Jansrud, Franz i Hirscher najlepsi we Włoszech

2016.12.20
jetil Jansrud fot. Head
Kliknij, aby powiększyć.
Miniony weekend był niezwykle bogaty w starty zawodników, rywalizujących w Alpejskim Pucharze Świata. W piątkowym supergigancie w Val Gardenie bezkonkurencyjny okazał się Kjetil Jansrud, dzień później trasę zjazdu najszybciej pokonał Max Franz, a we wczorajszych zmaganiach w Alta Badia zwyciężył Marcel Hirscher. Dziś wieczorem alpejczycy wezmą jeszcze udział w slalomie gigancie równoległym.

Jansrud najszybszy w supergigancie

W pierwszej kolejności zawodnicy rywalizowali w supergigancie. Val Gardena okazała się szczęśliwa dla Norwegów, którzy zajęli pierwsze dwa miejsca - zwyciężył Kjetil Jansrud, a tuż za nim, ze stratą zaledwie 0,06s uplasował się Aleksander Aamodt Kilde. Na najniższym stopniu podium stanął Kanadyjczyk Erik Guay (+0,13s). Jansrud wygrał po raz siedemnasty w zawodach Alpejskiego Pucharu Świata, w tym po raz ósmy w supergigancie. Przejazdu nie ukończył m.in. Aksel Lund Svindal, a jedyny Polak w stawce, Michał Kłusak, ulokował się na 65 pozycji. Liderem klasyfikacji supergiganta pozostaje Jansrud.

Pierwsze pucharowe zwycięstwo Franza

W sobotnim zjeździe swój pierwszy pucharowy triumf w karierze świętował reprezentant Austrii, Max Franz. Axel Lund Svindal stracił do niego 0,04s, a Amerykanin Steven Nyman 0,37s. Paweł Babicki zajął 59 miejsce. 27-letni Franz wywalczył w tej konkurencji pierwsze zwycięstwo dla Austrii od 7 marca 2015 roku, kiedy to w Kvitfjell wygrał Hannes Reichelt. W klasyfikacji zjazdu prowadzi Svindal przed Jansrudem i Franzem.

Marcel Hirscher fot. GEPA/Atomic

Hirscher niepokonany od czterech lat

Wczoraj zawodnicy rywalizowali w Alta Badia. Już czwarty rok z rzędu trasę tutejszego slalomu giganta najszybciej pokonał Marcel Hirscher. Austriak objął prowadzenie po pierwszym przejeździe, drugi Mathieu Faivre z Francji tracił do niego 0,21s, a trzeci Florian Eisath z Włoch 0,81s. Ostatecznie kolejność na podium się nie zmieniła, dzięki czemu Hirscher odnotował drugie zwycięstwo w sezonie, a 41 w karierze. Jeden z faworytów - Alexis Pinturault - nie zdołał ukończyć zawodów.
Na dzisiejszy wieczór w Alta Badia zaplanowano jeszcze slalom gigant równoległy, a ostatnie zawody przed Świętami zostaną rozegrane w najbliższy czwartek 22 grudnia w Madonna di Campiglio, gdzie alpejczycy zmierzą się w slalomie. Aktualnie czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej Alpejskiego Pucharu Świata zajmują Hirscher (540 punktów), Jansrud (322 punkty) i Pinturault (284 punkty).