Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Ski&Sail - czyli turowa bajka w Norwegii


Rekomendowane odpowiedzi

Mała szansa aby ktoś z nas podjął się regularnej relacji z naszej tegorocznej wyprawy do Norwegii. Po prostu zbyt wiele się działo - wrażeń wystarczyłoby spokojnie na 3 "standardowe",  bardzo udane, tury. Rozpocznę wątek omawiając jakieś wybrane aspekty a być może koledzy pociągną go w sobie znane obszary.

gallery_168102_694_1448087.jpg

Decyzję o skiturach w Norwegi zapadła mniej więcej w w czerwcu zeszłego roku. Od początku przyjęliśmy, że wynajmiemy jacht z kapitanem a cała strona narciarska będzie w naszej gestii. Przy takiej formule wychodziło to bardzo obiecująco finansowo i znalezienie quorum ograniczyło się do paru telefonów. W sierpniu zarezerwowaliśmy wstępnie termin rejsu (aby nikt nas nie ubiegł). Ze względu na dużą odległość i związane z tym koszty miało to być 11 dni (1-11.04) co dawało 9 dni na akcje górskie. W październiku podpisaliśmy.umowę z armatorem, zebraliśmy kasę od uczestników i poszły pierwsze zaliczki. Loty, nadspodziewanie tanio, wykupiliśmy też chyba w październiku. W zasadzie oznaczało to organizacyjne zamknięcie tematu - istotne co zostało to rozpoznanie topograficzno-narciarskie regionu i aprowizacja. I było na to pól roku. 

gallery_168102_694_267767.jpg

Na zdjęciu w pierwszym planie - "nasz" jacht. 

cdn

Pozdro

Wiesiek

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę geografii

gallery_168102_694_67839.jpg

Punktem startu było Tromsø do którego łatwo można dolecieć (z jedną lub dwoma przesiadkami). To już daleko na północy - sporo za kołem podbiegunowym. Co ciekawe - większość naszych wycieczek odbywała się już na obszarze Arktyki (wyznacza ją izoterma +10 stopni C). Na wschód od naszego punktu przylotu rozciągają się Alp Lyngeńskie. Będące pierwszym naszym celem. Cały obszar naszego działania wyglądał tak

gallery_168102_694_55221.jpg

A najodleglejszym punktem do którego dopłynęliśmy było Lyngenseidet.  Wracając wylądowaliśmy też na Uloyi i to było najbardziej wysunięte miejsce na północy z którego zjechaliśmy na nartach.

Alpy Lyngeńskie absolutnie zasługują na tę nazwę - na poniższej focie widać je z drugiej strony fiordu

gallery_168102_694_2927061.jpg

 

gallery_168102_694_39787.jpg

Góry są niewysokie, powiedzmy do 1500 m npm ale... startujemy z 0!  Każda wycieczka kończąca się na szczycie jest więc całkiem solidną turą - większą często niż wejście na jakiś alpejski szczyt z w sumie pobliskiego schroniska. Na pewno nie brakuje bardzo wymagających zjazdów (zaliczyliśmy trochę 35-40 stopni).

Najbardziej niesamowite jest przechodzenie przez kolejne piętra. Na dole jest (o ile jest) pokręcony skarłowaciały las brzozowy. Jeśli jest w miarę rzadki to jazda jest fantastyczna (choć trzeba nieraz się zasłonić)

gallery_168102_694_358922.jpg

Ale były miejsca gdzie nawet podejście było bardzo trudne bo gęstwa masakryczna - a szlaków nikt tu nie wycina. Las kończy się na wysokości około 400 m npm. 

gallery_168102_694_2327620.jpg

I możemy to uznać za początek gór.  O ile na dole nie raz było upalnie to kawałek wyżej takie klimaty to była normalka.

gallery_168102_694_115625.jpg

 

cdn

Pozdro

Wiesiek

 

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również się przyłączam do nalegania ;)

A tak poza naleganiem to ładna plaża.

Dobrze Major, że miałeś odpowiednie "klapki" na tą plażę bo trochę kamienista :) Boso było by ciężko.

"O ile na dole nie raz było upalnie....." no widać te upały, a zdjęcia z kąpieli?

No bo skoro były upały to chyba i kąpiele w morzu były ;)

 

Pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej, bo widoki piękne i niestandardowe.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotr_67 napisał:

"O ile na dole nie raz było upalnie....." no widać te upały, a zdjęcia z kąpieli?

No bo skoro były upały to chyba i kąpiele w morzu były ;)

Najbardziej upalnie to było na wachtach. Nasza pierwsza (tzn Tomka i moja) - od 5.00 1.04 jeszcze nie była w pełni świadoma.

gallery_168102_694_171817.jpg

Z kolejnymi już było lepiej - odkryliśmy, ze gogle narciarskie są standardowym wyposażeniem żeglarza.

gallery_168102_694_2720053.jpg

Kurtek i warstw przybyło. Ja stwierdziłem, że moje świetnie dopasowane adidaski na lekką skarpetę "bez problemu" zmieszczą dwie grube narciarskie. Padły nawet pomysły aby może wachtować w butach skiturowych - stopy marzły najbardziej. Na górze pod HS ubierałem puchówkę, polar i bieliznę. Rękawice narciarskie też były jak znalazł a na nie łapawice z HS.  Czyli na wodzie było pierońsko zimno.

Do morza to nawet ręki nie włożyłem.

Pozdro

Wiesiek

 

 

  • Like 16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wujot napisał:

Kurtek i warstw przybyło. Ja stwierdziłem, że moje świetnie dopasowane adidaski na lekką skarpetę "bez problemu" zmieszczą dwie grube narciarskie. Padły nawet pomysły aby może wachtować w butach skiturowych - stopy marzły najbardziej. Na górze pod HS ubierałem puchówkę, polar i bieliznę. Rękawice narciarskie też były jak znalazł a na nie łapawice z HS.  Czyli na wodzie było pierońsko zimno.

Do morza to nawet ręki nie włożyłem.

 

Robert wachtował raz w butach skiturowych prosto z gór, nawet nie zdążył wejść pod pokład. Raz próbowałem czy rzeczywiście jesteśmy na morzu, a nie na szerokiej rzece. Woda była morska :)

Dobrze, będziemy robić szersze relacje, ale musimy najpierw ogarnąć zdjęcia, poselekcjonować, wywołać w ciemni, nauczyć się Lightrooma, damy radę 9_9 

 

 

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcinn napisał:

Mariusz,chłopaki się rozkręcają

No to teraz będzie o chłopakach. 

Ekipa - to naprawdę dobre, mocne słowo. Oznacza pomocną dłoń, gorącą herbatę albo paszę. Czasem zaś ostrą szyderę, którą trzeba przełknąć honorowo jak skaut. Jak ktoś ma miękkie dupsko i wybujałe ego to raczej tu nie zapasuje. Ale jeśli macie wyczucie sytuacji i kiedy trzeba potraficie dać solidną zmianę albo zakasać rękawy pro publico bono to poznacie dobrodziejstwo mnożenia przez 8 (a nawet 9). Wspólna ocena sytuacji, wspólna weryfikacja pojawiających się pomysłów to szansa na dobrą zabawę a jednocześnie minimalizację błędów. A to w górach jest najważniejsze. Praca nad ekipą warta jest każdego czasu i wysiłku i to dla mnie jest jedna z najważniejszych kwestii w zabawie skiturowej.

Część naszego norweskiego składu doskonale znacie z tego forum Tomek -Majorski, Mariusz - MarioJ, Kamil - kskuski. Dopełniali go Robert - Betti (z którym systematycznie też skiturujemy) i brat Kamila - Paweł. Szóste miejsce jest moje. Siódme zajął drugi Tomek - Klisiu. Było to istotne wzmocnienie zespołu bo to wykładowca i instruktor PZA i persona dobrze znana w światku wspinaczkowym, ósmy był zaś kolega Tomka - Piotr z warszawskiego KW, równie mocny zawodnik. Dziewiąty był nasz pierwszy na pokładzie czyli Michał. Ten ostatni okazał się ludzkim panem a polubiliśmy go gdy założył deski i zaczął łazić z nami na wycieczki dając sobie nieźle radę.

Czyli po kolei - Majorski

gallery_168102_694_1694085.jpg

Piotr i MarioJ

gallery_168102_694_1462019.jpg

Kamil

gallery_168102_694_491629.jpg

Paweł

gallery_168102_694_83358.jpg

Robert

gallery_168102_694_1342820.jpg

Klisiu

gallery_168102_694_1360745.jpg

El Capitano

gallery_168102_694_1018949.jpg

Ponieważ może Was zmylić to, że na niektórych fotach występuje snowboardzista (albo jak wolicie spliciarz) to informuje, że Kamil występował w podwójnej roli będąc ukrytym agentem ciemnych mocy. A tutaj zdjęcie dokumentujące wrażą działalność podwójnego agenta.

gallery_168102_694_116994.jpg

 

Jest poważna szansa na grupowe zdjęcie bo takie sobie ze dwa razy zrobiliśmy jakkolwiek nie wiem kto jest posiadaczem tego ważnego pliku.

Pozdro

Wiesiek

 

 

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wujot napisał:

Jest poważna szansa na grupowe zdjęcie bo takie sobie ze dwa razy zrobiliśmy jakkolwiek nie wiem kto jest posiadaczem tego ważnego pliku.

Pozdro

Wiesiek

 

 

 

17855040_1432602923456419_89173746194895

17621965_1432601733456538_90724727755713

a co do ubioru mojego na wachcie to Wiesiu świetnie to uchwyciłeś! :)
Dodam od siebie, że na
1 wachcie miałem na głowie:
- 1buff na głowie
- kaptur z polarstracha,
- kaptur z puchówki
- 1buff na twarzy

A na 2 wachcie na głowie było już więcej warstw...
- 1czapka polartec,
- 1buff na głowie
- kaptur z polarstracha,
- kaptur z puchówki,
- kaptur z HS
- gogle
- 2buffy na twarzy

:)

 

  • Like 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MajorSki napisał:

17855040_1432602923456419_89173746194895

17621965_1432601733456538_90724727755713

a co do ubioru mojego na wachcie to Wiesiu świetnie to uchwyciłeś! :)
Dodam od siebie, że na
1 wachcie miałem na głowie:
- 1buff na głowie
- kaptur z polarstracha,
- kaptur z puchówki
- 1buff na twarzy

A na 2 wachcie na głowie było już więcej warstw...
- 1czapka polartec,
- 1buff na głowie
- kaptur z polarstracha,
- kaptur z puchówki,
- kaptur z HS
- gogle
- 2buffy na twarzy

:)

 

El Kapitano najlepiej wygląda (bo w czapce :)

Poważnie. Ten wyjazd aspiruje do Top 1 sezon 2016/17.

Spokojnie czekam na dalszą część relacji...

 

Pozdr.Torres

P.S- kapitalne zdjęcia i klimaty ....

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, aklim napisał:

Aha.... ,

a ja obiecuję ( bo gdzieś , coś , komuś zadeklarowałem :)   ) , że przez święta coś skrobnę o  naszej wyprawie na Grossvenedigera .

Chociaż  przy tym wyczynie chłopaków , to nie wiem czy jest o czym pisać :$

Pisz spokojnie ... To nie wyścig zbrojeń. Chłopaki zawiesili wysoko poprzeczkę ale to nie oznacza że nie warto już nic pisać ...

Ja chętnie poczytam :) a myślę że nie tylko ja..B|

Pozdr.Torres

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...