Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Polska warunki narciarskie 16/17


mamad

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejsza wyprawa na rubieże narciarskiego świata miała miejsce na stok narciarski będący w cieniu Góry Gór Świętokrzyskich - Łysicy. Sabat Krajno :)

Szczegółowy opis relacji wraz z wieloma zdjęciami znajdziecie w wątku:

Było pięknie i mega zimowo z dużym mrozem -15.

W całej okazałości: Łysica - widziana z wyciągu narciarskiego:

GOPR8958.JPG

Trasa licząca sobie ponad 800 metrów wyglądała dzisiaj tak:

GOPR8755.JPG

Przygotowanie stoku:

GOPR8762.JPG

Pojeżdżone!

GOPR8866.JPG

Zapraszam do przeczytania i obejrzenia całości z powyższego linka :) 

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marboru napisał:

Kumpel dzisiaj był w Ośrodku Narciarskim Górnik w Rzeczce

Wstawiam kilka fotek, jakie otrzymałem, bo to też na końcu narciarskiego świata i rzadko kto tam jeździ :) 

 

Hola, hola , jakie rzadko i jaki koniec narciarskiego świata!  Tam o 3 w nocy ratrakują trasy, na co mam dowody w postaci zdjęć i filmików.  Byłem tam 7 dni temu. Czynne 3 stacje narciarskie. To nie koniec narciarskiego świata tylko kolebka narciarskiego świata. Co najmniej od lat 60-tych jest wiele stacji narciarskich na których wychowały się rzesze narciarzy dolnośląskich i nie tylko. Jeden z domów wypoczynkowych "Warszawianka"  wychował wielu narciarzy ze stolicy, działa też od lat 60. Sam tam spędziłem kilkadziesiąt lat na nartach. Wyciągi ŚFUP, ZWAP, Wagony, ZEM, Górnik Nowa Ruda, Marysieńka działały, kiedy jeszcze Ciebie nie było na świecie, a autokary zakładowe ciągnęły  się wzdłuż drogi przez 4 kilometry do Walimia z całej Polski. Naraziłeś się mi okrutnie!

Pozdrawiam serdecznie!  

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MarioJ napisał:

Mariusz, a lubisz Na Stoku ? Bo ja mam do tej trasy sentyment.

Sentyment to mało powiedziane. To mój ulubiony stok. Pamiętam tam czasy wyrwirączki. Był to ośrodek ŚFUP ( Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych). Kawałek dalej obok kościółka był wyciąg Wagony i pierwszy orczyk w Rzeczce, sam orczyk nie był na zwijanej linie,  tylko drewnianym sztywnym "drągu" i był pojedynczy. Jak to się fachowo nazywa trzeba dopytać Leitnera. Stok wagonowski był najbardziej stromy, jednak pod koniec lat 70, został rozebrany, a na samej trasie porasta teraz młody las. Kiedy wszędzie królowały jeszcze wyrwirączki, na ŚFUPie założyli orczyk już podwójny, ze zwijanym na sznurku orczykiem. Z tego co pamiętam to chyba był wyprodukowany we własnym zakresie przez ŚFUP. Zamontowano tam jeszcze później jedne z pierwszych w Polsce armatki śnieżne. I teraz nie pamiętam, czy te naśnieżanie wyprodukowane było przez ŚFUP, czy orczyk był własnej produkcji?   Może ktoś z forumowiczów pamięta? A w Na Stoku w Sylwestra był mega tłok, tak więc ludzie dopisują i o rzadkim odwiedzaniu przez narciarzy nie ma co mówić. Połowa Wrocławia (ze mną włącznie) nauczyła się jeździć na nartach w Rzeczce, o Czarnej Górze w latach 70-tych nikt jeszcze nie słyszał. A był okres, że więcej narciarzy jeździło w Rzeczce niż w Karpaczu, czy Szklarskiej (choć to tylko przez zakłady pracy, które na jednodniowe wyjazdy autokarowe wybierały właśnie Rzeczkę). 

Edytowane przez marionen
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kielecczyznie było podobnie. Były dwa wyciągi,  na Telegrafie i w Ameliowce. Oba zarządzane i obsługiwane były przez firmy kieleckie, o ile wiem budowlane. Takie to były czasy. Zresztą,  do dziś jeden ze stoków w Krynicy nazywają Azoty, od nazwy firmy chemicznej z Tarnowa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, marionen napisał:

Sentyment to mało powiedziane. To mój ulubiony stok. Pamiętam tam czasy wyrwirączki. 

 

Miód na moje serce. Wprawdzie Rzeczka nie była kolebką mojego narciarstwa, ale też bardzo ją lubię i wogóle Góry Sowie.
Trasa Na stoku stała się moją bazą treningową przez jakiś czas, jazda w odsypach, szybki krótki skręt wzdłuż orczyka. I całkiem niedrogo do dzisiaj (4h - 40zł).

Dzięki Mariusz za historię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z Skolnity.

Karnet 8-10 za 30zł jest miłym akcentem :-)

Warunki OK - śniegu dużo... miejsca na parkingu BARDZO dużo... - ludzi o 8 naprawdę garstka...

Samochód na parkingu zanotował -24st.C... odczuwalna -26... - po 1,5h dupa na kanapie odmrożona...

ps. czy tylko dla mnie mają zbyt małe kanapy? odległość między "podpórka na narty" a rurką nad kolanem - dla mnie zbyt mała nawet na środku, na bokach gdzie mają ograniczniki dla dzieci nie jestem w stanie nawet nart oprzeć...

skolnity.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minutes ago, Azmadan said:

ps. czy tylko dla mnie mają zbyt małe kanapy? odległość między "podpórka na narty" a rurką nad kolanem - dla mnie zbyt mała nawet na środku, na bokach gdzie mają ograniczniki dla dzieci nie jestem w stanie nawet nart oprzeć...

 

też to miałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, marek_kapica napisał:

No kanapy faktycznie jakieś ciasne, ale reszta wynagradza. :)

Bo to są krzesłał dla kurdupli. Ale na poważnie,  rzeczywiście niektóre stare wyciągi mają takie małe krzesła.  Może kiedyś takie wystarczało,  bo jak się weźmie pod uwagę,  że  średni wzrost faceta  70 lat temu wynosił 168 cm, to trudno w to uwierzyć.  Trzeba jeszcze dodać,  dziś narta ma płytę pod wiązaniem,  do tego dochodzi wysokość  buta, co sumując się dodaje nam ok 8-10 cm do długości podudzia. No i z dobrobytu porosty nam du...!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Bumer napisał:

niektóre stare wyciągi mają takie małe krzesła

Wyciąg na Skolnity ma trzy lata. Jeździłem tam już trzy razy w tym sezonie bo mam tam najlepszy dojazd, trasy fajne i  miałem załadowane 4* 4 godziny (ostatnie 4 godziny będę na Skolnitym we wtorek) na wiślańskim skipassie. Maksymalnie jechałem w trzy osoby na kanapie i wtedy nart nie dałem rady oprzeć na podpórce. Przeważnie jeździłem sam lub we dwójkę.na kanapie. Wtedy jest dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja rozpocząłem sezon narciarski w czwartek i piątek wieczorną jazdą na Śnieżnicy(oficjalna nazwa Kasinaski ale dla mnie zawsze pozostanie Śnieżnicą).Warunki śniegowe bardzo dobre a narciarzy, jak na czas solidnych mrozów ,całkiem sporo.Myślę,że przy starym wyciągu trzeba by było stać  w delikatnej kolejce.Jeśli ktoś się zastanawiał czy tak wypasiony wyciąg ma sens na tej górze to wydaje się,że ta frekwencja - niespotykana w tych godzinach w latach ubiegłych-jest odpowiedzią. Osłony na kanapie  mają  wpływ na frekwencję albowiem nawet przy kilkunastostopniowym mrozie szybka podróż pod górę  była komfortowa.Jedyny minus to zamknięta trasa pod  wyciągiem .

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, t_c napisał:

z całym szacunkiem leitner, nie pisz bzdur, wyciąg jak najbardziej nówka, firmy Leitner ;)

Faktycznie, sprawdziłem teraz na lanovky.sk. Wydawało mi się, że czytałem kiedyś artykuł gdzieś o tym, że to krzesło jest używane, ale wygląda n to, że pomyliłem wyciągi ;) Dzięki za poprawę!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC unpinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...