Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Prognoza pogody sezon 15/16


janek57

Rekomendowane odpowiedzi

Ochlodzenie sie przesunęło uwaga. Mowilem o piatku a tu juz we wtorek na polnocy bedzie sypalo a w srode w calym kraju mroz i pokazne opady zwlaszcza w gorach. W piatek zapowiadaja sie sniezyce z prawdziwego zdarzenia. Zaczynamy blokade atlantyku:)

Wysłane z mojego GT-S6310 przy użyciu Tapatalka

no i fajnie :)

w tym tygodniu mam zapiździaj w pracy , ale za to w następnym będzie ogień :angel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam nadzieję,że nie.:rolleyes::

Do produkcji śniegu to wystarczy kilka stopni mrozu.A przy minus kilkunastu stopniach mrozu to jazda jest niezbyt ciekawa.

I mam jeszcze jeden własny powód żeby tak nie było.:cool::

Zgadzam się więc na końcówkę z poprzedniego posta.:tongue: ..."chociaż w części".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam nadzieję,że nie.:rolleyes::

Do produkcji śniegu to wystarczy kilka stopni mrozu.A przy minus kilkunastu stopniach mrozu to jazda jest niezbyt ciekawa.

I mam jeszcze jeden własny powód żeby tak nie było.:cool::

Zgadzam się więc na końcówkę z poprzedniego posta.:tongue: ..."chociaż w części".

I tak pogoda jest łaskawa dla twojego powodu :). A nam się tez coś należy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się łudzę, że jak zwykle nie umieją przepowiadać pogody na więcej niż 3 dni, bo jak tak patrzeć na prognozy z dwóch ostatnich tygodni dla np. Saalbach, to co kilka dni są zupełnie inne niż poprzednie :stupid: I tym razem ta temp. podana jest na wyrost i oby było 10-15 stopni cieplej :cheerful: Bo jak będzie -15 -25 to ani się nie pojeździ za bardzo z dzieckiem, a i obawa jest czy paliwo (diesel) w samochodzie nie zamarznie czy to w drodze czy już na miejscu :sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie ok. -3 - -5 to armatki nie będą pracować na full. Przy -10 to co innego :rolleyes::

Hextor, a jakie są polskie? Chyba tylko IMGW. Wg pogodynka.pl o 11 w Warszawie było -1. Jeśli przy mrozie śnieg się to mają rację ;-)

Większość polskich portali pogodowych czerpie info od Amerykanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga w najbliższych trzech dniach na trudne warunków pogodowe w Karpatach! W Beskidach jutro dużo deszczu,wyżej śnieg z deszczem i śnieg (od około 800m.n.p.m.). Wyraźne ochłodzenie od środy.Od najbliższego piątku/ soboty powinny warunki wyrażnie się na stokach poprawić. W najbliższym tygodniu odpuszczam wyjazdy. Mój plan to 18.01 Wisła (Nowa Osada ,może Skolnity) i 19.01. Szczyrk- SON bo tam powinna już być wtedy czynna cała siódemka obok ,,Golgoty'', i dwóch tras na ,,Julianach''.Prognoza oparta na GFS dla Szczyrku http://www.wetteronline.de/wetter/szczyrk. 22.01.16 wyjeżdzam do Doliny Aosty gdzie od wczoraj sypie i jeżdzi sie fatalnie (mało co widać).Jazda w pełnym słońcu przy 100 procrent czynnych tras , na których będzie warstwa 100-150cm naturalnego śniegu w: Breuil-Cervinii,Monte Rosa,Courmayeur, Pili i La thuile w dniach 24-29.01.16. (jestem prawie pewien ,że tak będzie) Pozdrawiam wszystkich.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może komuś się przyda.

Z prognoz z tej strony korzystam od kilku lat. Jednak nie chodzi mi o zwykłą prognozę a k MAPĘ pokazującą jak wygląda cyrkulacja powietrza nad Europą. Może niektórym pomoże to zrozumieć, dlaczego prognozy kilku dniowe mogą się zmienić j nie jest to kwestia niekometentnego meteorologa.

http://freemeteo.pl/pogoda/warsaw/mapy/temperatura/?gid=756135&language=polish&country=poland#region=000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

El Nino poleciało i leci na łeb na szyje z rekordowego....

Na pohybel wszawobrodym! Mówiłem, że będzie zima sroga bo dużo szyszek na świerkach! To mnie wyśmiali :stupid:

Pamiętamy Twoje życzenia świąteczne. W owym czasie były jak miód na nasze serca...teraz stają się rzeczywistością :D:D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamad (i inni wróżbici!!!) poczytajcie swoje posty z listopada... grudnia... kiedy ja krytykowałem twoje (wasze) i innych prognozy. Mówiłem że nikt nie jest w stanie przewidzieć pogody na więcej niż 3-6 dni max... dni a WY nie! my wiemy lepiej... MY od iluś już lat przepowiadamy... huuu.... i jak wróżka huuuu.... a ty się nie znasz to nie pie....l !!!!!

a tu jednak stanęło na moim!!!! :stupid:

PS. a i pozdrawiam w zabawę w stylu będzie śnieg albo go nie będzie! My na FORUM jednak zostańmy przy PROFESJONALISTACH!

Edytowane przez Gość
PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku poczytaj co pisał na początku sezonu!!!!!! :stupid:

wiem że jesteś jego wielbicielem ale sorry trochę skruchy!

moja gospodyni ze Słowacji lepiej przepowiada, bo jak powiedziała na początku grudnia że zimy nie będzie! dopiero koło 30.12 coś się zmieni!!! i tak się stało!

PS. a to co będzie za kilka dni to ja mam na profesjonalnych prognozach a nie na wróżbicie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku poczytaj co pisał na początku sezonu!!!!!! :stupid:

wiem że jesteś jego wielbicielem ale sorry trochę skruchy!

moja gospodyni ze Słowacji lepiej przepowiada, bo jak powiedziała na początku grudnia że zimy nie będzie! dopiero koło 30.12 coś się zmieni!!! to tak się stało! a to co będzie za kilka dni to ja mam na profesjonalnych prognozach a nie na wróżbicie!

Stycznia nie trafił (tak jak żadna inna prognoza). Za to grudzień (z tolerancją 3-4dni) jak najbardziej! Poczytaj prognozy mamada z poprzedniego sezonu na cały rok 2015. Oczywiście w 100% nie trafił, ale i tak jego prognozy miały większą sprawdzalność niż twojapogoda, GFS, NOAA itd.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nas nie przekona ze białe jest białe a czarne jest czarne tyle komentarza:)

Ja nie kłócę się z ludźmi którzy maja inne prognozy tylko tym co twierdzą że prognoza na dłużej niż 3 dni to wróżenie z fusów. Chyba już zostało to tu udowodnione. Wiem też że pomyłka przez takich będzie odtrąbiona jako ich sukces w dodatku z zdwojoną nienawiścią ale takie hobby trzeba się z tym liczyć nawet jak 99 razy będzie dobra prognoza. Wiem też że tacy ludzie którzy nie zrozumieją że nie można przewidzieć coś co się wydarzy pierwszy raz w historii. Miesiąc temu byłbym uznany za psychicznego mówiąc że El Nino historycznie najintensywniejsze poleci będzie zanikało w oczach najszybciej w historii. Nie prognozowałem też że pierwszy raz w historii utworzy się cyklon na wodach Pacyfiku w styczniu co stało się dwa dni temu ale nawet gdybym prognozował to świr. Cóż trudno przewidzieć coś co zdarzy się pierwszy raz w historii. Wybacz przepraszam dlatego dla Ciebie nie pisze prognoz bo można tylko na 3 dni:laughing: Tak pomyliłem się ale już to napisałem. Ni myli się ten co nic nie robi. Trzeba umieć do błędu się przyznać:cheerful:

Wysłane z mojego GT-S6310 przy użyciu Tapatalka

Postaram się aby logicznie uzasadnić dlaczego przewidywanie pogody nie ma sensu.

Wpływ na pogodę ma bardzo wiele czynników. Trzeba ciągle monitorować te czynniki i wprowadzić do programu (modelu pogodowego). Program, to rzecz wymyślona przez człowieka, nie przez wróżbitę czy innego magika. Człowiek coś tam założył, dołożył dane obliczeniowe i liczy wyniki. Moc obliczeniowa komputerów stale rośnie ale nie są one w stanie wyliczyć nieskończenie wielu wariantów wynikajacych ze zmieniających sie parametrów! Trzeba te parametry jakoś usystematyzować. Najlepiej np. ustalić im ramy czasowe. To najłatwiej dla krótkich okresów do obliczania zmian pogody. Dla dłuzszych załozyć trzeba średnie temperatury, opady itp. W okresie np. 3 dni jest łatwiej coś przewidzieć, bo i danych jest o wiele mniej. To chyba logiczne! Dla dłuzszych to powielanie danych statystycznych z okresów i lat poprzednich.

Ja także mogę przewidywać pogodę!:smile: Proszę bardzo, np. 1 sierpnia 2016 r nie będzie mrozu!!! Zakładam, że będzie od 15 do 30 stopni, uśrednię i dam na ten przykład 23 stopnie.

Opisywane w przedmowach do prognoz el ninia, czapy lodowe i inne cyklony, nie maja praktycznie znaczenia dla wyników! Podstawą prognoz długoterminowych, a sądzę że gdzieś w 98%, są średnie temperatury, ilości opadów, dni słonecznych, prędkości i kierunki wiatrów. Czy wobec tego możemy mówić o modelowym prognozowaniu kiedy z fusów bierzemy pozostałe 1 czy 2 %?

Edytowane przez Bumer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nas nie przekona ze białe jest białe a czarne jest czarne tyle komentarza:)

Ja nie kłócę się z ludźmi którzy maja inne prognozy tylko tym co twierdzą że prognoza na dłużej niż 3 dni to wróżenie z fusów...Tak pomyliłem się ale już to napisałem. Ni myli się ten co nic nie robi. Trzeba umieć do błędu się przyznać:cheerful:

Tu pełna zgoda mamad. Proszę szanownego Forumowicza z Gliwic o nikomentowanie mojego postu.Wszyscy inni Forumowicze oczywiscie mogą komentować.,,Bawię sie'' w prognozowanie (bardzie przewidywanie ) pogody od około 40 lat i mimo wiele zmiennych wpływających na pogode można pokusić się o perzewidywanie pogody nawet na rok. Nie chodzi o dokładne prognozy na konkretne dni ,ale ogólny trend. Czyli ,że np.według mojej ,,prognozy'' luty 2016 będzie mokry i dosyć ciepły. To znaczy suma opadów w lutym 2016 będzie dla np. Katowic większa od 40mm ( taka jest srednia opadów lutego z trzydziestolecia 1981-2010) przewiduje 55-60mm w Katowicach w Beskidach 60-80mm.Temperatura średnia lutego w Katowicach to -0,5 C też za lata 1981-2010, przewiduję ,że srednia temperatura lutego 2016 wyniesie w Katowicach około +1 stopnia.Dni mroźnych powinno byc w lutym 2016 około 7-9 w Katowicach ,a w Beskidach 9-12. Pozostałe dni ciepłe do +14 C w cieniu.Moje ,,przewidywania'' na następne miesiące 2016 to temperatury w normie ,czyli zdecydowanie chłodniej niż w bardzo ciepłych latach 2014 i 2015 (chodzi o rok 12 miesięczny a nie miesiące letnie ,ktore również były bardzo ciepłe ,szczególnie sierpień 2015). Rok 2015 był równiez bardzo suchy bo np. w Katowicach spadło za cały 2015 rok tylko 490mm deszczu przy średniej za 30-lecie 1981-2010 aż 720mm. Rok 2016 przewiduję będzie mokry ,szczególnie w miesiacach letnich , z możliwymi powodziami. Średnie opadów za kolejne trzydziestolecia pozostają dla danego miejsca w Polsce prawie te same , średnie temperatur od od 60 lat rosną o około 0,2 C na dziesieciolecie,ale ostatnie dwa lata były rekordowo ciepłe np . w Katowicach średnia temperatura roku 2014 i 2015 wyniosło aż +10C przy średniej temperturze roku za lata 1981-2010 tylko 8,6 C. Czas na chłodniejszy okres w pogodzie i następna zima prawdopodobnie będzie w normie temperaturowej i może z dużym śniegiem.Wracając do trwającego sezonu 15/16 przed nami około 8-10 dni mroźnych i często śnieźnych, które należy odpowiednio spożytkować.Ja 18 i19.01.16 ślizgam sie na polskich stokach a od 24 do 29.01.16 w Alpach .W ,,prognozach'' opieram sie na przede wszystkim na własnych obserwacjach dopiero potem na modelach GFS,CFS,ECMWF, indeksach NAO i AO. Wpływ zjawisk El nino i La nina na pogodę w Europie jest pomijalny a prognozy norweskie ,tak uważam, sa najmniej sprawdzalne ze wszystkich dostępnych.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie przewiduje pogody na miesiąc co do dnia (nie licząc accuweather). Prognozuje się tendencje - np. pierwsza dekada lutego chłodna i mokra, około połowy miesiąca mroźno i sucho (wyż rosyjski), koniec w normie - ok. 0*C.

Prognozy DZIENNE na dalej niż tydzień - dwa tygodnie w przód bardzo często są nietrafione (jeszcze kilka dni temu zapowiadali że ocieplenie przyjdzie 19.01, teraz mówi się o 23.01

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się tutaj z Jaśkiem, ale patrząc na niektóre prognozy 2-tygodniowe z wczoraj i z dzisiaj, trudno nie przyznać, że prognozy długoterminowe DZIENNE to "wróżenie z fusów".

Jeszcze wczoraj meteoprog i twojapogoda zapowiadali (na Wa-wę) od 23.01 ocieplenie - nawet +8 w dzień i +3 w nocy. Dzisiaj zapowiadają od 24.01 ochłodzenie do -20 w nocy.

Na Chopok meteoprog zapowiada na poranek 24.01 -34*C!!! Prawie na pewno się to nie sprawdzi.

I nie chodzi mi o to, że TP co chwila się myli (podobnie meteoprog), tylko o to, że jeszcze wczoraj mówiono o silnym Atlantyku a dzisiaj mówi się o silnym rosyjskim wyżu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC unpinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...