Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

pol04

Rekomendowane odpowiedzi

Przed chwilą, mamad napisał:

No i Polska fabryka śniegu też okazała się niewypałem. Czyli nasza rodzima firma jeszcze musi się sporo nauczyć a szkoda bo miałem nadzieję że już pukaja do światowej czołówki. Widać też czemu TMR wybrał system naśnieżania nie nasz. Mówił o tym prezes w jednym z wywiadów że jeszcze im sporo brakuje.

Nie wiem, jaka była prawdziwa przyczyna rezygnacji ze SnowBoxa (choć się domyślam), ale najprawdopodobniej chodziło o koszt produkcji śniegu i brak potrzeby użytkowania w sezonie (można to wywnioskować  z artykułu). Supersnow ma świetne amatki, ale lance sobie trochę odpuścili. TMR zdecydował się na lance, więc nic dziwnego, że nie wybrali Supersnow tylko TechnoAlpin z którym mają już spore doświadczenie. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

1 godzinę temu, leitner napisał:

Nie wiem, jaka była prawdziwa przyczyna rezygnacji ze SnowBoxa (choć się domyślam), ale najprawdopodobniej chodziło o koszt produkcji śniegu i brak potrzeby użytkowania w sezonie (można to wywnioskować  z artykułu). Supersnow ma świetne amatki, ale lance sobie trochę odpuścili. TMR zdecydował się na lance, więc nic dziwnego, że nie wybrali Supersnow tylko TechnoAlpin z którym mają już spore doświadczenie. 

Z tego co pamietam to tmr wybrał te ktore ma sprawdzone, polskie chwalili ale stwierdzili ze moze kiedyś.

A co do bsa to niestety tak myslalem ze ten balon kiedys pęknie. Trzymam kciuki niech sie dogadaja z cos i trm to moze szczyrk otrzyma dawną świetność. Miasto zasluguje na to zeby byc stolicą beskidow, w przeciwieństwie do Wisły.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, przemo_narciarz napisał:

Miasto zasluguje na to zeby byc stolicą beskidow, w przeciwieństwie do Wisły.

Niestety to nie jest zależne tylko od ośrodków. Miasto też musi zacząć coś robić. Może ockną się po Tour de Pologne?

Edytowane przez leitner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/2/2017 at 2:46 PM, pawelb91 said:

Można się było tego spodziewać, przekombinowane i przeinwestowane było od początku. Takich ośrodków o podobnych parametrach terenowych jest wiele ale nikt nie ładował tyle "bajerów" co BSA. 

a co zostało wyprane, to jest ich ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.05.2017 o 14:46, pawelb91 napisał:

przeinwestowane

Orientuje się ktoś, jaka jest różnica w cenie pomiędzy takim wyciągiem, jaki jest w Biłej, a zwykłą "czwórką" (też tatraliftu) ? I o ile droższy byłaby wyczepiana "szóstka" od Leitnera, Doppelmayr'a czy BMF (Bartholet) - takiego, jak na Złotym Groniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś, jaka jest różnica w cenie pomiędzy takim wyciągiem, jaki jest w Biłej, a zwykłą "czwórką" (też tatraliftu) ? I o ile droższy byłaby wyczepiana "szóstka" od Leitnera, Doppelmayr'a czy BMF (Bartholet) - takiego, jak na Złotym Groniu ?

Musiałby określić ktoś kto ma oferty firm na konkretny obiekt.
W BSA trzeba np uwzględnić dolna stacje na miarę murów Orawskiego Zamku.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeinwestowali się i tyle. Górka żadnas a myślą że mają lodowiec. Armat nastawiali więcej jak w wielkich ośrodkasch i coi z tego ? Jak to co śnieg spłynął tak szybko jak wszędzie indzierj. Propaganda o 3-4 metrasch śniergu zrobiła swoje, tzn skoro w lutym są kamienie to znaczy że kłamią. Wielcy projektanci ośrodka chyba nie widzieli żadnego dobrego ośrodka. Dojazd do stacji dolnej woła o pomstę do nieba i jest bardzo niebezpieczny. Dwie trasy na jednym stoku, śmiech na sali. Sami są sobie winni i tyle. Wszyscy wystawili na FB tej stacji odpowiednie opinie tylko skionline przy nich trwał, ale podobno ręki która cię karmi się nie gryzie. Ogólnie po zmianach w Szczyrkowskim oraz pseudo zmianachw COS ten ośrodek raczej nie posiada racji bytu.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.05.2017 o 20:33, mamad napisał:

No i Polska fabryka śniegu też okazała się niewypałem. Czyli nasza rodzima firma jeszcze musi się sporo nauczyć a szkoda bo miałem nadzieję że już pukaja do światowej czołówki. Widać też czemu TMR wybrał system naśnieżania nie nasz. Mówił o tym prezes w jednym z wywiadów że jeszcze im sporo brakuje.

Z tego co rozumiem, to nie była to polska fabryka śniegu, a rozwinięcie niemieckiego rozwiązania http://www.snowbox.info/ , a przynajmniej tak twierdzono tu na forum.

Z perspektywy Polski super, że jest taka firma jak Supersnow jest, działa, rozwija się, daje zatrudnienie i ma swoje pomysły, ale z tą "światową czołówką" byłbym ostrożny. Gdzie poza Polską, Słowacją lub Czechami stawiają armatki tej firmy? Na świecie w tzw. czołówce od lat są Ci sami gracze: największy TechnoAlpin (ponad 50% światowego rynku), a dalej Demac Lenko (należący zresztą do całego konglomeratu firm z Leitner'em na czele) i Sufag (przejął m.in. szwedzkie Areco i także należy do większej grupy tj. MND Group). Z tego co słyszałem, to taki TechnoAlpin wkłada w rozwój swoich produktów i technologii rocznie więcej pieniążków niż nasz Supersnow ma obrotów w tym czasie. Nie mówię, że nie należy próbować i mieć ambicji równania do najlepszych, ale ciężko o naszych polskich armatkach póki co mówić, że dobijają do liderów. Wydaje mi się także, że w dzisiejszym świecie, jeżeli Supersnow zacznie rzeczywiście naciskać na odcisk tych większych i zacznie rozwijać nowe, ciekawe technologie, to któraś z tych firm po prostu ich przejmie. Być może "nasi" się wtedy nie dadzą, ale dziś trudno wskazać coś, co jest jakieś super nowatorskie w wykonaniu Supersnow. Ich armatki są przede wszystkim konkurencyjne cenowo i stąd zapewne ich niezwykła popularność u nas. Lanc nie mają - przynajmniej póki co; Snowbox na razie stanął u nas jeden i jak donosi prasa, specjalnie zadowoleni z niego w BSA nie są. Jak mówię - cieszy że są i że się rozwijają, ale nie róbmy z nich od razu światowej czołówki. Mam nadzieję, że jakieś gromy na mnie nie spadną za ten post, ale jestem po prostu realistą.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jeszcze link, do w miarę świeżego artykułu z The Economist, który potwierdza generalnie co napisałem powyżej, a także to, że dziś liczą się przede wszystkim rozwój i nowe technologie:

http://www.economist.com/news/business/21716659-some-italian-ski-resorts-now-get-complete-coverage-snow-guns-snow-making-companies

Liderzy przeznaczają ok. 5% swojego obrotu i wsadzają w technologie zmierzające do produkcji śniegu w coraz wyższych temperaturach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Cosworth240 napisał:

Z tego co rozumiem, to nie była to polska fabryka śniegu, a rozwinięcie niemieckiego rozwiązania http://www.snowbox.info/ , a przynajmniej tak twierdzono tu na forum.

Z perspektywy Polski super, że jest taka firma jak Supersnow jest, działa, rozwija się, daje zatrudnienie i ma swoje pomysły, ale z tą "światową czołówką" byłbym ostrożny. Gdzie poza Polską, Słowacją lub Czechami stawiają armatki tej firmy? Na świecie w tzw. czołówce od lat są Ci sami gracze: największy TechnoAlpin (ponad 50% światowego rynku), a dalej Demac Lenko (należący zresztą do całego konglomeratu firm z Leitner'em na czele) i Sufag (przejął m.in. szwedzkie Areco i także należy do większej grupy tj. MND Group). Z tego co słyszałem, to taki TechnoAlpin wkłada w rozwój swoich produktów i technologii rocznie więcej pieniążków niż nasz Supersnow ma obrotów w tym czasie. Nie mówię, że nie należy próbować i mieć ambicji równania do najlepszych, ale ciężko o naszych polskich armatkach póki co mówić, że dobijają do liderów. Wydaje mi się także, że w dzisiejszym świecie, jeżeli Supersnow zacznie rzeczywiście naciskać na odcisk tych większych i zacznie rozwijać nowe, ciekawe technologie, to któraś z tych firm po prostu ich przejmie. Być może "nasi" się wtedy nie dadzą, ale dziś trudno wskazać coś, co jest jakieś super nowatorskie w wykonaniu Supersnow. Ich armatki są przede wszystkim konkurencyjne cenowo i stąd zapewne ich niezwykła popularność u nas. Lanc nie mają - przynajmniej póki co; Snowbox na razie stanął u nas jeden i jak donosi prasa, specjalnie zadowoleni z niego w BSA nie są. Jak mówię - cieszy że są i że się rozwijają, ale nie róbmy z nich od razu światowej czołówki. Mam nadzieję, że jakieś gromy na mnie nie spadną za ten post, ale jestem po prostu realistą.

Supersnow aktualnie stawia swoją linię produkcyjną w Austrii. Ich armatki pracują już tak naprawdę na całym świecie. Od Korei południowej po Amerykę południową. Może nie w ilości takiej co armatki Technoalpin, ale trzeba wziąć pod uwagę, że Supersnow to młoda firma. Popyt na ich armatki rośnie, bo to nowość na rynku, która dodatkowo się sprawdza. Na świecie są przeprowadzane konkursy wydajności etc. różnych marek sprzętu do naśnieżania i jeśli chodzi o armatki to Supersnow wyprzedza firmę Sufag i Demaclenko, ponieważ oni stale bazują na swoich starych rozwiązaniach. Co do cen. Przykładowo Armatka TF10 Technoalpin kosztuje praktycznie tyle samo co 900 automatic od Supersnow. Prym w Polsce wiedzie wlasnie Supersnow nie dlatego ze jest tańszy, ale decyduje o tym przede wszytkim lokalizacja firmy, terminy dostaw i transport są krótsze no i tańsze. 

Edytowane przez Morgan_mati
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 godzin temu, Morgan_mati napisał:

 

 

Supersnow aktualnie stawia swoją linię produkcyjną w Austrii.

 

Nie stawiają linii produkcyjnej, tylko centrum logistyczne. Armaty będą produkowane w Polsce i dostarczane do Austrii. Chodzi o to, aby do klienta było blisko i aby klient miał blisko. Na miejscu jest m.in. stanowisko testowe do armat. Byłem tam w ubiegłym tygodniu. W hali stało już kilka armat, które zakupił ośrodek Lech w Austrii.

 

11 godzin temu, Cosworth240 napisał:

 

 

 Lanc nie mają - przynajmniej póki co.

 

 

 

Mają lance. TPodpisali umowę ze szwajcarską firmą, jednym z wiodących na świecie producentów głowic i będą produkować wspólnie lance..

 

 

 

b2cb276de7d5681c7d48a57d14a87015.jpg

 

25137ae6a4d89e0b0e07e73f8247ed9f.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego sezonu lance Supersnow stały na Golgocie i Bieńkuli (o ile mnie pamięć nie myli). Wydaje mi się, że w ostatnich latach postawili tylko na armaty. Dobrze, że to się zmienia. Firma, o której pisze JC, to chyba Bachler. 

Edytowane przez leitner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, leitner napisał:

Do tego sezonu lance Supersnow stały na Golgocie i Bieńkuli (o ile mnie pamięć nie myli). Wydaje mi się, że w ostatnich latach postawili tylko na armaty. Dobrze, że to się zmienia. Firma, o której pisze JC, to chyba Bachler. 

Tak, to szwajcarska firma Bächler Top Track AG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam trzymam za nich kciuki. Fajnie, że się to rozwija, ale nadal się będę upierał, że to jeszcze potrzebuje czasu żeby mówić "światowa czołówka"... 

Z ciekawości - czy ktoś ma info lub jakieś inne dane ile urządzeń (armatek) wyprodukowało Supersnow rok temu tj. w 2016 roku?

Edytowane przez Cosworth240
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet najlepszy box nie uratuje BSA. 

Myśleli że świat zawojują,  i byli w błędzie. Widziałem już porażkę z takim boxem u nas.  Chcieli wystartować sezon w grudniu.  No o padaka.  Pogody nie przechytrzysz. 

A tak na marginesie to niech nawet zbankrutują. 

Ja tam się już nie wybieram. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, leitner napisał:

Jaki ośrodek masz na myśli? BSA wystartowała w grudniu.

Mam na myśli ośrodek w Szwecji. 

Tak szybko jak produkowali śnieg, tak szybko topniał. 

 

A BSA. Co z tego że wystartowali w grudniu, jak w lutym była tam już padaka. 

Edytowane przez artix
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, artix napisał:

Mam na myśli ośrodek w Szwecji. 

Tak szybko jak produkowali śnieg, tak szybko topniał. 

Teoretycznie fabryka śniegu może produkować działać chyba do +25-30 stopni (chociaż mogę się mylić). Może coś nie zadziałało jak powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dobrze życzę BSA, ale mocno mnie wkurzyli pisząc jak u nich świetnie, sztruks, super warun itd. Człowiek przyjeżdża, a tam już o 9.00 mega muldy pochłaniające dzieci ;). Te 3m śniegu mieli chyba właśnie w tych muldach mierzone. Niby wiadomo, to był początek marca, ale po co ściemniać? Denerwującym się ludziom na fejsie zaprezentowali na zdjęciu muldy ze Skrzycznego, że niby tam nie lepiej. Buhahaha, u siebie dali zdjęcie z innego ośrodka!!! Nawet ktoś zapytał, czy u nich jest już tak źle, że u konkurencji jeżdżą.  Tylko, że na stronie COS bylo wyraźnie zaznaczone, że warunki TRUDNE. A w BSA niby super fresz snoł :) i ceny karnetów też były super ;).

https://www.facebook.com/beskidsportarena/posts/672780712930298

To było słabe ogólnie. Po co kłamać? To się mści. I na COS wrócę, nawet jeżeli napiszą, że warunki mają TRUDNE, a do BSA nie wiem czy przyjadę.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MarioJ napisał:

Ludzie, czemu Wy jesteście tacy złośliwi i zawistni? Niektórzy. Ja tam im współczuję że zrobili kilka błędów, i trzymam kciuki aby z tego wyszli.

Skoro inni tam jeżdżą, to znaczy że ośrodek jest potrzebny.

Oczywiście, że jest potrzebny, bo to fajna górka.

   Ale jak słyszę, że po czterech miesiącach (dobrych pogodowo) pojawiły się problemy, to coś jest nie tak. Ciekawi mnie czy przypadkiem nie założyli, że od rana do wieczora na każdym krześle będzie wyjeżdżało 6 osób. A może by wystarczyło krzesło 4-ro osobowe bez "osłony", trochę mniej rozbudowana instalacja naśnieżająca (ale równie skuteczna). Przecież nie trzeba "odkrywać Ameryki" - takich górek z jedną kanapą jest za miedzą kilka (Wisła, Ustroń, Istebna). No i to zadęcie medialne - przekroczyło granicę śmieszności, kiedy pod koniec marca podali, że mają 3 metry śniegu (owszem były dwie kupy) - jedna obok "fabryki śniegu", a druga za tunelem. Może chcieli (chcą) stać się ekskluzywną "górką" (ceny, infrastruktura, imprezy), tylko powinni pamiętać, że w grudniu wystartuje trochę inna "górka" z trzema nowymi wyciągami i przypuszczam, że TMR nie będzie się wygłupiał z jakąś wydumaną kampanią reklamową.

  Oczywiście będę trzymał kciuki za Biłą, bo to zawsze jedna górka więcej, no i z domu mam tam 20 minut.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MarioJ napisał:

Ludzie, czemu Wy jesteście tacy złośliwi i zawistni? Niektórzy. Ja tam im współczuję że zrobili kilka błędów, i trzymam kciuki aby z tego wyszli.

To samo mi przyszło na myśl. Ja również trzymam za nich kciuki i życzę powodzenia. To był dla nich pierwszy rok, pierwsze doświadczenia. Odważnie zainwestowali za co mają mój wielki szacunek. Być może część inwestycji była chybiona, ale przynajmniej nie mówią od razu "nie da się", "nie opłaca się", tylko podejmują wyzwanie. Jedyna stacja, która uczciwie na bieżąco podawała na FB jak długo stoimy w kolejce - w PL niespotykane! Podczas wiosennych szusów zwróciło moją uwagę błoto przed wejściem na stok. Dawali tam jakieś gumowe maty, a jak tylko skończyli sezon, natychmiast zostało to wybrukowane. Pewnie po tym sezonie będą mieli wiele przemyśleń, zajdzie sporo zmian i do następnego będą już lepiej przygotowani.

Nie inaczej było z innymi stacjami, tylko tam bywały gorsze wpadki: na Zagroniu ludzi ściągali Goprowcy z krzeseł przy - 15 st.,podobnie było na Rusinie. Na Skolnitach też mieli problemy z wyciągiem, na początku praktycznie nie było parkingu, a ja osobiście doradziłem im kilka opcji karnetowych (które wprowadzili, jak karnet poranny), bo cennik był nijaki w stosunku do konkurencji. 

Poczekajmy do przyszłego sezonu, na pewno wiele poprawią. Oczywiście górka pozostanie jaka jest, ale i tak porównując do tego co mamy w Wiśle czy Istebnej, źle nie wygląda. Ogólnie ich podejście do tematu mi się podoba i na pewno jeszcze tam będę zaglądał, zwłaszcza na wiosnę. W czasie ferii wolę skitoury. B|

PS. Śnieg spłynął, ale dużo później niż na Skrzycznem, Pilsku, w całej Wiśle, Ustroniu, Istebnej, Zwardoniu, Międzybrodziu, Zawoi itd., więc ich starania nie do końca były bez sensu. Wyjątkowo ciepłe dni (i ich ilość) na przełomie marca i kwietnia nieco pokrzyżowały plany. Tak może przetrwali by dużo dłużej. 9_9

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może część inwestycji była chybiona, ale przynajmniej nie mówią od razu "nie da się", "nie opłaca się", tylko podejmują wyzwanie.

W pełni się z Tobą zgadzam! W czasie sezonu też poprawili sporo rzeczy - np. niewygodne wsiadanie na kanapę. Każdy ośrodek popełnia błędy i jest trochę niedociągnięć, ale mam wrażenie, że błędy BSA przykrywają za bardzo ich plusy - jak chociażby winda, dobre jedzenie czy czyste przestronne toalety. Oczywiście nie są to ich jedyne atuty, ale właśnie na infrastrukturę w ON najbardziej się u nas narzeka. Ważne, że wyciągnęli wnioski - w tym roku nie będzie np. magazynu śniegu. Niektórych decyzji już nie cofną, ale dobrze, że zauważyli swoje błędy.
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC unpinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...