Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Limanowa - Łysa Góra


shuger

Rekomendowane odpowiedzi

W grudniu 2007r. została otwarta nowa stacja narciarska - w Limanowej - blisko Krakowa (około 65km) i Nowego Sącza (25km).

Powstały tam 4-osobowy wyciąg krzesełkowy Doppelmayr oraz 2 wyciągi orczykowe (planowane są kolejne 2). Stacja oferuje 3 trasy zjazdowe: 700m - FIS, 1100m oraz 300m. Wszystkie trasy są oświetlane, naśnieżane i ratrakowane a nad bezpieczeństwem czuwa GOPR.

Przy dolnej stacji Krzesełka powstał Hotel (zostanie otwarty w przyszłym roku) oraz restauracja, parking na 500 samochodów i 10 autokarów oraz zbiornik ze schładzaną wodą do naśnieżania stoku.

Na szczycie powstała restauracja z tarasami widokowymi. Stacja jest usytuowana na północnym stoku Łysej Góry, dzięki czemu śnieg utrzymuje się tam nawet do końca kwietnia.

dodatkowe informacje i zdjęcia znajduja się na stronie internetowej stacji:

adres: www.limanowa-ski.pl

Edytowane przez shuger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedynie informacja, a jezeli ciebie nie interesuje ten temat to poprostu pisz postow tylko po to zeby miec ich wiecej, bo wiekszosc narciarzy jest zainteresowana nowymi narciarskimi inwestycjami, a ta akurat jest nowa wiec napewno niewiele osob wie o jej istnieniu, a chetnie z niej skorzysta (może). wiec sorki, ale takie wstawki jak reklama sa nie na miejscu zwłaszcza ze poniekad nawet reklama wplywa korzystnie na rozwoj stacji narciarskich gdyż duże zainteresowanie powoduje ze stacje narciarskie dzialaja dluzej w sezonie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shuger

bez nerwacji !!!.

Ten temat (i ta trasa) był juz omawiany jeszcze przed zmianami na skionline.

Jako że pracuje w marketingu dużej firmy uczulony jestem na niektóre słowa.

A tych padło doprawdy dużo.

Jeśli mimo wszystko Ciebie to uraziło, bardzo przepraszam.

P.S. W sumie to pisanie na wodzie o tym ośrodku. Nikt tego jeszcze nie odwiedził ani nie opisał, tylko opisane co i jak winno być

Znaczy się marketing. :confused: :confused: :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudno odwiedzić ośrodek, który dopiero się będzie otwierał, pisze jedynie o tym co zostało zrobione, zainstalowane i co ma służyć narciarzom, nie piszę żadnej opinii, że jest super czy coś pisze jedynie o tym co jest i co w planach, nie namawiam tez nikogo do odwiedzenia tego osrodka zwlaszcza ze jedyne co laczy mnie z limanowa to gory, ktore uwielbiam wiec naprawde pisanie zbednych komentarzy nieco mnie denerwuje.

Temat ma charakter jedynie informacyjny a wiedza o istnieniu takiej stacji narciarskiej zapewne nikomu nie zaszkodzi a ocene kazdy moze wystawic sam. Podobnych informacji pojawia sie w internecie naprawde wiele patrz Dwie Doliny i nie widze w tym nic zlego. Zreszta marketing sluzy rozwojowi i wlasnie ty skoro pracujesz w marketingu powinienes o tym wiedziec najlepiej, zwlaszcza ze w przypadku narciarstwa rozwoj sluzy glownie nam narciarzom!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały wieczór miałem problemy z netem... Ale nie o tym chciałem.Panowie moim zdaniem nie ma o co kruszyć kopii.Została podana pewna informacja i szybki krótki komentarz do niej. Informacja ta może być cenna dla wielu użytkowników forum,szczególnie dla tych troche mniej siedzacych w temacie.Ale celem forum jest ogólnie DYSKUSJA. I krótkie kąśliwe czasem nawet złośliwe:p , ironiczne czy śmieszne komentarze są tu na porządku dziennym. I moim zdaniem nie ma sie co obrażać,choć oczywiscie to rozumiem i szanuje prawo kazdego do riposty. Aczkolwiek zdarzałi sie na forum,nazwe ich,jednodniowi uzytkownicy oferujacy atrakcyjne wujazdy badz sprzet w rewelacyjnej cenie. Absolutnie nie bierz tego shuger do siebie. Tak jak napisałes na komentarze i opinie na temat stacji przyjdzie czas. Hotrok pisze , Ze sprawa jest rozwojowa i ciekawa,więc to jest najwazniejsze:) .Jedyne co moge powiedziec to ''welcome on board'' choc nie wiem czy jestem do tego upowazniony:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
no wygląda to ciekawie trzeba będzie pojechać i zrobić test a z tym fisem to śmiechy a nie 300m no comment

z tego co mi wiadomo, to FIS ma 700m (cała trasa przy krześle)

jest juz wiadomo kiedy to bedzie otwarte ? mam jeszcze jedno pytanie nie bylem jeszcze na łysej górze jest tam duzo stoków i czy warto sobie ta pojechac ? pozdrawiam

Otwarcie planowane na początek grudnia, pewnie byłoby wcześniej ale trwa oczekiwanie na ratrak i dodatkowe armatki, w samej Limanowej (Łysa Góra) są te trasy które są na mapce, tzn. 1100m. dłuższa, łatwiejsza, oraz 700m. FIS trudna, duże nachylenie i trasy przy orczykach - 300m. łatwe.

Najbliższa stacja od Limanowej-Łysej Góry to Laskowa-Kamionna (10km) gdzie najdłuższa trasa ma 2km. Jest tam krzesełko(1550m) i 4 orczyki.

Wiec jak na wypad 1 dniowy to Limanowa i Laskowa (z krakowa, od bochni właściwie po drodze)

Na wyjazd parodniowy: Nieco dalej jest Kasina Wielka - Śnieżnica - krzesełko 1100m. oraz Lubomierz - orczyk 700m. i Szczawa - orczyk 650m.

Niedaleko są też Kluszkowce (krzesełko i orczyki)

Ok. 50km. jest do Krynicy i Wierchomli, wiec jest w czym wybierać.

Można też pojechać na Słowacje.

Beskid Wyspowy jest szczególnie cenny ze względu na widoki tak zima jak i latem i uwazam go za najpiekniejszy z beskidow. Limanowa Łysa Góra dopiero się otwiera więc można będzie ją ocenić, natomiast w Laskowej prawie zawsze świetnie przygotowane trasy, zwłaszcza gdy zima jest dobra, a w tym roku otwarty zostanie wyciąg krzesełkowy. Ja moge smialo polecic ten region, bo mozna tam i wyjezdzic sie i wypoczac w ciszy. Jeśli nie masz daleko, to najlepie wybierz sie na 1 dzien to sprawdzisz i sam ocenisz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Robalek

Shuger, nie żebym się czepiał ale ..

czyżbyś po paru miesiąch znacznie zmienił zdanie ???.

Czyżby Limanowa bliżej serca.

Cytaty z www.skiforum.pl, forum - Wierchomla -Muszyna a miało być tak fajnie):

13.07.2007

"Aż nie mogę uwierzyć czytając kilka wypowiedzi na forum, że są na świecie osoby, które myślą, że ktoś buduje wyciąg ze względu na narciarzy. To szczyt naiwności.

Budowa wyciągu to niesamowity biznes i wie o tym doskonale właściciel wyciągów w Wierchomli.

Budowa takiego projektu jak "7 dolin" na takiej wysokości, gdzie stacja dolna każdego z wyciągów krzesełkowych (głównych) zaczyna się na wysokości 500-600 m.n.p.m przy zwiększonej przepustowości to paranoja.

Każdy z nas chciałby pojezdzic sobie w dużym ośrodku narciarskim, ale niestety tak jak ktoś już pisał - niestety nie w Polsce, a już napewno nie w beskidach.

Wiemy wszyscy, że temperatury w zimie są coraz wyższe z każdym rokiem, niezależnie czy powodem tego jest tylko pewien cykl ziemi (trwający kilkaset lat), czy globalne ocieplenie. Dlatego budowa szerokich tras narciarskich, wycinanie pod nie lasu a później ograniczanie jej z powodu braku śniegu to zupełny bezsens. A dokładnie to wróżą przewidywania na najbliższe lata.

Nie można przez pryzmat jazdy na nartach niszczyć pieszej turystyki górskiej a przede wszystkim roślin i zwierząt, których odzyskać już się nie będzie dało. pozwolić na budowę szerokich tras, które później będą nie wykorzystane.

Uważam, że ilość lasów do wycięcia w całym projekcie można śmiało .

Należy zauważyć również, że gdyby ten projekt został zrealizowany na stokach południowych a takich byłaby połowa z wszystkich tras w siedmiu dolinach pokrywa śnieżna utrzymywałaby się siła rzeczy dużo krócej i tym sposobem i tak dłużej w sezonie zimowym funkcjonowałyby trasy na północnych stokach czyli tak jakby pojedyncze stacje narciarskie. Tym sposobem swobodny transport między ośrodkami mógłby istnieć jedynie gdy zima byłaby łaskawa.

Moim zdaniem po analizie tego, co jest proponowane w projekcie siedem dolin, lepszym rozwiązaniem jest zbudowanie 2-3 wyciągów w tatrach na poziomie 1000-1400 m.n.p.m przy jak najmniejszej ingerencji w środowisko co pozwoli na korzystanie w pełni z takowej stacji narciarskiej.

A jeśli już budować coś w beskidach, to jedynie na północnych stokach i w miejscach, gdzie pokrywa śnieżna jest gwarantowana przez co najmniej 100 dni nawet przy słabej zimie."

20.09.2007

"oczywiście, w Polsce powinna być przynajmniej jedna stacja narciarska z bogato rozwiniętą infrastrukturą na takiej wysokości jak Kasprowy.

Zamiast inwestować w beznadziejny dewastacyjny projekt Siedem Dolin - bez przyszłości, dużo lepiej byłoby poświęcić (tak jak piszesz) jeden Kasprowy, na którym możnaby pojeździć od listopada do maja.

Ale to chyba tak naprawdę jest niemożliwe i nigdy nie zostanie zrealizowane, dlatego nawet gdyby wymienić kanapę dwuosobową na 4 (co jest bardziej realne niż na 6) to nadal nie pozwoli to dużo większej ilosci narciarzy na korzystanie z Kasprowego.

Jak już pisałem wyżej podwojenie przepustowości znacznie ograniczy możliwośc jazdy na Goryczkowej i Gąsienicowej ze wzgledu na tłok.

No cóż musimy chyba sobie dać spokój i mieć nadzieję, że chociaż jeden ośrodek narciarski z prawdziwego zdarzenia jednak powyzej 1400m.n.p.m w Polsce powstanie."

27.07.2007

"W budowaniu stacji narciarskich ważnym wyznacznikiem jeżeli chodzi o wysokość n.p.m nie jest wysokość stacji górnej, ale stacji dolnej, jeżeli na dole nie będzie śniegu, to nic nam nie da to, że będzie na szczycie.

Jeżeli stacja dolna wyciągu mieści się na wysokości 500m.n.p.m to stacja zawsze będzie miała problemy z utrzymaniem warunków.

Tak naprawdę istotne są głównie 3 rzeczy:

1) właśnie usytuowanie stacji dolnej wyciągu (wysokość)

wzrost wysokości to spadek temperatury!

Stacje generalnie zakańczają sezon ze względu na brak możliwości utrzymania warunków przy dolnej stacji, nic nie daje to, że warunki na szczycie jeszcze są.

2) kwestia tzw. wystawy stoku (północna czy południowa)

widze ze sporo osób próbuje kwestionować ten fakt, a jest on niezwykle ważny i każdy kto prowadzi ośrodek narciarski lub zna sie na rzeczy wie, że niepozorne promienie słoneczne mogą wyrządzić wiele krzywdy stokowi.

Nie chodzi jedynie o znacznie szybsze topienie się śniegu, ale również o problemy z utrzymaniem - szybsze tworzenie się muld i przetarć - co wiąże się również z utrudnieniem użycia ratraka

Co ważne nie można patrzyć na kwestię pokrywy śnieżnej z punktu widzenia paru dni. Jeżeli pogoda spowoduje, że jednego dnia stopi się tylko 5 cm. śniegu to właśnie tych 5 cm. spowoduje skrócenie sezonu o 1 dzień.

Dla porównania Zawoja Mosorny Gron stacja dolna ok. 700m.n.p.m - stok południowy zakończył sezon ok. 10 dni wczesniej (jak podał któryś z forumowiczów) niż Wierchomla o której tu mowa - stok północno-zachodni - stacja dolna - ok. 580m.n.p.m. Mimo iż stacja dolna jest niżej, ale na stoku północnym.

3) kwestia uwarunkowań otoczenia - występowanie mikroklimatu który tworzy się głównie przez otoczeniem górami - nawet podobnej wysokości.

otóż ważne jest to, ze względu na masy powietrza niosące ocieplenie.

Generalnie w trakcie zimy w nocy temperatury są znacznie nizsze i właśnie osłonięcie górami powoduje spowolnienie podnoszenia się temperatur w kotlinach górskich trakcie dnia gdy jest cieplej.

Za przykład mogę podać prócz Litmanowej bardzo podobna w nazwie polską Limanową (612-780 m.n.p.m, osłonięta górami) gdzie naturalna pokrywa utrzymywała się w zeszłym sezonie z tego co słyszałem przez ok. 3 miesiące."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze to okresliles robalek - czepiasz sie, albo nie umiesz czytac ze zrozumieniem, rozumiem ze z wiekiem zatraca sie ta umiejetnosc...

Właściwie niewiem w czym upatrujesz domniemana zmiane przeze mnie zdania, przytaczas temat o 7 Dolinach - nadal mam takie samo zdanie o budowaniu stacji w nieodpowiednich warunkach - patrz południowy stok od Strony Szczawika w Wierchomli. Jestem przeciwny projektowi 7 Dolin i nigdy tego nie ukrywałem, moją opinie motywuje jak juz pisalem wielokrotnie tym, że moim zdaniem budowa południowych stoków (co jest konieczne w przypadku połowy tras w 7 Dolinach) na takich wysokościach jest skazana na znacznie wieksze problemy ze śniegiem niż na takich samych wysokościach stok południowy. Stok od strony Wierchomli posiada znacznie korzystniejsze warunki narciarskie niż ten nowobudowany Szczawik.

Moja opinia jednocześnie nie oznacza, że zamierzam krytykować, czy zniechecac kogokolwiek to odwiedzenia tego regionu. Piszac o 7 Dolinach probuje jedynie uswiadomic niektorych, ze nie warto za wszelka cene forsowac inwestycji, która trwale może zniszczyć cenne obszary górskie. Ponadto probuje uswiadomic, ze bardzo czesto problemem jest nie sam przebieg trasy narciarskiej, ale przepustowosc tras. Inwestorzy chca budowac jak najszersze trasy, aby ze wzgledu na usytuowanie krótki sezon zrekompensowala im ogromna przepustowość. Wiąże sie to bezposrednio z wycinka drzew, czesto na obszarach chronionych. Budujmy tam, gdzie pozwalaja na to warunki, a nie tam gdzie sie da.

Jeśli natomiast chciałbyś sie doczepic do samej Limanowej - Łysej Góry to informuje ciebie, ze przy tej inwestycji nie wycinano lasu, gdyz obszar ten w calosci byl niezalesiony. Ponadto z tego co mi wiadomo na stoku panuja niezwykle dobre warunki narciarskie ze wzgledu na osloniecie gorami i polnocna wystawe. Beskid Wyspowy jak juz pisalem moge smialo polecic jak i zima tak i latem, gdyz znam go bardzo dobrze i naprawde mozna tam wypoczac.

Niewiem robalek, co chciales tym postem i komu udowodnic... Moze nie podoba ci sie moja opinia na niektore z w/w spraw, twoja sprawa... ale nie probuj wprowadzac nieprzyjemnej atmosfery na forum, jesli nie masz nic do powiedzenia to lepiej poprostu nie klikaj bez sensu... sorki za ostry komentarz, ale nieco mnie wqrzyl ten post...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Robalek

Nie żebym się czepiał cz.2

Pierwszy raz napisałem w sprawie tej Limanowej nie dlatego żebym był przeciw Limanowej tylko że Twój język był taki ... dziwnie zaangażowany w tę sprawę.

Trochę później przeglądałem różne wpisy odnośnie Muszyny i nowego wyciągu.

Znalazłem temat na stronie XXXXXXXX a tam też i Twoje wpisy.

Oki, poczytałem sobie i wcale nie twierdzę że nie masz racji ale być może jest to tylko Twój punkt widzenia którego wcale a wcale nie podważam ale też i niekoniecznie podzielam.

Rzecz w tym że bardzo mocno gromisz tych inwestorów którzy robią Szczawnik, ba doczepiłeś się także inwestorów na Kotelnicy (co akurat w częsci rozumiem, bowiem góra jest przeinwestowana i więcej tam wyciągów niż tras) ale zupełnie nie rozumiem czemuś też doczepił się Świeradowa ?!?!?!

Konkludując.

Dziwne jest Twoje zachowanie gdy akurat w jednej sprawie wynosisz pozytywnie jedną stację, tę w Limanowej a zupełnie pomiatasz innymi.

Czy to Twoje pieniądze są inwestowane ???.

Świeradów i Góry Izerskie to jeszcze niedawno zapomniana kraina ze zdewastowana przez PRL-owski, NRD-owski i Czechosłowacki przemysł.

Wtedy całe tysiące hektarów lasów padały. Ty protestujesz teraz że padło kilka. Stosujesz skalę podług siebie.

P.S. Wiem ile mam lat i zresztą to wpisałem żeby każdy mógł wiedzieć.

P.S. 2. Tak czy inaczej miło mi sie z Tobą gaworzyło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze postepy panie robalek... otoz rzeczywiscie wyrazilem niepochlebna opinie o kotelnicy, gdyż (jak podobnie piszesz) góra nie dość że płaska, to przeludniona i moim zdaniem jazda na nartach tam jest strata czasu. Probujesz wmowic mi ze doczepilem sie do Szczawika, a tak nie jest, widze ze mimo iz pisze po raz 3 to nadal nie rozumiesz jaka jest moja opinia, trudno, prosciej nie jestem juz w stanie wyjasnic tobie jakie problemy posiadaja poludniowe stoki.

Cieszy mnie natomiast, ze na tyle zainteresowales sie moja osoba, ze zdolales juz przeczytac wszystkie posty ktore napisalem na skiforum, wszak poruszasz sprawe Swieradowa rownie niezasadnie jak poprzednie.

Otoz w sprawie Swieradowa wyrazilem jedynie obawy odnosnie warunkow tam panujacych... w tym przypadku kierowalem sie przede wszystkim tym co wystepuje w niemczech, jakze blisko swieradowa. Otoz za nasza zachodnia granica stacje narciarskie polozone nisko maja duze problemy z funkcjonowaniem. Stad tez zaintersowalem sie na jakiej wysokosci usytuowana jest stacja dolna koleji krzesełkowej i szczerze mowiac wysokosc nieco ponad 600 metrow nie zbyt mnie zadowolila, aczkolwiek nie znam zbyt dobrze tamtego regionu aby osadzic jak bedzie w sezonie. Jesli tylko warunki sa tam odpowiednie to oczywiscie oby jak najlepiej dzialala ta stacja!

Widze ze moja drobna ironia odnosnie wieku (ktora na dobra sprawe odnosila sie do statusu"starego wyjadacza" ktory posiadasz na tym forum) jednak znalazla swoje uzasadnienie i odzywa sie w tobie duch PRL-owski - skoro dawniej bylo gorzej to sukcesem bedzie jesli teraz bedzie tylko zle...

O limanowej zaczalem pisac ze wzgledu na to, ze mialem dostep do zdjec z tamtego regionu i mialem okazje wlasnie w limanowej przebywac oraz poznac plany inwestycyjne Łysej Góry. Wcale nie uwazam łysej za jakas tam super stacje, ba daaaaleko jej do takiej, ale jest to przyklad, ze mozna bez dewastacji przyrody wybudowac ciekawy wyciag. Zapewne jak tam bedzie przekonamy sie w sezonie.

robalek ja nigdy nikomu nie narzucam swojej opinii

Sztuka dyskusji na tym polega, ze kazdy przedstawia swoja opinie i ja tak wlasnie czynie, czy wszyscy na okolo sie z nia zgadzaja czy nie, absolutnie nie chce ciebie przekonywac do moich racji, ani nikogo innego, poprostu mam swoje zdanie jak kazdy inny uzytkownik forum. Dla mnie pisanie na forum, to nie tylko hurraoptymizm, ze cokolwiek sie buduje, ale rowniez konstruktywnie wyprowadzone wnioski z konkretnych inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że pochodze z Limanowej i właśnie na tej górze stawiałem pierwsze kroki, mam do niej sentyment i pozwolę sobie coś napisać.

Kiedyś, kiedys bardzo długo był tam stary dwuosobowy orczyk, nie było kolejek, ratraków, armatek. Ale jazda piękna. Głowna trasa ma bardzo fajne, jednostajne nachylenie, które pod koniec przechodzi w płaskie (i tu zawsze była krecha). Druga alternatywna (zwana na okrągło) - taka jazda praktycznie na wprost, miejscami ciasno, potem wpada około połowy na szeroki stok. Bardzo często ją sie wybierało, gdyż początek stoku często był wytarty lub zmuldzony. Tylko mówie, ze to było dawno, stok po opadach deptany był przez samych narciarzy - nie było ratraków. Nie wiem co zostało poprawione i czy trasa dłuższa została poszerzona (przypuszczam, że tak). Sam jestem ciekaw jak to wszystko będzie wyglądało i czy przepustowość krzesła nie narobi tłoku. Z niecierpliwoscią czekam na otwarcie, a czy polecam - tego nie mogę powiedzieć bo kiedyś narty a dzisiaj narty to zupełnie inna bajka.

pozdrawiam Ł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...