skionline.plsport wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

13 Kryształowych Kul dla zawodników "Fischer Race Family" w sezonie 17/18

2018.03.28
Kliknij, aby powiększyć.
Podobnie jak w ubiegłych latach, sezon zimowy 2017/2018 w narciarstwie klasycznym został całkowicie zdominowany przez zawodników, startujących ze sprzętem marki Fischer. Statystyki nie pozostawiają żadnych wątpliwości - w biegach narciarskich, skokach, kombinacji norweskiej i biathlonie aż 5 z 7 Kryształowych Kul przyznawanych za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i 8 z 14 Małych Kryształowych Kul za triumf w poszczególnych konkurencjach powędrowało do członków "Fischer Race Family".
Kaisa Mäkäräinen

Kaisa Mäkäräinen i Martin Fourcade najlepsi w biathlonie

Po niesamowitym finałowym okrążeniu Finka Kaisa Mäkäräinen wygrała łączną klasyfikację Pucharu Świata w biathlonie po raz trzeci z rzędu, zapewniając sobie jednocześnie Małą Kryształową Kulę w klasyfikacji biegu masowego. Za nią znalazły się trzy kolejne reprezentantki teamu Fischera - Anastazja Kuźmina (Słowacja), Daria Domraczewa (Białoruś) i Laura Dahlmeier (Niemcy). Słowaczka zdobyła dwie Małe Kryształowe Kule w sprincie oraz w biegu na dochodzenie, a Białorusinka Nadieżda Skardino triumfowała w klasyfikacji biegu indywidualnego. Wśród panów przez cały sezon równych sobie nie mieli Martin Fourcade (Francja) i Johannes Thingnes Boe (Norwegia). Ostatecznie Norweg musiał uznać wyższość Francuza w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, ale zdołał zrównać się z rywalem w klasyfikacji biegu indywidualnego. W pozostałych konkurencjach Boe uplasował się na drugim miejscu tuż za Fourcadem. Na najniższym stopniu podium w łącznej klasyfikacji stanął Rosjanin Anton Szypulin.

Johannesa Klaebo

Puchar Świata w biegach narciarskich pod dyktando Johannesa Klaebo

Miniona edycja Pucharu Świata w biegach narciarskich została zdominowana przez 21-letniego Johannesa Klaebo. Chociaż młody Norweg nie wziął udziału w Tour de Ski, z dużą przewagą zdobył Dużą Kryształową Kulę, wygrywając również po raz drugi klasyfikację sprintu. Na drugim miejscu klasyfikacji generalnej uplasował się zwycięzca tegorocznego Tour de Ski, Dario Cologna. Szwajcar wywalczył także Małą Kryształową Kulę w klasyfikacji dystansów. Trzecim najlepszym biegaczem sezonu okazał się Norweg Martin Johnsrud Sundby, uzupełniając silne trio Fischera. Wśród pań Małą Kryształową Kulę w sprintach po raz trzeci z rzędu wygrała Maiken Caspersen Falla. W tej klasyfikacji za Norweżką znalazły się Stina Nilsson ze Szwecji i Sophie Caldwell ze Stanów Zjednoczonych.

Kamil Stoch
Kamil Stoch

Kamil Stoch i Maren Lundby niepokonani w skokach

Puchar Świata 17/18 w skokach narciarskich na długo pozostanie w pamięci polskich kibiców oczywiście za sprawą rewelacyjnie spisującego się Kamila Stocha, który w sezonie olimpijskim nie miał sobie równych. Wielkim sukcesem już na początku zimy była wygrana wszystkich konkursów w ramach Turnieju Czterech Skoczni. Kamil nie zawiódł podczas najważniejszej imprezy, zdobywając tytuł mistrza olimpijskiego na dużej skoczni. Okazał się również niepokonany w pozostałych turniejach - Raw Air, Willingen Five i Planica 7, i jako niewątpliwie najmocniejszy zawodnik po raz drugi w karierze odebrał Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Tegoroczne kobiece skoki zdominowała z kolei Maren Lundby. Norweżka stawała na podium podczas każdego pucharowego konkursu, wygrywając aż dziewięciokrotnie, dzięki czemu zapewniła sobie Kryształową Kulę z ogromną przewagą nad drugą Kathariną Althaus z Niemiec. Maren Lundby zdobyła również złoto olimpijskie.

Akito Watabe z Kryształową Kulą w kombinacji norweskiej

W kombinacji norweskiej Akitio Watabe pozbył się miana wiecznie drugiego zawodnika. 30-letni Japończyk dzięki bardzo dobrym startom pod koniec sezonu, w tym dwóch wygranych w Schonach, zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na trzeciej pozycji uplasował się kolejny zawodnik "Fischer Race Family", Fabian Riessle z Niemiec.

Akito Watabe

Fischer zdecydowanym liderem wśród producentów sprzętu narciarskiego

Zawodnicy "Fischer Race Family" w sezonie zimowym 2017/2018 stanęli na pucharowym podium aż 258 razy. Spośród 135 indywidualnych konkursów (biegi narciarskie, skoki, kombinacja norweska i biathlon) wygrali aż 98 zawodów, 82 razy zajęli drugie miejsce, a 77 razy uplasowali się na trzeciej pozycji. 64% wszystkich miejsc na podium zdobyli sportowcy z nartami Fischera na nogach, 55% z butami tej marki i aż 84% z wiązaniami TURNAMIC®. To wszystko sprawia, że Fischer już po raz dziewiąty z rzędu okazał się najlepszą marką wśród producentów nart i butów, a w tym roku odniósł również ogromny sukces z wiązaniami TURNAMIC®.