skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Ruszają kolejne wyciągi w polskich górach

2017.12.23
Ruszają kolejne wyciągi w polskich górach
Kliknij, aby powiększyć.
Ruszają kolejne wyciągi w polskich górach
Natura sprawiła narciarzom miły prezent tuż przed świętami - w górach dosypało nieco śniegu, a ujemne temperatury spowodowały, że instalacje zaśnieżające mogły na wielu stokach pracować pełną parą. Dzięki temu w piątek (22 grudnia), a także weekend przed Bożym Narodzeniem ruszą kolejne stoki w kilkunastu ośrodkach narciarskich w Polsce. Wygląda więc na to, że Święta będą w tym roku dla narciarzy udane. Zapraszamy na krótki przegląd informacji, gdzie w najbliższych dniach będzie można pojeździć w Polsce na nartach.
Nasz przegląd rozpoczniemy od zachodniej części Beskidów. Oczywiście najważniejszym wydarzeniem jest otwarcie (z lekkim opóźnieniem) wyciągów i tras w Szczyrk Mountain Resort (czyli w popularnym SON-ie). Od piątku, od godziny 8.30 czynne będą trasy 3, 4, 4a, natomiast w świąteczny weekend w ośrodku powinny zostać otwarte kolejne - 10, 1, 7 i 2. Ty samym nowa era w Szczyrku rozpoczęła się już naprawdę. Również na sąsiednim Skrzycznem dla narciarzy przygotowana zostanie trasa FIS ze szczytu Skrzycznego przez "grzebień" na trasę czerwoną aż do Jaworzyny. Będzie też można korzystać z kolei linowych na całej długości. Z kolei w Beskid Sport Arenie narciarze mają do dyspozycji trasę czerwoną na całej długości (1000 m), a także niebieską do tunelu (dolna polana, podobnie jak i trasa czarna jest cały czas naśnieżana). Przypominamy, że w Szczyrku od początku grudnia korzystać można z darmowych skibusów, kursujących pomiędzy poszczególnymi ośrodkami wchodzącymi w skład wspólnego karnetu w Szczyrku.

Szczyrk Mountain Resort
Szczyrk Mountain Resort

Sporo wyciągów ruszy także w sąsiedniej Wiśle. Czynne już są wyciągi na Soszowie, gdzie można jeździć trasami 2 i 5, całkiem niezłe warunki do jazdy znajdziemy także na Stożku i Siglanach. Od piątku, 22 grudnia, rozpocznie się sezon na stokach w Nowej Osadzie - wyciągi ruszą o godz. 17.00, tego dnia uruchomione zostaną także trasy na Małej Czantorii w Poniwcu. Z kolei od soboty powinny zostać uruchomione wyciągi na Skolnitym, a także na niedalekich Klepkach. Po drugiej stronie szosy - na Cienkowie - wyciągi ruszą w piątek o 15.00. Tego dnia czynny będzie wyciąg talerzykowy przy trasie nr 3, natomiast od soboty, 23. grudnia, planowane jest też uruchomienie 4-os kolei krzesełkowej i otwarcie głównej trasy zjazdowej (nr 1), o długości 1000 m. Pojeździć można też na Złotym Groniu w niedalekiej Istebnej.


Nieco dalej na wschód, można już jeździć na Czarnym Groniu w Beskidzie Małym. Na trasach leży do 60 cm śniegu, ruch jest niewielki, a warunki do jazdy - bardzo dobre. Pracują obie koleje krzesełkowe. Z kolei w Beskidzie Wyspowym można pojeździć na stokach Śnieżnicy w stacji KasinaSki. Wyciąg i trasa są tu już czynne od pierwszej połowy grudnia. Stacja czynna jest od 8.00 do 22.00, z przerwą na ratrakowanie od 16.00 do 18.00. Wyjątkiem jest tylko Wigilia, 24 grudnia, kiedy nie będzie jazdy wieczornej, a stacja zakończy pracę o godzinie 16-tej.

W Beskidzie Żywieckim także uruchomione zostaną wyciągi w kilku miejscach. Na 23 gruda (sobota), zapowiedział otwarcie tras ośrodek Zwardoń-Ski - czynna będzie kolej krzesełkowa oraz trasy na Małym Rachowcu. W dniu otwarcia dzieci do lat 10 jeżdżą gratis do godziny 12-tej. Orczyk na Dużym Rachowcu na razie jeszcze pozostanie zamknięty - trzeba poczekać na większe opady. Z kolei w Korbielowie, od piątku 22 grudnia, od godziny 8.00, działać będzie kolej Kamienna-Solisko. Z kolei w sobotę ruszy kolej krzesełkowa na Mosornym Groniu - od godziny 9:00 do 16.00.

Białka Tatrzańska
Białka Tatrzańska

Na Podhalu najlepsze warunki do jazdy znajdziemy oczywiście w Białce Tatrzańskiej. Czynne są tu prawie wszystkie trasy - oprócz trasy FIS i łącznik a z Remiaszowa do Kaniówki. Warunki do jazdy - bardzo dobre. Jeździć można także już na Kozińcu, na Grapie-Litwince i w Jurgowie - tutaj czynna jest jedna kolej krzesełkowa i prowadzące wzdłuż niej trasy 1 i 2.

W Zakopanem bardzo dobre warunki do jazdy znajdziemy na Kasprowym Wierchu. W kotle Gąsienicowym i Goryczkowym leży od 50 do 180 cm śniegu, czynna jest także nartostrada z Goryczkowej do Kuźnic. Koleje krzesełkowe działają od 8.00 do 14.00, ostatni zjazd koleją z Kasprowego jest o godzinie 16.00. Dobre warunki do jazdy panują na Szymoszkowej - czynna jest zarówno kolej mała jak i duża. Z kolei od 21 grudnia działa już także stacja narciarska na Harendzie - czynne są orczyki, a także kolej krzesełkowa i czerwona trasa prowadząca wzdłuż niej.


W innych podhalańskich stacjach dobre warunki do jazdy znaleźć można też w Witowie - działa kolej krzesełkowa i wyciąg orczykowy, a także w stacji Suche Ski niedaleko Poronina. Na Rusińskim Wierchu działa kolej 4-osobowa, a pokrywa śnieżna sięga tutaj 130 cm. Natomiast na jazdę 6-osobową koleją Porsche trzeb jeszcze trochę zaczekać. Z innych stacji w Bukowinie, pojeździć można także na kolei Turnia, a także na wyciągach Zwyrtlik i Ufo - pokrywa śniegowa sięga tutaj wszędzie do 70 cm.

W środkowej części Beskidów pojeździć można w Koninkach w Gorcach. W weekend kolej Tobołów i prowadząca wzdłuż niego trasa czynna będzie od 8.00 do 18-tej. Czynna jest także (już od 9 grudnia) stacja narciarska w Spytkowicach, gdzie działa kolej 4-osobowa. Natomiast na jazdę w położonych bliżej Krakowa stacjach Szklana Góra w Harbutowicach i na Chełmie w Myślenicach - trzeba jeszcze poczekać. Przygotowania do sezonu trwają też cały czas w stacji Laskowa-Ski w Beskidzie Wyspowym - warto sprawdzać na bieżąco warunki na stronie ośrodka, bo przy sprzyjającej pogodzie otwarcie stoków nastąpić może lada dzień.

Dość dobre warunki do jazdy panują także w Beskidzie Sądeckim. W Wierchomli, która otworzyła sezon już w połowie grudnia, w tej chwili czynna jest kolej krzesełkowa, a także wyciąg Stonoga. Pokrywa śnieżna sięga tutaj 50 cm Kolejne trasy będą uruchamiane przy sprzyjających warunkach pogodowo-śnieżnych. Nieco więcej tras oferuje obecnie Jaworzyna Krynicka - tutaj przy podobnej pokrywie śniegu (ok. 60 cm) czynne są cztery wyciągi (w tym kolej gondolowa), a także cztery trasy, w tym najdłuższa - nr 1 - prowadząca z samego szczytu do dolnej stacji gondoli. Stacja narciarska będzie czynna dłużej - od 9.00 do 18.00 od soboty 23 grudnia, za wyjątkiem Wigilii - kiedy wyciągi będą pracować do 15.00.


Nie zawiodą się miłośnicy Tylicza - w ośrodku Master-Ski czynna jest kolej krzesełkowa i wszystkie trasy (a jest ich osiem!), a także bezpłatny wyciąg szkoleniowy. Czynna jest także stacja narciarska Tylicz-Ski, gdzie pracuje kolej krzesełkowy i orczyki. Szczegóły dotyczące godzin pracy obu ośrodków w okresie świątecznym można znaleźć na stronach internetowych stacji. Pojeździć można także w krynickich Słotwinach - w SłotwinyArena działa 6-osobowa kolej, a warunki na trasie prowadzącej wzdłuż niej są bardzo dobre. Można też skorzystać z sąsiedniej kolei 4-osobowej - pamiętajmy, że to inne stacje i obowiązują dwa różne karnety!

W Beskidzie Niskim niezawodnie działa stacja narciarska Kiczera Ski w Puławach niedaleko Rymanowa. Działa tam kolej krzesełkowa, a także orczyk i wyciąg szkoleniowy. Warunki do jazdy są bardzo dobre, a lekki mróz sprzyja utrzymaniu tras w bardzo dobrym stanie. Ośrodek jest czynny codziennie od 9.00 do 21.00, z wyjątkiem Wigilii (czynne do 15.00) i pierwszego dnia Bożego Narodzenia - czynne od. 13.00. Nieco dalej na wschód - w Bieszczadach - otwarcie sezonu w sobotę 23 grudnia zapowiedział ośrodek Lesko-Ski (pierwsza godzina jazdy - gratis!), natomiast stacja narciarska w Ustrzykach Dolnych obiecała, że wyciągi będą działać na pewno od 25 grudnia.

Zieleniec
Zieleniec

Na koniec przenieśmy się w Sudety. Najlepsze warunki do jazdy panują tutaj - co nie powinno dziwić, zważywszy położenie i zaradność gospodarzy -w Zieleńcu. Czynna jest tu większość wyciągów i tras, a pokrywa śnieżna przekracza 75 cm. W okresie świątecznym stacja otwarta jest od 9.00 do 22.00, tym że w Wigilię wyciągi działają do 16.00. Można więc korzystać do woli z uroków jazdy wieczornej. Z kolei w Czarnej Górze działa szybka 6-tka i trasy prowadzące wzdłuż niej, a także kolej 4-osobowa i orczyki przy terenach szkoleniowych. Ośrodek podobnie jak Zieleniec - otwarty jest o d 9.00 do 22.00.

W Karpaczu można pojeździć w Białym Jarze, gdzie działa 6-osobowa kanapa, a warunki do jazdy są dobre. Z powodu prac przy nowej kolei na Kopę, na razie nie wszystkie trasy i wyciągi pod Śnieżką są nieczynne. Natomiast po drugiej stronie Karkonoszy - w Szklarskiej Porębie czynna jest nartostrada Puchatek na Szrenicy, a także wyciągi W Dolinie Szczęścia, Narotlandia i Wesoła Górka. Czynna jest także kolej gondolowa w Świeradowie - można tu korzystać z trasy zjazdowej od 9.00 do 16.00, a od 18.00 do 22.00 stacja zaprasza na jazdę wieczorną jedną z najlepiej oświetlonych tras narciarskich w Polsce.

pk/skionline.pl

Tagi: #ośrodki narciarskie #polska #warunki narciarskie #pogoda #święta #nowy rok #sylwester

Powrót

Köflerhof Köflerhof

St. Leonhard im Pitztal
Tyrol, Austria

Hotel Schloss Rosenegg Hotel Schloss Rosenegg

Fieberbrunn
Tyrol, Austria

Sonnberg Ferienanlage Sonnberg Ferienanlage

Flachau
Kraj Salzburski, Austria

comments powered by Disqus
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Hotel Rastbichler Hotel Rastbichler

39030 St. Sigmund/Kiens
Południowy Tyrol, Włochy
Haus Piesendorf Haus Piesendorf

5721 Piesendorf
Kraj Salzburski, Austria
AlpenParks Hagan Lodge AltausseeAlpenParks Hagan Lodge Altaussee

8992 Altaussee
Styria, Austria
7 noclegów - od 1996,00 € za dom
7 noclegów - od 1038,00 € za osobę
7 noclegów - od 438,00 € za osobę
5 noclegów - 20,00 PROCENT za osobę
7 noclegów - od 736,00 € za apartament
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | nota prawna | polityka cookies
Copyright © 1997-2018 Atmedia S.C.