Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Prognoza pogody sezon 15/16


janek57

Rekomendowane odpowiedzi

To powinien każdy narciarz wiedzieć .https://pl.wikipedia.org/wiki/Pionowy_gradient_temperatury . Oczywiście nie tak szczegółowo. Dalej napływa powietrze atlanyckie ,w trochę tylko chłodniejszej odmianie oznaczone na mapie synoptycznej jako PPm http://www.pogodynka.pl/polska/mapa_synoptyczna. Ochłodzenie słabe i krótkie niestety:mad::

PPm;PPmc; PPms to odmiany mas powietrza atlanyckiego ,czyli zima tylko wyżej w górach w tej chwili.

Edytowane przez janek57
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak się składa że po dziesiątym cały czas mowa. teraz moje pytanie do Ciebie. Śnieg sypie na pilsku w Korbielowie leje u mnie przed domem też leje mieszkam na wysokości buczynki. Czy warto pisać dla Ciebie prognozę dla 2 tras. Słownie dwóch tras do których nie ma dostępu bo krzesła na maziową brak?? Ile mamy stoków powyżej 800 m n.p.m?? Więc Jak tek chcesz to napisze tak zima się zaczyna ba trwa od miesiąca jest nawet już 20 cm śniegu. I co jeździsz na nartach?? Stoki są otwarte bo jest zima od miesiąca. Powiem tak zima czasem i w sierpniu się zaczyna i jakoś stoki nie otwarte. Zejdź na ziemie zimę można ująć w prognozach gdy w PL mówimy o niej powyżej 600 m n.p.m. O ataku zimy można mówić gdy się pojawia na nizinach. Tyle w tym temacie.

P.S. W Niemczech zima trwa cały rok bo mają kryte stoki ba nawet w Bahrajnie a jakoś nikt nie ujmuje tego w prognozach :stupid: Opamiętajmy się zima to zima opad śniegu to opad śniegu ale pisać coś dla 1 procenta polski to chore. W wyborach ponad 40 procent nie godziło się na łamanie konstytucji a jednak ją łamią:crazy:

Szanowny Panie to są moje obserwacje wynikające z analiz prognoz pogody w internecie, czytając obydwie wypowiedzi łatwo to zauważysz to po pierwsze, po drugie nie piszę nigdzie o 2 trasach, po trzecie to jest dowód jak łatwo sprowokować i podnieść poziom emocji. Powtarzam jeszcze raz najłatwiej jest powtarzać po innych a kiedy to się nie sprawdzi unosić się honorem i obrażać pisząc niegrzeczne posty jakie to polskie i na czasie teraz. Wystarczy tylko zasiać ziarno wątpliwości a tu już emocje biorą górę i pisze się tak żeby "dociąć drugiemu" bardzo się dziwie ale wracajmy do tematu pogody i warunków. Warunków nie ma nie nikt z was nie wie kiedy będą tylko po co ten cały jad, a pogoda w górach jeszcze nie raz was zaskoczy, najważniejsze że zima zbliża się dużymi krokami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prognoza pogody sezon 15/16

Janek, tak dobrze dziś o Tobie myślałem, wypatrzyłeś coś pozytywnego w najbliższych dniach w pogodzie dla narciarzy?

Jakieś pojedyncze trasy może da się uruchomić ,ale prognozy mówiąc delikatnie ,,średnie'' http://www.wetteronline.de/wetter/bialka-tatrzanska

Wygląda na to ,że ta zima może być dla Nas gorsza niz ta 2013/2014 bo w poprzeednim sezonie 14/15 przez 5-6 tygodni dało sie pojeżdzić. Oby to było czarnowidztwo z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam wątek . Marna prognoza nawet dla Kasprowego Wierchu http://www.weatheronline.co.uk/weather/maps/city?LANG=en&CEL=C&SI=mph&CONT=euro&LAND=PL&REGION=0001&WMO=12650&LEVEL=52&R=0&NOREGION=1 . Możliwe ,że w w tym roku sezonu nie rozpocznę, chyba że się zabiorę z kimś na Chopok co już będzie objawem desperacji. Rozdanie GFS-u z 00.00 dla Nas bardzo kiepskie bo cieplutko:mad::. Taka zima bardzo wielu ludziom ,którzy narciarzy mają za dziwaków, odpowiada. Moja norma to 10-20 razy na nartach w sezonie i liczę ,że dam radę do marca 2016 przynajmniej 10 razy poszusować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Któryś z Forumowiczów napisał ,że od paru lat zima zaczyna się później bo od stycznia i trwa do połowy marca. No nie całkiem . Porównałem średnie temperatury grudnia w Katowicach od 2010 do 2015. Porównanie odnosi się do średniej temperatury grudniowej w Katowicach w latach 1981-2010 ,która wynosi –0,5 C W niedalekich miejscowościach beskidzkich :Wisła, Ustroń, Szczyrk ta średnia grudnia jest niższa o około 0,5-1,5 stopnia C. Oczywiście im wyżej tym zimniej np.na Skrzycznem około 5,5 stopnia C zimniej niż w Kato. Grudzień 2010 okazał się bardzo mroźnym i śnieżnym miesiącem (krótka odwilż tez była) ,ale 25 dni mroźnych i średnia w Katowicach –4,7C. W grudniu 2010 byłem w Alpach w Dolinie Aosty i w tamtejszych S.N. na trasach było 50-100cm śniegu a poza trasami do 200cm.Warunki rewelacyjne (trochę zbyt mroźno).Grudzień 2011 dużo cieplejszy (wartości dla Katowic) bo średnia +2,1 i warunki narciarskie marne (tylko 7 dni mroźnych). W Alpach byłem w styczniu 2012 i po raz drugi w Dolinie Aosty i warunki śniegowe w tych samych S.N. dużo gorsze niż rok wcześniej w grudniu (oczywiście można było pojeździć ).Grudzień 2012 znowu dosyć mroźny, średnia –1,8C (Katowice) i 21 dni mroźnych ,czyli ze średnią dobową poniżej zera ( odwilż w okresie Bożego Narodzenia). W grudniu 2012 byłem w Alpach w Santa Caterina (nartowałem w S.C. i Bormio). Było mroźno i od 40 cm na dole do około 200cm śniegu wysoko, warunki rewelacyjne. Grudnie w następnych dwóch latach w Katowicach (i całym kraju ) ciepłe. Grudzień 2013 to średnia +2,3 C (Kato) i tylko 8 dni mroźnych. W Alpy po raz drugi pojechałem do S.C. w tym samym terminie co rok wcześniej i ciągła pokrywa naturalnego śniegu zaczynała się dopiero od 2000m.n.p.m . Dało się pojeździć w niezłych warunkach, ale w Bormio znacznie gorzej niż w S.C. Grudzień 2014 to średnia +1,6 C (Kato.) i 11 dni mroźnych, które wystąpiły w pierwszych 10 i w ostatnich 6 dniach miesiąca. Warunki spełnione dla ,,wygodnickich’’ ,czyli minimum 15 cm ubitego śniegu na trasie co najmniej 800m długiej przy odpowiednich warunkach pogodowych ,czyli wiatr nie za silny, opady śniegu lub deszczu dopuszczalne słabe i temperatura w zakresie –10do +5C oraz wystarczająca widoczność (niewielka mgła dopuszczalna) panowały w zeszłorocznym grudniu przez 7- 8 dni . Byłem dwa razy na nartach. Trwający grudzień 15 robi wrażenie, bo w pierwszej połowie ani jednego mroźnego dnia w Katowicach a średnia za pierwsze 15 dni to +4,8C. Pogoda w grudniu może być bardzo różna ale obecny jest trzecim ciepłym grudniem z kolei (może okazać się rekordowo ciepłym). Po ciepłym grudniu 14 przyszedł ciepły styczeń15 ze średnią +1,3 C (Kato.przy śred.. –1,7C) ale było 11 dni mroźnych i około 10-12 z wystarczającym warunkami narciarskimi (moja ocena).W tym roku może być podobny przebieg pogody ( albo cieplej) . Oby nie.

Na koniec cieplutka prognoza http://www.wetteronline.de/wettertrend/wisla

Powiem trochę żartobliwie i lekko złośliwie ,,Byle do wiosny”:biggrin: i zdrowia oraz optymizmu wszystkim Nam życzę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janek, no i co z tego wynika? Na logikę, skoro są wahnięcia średnich temperatur poszczególnych miesięcy, to logicznym jest, że mogą one wystąpić w obie strony!

Rozpatrywanie średnich temperatur dla konkretnej miejscowości w odniesieniu do oceny zjawiska większego, jakim jest klimat, ma się tak, jak rozpatrywanie zarobków konkretnej osoby do średnich zarobków krajowych.

Jeszcze raz się powtórzę, tzw zmiany klimatyczne należałoby odnosić choćby do porównywania średnich temperatur (opadów, dni słonecznych, wiatru itp) w okresie min 10 letnim! Wahnięcia parametru w stosunku do średniej dla miesiąca mogą być o wiele większe niż w stosunku do średnich rocznych, a te mniejsze niż średnie z 5 lat, 10 itd. Chłopie, jedno pierd... czegoś tam na Słońcu ma o wiele większy wpływ na nasz klimat niż gdybyś zatrzymał wszystkie auta na świecie czy spalił cały polski węgiel w jeden rok!

Żyję już parę lat na tym świecie i mam jakieś doświadczenia związane z pogodą. Odnoszę wrażenie, że za czasów mojego dzieciństwa pogoda była, jakby to powiedzieć, bardziej stabilna. Chcę jednak zauważyć że i wówczas przyszło mi przeżywać kilka wahnięć pogodowych. Pamiętam zimy stulecia kiedy to pozamykano szkoły. Pamiętam też zimę, gdzieś koło 2003-2005r, kiedy to mróz trzymał prawie 2 miesiące. Mróz przekraczający w szczytowym okresie - 30 stopni. ( Z tamtego okresu mam pewne doświadczenie, Alfa Romeo ma termometr wyskalowany jedynie do -20 stopni)

Janek, nie zniechęcaj się tym moim postem. Myślę, że wyrażę opinię innych forumowiczów, że z chęcią czytamy Twoje prognozy i spostrzeżenia. A to, że nie zawsze wierzymy w Twoje przewidywania, nie ma tu znaczenia. Jest jedynie przyczynkiem do dyskusji. Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głos ma profesjonalista http://www.meteo.pl/komentarze/index1.php .Na temat prognoz po Nowym Roku zamilczę . W tej chwili martwi mnie znikoma ,jak na Alpy ilość śniegu w S.N . znajdujących się w rejonie Doliny Aosty. Tam panuje wyż ,ze słoneczna pogodą i afrykańskim powietrzem (w dzień do plus 8-10 C na wysokości ponad 2000m.n.p.m.) i niewielkimi tylko opadami podczas przechodzenia frontów atmosferycznych. Będę tam jeżdzić od 10 do15.01.16 ,a w tej chwili czynne jest jakies 10 procent tras w tych S.N.. Liczę na Cervinię bo tam bardzo wysoko.Dalej przewiduję 3-4 tygodnie dobrych warunków narciarskich na polskich stokach do 01.03.16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyż już zaczął się przesuwać na zachód?
Wyż i to wielki nad znaczną częścią Europy rządzi juz jakis czas , wspólnie z niżem (niżami) nad północnym Atlantykiem. Taki układ baryczny zapewnia nam ekstremalnie ciepły grudzień.Strzałka -cyrkulacja.Wyż musi rozbudować sie w mrożnym powietrzu :arktycznym lub kontynentalnym-syberyjskim i rozbudować sie nad Europą.

mapka.jpg

mapka.jpg.d5f3f786ccef1c79c77199b8b2eab77f.jpg

Edytowane przez janek57
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o wyż rosyjski - ten który powstaje (?) nad zachodnią albo środkową (dokładnie nie pamiętam) Azją. On jest chyba związany z cyklem monsunowym w Azji (w lato głęboki niż, a zimą wyż). Za nim przyjdzie do nas musi pokonać niezły dystans :) Rok temu zatrzymał się w okolicach Kazachstanu, o ile mnie pamięć nie myli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o wyż rosyjski - ten który powstaje (?) nad zachodnią albo środkową (dokładnie nie pamiętam) Azją.

Nad zachodnią Azją, Uralem albo wschodnią Europą i nie związku z cyklem monsunowym. Czasami wyż powstaje w środkowej Europie w powietrzu atlantyckim i rozbudowuje się na wschód i północ a powietrze w nim transformuje z atlantyckiego w kontynentalne i trwa to przynajmnie tydzień. Różnie bywa. Teraz nad wschodnią Europą jest niż a w Rosji również rekordowo ciepło ,jak na jej standardy grudniowe.Czasami wyż rozbudowuje się znad Grenlandii na południe i wschód i wtedy mamy artyczną zimę. Tak było w marcu 2013 o ile pamietam.

Edytowane przez janek57
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba będzie kiedyś wymyślić coś takiego, żeby niże spychało nad Łotwę. Jak tam stanie niż, to będziemy pod wpływem chłodnego powietrza arktycznego, które po przejściu przez Bałtyk, nabierze wilgoci - przyjdą do nas intensywne opady śniegu przy temperaturze -6*C :)

Bez blokady Atlantyku jest to niemożliwe.Na Atlantyku musi rozbudować się południkowo silny stacjonarny wyż z centrum w okolicy Irlandii co zablokuje napływ ciepłych, atlantyckich mas powietrza na wschód.Według ,,rozdania'' GFS z godz.00:00 taka sytuacja baryczna zacznie się tworzyć 2-3.01.16. Mroźna zima od 05-06.01.16? Przynajmniej 7-10 dni ??? Na razie to ,,wróżenie z fusów''
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC unpinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...