skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Dobre warunki do jazdy na austriackich lodowcach

2016.11.04
Dobre warunki do jazdy na austriackich lodowcach
Dobre warunki do jazdy na austriackich lodowcach
Październik w tym roku obfitował w opady śniegu w Alpach. Dzięki temu sezon zimowy rozpoczął się na dobre - jeździć można na wszystkich lodowcach, a warunki na stokach są naprawdę dobre. Z pewnością wielu narciarzy z Polski wybierze się wkrótce w ty kierunku, korzystając z dłuższego weekendu w listopadzie Zapraszamy więc do krótkiego przeglądu - gdzie i w jakich warunkach można pojeździć w Austrii.

Zobacz także:

Hintertux


Prawdziwie doskonałe warunki narciarskie panują na jedynym w Austrii lodowcu otwartym przez cały rok - Hintertux Gletscher. Leży tu już ponad 70 cm śniegu, a jeśli chodzi o działające wyciągi - łatwiej wymienić te, które nie działają - Tuxerjoch, Ramsmoos, Sommerberg i Lärmstange. Poza tym wszystkie inne wyciągi działają - w sumie jest ich 16, a łączna długość otwartych tras zjazdowych przekracza już 37 km - to najwięcej z wszystkich otwartych stacji w Alpach. Można by rzec - sezon w pełni! Dojazd do ośrodka - bez jakichkolwiek utrudnień.

Sölden


W ostatni weekend w Sölden zainaugurowano tegoroczną edycję zawodów o Puchar Świata, chociaż sam teren lodowcowy otwarty jest już połowy września (lodowiec Rettenbach). W górnych partiach lodowca leży już prawie metr śniegu. Otwarto tu dla narciarzy prawie wszystkie stoki na lodowcu Rettenbach i Tiefenbach - działają wszystkie wyciągi oprócz orczyka Panorama na lodowcu Tiefenbach i 4-osobowej kanapy z parkingu pod Rettenbach (ale tutaj działa równoległa do niej gondola). W sumie otwartych jest tu już 33 km tras. Dojazd drogą do górnego parkingu - bez utrudnień.

Stubai
Stubai

Stubai


Również na lodowcu Stubai warunki do jazdy są doskonale - miąższość pokrywy śniegowej w górnych partiach ośrodka wynosi teraz już nieco ponad 60 cm. Dla narciarzy otworzono prawie wszystkie tereny zjazdowe, nie działa jedynie krzesło Daunjoch i kanapa Fernau. Ruszyła już chluba tego terenu - nowiuteńko gondola 3S Eisgratbahn, która kosztowała stację "jedyne" - bagatela - 60 mln euro! W sumie otwartych jest ponad 24 km tras. Dojazd do ośrodka nie nastręcza żadnych trudności - droga jest czarna.

Pitztal


Zdecydowanie więcej śniegu leży na położonym nieco dalej na wschód lodowcu Pitztal - najwyżej położonym austriackim lodowcu - w górnej części jego miąższość przekracza 80 cm. Pracuje tu obecnie 6 wyciągów - gondole Wildspitzbahn i Mittelbergbahn, a także kanapa Gletschersee i orczyki Brunnenkogel i Mittagskogel. Oczywiście pracuje też podziemny "kret" Gletscherexpress dowożący z górnego parkingu na lodowiec. W sumie otwartych jest 9 km tras zjazdowych. Droga dojazdowa - bez jakichkolwiek utrudnień.

Hintertux
Hintertux

Kaunertal


Tyrolski lodowiec Kaunertal otworzył sezon na początku października. Obecnie grubość pokrywy śniegowej na trasach wynosi od 25 cm w rejonie parkingu (ok. 2700 m n.p.m.) do 45 cm u góry. Działają wszystkie wyciągi na lodowcu, oprócz dwóch orczyków Nörderjochlift I i II. Łącznie mamy tu do dyspozycji obecnie 12 km tras zjazdowych. Droga dojazdowa jest czarna, bez jakichkolwiek utrudnień.

Mölltaler


Równie dobre warunki panują na koryntyjskim lodowcu Mölltaler. Łączna grubość pokrywy śniegowej podawana dla tego miejsca sięga 140 cm śniegu. Z dołu wjedziemy do góry koleją Mölltaler Gletscher Express, a wyżej wyprowadzą nas gondola Eissee, a stąd na wysokość 3122 m n.p.m. - krzesło Sesselbahn 3000er i kanapa GletscherJet . Łącznie udostępniono tu nieco ponad 5 km tras zjazdowych. Droga dojazdowa - bez utrudnień.

Kitzstienhorn


Na lodowcu Kitzsteinhorn, położonym nad Kaprun, jednym z najpopularniejszych wśród polskich narciarzy miejsc w Alpach, da się jeździć od 1 października. W górnych partiach ośrodka leży ponad 75 cm śniegu, a w ciągu kil ostatnich dni dopadało trochę białego puchu. Na górę dostaniemy się czteroodcinkową gondolą Gletscherjet (dwa ostanie odcinki to nowość), Gipfelbahn pod sam szczyt chwilowo nie działa. Oprócz tego działają jeszcze dwa orczyki Kitzlift I i II oraz orczyk Magnetkpflift. W sumie narciarze mają tu do dyspozycji 9 czynnych wyciągów i 16 km tras zjazdowych.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że od ostatniego weekendu można już pojeździć nie tylko na lodowcach - stoki otwarto w ośrodku Kitzbühel-Kirchberg. Na początku narciarze mieli do dyspozycji rejon Resterkogel Resterhöhe - w tej chwili stoki są zamknięte, ale można się spodziewać, że w kolejny weekend znowu będzie można tam pojeździć. Co prawda narciarzom udostępniono tylko jedną, 1-km trasę, raczej ze względów prestiżowych. Ale zawsze to coś…

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #narty #lodowce #wyjazdy na narty #tyrol #soelden #hintertux

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com