skionline.plsprzęt serwis sprzętu narciarskiego Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Rodzaje butów narciarskich - omawia Marek Żurawiecki

2018.12.08
Rodzaje butów narciarskich - omawia Marek Żurawiecki
Kliknij, aby powiększyć.
Rodzaje butów narciarskich - omawia Marek Żurawiecki
W drugiej części naszego poradnika "bootfittingu" przyszedł czas, by zająć się kwestią rodzajów butów narciarskich. Wielki rozwój technologii produkcji narciarskiego obuwia spowodował, że każdy producent ma w swojej ofercie kilka rodzajów butów, a każdy z nich dedykowany jest trochę innemu użytkownikowi lub rodzajowi narciarskiej aktywności. Naszym ekspertem będzie, znany naszym czytelnikom z licznych porad sprzętowych, Marek Żurawiecki.
Ogromna rozmaitość butów narciarskich, które możemy zobaczyć na sklepowych półkach, albo w sklepach internetowych, powoduje, że wielu narciarzy, nawet tych dłuższym stażem, nie do końca zdaje sobie sprawę, czym buty te właściwie się różnią. Czasy, kiedy podstawowymi parametrami, którymi narciarze kierowali się przy zakupie sprzętu był rozmiar stopy i zasobność portfela odeszły już w niepamięć. Z drugiej strony - duży wybór powinien być dla nas dobrodziejstwem, a nie problemem, mamy bowiem w końcu na rynku taką sytuację, że właściwie każdy może znaleźć model dla siebie prawie idealny.



Oczywiście wymaga to choćby odrobiny wysiłku i zadania sobie trudu, by poznać podstawowe rodzaje butów narciarskich. Taka wiedza, choćby najbardziej ogólna, przyda nam się przy wyborze odpowiedniego dla siebie obuwia. Początkowo zagadnienie to wydaje się wielce skomplikowane, każda szanująca się firma ma bowiem zazwyczaj kilkanaście, albo i kilkadziesiąt modeli w swojej ofercie. Na dodatek każda firma używa nieco odmiennej nomenklatury, co wcale nie ułatwia zadania narciarzom. Jednak po odrzuceniu całego tego, często jedynie marketingowego, szumu, okazuje się, że tak naprawdę jest kilka rodzajów butów, które charakteryzują się odmiennymi właściwościami, co wynika z ich odmiennego przeznaczenia. Przejdźmy więc do rzeczy. Zacznijmy od rodzajów butów, w których decydującym przy wyborze czynnikiem jest wiek lub płeć.

Buty klasy Race


Buty Race
Buty Race

Ten rodzaj buta to sprzęt dla naprawdę zaawansowanych narciarzy, żeby nie powiedzieć - ekspertów. Są to buty twarde i bardzo twarde, w których fleks może osiągać wartość 130 dla amatorów i 170 dla zawodników. Najczęściej oprócz twardości charakteryzują się także relatywnie mniejszą objętością wnętrza buta - w szybkiej, precyzyjnej jeździe nie ma miejsca na żadne "luzy", a ponad komfort liczy się przede wszystkim precyzja. Zastosowane przy ich produkcji tworzywa są zazwyczaj bardzo wytrzymałe, a to ze względu na dużo większe siły i przeciążenia działające w czasie jazdy z duża prędkością. Zanim zdecydujemy się na but tego rodzaju, zastanówmy się dwa razy, czy aby na pewno jest to produkt na nasze siły i możliwości.

Buty allround/all mountain


Buty All Mountain
Buty All Mountain

To obecnie najbardziej rozpowszechniona kategoria butów narciarskich. Ich głównym założeniem jest maksymalny kompromis pomiędzy precyzją a wygodą, a co za tym idzie - bardzo duża uniwersalność. Są to zazwyczaj buty 4-klamrowe, o zróżnicowanej twardości od 70-80 po 110-130, w zależności od umiejętności i wymagań narciarza. Są to buty, których używa się przede wszystkim na przygotowanym stoku, przy czym sprawdzają się dobrze zarówno na twardym, sztucznym śniegu jak i zaraz po opadach.

Buty typu allround przeznaczone są dla tych mniej zaawansowanych narciarzy, którzy stawiają przede wszystkim na relaks na stoku (co wcale nie znaczy, że nie można w nich "poszaleć"). Są to buty zazwyczaj o nieco mniejszym wskaźniku fleksu, co przekłada się na łatwość zakładania i ściągania a także pozwala zachować względnie wyprostowaną sylwetkę w czasie jazdy. Często wyposażone są one w przełącznik Ski-Walk, który umożliwia odblokowanie cholewki, dzięki czemu możemy nie tylko łatwiej włożyć stopę do buta, ale także spacerować w nim. Buty all mountain są nieco twardsze, częściej bez przełącznika, pozwalające na ambitniejszą jazdę. Mają bardzo często możliwość zmiany kąta nachylenia cholewki, dzięki czemu potrafią "wymusić" bardziej dynamiczną pozycję w czasie jazdy. Buty obu rodzajów mają zazwyczaj termoformowalną wkładkę, zapewniającą maksymalny komfort czasie jazdy i mocną "personalizację" wnętrza buta. Jest to but, w którym jeździ około 70-80 % wszystkich narciarzy, co za tym idzie - to właśnie butów tego rodzaju jest najwięcej na rynku.

Buty damskie


Buty damskie
Buty damskie

Podobnie jak w przypadku dzieci i juniorów, producenci uwzględniają różnice anatomiczne przy produkcji obuwia przeznaczonego dla pań. Wbrew temu, co uważa zadziwiająco wielu narciarzy - specjalne buty damskie to nie tylko inne wzornictwo i trend, czy jakby to można powiedzieć - "zabieg marketingowy", ale także nieco inna konstrukcja buta. Różnice pomiędzy modelami dla kobiet a butami dla mężczyzn wynikają przede wszystkim z odmiennej ergonomii, masie ciała, a także stylu jazdy.

Buty damskie mają zazwyczaj nieco niższą cholewką i inaczej ukształtowany obrys skorupy - wynika to z faktu, że kobiety mają z reguły dłuższy mięsień łydki. Są to też zazwyczaj buty o mniejszej twardości (niższym flexie), a także mają mniejszą objętość buta (niższy wolumen), co wynika znowuż z faktu, że kobiety mają zazwyczaj drobniejsze i bardziej delikatne stopy. Są też przeważnie lżejsze od butów męskich i nie wynika to tylko mniejszej wielkości stopy (a więc i skorupy buta) ale także z zastosowanej do produkcji mieszanki tworzywa sztucznego. Mają natomiast takowe buty zazwyczaj dużo cieplejszą, grubszą i wygodniejszą wkładkę, co wynika z faktu, ze kobiety mają nieco odmiennie ukształtowany układ krążenia - a co za tym idzie, zdecydowanie częściej marzną im stopy.

Należy przy tym pamiętać, że producenci butów damskich zadbali o to, by odpowiedni model dla siebie znalazły narciarki o różnych poziomach umiejętności i stylach jazdy. Wśród butów dla pań znajdziemy więc nie tylko konstrukcje dla początkujących i średnio zaawansowanych, ale także dla dobrze lub bardzo dobrze jeżdżących pań o sportowym zacięciu, zawodniczek, instruktorek narciarskich, które łączą w sobie zarówno precyzję i maksymalną kontrolę nad przekazywaniem sił narcie, z potrzebą zapewnienia jak największej ilości komfortu.

Przechodząc do butów męskich rozbijemy je na kilka rodzajów, choć warto tutaj zastrzec, że również buty dla pań można by podzielić w podobny sposób. Jednak tak już wygląda tradycyjnie rynek butów narciarskich, ukształtowany przez wiele lat, nie będziemy więc wprowadzać tu niepotrzebnych rewolucji, podkreślając jeszcze raz, że takie podejście nie wynika z chęci gorszego potraktowania pań…

Buty klasy Freeski


But Freeride
But Freeride

Ten rodzaj buta zdobywa sobie coraz większą ilość zwolenników. Głównym przeznaczeniem jest jazda poza trasami, w zróżnicowanych warunkach śniegowych. Przeznaczone są dla narciarzy bardziej zaawansowanych, o dobrej technice jazdy, posiadają zazwyczaj dość dużą twardość, ale ponieważ wyprawy poza trasami bywają czasami bardzo długie - bardzo duży nacisk w ich konstrukcji stawia się na wygodę i dobre właściwości termoizolacyjne. Są wykonane z bardziej odpornych na uszkodzenia tworzyw, często wyposażone w podeszwę na wibramie, ale z drugiej strony posiadające przełącznik umożliwiający odblokowanie cholewki, co w terenie bardzo się przydaje. Trzeba podkreślić, że dobry but do jazdy poza trasami świetnie też sprawdzi się na stoku. Jeżeli mamy więc zacięcie górskie, a jazda po nietkniętym ratrakiem zboczu góry jest tym co kochamy, a z drugiej strony - od czasu do czasu lubimy precyzyjnie i szybko zaszaleć na przygotowanej trasie - wystarczy nam właśnie taki but, bez konieczności posiadania dwóch par na odmienne warunki. Warto przy tym zauważyć, że buty freeski dobrej jakości to jedne z najdroższych modeli na rynku. Ale bez wątpienia warte swojej ceny, oczywiście dla narciarzy, którzy potrafią je odpowiednio wykorzystać.

Buty skiturowe


Buty skiturowe
Buty skiturowe

Skituring to coraz dynamiczniej rozwijająca się gałąź narciarstwa, często kojarzona z "powrotem do korzeni" wędrówek na dwóch deskach. Dokładne omówienie tego rodzaju butów to temat na osobny artykuł. W tym miejscu jednak warto zaznaczyć, że postępy technologii powodują, że są to coraz częściej pełnowartościowe buty, nadające się zarówno do wycieczek skiturowych, jak i do jazdy na stoku. Są zazwyczaj dużo bardziej miękkie od typowych butów zjazdowych, moją obowiązkowo możliwość odblokowania cholewki, a przy tym bywają niewiarygodnie lekkie. Ich podstawową cechą jest wygoda, pozwalająca przebywać w nich cały dzień - czy to na wycieczce skiturowej, czy to na stoku - bez jakichkolwiek objawów niewygody. Bardzo często są one wykorzystywane na przez narciarzy wchodzących w wiek seniorski, dla których ich masa i wygoda to najbardziej pożądane zalety. Oczywiście jeżeli nie chcemy się zajmować skituringiem - znajdziemy odpowiedni model także wśród innych rodzajów butów, ale wracamy tutaj uwagę na fakt, że są to buty narciarskie pozwalające także na satysfakcjonującą jazdę na przygotowanych trasach.

Buty dziecięce i juniorskie


Buty dla dzieci
Buty dla dzieci

Są to buty specjalnie zaprojektowane specjalnie z myślą o najmłodszych narciarzach. Firmy projektujące ten rodzaj obuwia uwzględniają przede wszystkim fakt, że organizm dziecka jest nieco inaczej anatomicznie ukształtowany, a raczej - że cały czas się kształtuje, także w czasie jazdy. Skorupy są lekkie i bardziej miękkie niż w butach dla dorosłych, ale odpowiednio zabezpieczają staw skokowy, bardzo wrażliwy na urazy a także dbają o odpowiednie dopasowanie stopy. Z tego powodu nie powinniśmy kupować butów "na wyrost". Komfort i bezpieczeństwo są tu czynnikami najistotniejszymi.

Jedną z podstawowych cech butów dla dzieci jest łatwość ich wkładania i zdejmowania. Dlatego w tym rodzaju butów mamy największą różnorodność zapięć, zróżnicowaną ilość klamr, a także miękkie wykończenie cholewki i języka. Buty dla dzieci młodszych nie powinny być za wysokie, im starsze dziecko i lepiej jeżdżące - tym wyższy może być but, cholewka sztywniejsza i większa ilość zapinających klamer, które powodują coraz lepsze przełożenie sił na nartę i lepsza kontrolę jazdy.

O ile wybór butów dla dzieci to kwestia raczej jednoznaczna, o tyle kwestia w jakich butach powinni jeździć juniorzy (dzieci w wieku 12-16 lat) jest już bardziej złożona. W tym wieku stopa młodego narciarza jest już dość spora (często numer 43 lub większa), tak że młody narciarz może korzystać także oferty butów dla dorosłych. Pamiętajmy jednak, że mimo "dorosłego" rozmiaru stopy, wzrostu czy masy, układ mięśniowy i kostny cały czas się jeszcze kształtuje. Buty juniorskie są zazwyczaj lżejsze i bardziej elastyczne, chociaż z drugiej strony - dla dobrze jeżdżących juniorów produkowane są buty "race’owe", o znacznej twardości i pozwalające na precyzyjne prowadzenie narty. Ale także te buty są lżejsze od ich "dorosłych" odpowiedników. Dlatego polecamy korzystanie z butów juniorskich aż do 15-ego roku życia.

Na koniec jeszcze tylko jedna uwaga, którą będziemy powtarzać jak mantrę - zanim decydujemy się odpowiedni rodzaj buta - zróbmy rzetelny "rachunek sumienia" dotyczący naszych możliwości, umiejętności, stylu jazdy, średniego czasu przebywania na stoku, priorytetów w zimowym wypoczynku na nartach. Bez tego - nie uda się nam dobrze wybrać odpowiedniego buta. Więcej na temat podstaw "bootfittingu" znajdziecie w pierwszej części naszego poradnika.

pk/skionline.pl

Partnerzy



www.fischersports.com

www.zurawiecki.eu

skionline.pl
Tagi: #sprzęt narciarski #buty narciarskie #dobór butów narciarskich #jak kupować buty

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 23/24
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: