skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Lodowiec Hintertux - narty z głową w chmurach

2014.10.11
Lodowiec Hintertux - narty z głową w chmurach
Kliknij, aby powiększyć.
Lodowiec Hintertux - narty z głową w chmurach
Na koniec naszej podróży po Tyrolu zawitaliśmy do pięknej doliny Zillertal, gdzie znajduje się cieszący się dużą popularnością lodowiec Hintertux. To jedyny z austriackich terenów lodowcowych oferujący jazdę przez 365 dni w roku. Tereny zjazdowe położone pomiędzy szczytami Olperer i Gefrorene Wand, sięgają tu wysokości 3250 m n.p.m. Na narciarzy czeka 60 km tras zjazdowych obsługiwanych przez 18 wyciągów (6 gondoli, 5 krzeseł, 7 orczyków). Teren ten też znany jest ze swojego snowparku.

Zobacz także:

Hintertux był naszym ostatnim celem podczas tego wyjazdu. Przyjechaliśmy do doliny Tux po południu, po dniu spędzonym na Stubaiu. Nic nie wskazywało, że ktokolwiek tutaj ma zamiar jeździć na nartach, a patrząc na okoliczne szczyty zalane ciepłym światłem zachodzącego słońca, ciężko sobie wyobrazić, że w górnej części doliny znajduje się miejsce, gdzie można jeździć na nartach przez cały rok. Ale kiedy o poranku dotarliśmy z naszej bazy w Lanersbach pod dolną stację kolei w Hintertux, okazało się, że apetyt na jazdę ma tu naprawdę wielu narciarzy i snowboarderów.

Lodowiec Hintertux - narty z głową w chmurach
Lodowiec Hintertux - narty z głową w chmurach

Wyruszamy więc do góry funitelem Gletscherbus I, by po kilku minutach jazdy 24-osobowym wagonem przekroczyć wysokość 2000 m n.p.m. Na stacji przesiadkowej Sommerbergalm zatrzymujemy się na chwilę, by podziwiać skutki "efektu cieplarnianego" - czyli mocno cofnięte już czoło lodowca Tuxer Ferner, odsłaniające pięknie wykształcone mutony i pokryte wielkimi głazami wały morenowe. Można też stąd zobaczyć naszą dalszą trasę do góry - niestety, wznoszący się nad nami szczyt Gefrorene Wand skryty jest za kłębiącymi się chmurami. Nie tak miało być - jeszcze rano przy śniadaniu uśmiechaliśmy się na widok prognozy zapowiadającej znakomitą przejrzystość powietrza i obecność na niebie "altocumulus lenticularis". Tym razem jednak chyba wyczerpaliśmy osobisty limit dobrej pogody - na dodatek w górze cały czas mocno wiało.

Lodowiec Hintertux - narty z głową w chmurach
Lodowiec Hintertux - narty z głową w chmurach

Kolejny przystanek to przebudowany w ubiegłym sezonie budynek Tuxer Fernerhaus - z dużą restauracją, wypożyczalnią i sklepem sportowym. Jest to jedyne miejsce, gdzie na lodowcu można coś zjeść - dlatego prędzej czy później trafiają tu wszyscy. Powyżej zaczynają się tereny zjazdowe - można stąd dalej wyruszyć do góry funitelem Gletscherbus III lub gondolą Gefrorene Wand. Wybieramy funitel i po kilku minutach jazdy w chmurach wyjeżdżamy na najwyższy punkt całego ośrodka - górnej stacji kolei schowanej między dwiema potężnymi turniami na wysokości 3250 m n.p.m. Uderza od razu mocny podmuch wiatru, jednak już po chwili okazuje się, że nie wieje wcale tak mocno.

Lodowiec Hintertux - narty z głową w chmurach
Lodowiec Hintertux - narty z głową w chmurach

Pierwsze metry zjazdu pozwalają stwierdzić, że trasy są bardzo dobrze przygotowane, rano dość twarde, później, w miarę upływu czasu śnieg nabiera nieco wody, jest cięższy i bardziej miękki - przypomina jazdę wczesną wiosną, a złudzenie to potęguje jeszcze fakt, ze prawie cały czas jeździmy w chmurach, które zasłaniają jesienny pejzaż niższych szczytów Alp Zillertalskich. W żadnym wypadku nie zniechęca do jazdy. Wręcz przeciwnie - pod względem warunków narciarskich cały udostępniony narciarzom teren prezentuje się bardzo dobrze. Na pewno nigdzie nie znajdziecie w obecnej chwili więcej otwartych tras tak dobrze przygotowanych. Polecając w najbliższym czasie miejsce na narty na lodowcu na pewno Hintertux można polecić w pierwszej kolejności.

Lodowiec Hintertux - narty z głową w chmurach
Lodowiec Hintertux - narty z głową w chmurach

Zjeżdżamy na szerokie siodło, z którego wybiegają w górę orczyki - po dwa na leżących naprzeciw siebie stokach (wszystkie cztery pracują). Spora ilość narciarzy zdaje się potwierdzać obiegowe opinie, że Hintertux to najpopularniejszy z tyrolskich terenów lodowcowych. Wjeżdżamy do góry orczykiem Olperer 2, obok którego na stoku znajduje się snowpark - z racji tego, że w tej chwili jest to jedyny tego rodzaju obiekt otwarty w Austrii, nie brakuje tu freestyle’rów trenujących skoki. Ruszamy w dół i skręcamy w lewo, by długim trawersem przejechać do orczyka Kaserer 1. O tej porze roku widać wyraźnie, że to już praktycznie osobny lodowiec. Otwarta jest tu tylko jedna trasa, ale za to warunki na niej są bardzo dobre (za wyjątkiem dolnej części stoku ze sporymi odsypami).

Lodowiec Hintertux - narty z głową w chmurach
Lodowiec Hintertux - narty z głową w chmurach

Wracamy do orczyków Olperer i zjeżdżamy do Tuxer Fernerhaus. W końcu przez chmury przebija się słońce, które w kilkuminutowych interwałach, na zmianę z pełnym zachmurzeniem, pozwala cieszyć się kolejnymi zjazdami, a także wreszcie zrobić kilka zdjęć, które możecie obejrzeć w galerii "Lodowiec Hintertux - narty w chmurach".

Przychodzi jednak pora powrotu w dolinę. Podsumowując ostatni dzień, musimy jeszcze raz podkreślić, że na lodowcu Hintertux, biorąc pod uwagę ilość otwartych tras (ponad 24 km) panują w tej chwili najlepsze warunki do jazdy. Stoki są naprawdę dobrze przygotowane i tylko w kilku miejscach, na krótkich odcinkach występuję niewielkie zlodzenie. Trzeba jednak pamiętać, że warunki na trasach o tej porze roku są bardzo zmienne - aktualne dane i obrazy z kamer możecie znaleźć na skionline.pl.

Lodowiec Hintertux - narty z głową w chmurach
Lodowiec Hintertux - narty z głową w chmurach

Na koniec jeszcze tradycyjnie garść informacji praktycznych. Nie ma obecnie żadnych problemów z dojazdem i parkowaniem w Hintertux (poza weekendami), jednak dla wygody najlepiej skorzystać z kursujących często skibusów, które od 7 października są bezpłatne. Wyciągi pracują od 8.15 do 16.30. Od 11 października do 8 maja obowiązują jednolite ceny na cały sezon. Dorośli za 6-dniowy karnet zapłacą 230,50 euro, dzieci (6-14 lat) - 103, 50 euro, a młodzież (15-18) lat - 184,50 euro. Dzieci urodzone po 1.01.2009 - jeżdżą za darmo (wymagany dokument potwierdzający datę urodzin). Szczegółowy cennik znajdziecie na stronie


To już ostatnia relacja z naszego wyjazdu po tyrolskich lodowcach przed sezonem. Ale to jeszcze nie koniec - po powrocie do kraju przygotujemy dla Was specjalne podsumowanie, w którym postaramy się przekazać najważniejsze uwagi i praktyczne wskazówki dla wszystkich, którzy wybierają się na tyrolskie lodowce w najbliższym czasie. Szukajcie na głównej stronie skionline.pl już w poniedziałek!

Przydatne informacje:


Aktualne warunki narciarskie i prognoza pogody na lodowcu Hintertux
Ceny skipassów w sezonie 2014/15

Więcej informacji o tyrolskich lodowcach na stronie: www.gletscher.tirol.at

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #austria #tyrol #lodowce #pitztal #soelden #stubai #hintertux #kaunertal

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com