skionline.plstacje relacje Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Muztagh Ata Skiing Expedition 2014 - plan działania w górach

2014.06.02
Kliknij, aby powiększyć.
Baza pod Muztagh Ata znajduje się na wysokości ok. 4500 m n.p.m. Na szczyt wchodzimy tzw. "drogą normalną". Po drodze założymy 3 obozy - odpowiednio na wysokości ok. 5300 m, 6100 m i 6800 m.
Plan jest taki, żeby najpierw do każdego obozu wynieść depozyt składający się ze sprzętu, jedzenia, itp., a następnie wrócić do bazy lub niższego obozu na nocleg. Pozwoli nam to przenieść potrzebny sprzęt na raty i pomału się aklimatyzować. Depozyty zakopuje się w śniegu i oznacza miejsce, aby następnego dnia je odnaleźć, licząc na to, że nikt inny z nich nie skorzysta.

Na trasie do pierwszego obozu niestety nie ma śniegu, więc narty będziemy nieść na plecach, ale już powyżej pierwszego obozu maszerujemy na nartach. Muztagh Ata znana jest z obfitych opadów śniegu, tak więc przemieszczanie się na nartach lub rakietach śnieżnych jest właściwie jedynym sposobem dotarcia na szczyt.

"Wspinaj się wysoko, śpij nisko" - to żelazna zasada alpinistów, którą mamy zamiar stosować w drodze na szczyt. Wnosimy depozyty do kolejnych obozów, a na noc schodzimy do niższego obozu. W ten sposób organizm dostaje sygnał do produkcji większej ilości czerwonych krwinek. Dzięki temu będziemy czuli się znacznie lepiej, gdy następnego dnia wrócimy na większą wysokość. Wolne tempo podchodzenia i przyjmowanie dużej ilości płynów to podstawa, o której musimy cały czas pamiętać. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów choroby wysokościowej najważniejsze by zejść jak najszybciej niżej. Na nartach będzie szybciej. Dobra aklimatyzacja to podstawa w górach - tu nie ma drogi na skróty.

skionline.pl
Tagi: #muztagh ata

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sponsorzy
Opieka rehabilitacyjna