skionline.pl stacje Polska Bieszczady wyślij link znajomemu dodaj opinię

Bystre
Baligród

Wśród skromnych bieszczadzkich stacji narciarskich, położony na południe od Baligrodu, w malej osadzie Bystre wyciąg, należy do najciekawszych i najlepiej zagospodarowanych małych stacji narciarskich. Może dlatego, że wyciąg jest tu jednym z elementów Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego „Bystre” (dawniej zakładowego ośrodka fabryki Zelmer w Rzeszowie). Zlokalizowany jest on pośród wysokich, porośniętych bujnymi lasami kopców o nader śmiałych kształtach, w miejscu, gdzie do płynącej po progach skalnych Hoczewki wpada Rabiański Potok.

Przy ośrodku, na stokach Dzidowej (712 m n.p.m.), postawiono wyciąg orczykowy, a przy nim wytyczono trasę, która w całości biegnie szeroką na 30-40 metrów przecinką leśną. Stok jest dość stromy i jednolicie nachylony, wrażenia z jazdy są więc zaskakująco pozytywne biorąc pod uwagę długość samej trasy – jedyne 900 metrów. Stok idealnie nadaje się do szybkiej dynamicznej jazdy i posiada homologację FIS. W dolnej, nieco łagodniejszej części stoku funkcjonuje krótki orczyk dla słabiej jeżdżących i początkujących narciarzy. Stok oczywiście jest naśnieżany i oświetlony.

W ośrodku znajduje się serwis i wypożyczalnia, a także instruktorzy narciarscy, na uwagę zasługuje także zaplecze – basen, sauna, fitness, bogatsze niż w niejednej „bardziej wypasionej” stacji narciarskiej. Bez wątpienia jest to dobre miejsce by przy okazji zimowego wypoczynku w Bieszczadach, pojeździć również na nartach.

Na uwagę zasługuje także krajobraz otoczenia ośrodka – góry są tu naprawdę strome i robiące spore wrażenie, jak na ich niewielkie wysokości. Zawdzięczają to nieco odmiennej odo otoczenia, budowie geologicznej – góry budują tu nieco starsze skały tzw. łuski Bystrego. Niedaleko od ośrodka znajduje się rezerwat chroniący naturalne gołoborze, a w dolinie Rabego znajduje się źródło arsenowe, które daje potencjalne możliwości budowy uzdrowiska w tym miejscu! Niedaleko dalej na południe, w stronę Cisnej, leżą z kolei Jabłonki, gdzie w potyczce z oddziałami UPA zginął gen. Świerczewski, co dokumentuje zachowany do dziś pomnik (okolica jest zresztą równie urokliwa krajobrazowo jak w otoczeniu Bystrego).
czytaj więcej
Info o ośrodku
dywany orczyki krzesła gondole koleje linowe koleje linowo-torowe naśnieżanie
1 tak
Ilość tras zjazdowych:2 szt.
Długość tras zjazdowych:1.34 km
- trasy łatwe0.42 km
- trasy trudne0.92 km
Wysokość: 479 - 702 m n.p.m.
Sezon narciarski od grudnia do marca
Mapa ośrodka
Dla narciarzy
narciarstwo tourowe:
stok dla dzieci:
oświetlony stok:
bramki automatyczne:
wyciąg dla dzieci:
Po nartach - apres ski
kuligi:
rakiety śnieżne:
spacery zimowe:
basen:
sauna:
centrum fitness:
karczmy i restauracje:
bary i chaty narciarskie:
Kontakt
Ośrodek:ORW Bystre Sp. z o.o.
Adres:Bystre k. Baligrodu 38-606 Baligród
Telefon:+48 13 468 40 33
WWW:orwbystre.com
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | nota prawna | polityka cookies
Copyright © 1997-2018 Atmedia S.C.