Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Analiza

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór, właśnie wróciłam z narciarskiego wyjazdu z Włoch i mam poczucie, że potrzebuję już trochę bardziej stabilnych nart po 6 latach. Chciałabym, by miały podobne właściwości jak stare, ale lepiej trzymały się stoku.

1. Płeć - kobiałka

2. Wiek - 40

3. Waga - 58

4. Wzrost - 160

5. Na nartach jeżdżę od 6 sezonów, ( 30 dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na 6/7 - dobry instruktor pochwalił w tym roku moją postawę, rozstaw nart, zejścia, wejścia na krawędzie i skorygował ręce kijkami :)

7. Moje buty to - Salomon - nie mogę odnaleźć modelu - zamierzam zająć się tym póżniej, ale bardzo chętnie przyjmę rady.

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - Fisher KOA 73 my style RF my style - wielkość 155

9. Preferuję styl jazdy średnimi lub krótkimi szusami, dość szybką, po przygotowanych stokach. Radzę sobie na muldach i oblodzeniach, ale męczą mi się nogi na łagodniejszych stokach. Lubię się puścić, ale raczej jestem ostrożna i chciałabym mieć jeszcze lepsze panowanie nad nartami.

10. Upatrzyłem sobie narty - nie mam zielonego pojęcia co wybrać, żeby nie przesadzić w żadnym kierunku.

11. Mój budżet na narty to max. 1000 PLN

Poproszę o konstruktywne rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pomimo braku odzewu postanowiłam jeszcze raz poprosić o poradę. Wybieram się ponownie na wypad narciarski, ale pojeździłam sobie spokojnie na okolicznych stokach po powrocie w Włoch i mam takie poczucie, że na starej narcie przy szybkiej jeździe na krawędziach dolna narta mi tak jakby turkocze (przypomina chorągiew na wietrze) i trzeba ją silniej dociskać do stoku, żeby była posłuszna. Daje to uczucie destabilizacji przy bardziej energicznej jeździe.

Przypuszczam, że obecna narta jest za miękka w stosunku do obecnego sposobu jazdy.

Narty, które posiadam to: http://www.skionline.pl/sprzet/narty,11-12,fischer,koa-73-my-style-rf-my-style,5001.html

Buty: http://www.skionline.pl/sprzet/buty-narciarskie,08-09,salomon,charm-7,2166.html

Narty, które sobie wynalazłam: http://www.skionline.pl/sprzet/narty,15-16,rossignol,unique-2,8170.html

Buty, o których pomyślałam: http://www.skionline.pl/sprzet/buty-narciarskie,15-16,salomon,x-pro-70-w,5734.html

Czy zamiana na taki zestaw zlikwiduje efekt trzepotania nart? Czy flex butów jest wystarczający, czy brać coś twardszego?

Jeżdżę po przygotowanych stokach, ale preferuję energiczne zjazdy.

Mam nadzieję, że zlituje się nade mną ktoś mający pojęcie i coś odradzi/doradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może @Mitek się zlituje. 

Ja od siebie napisze tak. Jeżeli ktoś ocenia swoją jazdę na 7... i jeździ 6 lat po 30 dni (ale jeździ a nie wozi d...y) to sam umie dobrać sprzęt pod siebie, pod swoje predyspozycje i wymagania.

Pozdrawiam

PS. co to jest... "efekt trzepotania nart9_9

 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jasiek napisał:

Może @Mitek się zlituje. 

Ja od siebie napisze tak. Jeżeli ktoś ocenia swoją jazdę na 7... i jeździ 6 lat po 30 dni (ale jeździ a nie wozi d...y) to sam umie dobrać sprzęt pod siebie, pod swoje predyspozycje i wymagania.

Pozdrawiam

PS. co to jest... "efekt trzepotania nart9_9

 

Pytasz poważnie? ???:D

Edytowane przez waldek~
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analiza,

jest sporo racji w tym, co pisze Jasiek. Ja nie oceniam moich umiejętności tak wysoko, a mam bardziej sprecyzowane spojrzenie na sprzęt i swoje potrzeby. Natomiast patrząc na Twoje wybory, to z Twoimi umiejętnościami powinnaś iść w stronę nart z najwyższej damskiej grupy performance albo uniseksów dedykowanych zaawansowanym narciarzom, a nie narty dla średniozaawansowanych. A dobór butów na podstawie linku jest nierealny po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co tobie @waldek~ też trzepocą narty? 

Może za długi rocer/camber?

Moje free też trzepoca na twardym zlodowaciałym stoku ale one tak już mają bo to 50/50 i nie są do tego przeznaczone.

Normalnie to moje inne... 9_9 nie... nie trzepocą bo jak je docisnę do śniegu to... nie... zdecydowanie nie :) 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na luzie uzbiera mi się co roku 30 dni jazdy na nartach, ale nie będę się upierać, że staję na stoku o 9 rano i zjeżdżam bez wytchnienia aż do jego zamknięcia :) Wyjeżdżam zazwyczaj na dwa wyjazdy rodzinne plus tłukę się po 3-4 razy w tygodniu na okolicznych stokach po wywiezieniu dziecka do szkoły. Jest to dla mnie forma rekreacji, ale staram się zwracać uwagę na technikę jazdy, dlatego czasem sięgam po instruktora w celu korekty. Nie upieram się też co do mojego zaawansowania na 6/7, ale z opisu wydawało mi się, że tam gdzieś się mogę umieścić. Moją miarą jestem mocno średnio zaawansowanym :) Zawodowo jeżdżący instruktor był mocno zaskoczony moimi umiejętnościami, więc jest dla mnie to już jakąś wykładnią. Niemniej jednak nie planuję zostać mistrzynią stoku, ale chętnie sobie trochę pocisnę i poćwiczę :) Nigdy nie zawracałam sobie głowy szukaniem sprzętu, bo wyszłam z założenia, że ten pierwszy będzie na całe życie, więc się na tym nie znam, a im więcej czytam, tym mam mniejsze o tym pojęcie.

Tak myślałam, że jak napiszę o trzepoczącej narcie, to będzie to śmieszne, ale załóżcie sobie po prostu miękkie narty i spróbujcie szybciej zjechać na krawędziach po lekko oblodzonej powierzchni. Wiem, że jest różnica, bo w tamtym roku miałam na nogach jakieś testowe Volkl za 4 koła i te przecinały stok, a nie fruwały na nim, pomimo, że były mojego wzrostu :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby mówi się, że do trzech razy sztuka, ale nie odważyłabym się po raz trzeci zapytać o dobór nart i butów na forum, bo jeszcze uwierzę, że ta nieumiejętność zdeterminuje moje umiejętności i technikę narciarską :)  Pozwolę tym dziedzinom płynąć oddzielnie.

Z drugiej strony rozumiem, że trudno doradzić komuś, kto nie jest początkujący i nie widzi się jak jeździ, bo nawet ta wiedza nie gwarantuje, że utrafi się w dziesiątkę.

Tylko raz udało mi się testować narty i dlatego zarejestrowałam różnicę, ale na szczęście jutro wieczorem otrzymam via facebook kilka propozycji nart i butów pod moje umiejętności od instruktora, który towarzyszył naszej wyprawie narciarskiej w Val di Sol i zna moje możliwości.

Troszkę odetchnęłam, bo chciałabym mieć w końcu stabilniejszą nartę pod butem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Analiza napisał:

kilka propozycji nart i butów pod moje umiejętności od instruktora, który towarzyszył naszej wyprawie narciarskiej w Val di Sol i zna moje możliwości.

I to jest właściwy kierunek, co nie zmienia faktu, że warto wiedzieć dlaczego te, a nie tamte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Analizo Droga, jeżeli trzepocze Ci !dolna narta! to - jaka by ona nie była - jest źle dociążona po prostu. Zwróć na to uwagę a instruktor powinien od tego zacząć. Mnie też ostatnio trzepotała przy co drugim skręcie dolna narta - choć to rasowy GS - i wynikało to wyłącznie z tego, że boląca stopa uniemożliwiała normalną jazdę i cały czas jeździłem praktycznie na jednej narcie.

Co do nart:

Skoro jesteś objeżdżona i masz solidne podstawy, nie boisz się prędkości i czujesz się pewnie to zadowoli Cię  tylko narta sportowa np. pierwsza sklepowa SL dowolnej firmy o długości 155 cm. Niestety trudno będzie Ci kupić taka nartę w deklarowanym budżecie więc może pomyśleć o dobrej używce albo troszkę dołożyć i poszukać w dobrej cenie narty nowej ale z przed dwóch trzech lat. Trafiają się i spełnią Twoje oczekiwania, ba.... będziesz zaskoczona jak potrafisz jeździć.

Serdeczne pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na razie są same wątpliwości :) 

Budżet już oczywiście podwyższyłam - faktycznie był cieniutki, ale planuję nowe narty choć z poprzednich sezonów. Poczekam, co mi wrzuci instruktor i w razie wątpliwości co do ostatecznej decyzji wrócę po podpowiedź. Na buty patrzę cały czas i doszłam do poniższego modelu, ale nie do końca wiem co mam o nim myśleć. Moje doświadczenie kończy się generalnie na disajnie i dobrej cenie :P

http://www.skionline.pl/sprzet/buty-narciarskie,14-15,atomic,redster-pro-80-w,4773.html

Co do trzepotania nart, to po zastanowieniu doszłam do wniosku, że główną przyczną może być zmarznięta grudowata powierzchnia pod małą warstwą śniegu w połączeniu z dużą prędkością i miękką nartą. Jeździłam w sobotę, w przed dzień była odwilż, a w nocy chwycił mróz. Zwracałam uwagę na dociskanie narty, ale efekt nie przechodził. Przypatrzę się jednak temu ponownie, bo jeśli mam z tym problem, to trzeba powrócić do początków :)

Długość nart 150 nie będzie wystarczająca? Prędkości generalnie się nie boję, ale mam też zdrowy rozsądek, który każe czasem zwalniać, jak się zagalopuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o buty to przeczytaj to:

Myślę że powinno pomóc w wyborze botów.

Narty- z tego co piszesz to masz teraz chyba bardzo miękkie narty i jest to normalnie że przy większej prędkości przody latają, a na twardym to już masakra.  Miałem takie narty na kilka zjazdów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałam, dziękuję za link. Widziałam już podobne wpisy i mam jedynie obawy, że samo przymierzenie buta w sklepie nie rozwiąże dylematu, a wszystko wyjdzie dopiero w praniu.

Wytargałam właśnie ze strychu jakieś stare Fishery - używki - mąż kupił rok temu córce na szybko, bo nie doczekaliśmy się na zamówione buty. Wiem, że używki, że nie powinno się, ale mają flex 100, więc zaraz pójdę u nas na "ślizgawkę" i sprawdzę w ogóle jak się na takim flexie jeździ i jak się narta prowadzi. Niby ten sam rozmiar co moje buty, ale są zdecydowanie węższe, ciężko je nawet założyć, ale prawda jest taka, że porządnie trzymają piętę i całą stopę. Moje obecne z roku na rok zapinam coraz to ciaśniej, ale bardziej się już chyba nie da, choć flex jest 60. No i mam w nich lekki luz - pewnie wyrobiły się z czasem :(

PS. z każdym przeczytanem mailem mam coraz większe wątpliwości, że już zamierzałam się poddać i zostać na starej narcie :) Ale jeszcze trochę powalczę i zobaczymy co mi podrzuci instruktor i jak się ma do tego mój budżet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety niewypał, stok nieczynny i przejechałam się w pełnym rynsztunku samochodem. Buty ledwie wcisnęłam na nogi, ale już w drodze zaczęłam czuć lekkie mrowienie stóp, które miałam dosłownie unieruchomione na tyle, że stopa na milimetr nie drgnęłaby. Zresztą moja 11 letnia córka też ich nie mogła wcisnąć. Lepiej się w nich chodzi niż siedzi. No jeśli na tym ma polegać flex 100, to nie sądzę bym mogła czerpać przyjemność z jazdy :( Mam nadzieję, że to tylko kwestia szerokości wkładki, a może też i samej technologii, bo to jakieś mocno stare buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się, poszłam poprzymierzać buty i wróciłam z nartami i butami. Najwygodniejsze i najlepiej trzymające piętę z flexem 80+ były firmy Lange i na te się zdecydowałam, a właściwie sprzedawca zachwalał je najbardziej, jakoby flex miały jak 100. Model nowszy niż na linku.

http://www.skionline.pl/sprzet/buty-narciarskie,12-13,lange,rx-80-w-black,3926.html

Narty: http://www.skionline.pl/sprzet/narty,14-15,head,super-joy,7713.html

Mam nadzieję, że sprzęt mi posłuży :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, dam znać :)

Buty polecił mi instruktor, to znaczy markę, sam w niej jeździ.

Narcioszki kupiłam o długości 153 - nie miałam zresztą wyboru, bo narty testowe, ale tylko raz jeżdżone, za to cena 1300 :):)  Nie mogłam przepuścić tej okazji. Buty też w promo - za 900.

I w ten oto sposób upłynniłam 2200 :)

No i dziękuję za wszelkie rady i wskazówki - wzięłam sobie do serca, a efekt powyżej. Teraz okaże się, czy umiem, czy nie umiem jeździć :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Analiza napisał:

No i stało się, poszłam poprzymierzać buty i wróciłam z nartami i butami. Najwygodniejsze i najlepiej trzymające piętę z flexem 80+ były firmy Lange i na te się zdecydowałam, a właściwie sprzedawca zachwalał je najbardziej, jakoby flex miały jak 100. Model nowszy niż na linku.

http://www.skionline.pl/sprzet/buty-narciarskie,12-13,lange,rx-80-w-black,3926.html

Narty: http://www.skionline.pl/sprzet/narty,14-15,head,super-joy,7713.html

Mam nadzieję, że sprzęt mi posłuży :)

 

No i tu jest największy problem. Sprzedawca nie jest od zachwalania bo pamiętaj, że sprzeda Ci wszystko za co możesz zapłacić więc szukaj takiego, który najpierw dokładnie zmierzy i oceni Twoją stopę a potem zaproponuje Ci model dedykowany dla Ciebie, Dalszy krok to wstępna ocena buta w sklepie w pozycji „narciarskiej” (trzymanie stopy etc). W Intersporcie np. możesz zabrać buta na 2 tygodnie do domu z opcją zwrotu. To pozwoli Ci postać w nim w zimnie np. na balkonie żeby ocenić wstępnie  czy idziesz w dobrym kierunku(to oczywiście nie zapewni rzetelnej oceny w warunkach zjazdowych). Jeśli sprzedawca nie zaproponuje Ci odpowiedniej wkładki do buta to zmień sklep J Jak mierzysz buta w sklepie to szukaj maksymalnie dopasowanego nawet jeśli czujesz lekki dyskomfort. Na stoku musisz czuć buta jeśli chcesz mieć kontrolę nad nartą :) Ale skoro już kupiłaś to życzę Ci żeby Twój zakup był udany :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bolec napisał:

Ale skoro już kupiłaś to życzę Ci żeby Twój zakup był udany

... i oby buty ,tak jak było  w moim przypadku,nie okazały się  po kliku dniach na nartach za duże. Później ,,eksperymenty'' z oklejaniem butów wewnętrznych taśmą izolacyjną aby zapewnić w miarę poprawną kontrolę nad nartami.Życzę żeby sprzęt ,,spasował'' idealnie. Powodzenia

Edytowane przez janek57
poprawka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...