i możemy sobie tylko ,,prognozować'' .Jaka będzie zima 15/16 to :confused::

Witam i życzę wszystkim Forumowiczom zdrowia ,szczęścia i udanego sezonu narciarskiego 2015/2016. Bardzo ciepłe powietrze napływa w tej chwili nad znaczną część Europy. Według prognoz listopad 15 może okazać sie cieplejszy od października. W tej chwili rekordowo ciepło jest np. we włoskich Alpach np. w regionie Alta Valltelina http://www.santacaterina.it/en_serv_meteo.aspx W polskich górach do tego dochodzi duży niedobór opadów (szczególnie Sudety). Sezon może rozpocząć sie póżno i trwac krótko. Stawiam na śnieżną drugą połówkę grudnia i mroźny styczeń. Luty może być znowu ciepły. To tylko moje ,,prognozy''. Zarezerwowałem wyjazd w Alpy (wysoko) na drugą połowę stycznia i na 90 procent będzie super narciarsko ,podobnie jak w porzednich 5 latach. Pozdrowiam.

Ciekawe zwłaszcza mroźny styczeń co raczej mało prawdopodobne ale oby. Raczej zima Luty Marzec pierwsza połowa i w kwietniu. Dalej prognoza z pierwszego postu według mnie trafna i niezmienna. Z resztą Październik się sprawdził Listopad się sprawdza w stu procentach. Zobaczymy grudzień:rolleyes:: Mój niepokój to susza która nie odpuszcza a strumieni w mojej okolicy jak na lekarstwo dalej. Wszystko dalej wyschnięte. Z naśnieżaniem może być wielki problem.

P.S. Tu sie pochwale. W Lutym napisałem prognozę na marzec kwiecień maj i lato. Sprawdził sie nawet śnieg na Wielkanoc i rekordowo gorące lato. Czyli da się prognozować kolejny dowód że to nie wróżby tylko trafne prognozy na ponad miesiąc. Fakt sam sie nie spodziewałem że na 2 miechy do przodu trafie dokładnie ze śniegiem na Wielkanoc i taką dokładność sam śmiało nazwę szczęściem:stupid:

Acha po 20 listopada znów zaczniemy widywać płatki śniegu ale większy atak zimy raczej szykuje się na początku grudnia:wink:

1 osoba lubi to

Od soboty zapowiadany jest mróz i opady śniegu :happy:

Gdzie? W Polsce?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez quba0
      Cześć,
      wybieram się na upragniony wyjazd narciarski do Sölden, na majówkę. Czy ktoś z Was był ostatnio w tamtych rejonach i jest w stanie mnie pocieszyć lub dobić jak wyglądają warunki na trasach w górnych rejonach lodowca? Czy jest szansa pojeździć po twardym czy już nie bardzo?

Dzięki,
      Kuba
    • Przez xPaulla
      Witam wszystkich serdecznie, właśnie zameldowaliśmy się w Poroninie i szukamy informacji gdzie obecnie panują najlepsze warunki narciarskie w okolicy. W tamtym roku na początku marca na kotelnicy panowały świetne warunki a teraz pogoda pokrzyżowała nieco plany. Dochodzą do nas słuchy, że kotelnica masakra - muldy, mokry śnieg i niebezpiecznie. Mógłby ktoś coś doradzić jak to wygląda? Dodam, że ja na desce średnio - zaawansowana, ale na mokrym śniegu nigdy nie jeździłam i mam obawy. Prosimy o wszelkie odpowiedzi, zostajemy do poniedziałku. Jeżeli będzie to koniecznie bierzemy także pod uwagę wyjazd na Słowację, ale z oględzin różnych stron internetowych nie wygląda to ciekawie. Pozdrawiamy 
    • Przez SkiFrik
      Wiem, że wszędzie już niezła wiosna i wiele się nie spodziewam, proszę jednak o podpowiedź gdzie jeszcze jako takiej zimy można szukać? Wszędzie w nasze góry mam podobnie daleko, no może do Szczyrku jest szansa przedostać się najszybciej. Proszę więc o podpowiedź, gdzie z największym prawdopodobieństwem zrealizuję w najbliższy weekend następujący plan:
      wyjazd z WAW w pt o 13.00 z córką 4,5 letnią, jazda autem nie dłużej niż 5,5 godziny dojazd gdzieś gdzie można spać blisko stoku w sobotę i niedzielę jazda od rana, żeby śnieg jeszcze był zimny dla córki dobrze by było jakby była taśma, ewentualnie jakiś talerzyk po prawie płaskim - czyli łagodne stoki! i wypożyczalnia ze sprzętem dla maluchów i jeszcze jakaś fajna szkółka, to już wypas, to wtedy i ja coś zjadę jak będzie po czym Dla mnie ważne, żeby było raczej z dala od totalnej komerchy w stylu zapiekanek xxl itp, bo na małe nóżki tych nart to i tak za dużo nie będzie więc żeby po nartach otoczenie było dość estetyczne. No ale warunki śniegowe priorytetem. Podpowiecie?
      Mi w pierwszej kolejności ze względu na łatwy dojazd przychodził na myśl Szczyrk z jazdą na BSA (taśma) lub Białym Krzyżu. O BSA myślałem także w kontekście tego, że chyba dużo śniegu zrobili, więc może się utrzyma, ale czytałem tu na forum, że z dzieckiem średnio. Jakie więc alternatywy? Z góry dziękuję za podpowiedzi.
    • Przez artix
      Dziś z córką odwiedziłem ponownie Szczyrk. 
      Rano szybkie spotkanie z Marionen i Anią poczym rozdzielamy się.  Maroionen ma wyższe cele niż slizganie się 😎 
      Gigant.
      Pare zjazdów na Dużem Skrzycznem
      i postanawiamy uciekać na małe. Nie byłem wcześniej więc chęć tym bardziej wielka. Bylo lodowo i zimno ❄ jazda mało przyjemna. W nocy było dużo na minusie,  a co się dzieje po odwilzy pisać nie muszę. Decyzja więc była strzałem w 10.
      Góra dostajemy się na drugą stronę. Świetna przygoda dla mojej córki i przepiękne widoki gdyż słońce zaczyna przebijać się coraz mocniej.
      Mimo prób nie udało się poznać Andyiego  Może się jeszcze kiedyś uda.
      Na Małym fajna jazda. Dużo lepsze warunki w porównaniu z Dużym.  
      Jeździmy cały czas góra dół. Kolejny polski ośrodek z wielkim potencjałem. 
      W pewnym momencie zauważam odpiera kieszeń w spodniach córki. 
      Pytam,  gdzie twój telefon. Prawie płacz 😢 
      Panika, córką się trzęsie, ja próbuję dzwonić na jej telefon. 
      Jest sygnał. Odbiera Pan w knajpie na górze. Telefon znaleźli Rosjanie i oddali do baru 
      Nowy iPhone 6
      Gdy pojechaliśmy byli tam na kolejnego kielicha.  Tym razem ja uregulowałem rachunek i serdecznie podziękowałem. 
      Dobrzy ludzie.
      Cdn
    • Przez manias
      Hej,
      Planowałem sobie przedłużyć najbliższy weekend po feriach (02.03-06.03) i wyjechać gdzieś na narty w jakieś polskie góry.
      Patrząc na prognozy pogody chyba to nie ma wielkiego sensu. - Co sądzicie?
      Jeżeli tak, to gdzie mogą być najlepsze warunki?
      Jeżeli nie, to czy jeszcze w marcu będzie sensowna pora na taki wyjazd?