skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Jak ustalić DIN, czyli właściwie ustawić wiązania?

2010.01.22
Temat regulacji wiązań narciarskich powraca na forach internetowych niczym grypa osłabiając nas niekiedy poradami, z których wynika, iż użycie siły jest najlepszą metodą zwiększającą efektywność ich działania.
Wykorzystując do diagnostyki wiązań maszyny Jetbond, czyli ultra precyzyjnej zrywarki symulującej i oceniającej ich pracę, zażegnaliśmy problem brutalnego traktowania sprzętu.

Jetbond posiada wbudowane w pamięć WINDOWS XP parametry, które umożliwiają ustawienie prawidłowej siły wypięcia zgodnie z normami ISO 11 088 oraz ISO 8061. Metoda ustalania siły wypięcia bazuje na tabeli określającej wagę narciarza lub tzw. "tibia" (szerokości główki kości piszczelowej).

Chcąc poznać prawidłową wartość w DIN potrzebną do właściwego ustawienia wiązań trzeba podać:



1. Wagę - narciarz z dużą nadwagą nie oszuka maszyny mówiąc że znakomicie jeździ. Wytrzymałość kości i wiązadeł jest zbliżona dla ludzi o podobnej budowie ciała , ale dodatkowe kilogramy zdecydowanie je osłabiają.
2. Wzrost
3. Wiek - kości z wiekiem niestety osłabiają się (osteoporoza, odwapnienie, mniejsza odporność na złamania etc.)
4. Długość podeszwy buta w milimetrach - im dłuższa stopa, tym większa dźwignia podczas upadku, mająca wpływ na możliwość uszkodzenia kości, stawów, czy wiązadeł.
- Ocenę stylu jazdy w skali 1-3 z możliwością poszerzenia o -1 i +3



Po podaniu danych uzyskujemy wartość w DIN do ustawienia na skali wiązań.

I tutaj pojawiają się nieścisłości. Sprężyny w wiązaniach to tylko kawałki specjalnie hartowanego drutu, cięte na odpowiednią długość, odpowiadające za pracę szczęk wiązań w… internetowym skrócie.

Nierównomiernie zahartowane, czy wypracowane sprężyny nie zawsze trzymają wartość nastawu, ustaloną w skali DIN.

Możemy mieć problem, gdy nastaw ustalony na 7.5 w rzeczywistości wynosi np. dla przodów 8.0 i 7.0 a dla tyłów 5.5 i 6.0.

Te właśnie różnice w charakterystyce pracy poszczególnych elementów wiązań można ustalić tylko i wyłącznie za pomocą precyzyjnego urządzenia Jetbond.

W tym celu do maszyny wpina się nartę razem z butem. Za pomocą specjalnej, wysuwanej stopy, symulator dokładnie naśladuje pracę wiązań ustalając realną wartość nastawu dla szczęk przednich i tylnych obu nart.

Dane zapisywane są w komputerze urządzenia, a potencjalny pacjent oddziału ortopedycznego, otrzymuję wydruk, z zapisem faktycznych ustawień swoich wiązań wraz ze stosownym certyfikatem oraz naklejkę - badanie ważne na rok, podobnie jak po wizycie samochodu w stacji diagnostycznej.



Celem zapewnienia 100-procentowej dokładności pomiarów, każda maszyna musi być co roku kalibrowana specjalnymi urządzeniami diagnostycznymi i otrzymać stosowny certyfikat.


skionline.pl
poprzednia stronastrony: 1  2  następna strona

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 23/24
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: