skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Skitury - wielki powrót tradycji wędrówek narciarskich

2015.03.17
Skitury - wielki powrót tradycji wędrówek narciarskich
Kliknij, aby powiększyć.
Skitury - wielki powrót tradycji wędrówek narciarskich
Narty zostały stworzone, by pomagać pokonywać większe odległości przy grubej pokrywie śniegowej. Z czasem zainteresowali się nimi turyści, którzy nie chcieli kończyć sezonu w górach wraz z pierwszymi opadami śniegu. Tak zrodziła się tradycją wędrowania po górach na nartach. Wraz z budową coraz większej ilości wyciągów i kolei, wędrówki narciarskie "wyszły z mody", chociaż zawsze miały swoich zagorzałych zwolenników. Dzisiaj "zachłyśnięcie się" narciarstwem zjazdowym nie mija, ale stara tradycja pokonywania górskich szlaków na nartach powraca. Skitury są coraz popularniejsze, także w naszym kraju, dlatego będziemy im poświęcać na naszym portalu coraz więcej miejsca. Na początek - kilka ogólnych uwag na temat narciarstwa skiturowego.
Dla wielu góry zimą są najpiękniejsze. Wędrowanie po nich i poznawanie ich właśnie o tej porze roku to zapewne najpiękniejsza przygoda, jaką można przeżyć w polskich górach. Turystyka narciarska, mająca w naszym kraju prawie stuletnią tradycję, w ciągu ostatnich lat przeżywała pewien kryzys, jednak widać, że zwolenników tego rodzaju aktywności jest coraz więcej. Dość powiedzieć, że w czasie naszej niedawnej wycieczki na Turbacz, spotkaliśmy więcej narciarzy niż turystów pieszych! Przyczyna takiego tanu rzeczy jest oczywista - coraz więcej miłośników nart i gór woli uroki turystycznych eskapad w głąb gór od zatłoczonych i jazgotliwych stoków w narciarskich.

Narty skiturowe są najbardziej rozpoznawalnym i wręcz utożsamianym rodzajem sprzętu, na którym można wędrować po górach. Ale nie jedynym, zwłaszcza u nas, gdzie dominują niezbyt wysokie pasma górskie, często w całości pokryte lasami, pozbawione skał i stromych zboczy. Sklepy narciarskie oferują ogromny wybór sprzętu narciarskiego, a sprzedawcy w dobrych punktach handlowych potrafią doradzić co do wielkości i rodzaju odpowiedniego sprzętu w zależności od postury i warunków fizycznych narciarzy. Dlatego tutaj ograniczymy się tylko do podstawowej charakterystyki trzech głównych rodzajów nart używanych w turystyce narciarskiej.

Skitury - wielki powrót tradycji wędrówek narciarskich
Skitury - wielki powrót tradycji wędrówek narciarskich

Narty biegowe są najwęższe i najlżejsze. Nie mają krawędzi, dlatego ograniczają możliwości manewrowania przy większym nachyleniu stoku. Jednak w wielu miejscach naszych gór można je stosować - poleca się je zwłaszcza osobom wyrabiającym sobie dopiero kondycję - pozwalają odbywać przyjemne eskapady przy niewielkim wysiłku. Kolejny rodzaj - narty śladowe - są trochę szersze od nart biegowych i mają krawędzie, zwiększając tym samym możliwości wykonywania klasycznych skrętów. Podobnie jak w nartach biegowych nie można w nich zablokować butów do zjazdu, co przy bardziej stromych stokach jest poważnym ograniczeniem.

Najbardziej uniwersalne są narty skiturowe (tourowe) - szersze od śladówek, z krawędziami, często zbliżone swoimi parametrami do nart freeride’owych. Do nart skiturowych stosuje się specjalne wiązania turystyczne, które podczas marszu zachowują się jak wiązania biegowe, pozwalając unosić piętę, natomiast do zjazdu można je zablokować - dają wtedy pełne możliwości manewrowania. Jeszcze nie tak dawno ich wadą w porównaniu z wcześniej wymienianymi rodzajami była większa waga - obecnie jednak czołowi producenci są w stanie dać narciarzowi do ręki narty skiturowe o wyglądzie i parametrach nart freeride’owych i masie śladówek.

Skitury - wielki powrót tradycji wędrówek narciarskich
Skitury - wielki powrót tradycji wędrówek narciarskich

Gdzie można wędrować na skiturach (czy jak to czasami się słyszy - "uprawiać skituring")? W naszych górach - prawie wszędzie. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszą się najwyższe partie naszych gór - przede wszystkim Tatry, Babia Góra, Pilsko, Bieszczady, a w Sudetach - Karkonosze i Masyw Śnieżnika. To dlatego, że narta skiturowa bardzo "lubi" wysokość, grubą warstwę puchu, otwartą przestrzeń i strome stoki. Ale nie należy utożsamiać skiturów ze skialpinizmem - oczywiście część wycieczek w wysokich górach może mieć taki charakter, ale równie dobrze sprawdzą się w Beskidzie Sądeckim czy Górach Sowich.

Do wszystkich rodzajów nart można używać fok - naturalnych lub syntetycznych pasów przyklejanych pod deski, wydatnie ułatwiających podejście na nartach, bez potrzeby odpinania ich nawet przy stromych stokach. Oprócz tego ważnym wyposażeniem są kije: najlepiej używać długich kijów biegowych lub teleskopowych, których długość można regulować w zależności od warunków śnieżnych i konfiguracji terenu. Ważne jest, by takie kije dobrze skręcić, aby zapobiec ich złożeniu się w czasie jazdy, co może być przyczyną upadku.

Osobna kwestia to odzież używana w czasie wędrówek. Powinna być ciepła - najlepsze są różne rodzaje polarów, i chronić przed wiatrem - naprawdę warto mieć kurtkę z membraną. Trzeba przy tym pamiętać, aby zbytnio nie krępowała ruchów. Dobrze jest się ubierać wielowarstwowo, ponieważ zapewnia to duże możliwości regulowania temperatury własnego ciała - na podejściach nawet w mroźny dzień może być gorąco. Nie należy też zapominać o dobrych okularach przeciwsłonecznych, gdyż na zaśnieżonych stokach promieniowanie jest zwielokrotnione - może doprowadzić nawet do zaburzeń wzroku i czasowego "oślepienia".

Skitury - wielki powrót tradycji wędrówek narciarskich
Skitury - wielki powrót tradycji wędrówek narciarskich

Idąc w zimie w góry, trzeba wziąć termos z ciepłym napojem oraz, oprócz normalnego prowiantu, dodatkowo jedną lub dwie tabliczki czekolady zapewniającej rezerwę energetyczną. Na dłuższe wędrówki należy zabrać ze sobą latarkę - w zimie dzień jest znacznie krótszy. Najlepiej, aby była to tzw. czołówka, która nie ogranicza nam swobody ruchów. Przy tym wszystkim nie można przesadzić z ilością zabranego ekwipunku - wędrowanie ze zbyt ciężkim plecakiem nie należy do przyjemności, a przede wszystkim pochłania więcej sił, którymi na wycieczce należy oszczędnie gospodarować.

W końcu sprawa najistotniejsza - bezpieczeństwo. O ile z zagrożeń gór wysokich, takich jak Tatry, wszyscy zdają sobie sprawę (co wcale nie oznacza, że potrafią ich unikać), to zlekceważone czasami Beskidy, potrafią być bardzo, bardzo niebezpieczne. Przed wyprawą należy dokładnie przestudiować mapę i odpowiednio ocenić długość i stopień trudności wybranej trasy, biorąc pod uwagę swoje umiejętności, ale też warunki atmosferyczne i śniegowe, choć te potrafią być bardzo zmienne. Przyjmuje się, że podchodzi się w tempie 2 - 3 km/h, a zjeżdża 10 - 15 km/h, przy czym czas wędrówki może się kilkakrotnie wydłużyć, zwłaszcza w grubej warstwie świeżego puchu, w śniegu mokrym czy po łamliwej szreni.

Wychodząc w zimie w góry, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa - nie zapominajmy, że jesteśmy zdani prawie wyłącznie na własne siły. Najlepiej udawać się na wycieczkę w zespołach trzy- lub czteroosobowych, łatwiej wówczas o zakładanie śladu, a w razie wypadku można zejść po pomoc bez konieczności pozostawiania poszkodowanej osoby samej. Na wędrówkę trzeba wyruszyć możliwie najwcześniej, przy czym dobrze jest zostawić sobie rezerwę czasową.

Wszystko to są tylko ogólne i absolutnie podstawowe zasady, które na łamach skionline.pl będziemy stopniowo rozwijać. Tematyka jest szeroka, ale niezmiernie interesująca i co tu ukrywać - pociągająca. Wyprawy skiturowe, to bowiem tak naprawdę wielka przygoda. Wyzwanie, w którym człowiek może nie tylko zmierzyć się z samym sobą i otaczającą go naturą, ale także zobaczyć miejsca i sytuacje niedostępne "zwykłym śmiertelnikom". To powrót do tradycji, w pewnym sensie do czasów pierwszych zdobywców gór. W zimie bowiem, jak pisał Józef Oppenheim w swoim przewodniku narciarskim po Tatrach w 1936 roku, "każde przejście nabiera w gruncie rzeczy posmaku pierwszego przejścia"…

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #skitury #skitouring #wedrówki na nartach #sprzęt #fischer

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 23/24
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: