Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Nosal ruszy?


johnny_narciarz

Rekomendowane odpowiedzi

Może znów oglądać będziemy zawody Pucharu Świata?

Dla amatorskiego narciarstwa w Zakopanem, ta góra nie będzie miała znaczącego wpływu. Znów pojawią się "kozackie" opowieści o wyczynach na tym stoku. Trzeba by także pomysleć o wzmocnieniu zakopiańskiej ortopedii.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd, będzie miała duży wpływ :wink:. Zakopane potrzebuje takich górek , na dzień dzisiejszy jedyną opcją do pojeżdżenia jest tylko Harenda :tongue:

Zakopane rzeczywiście potrzebuje górek. Ja pamiętam Nosal. Swoje wyczyny na 2,1 m sztachetach po muldziasto-lodowo-kamienisto-trawiastym stoku. Ja nie jestem taki hard, bez porównania wolałem Gubałówkę czy Butorowy. Nosal przyda się, oczywiście. Rewolucji narciarskiej dla większości narciarzy nie zrobi, bo to stok wymagający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym tam chciał 4 osobową wyprzęganą kanapę z bąblami i podgrzewanymi miękkimi siedzeniami. Niech doświadczeni narciarze też zakosztują odrobiny luksusu na jaki mogą liczyć początkujący w Białce, Szymoszkowej, czy Zieleńcu :-D

Tyle tylko Hextor, że tam sens jest postawić góra dwuosobowe krzesło.

Stok jest dosyć wąski i wymagający - zbyt duża przepustowość na tej górce raczej nie jest wskazana.

Byłem tam chyba w ostatnim roku (sezon 2009/2010) kiedy działało pojedyncze krzesło i uwierz mi nie było do niego kolejki - ruch w górę odbywał się bez minuty zwłoki.

Samo krzesełko?

Trochę w tyłek deseczki upijały ale miało swój urok :smile:

...a i trochę było wkurzające to, że trzeba było mały fragment do wyciągu pokonać na nartach drepcząc pod górkę.

Po drugie niektórzy piszą, mówią o Nosalu, że jest mega trudny itd...

...ja się z tym nie zgodzę. Oczywiście jest wymagający ale przeciętny narciarz zaawansowany da sobie tam radę. W 2010 roku dosyć mocno kaleczyłem jeszcze "rzemiosło" i spokojnie pojeździłem z samej góry w kopnym śniegu, śnieżycy a na dole, przy górnej stacji orczyka, lodzie.

Cóż? Renoma Nosala robi na ludziach wrażenie...ale to dobrze, bo tam jest z reguły pusto... przynajmniej przy trzykrotnej tam wizycie zawsze tak było.

Bardzo bym się cieszył gdyby została reaktywowana ta stacja...ale znając życie tak niestety nie będzie :frown::

Dzięki Maciek za iskierkę nadziei i info :cheerful:

Edytowane przez marboru
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby się udało. Jeździłem tam w ciągu jakichś 10 sezonów, i z połowy, i starym jednoosobowym krzesłem, które było bardzo spoko - chętnie tam wrócę :).Od rana na dobrze przygotowanym stoku jazda była miodzio, trasa naprawdę robiła wrażenie, szczególnie stromizna na górze, tuż po przejechaniu pod krzesłem :wink:.A po popołudniowym ratrakowaniu jazda po oświetlonym stoku od połowy wysokości była fajnym zajęciem na wieczór w Zakopcu.No i z tego co pamiętam, tam raczej jeździli ludzie, którzy umieją panować nad nartami :wink:.

2014-02-02 19.58.37.jpg

57da842e056fd_2014-02-0219_58_37.jpg.aebffc5db348295d3f095dc12244c0f0.jpg

Edytowane przez Ratrak
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie na Nosal zawiódł ojciec, miałem 8 lat i poniemieckie drewniane narty w bieli maskujące.Było to bardzo, bardzo dawno.Nigdy wcześniej nie siedziałem na wyciągu, bo koło mnie ich nie było.Wsadzono mnie na krzesło i wysłano w górę.

Na górze dostałem ataku paniki, bo nie mogłem się uwolnić od krzesła-pchałem pałąk a on nic.Obsługa zatrzymała wyciąg i wyekspediowała mnie na trasę.Zjechałem na 4 lub 5 etapów, cały czas na plecach, ale był to relaks po wyciągowej traumie.

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym tam chciał 4 osobową wyprzęganą kanapę z bąblami i podgrzewanymi miękkimi siedzeniami. Niech doświadczeni narciarze też zakosztują odrobiny luksusu na jaki mogą liczyć początkujący w Białce, Szymoszkowej, czy Zieleńcu :-D

Zgoda ale rodziny z dziećmi i kapeluchy zostają na dole.. ;-D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję gruntowny remont tego jednoosobowego krzesła.Przecież,mimo wieku,można zapewnić bardzo doby stan utrzymania takiego urządzenia.Tak myślę,śledząc pewien profil na FB... :wink:

Jeśli już ma być nowe,to proponuję.... jednoosobowe,wyprzęgane,pdgrzewające dupkę, z bubliną,krzesełko. :wink: :biggrin:

Byłąby ciekawostka i oryginał... :proud:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ee tam ale przynajmniej odpocząć od gwaru można a jak się jedzie na narty z żoną to wręcz ciągnie na takie krzesło.. chwilka dla siebie.

Fakt, drewniane sztachety 1CL nie są zbyt wygodne. Proponuję w ich miejsce zamontować nawet fotele z Seicento, będzie o niebo lepiej. Bublinki..? Czemu nie...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, drewniane sztachety 1CL nie są zbyt wygodne. Proponuję w ich miejsce zamontować nawet fotele z Seicento, będzie o niebo lepiej. Bublinki..? Czemu nie...

W Koninkach krzesła są całkiem wygodne. Poddupniki są z tworzywa. Ale cii... obludzenie jest obecnie na odpowiednim poziomie i nie ma co reklamować :wink:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 11 months later...
Cytat
Zakopiańscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę zobowiązującą burmistrza do zmiany planu zagospodarowania zboczy Nosala. Dzięki temu legendarny stok znowu ma zostać otwarty dla narciarzy. Konieczna jest jednak częściowa wycinka lasu.
 

Po przyjęciu uchwały przez radnych zastępca burmistrza Zakopanego Wiktor Łukaszczyk powiedział, że prace nad zmianą planu zagospodarowania dla Nosala ruszą jak najszybciej, aby jeszcze w tym roku mogły zostać przyjęte.  

– To dobra wiadomość nie tylko dla naszego miasta, ale i dla wszystkich miłośników narciarstwa. Wygląda na to, że wszystkie strony zainteresowane rozwojem narciarstwa na Nosalu są zgodne co do inwestycji. Uchwalenie planu dla Nosala pozwoli na jej realizację i narciarstwo wyczynowe w końcu wróci na tą legendarną górę – powiedział Łukaszczyk.

Nosal – wspaniała góra dla narciarzy

Zofia Kiełpińska – olimpijka, medalistka mistrzostw świata, biatlonistka i biegaczka narciarska, a obecnie naczelniczka wydziału edukacji turystyki i sportu Urzędu Miasta Zakopanego – również uważa, że przyjęta uchwała jest bardzo ważna dla polskiego narciarstwa. – Mamy tak wspaniałą górę dla narciarzy, nazywaną niegdyś świętą górą narciarzy, i byłoby cudownie, gdyby znowu na tym stoku narciarze zjeżdżali. Dzisiaj zapadł pierwszy krok do umożliwienia nam przywrócenia góry narciarzom. Chcemy, aby na Nosal powróciły zawody w slalomie gigancie, ale najważniejsze jest to, że Nosal będzie otwarty dla narciarzy. Będziemy tam jeździć my, Polacy – mówiła Kiełpińska.  

Olimpijka dodała, że kiedy ona startowała w zawodach, Nosal był górą rangi europejskiej. W opinii fachowców na stoku Nosala można organizować zawody w narciarstwie alpejskim, przy dostosowaniu tras do wymogów homologacyjnych FIS – Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

 

Na Nosalu 13 ZDJĘĆ Na Nosalu Fot. Marek Podmok?y / Agencja Gazeta

 

Radny Zakopanego, przewodniczący komisji ekonomiki i członek komisji sportu Jan Gluc, przypomniał, że po zamknięciu ważnych dla Zakopanego stoków narciarskich – Gubałówki i Butorowego Wierchu – podobny los czekał Nosal. – Uratowaliśmy tę górę w ostatniej chwili. Myślę, że wszystkie trzy strony kluczowe dla tego stoku – a więc Tatrzański Park Narodowy, Centralny Ośrodek Sportu i właściciel gruntów – dojdą do konsensusu, który pozwoli rozgrywać na Nosalu zawody narciarskie rangi europejskiej i światowej – sądzi Gluc.  

Konieczna wycinka lasu na zboczach Nosala

Uchwała rady Zakopanego zobowiązuje burmistrza do przystąpienia do zmian w planie zagospodarowania stoku, które zagwarantują rozbudowę infrastruktury narciarskiej. W założeniu stok narciarski na Nosalu ma być szerszy niż dotychczas i do tego konieczna jest częściowa wycinka lasu (potrzebna jest na to zgoda TPN). Ma tam powstać nowy wyciąg narciarski i zostać rozbudowana infrastruktura w dolnej i górnej stacji. Obecnie trasa na stoku jest zbyt wąska, aby można było na niej rozgrywać zawody, na które wymagana jest homologacja FIS.  

Z inicjatywą przywrócenia Nosala osobom uprawiającym zimowy sport wystąpiły w ubiegłym roku środowiska narciarzy, w tym olimpijczycy i mistrzowie Polski. List w tej sprawie trafił nawet do prezydenta Andrzeja Dudy.  

 

Nosal (1206 m n.p.m.) to szczyt reglowy położony między Doliną Olczyską a Doliną Bystrą. Na górę prowadzą trzy szlaki turystyczne. Od strony północnej (od Zakopanego) na Nosalu usytuowany jest charakterystyczny śródleśny stok narciarski w kształcie litery „S". Pierwszą trasę narciarską na Nosalu utworzono już w 1953 r., a pierwszy wyciąg wybudowano cztery lata później. W 1967 r. powstał jednoosobowy wyciąg krzesełkowy na szczyt, który obecnie niszczeje. W 1974 r. na Nosalu rozegrano Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Hextor napisał:

A co się stało z Butorowym Wierchem? Też jakiejś góralce odbiło?

Pracownik PKL-u mówił mi, że nie powstanie tam trasa narciarska, bo nie dogadają się z właścicielami gruntów. Na górze ma powstać jakaś wieża widokowa z atrakcjami. Narciarsko chcą się skupić na Gubałówce (dwie kanapy i nowe trasy) i Kasprowym (nowa kanapa na Goryczkowej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...