skionline.pl stacje Polska Beskid Śląski wyślij link znajomemu dodaj opinię
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski
Kliknij, aby powiększyć.
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski to największy teren narciarski w Szczyrku, a pod względem długości tras narciarski – największy w Polsce. Ponad 21 km tras zjazdowych o zróżnicowanej trudności, począwszy od łatwych, przez trudniejsze, dynamiczne trasy czerwone, a skończywszy na czarnej trasie – jednej z najbardziej wymagających w naszym kraju, do tego 13 wyciągów orczykowych o łącznej przepustowości prawie 9 tys. osób na godzinę – to najkrótsza z możliwych wizytówek SON-u.

Cały teren ma charakter niewielkiej (choć jak na nasze warunki krajowe – całkiem sporej) huśtawki narciarskiej. Jej centralnym miejscem jest Hala Skrzyczeńska (1010 m n.p.m.) położona na grzbiecie opadającym spod Małego Skrzycznego (1201 m n.p.m.). Opadają od niej stoki na dwie strony – w stronę Czyrnej, skąd wyprowadzają do góry cztery orczyki (w dwóch równoległych parach), a także w stronę Soliska, skąd prowadzą do góry trzy orczyki – pojedynczy z dołu na Polanę Suchą, a stąd para wyciągów prowadzi na górę. Z Hali Skrzyczeńskiej prowadzi także para wyciągów na szczyt Małego Skrzycznego. Z kolei z Soliska można wyruszyć na drugi, nieco odosobniony teren na stokach Pośredniego (990 m n.p.m.), nazywany przez narciarzy najczęściej Julianami. Do dyspozycji narciarzy są tu cztery orczyki i kilka kilometrów tras zjazdowych.

Jeśli chodzi o same trasy – są bardzo zróżnicowane, w większości naśnieżane, ale tylko część z nich jest oświetlona. Ze szczytu Małego Skrzycznego schodzi w dół wzdłuż orczyków prosta, pod koniec nawet nieco zbyt płaska trasa na Hale Skrzyczeńską, skąd mamy do wyboru kilka możliwości. W stronę Czyrnej schodzą trzy trasy – im bliżej orczyków prowadzą, Tymą stromsze i bardziej wymagające – czerwona i dwie niebieskie, z czego najbardziej zewnętrzna jest naprawdę łatwa. W stronę Czyrnej opada tez czarna trasa - Bieńkula, prawdziwa „perła Szczyrku”. Posiada ona homologację FIS na gigant i liczy 1500 metrów długości przy 390 metrach różnicy wzniesień. Stok opada tu "tak jak należy", jest odpowiednio szeroki i jazda może być naprawdę ostra.

Z Hali Skrzyczeńskiej można tez zjechać do Soliska – do wyboru mamy tu dwie trasy – łatwiejszą niebieską i czerwoną nr 7 – jedną z najciekawszych w całym ośrodku. Z kolei na Julianach wzdłuż trzech orczyków stojących w obrębie Hali Pośredniej, prowadzą trasy łatwe oraz jedna (nr 10) nieco stromsza, czerwona. Natomiast z Hali w dół do Soliska zjeżdża się wymagającą czerwoną trasą o dużo mówiącej nazwie „Golgota”.

Parkingi umożliwiające dostęp do terenów znajdują się w trzech miejscach – w Czyrnej (ewentualnie także w pobliżu – trzeba podejść kilka minut), w Solisku, a także na wysokości Hali Pośredniej, przy serpentynie drogi prowadzącej do Wisły. W każdym z tych miejsc znajduje się gastronomia (a także na Polanie Suchej i Hali Pośredniej), a także wypożyczalnia sprzętu, serwis i szkółki narciarskie. Infrastruktura, mimo, że pozornie bogata, jest jednak nie najlepszej jakości – dotyczy to przede wszystkim wyciągów, które pamiętają okres świetności ośrodka na początku lat 90. W najbliższym czasie sytuacja ta powinna ulec poprawie, bowiem stację zakupiła słowacka TMR (Tatry Mountain Resort) – potentat w branży narciarskiej w Europie Środkowej (należy do nich słowacka Jasna, Tatrzańska Łomnica, czy też czeski Szpindlerowy Młyn), co pozwala z nadzieją patrzeć na przyszłość ośrodka.

W tym miejscu warto może jeszcze na koniec przypomnieć pokrótce historię tego miejsca, które przez wiele lat było oblegane przez narciarzy, a które Słowacy wykupili w stanie całkowitej recesji. Pierwsze wyciągi powstały w tym miejscu od połowy lat 60., a kolejność ich powstawania widać w ich numeracji. W latach 80. i na początku 90. był to najlepszy, najmocniej zainwestowany teren narciarski w Polsce, funkcjonujący pod nazwą Górniczego Ośrodka Narciarskiego – głównymi inwestorami były tu śląskie kopalnie. W latach 90. w wyniku przekształceń własnościowych GON, który przejęła Gliwicka Spółka Węglowa, bez należytego uregulowania prawa własności przekazany został Gliwickiej Agencji Turystycznej S.A. Od tego momentu w ośrodku nie powstała żadna nowa inwestycja. Od 2001 r. właścicielem GAT-u został Skarb Państwa, a jego sytuacja jeszcze się pogorszyła.

Głównym problemem w całej sprawie są skomplikowane i nie do końca wyjaśnione stosunki własnościowe - grunt pod trasami zjazdowymi należą do przeszło 100 właścicieli, a infrastruktura do GAT-u. Dodatkowo czkawką odbija się problem przywłaszczenia przez Gliwicką Spółkę Węglową wyciągów, mimo że postępowanie w tej sprawie prokuratura umorzyła w 2001 roku. Zrodzone z tego rozczarowanie sporej części właścicieli gruntów, którzy liczyli na przejęcie wyciągów, doprowadziło do otwartego konfliktu pomiędzy GAT-em, a częścią właścicieli reprezentowanych przez zawiązaną spółkę Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. 9 z 13 wyciągów stanęło, a trasy zaczęto częściowo grodzić.

Mimo, że sprawa ta należy już do historii, cała historia straszliwie zszargała opinię całego Szczyrku, jako miejsca narciarzom przyjaznego. Z roku na rok spadała liczba narciarzy odwiedzających miasteczko. Nie dziwne więc w tym świetle wydają się nadzieje, jakie narciarze, a także miejscowi przedsiębiorcy, wiążą z pojawieniem się w Szczyrku słowackiej firmy.
czytaj więcej
Info o ośrodku
dywany orczyki krzesła gondole koleje linowe koleje linowo-torowe naśnieżanie
13 tak
Ilość tras zjazdowych:13 szt.
Długość tras zjazdowych:21.52 km
- trasy łatwe15 km
- trasy średnie5 km
- trasy trudne1.52 km
Wysokość: 618 - 1250 m n.p.m.
Sezon narciarski od 2016.12.03 do 2017.03.29
Mapa ośrodka
Dla narciarzy
jazda poza trasami:
narciarstwo tourowe:
halfpipe:
snowpark:
stok dla dzieci:
oświetlony stok:
skibus:
bramki automatyczne:
wyciąg dla dzieci:
park dla dzieci:
pomiar czasu:
pomiar prędkości:
Po nartach - apres ski
kuligi:
rakiety śnieżne:
spacery zimowe:
kamping:
kino:
dyskoteka:
karczmy i restauracje:
bary i chaty narciarskie:
Kontakt
Ośrodek:Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A.
Adres:Szczyrk ul. Beskidzka 41
Telefon:33 817 89 26
WWW:www.szczyrkowski.pl
Zobacz
SON w Szczyrku - budowa zbiornika rozpoczęta
SON w Szczyrku - budowa zbiornika rozpoczęta
SON w Szczyrku - budowa zbiornika rozpoczęta

zobacz więcej

partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | nota prawna | polityka cookies
Copyright © 1997-2017 Atmedia S.C.