skionline.plsport wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Ted Ligety zwyciężył w Soelden na początek sezonu

2015.10.27
Kliknij, aby powiększyć.
W niedzielę, 25 października, sezon zainaugurowali najlepsi alpejczycy. W Soelden rozegrano pierwszy konkurs panów w ramach Alpejskiego Pucharu Świata. Zwycięstwo zapewnił sobie Amerykanin Ted Ligety. Za nim uplasowali się Francuz Thomas Fanara i reprezentant gospodarzy, Marcel Hirscher, tracąc do lidera odpowiednio 0,15 i 0,17 sekundy. To już czwarte zwycięstwo Amerykanina w Soelden.

Ligety przed Fanarą i Hirscherem

W pierwszym przejeździe Amerykanin wypracował sobie przewagę 0,17 sekundy nad ubiegłorocznym zwycięzcą, Marcelem Hirscherem i 0,33 sekundy nad trzecim na półmetku rywalizacji Thomasem Fanarą. Drugi przejazd był popisem Austriaków - trasę giganta najszybciej pokonali Roland Leitinger i Hannes Reichelt. Tym razem Fanara okazał się szybszy od Ligety’ego, jednak nie pozwoliło mu to na wyprzedzenie Amerykanina w łącznej klasyfikacji. Ostatecznie zwyciężył Ted Ligety (2:23:88) przed Thomasem Fanarą (2:24:03) i Marcelem Hirscherem (2:24:05).

Kolejne zwycięstwo utytułowanego Amerykanina

Na dzień przed światową premierą nowego filmu o Jamesie Bondzie, do którego sceny kręcono między innymi w Soelden, Ted Ligety wygrał już po raz czwarty na słynnym lodowcu Rettenbach. Było to jego 25 zwycięstwo w konkursach Pucharu Świata. 31-letni zawodnik z Salt Lake City ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów. Dwukrotnie okazał się najlepszy podczas Igrzysk Olimpijskich (w Turynie i w Soczi), jest również wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata oraz pięciokrotnym zdobywcą Małej Kryształowej Kuli w gigancie.

Ted Ligety zwyciężył w Soelden fot. Head

Najlepsi alpejczycy ostatnich lat

Najlepsi zawodnicy poprzednich sezonów odnotowali mniej lub bardziej udane występy. Reprezentant Francji, Alexis Pinturault, uplasował się na piątej pozycji. Powracający po kontuzji Norweg, Aksel Lund Svindal, zajął 24 miejsce, a tuż za nim znalazł się jego rodak - Kjetil Jansrud. Utytułowany alpejczyk, Bode Miller, postanowił zrobić sobie przerwę od startów i poświęcić więcej czasu rodzinie.
Kolejne zawody z cyklu Pucharu Świata odbędą się w dniach 14-15 listopada 2015 w fińskim Levi.