skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Skitouring: trzy kroki na dobry początek

2017.03.15
Skitouring: trzy kroki na dobry początek
Kliknij, aby powiększyć.
Skitouring: trzy kroki na dobry początek
Chociaż wiele osób poczuło już pierwszy powiew wiosny, w górach do końca zimy jeszcze daleko. W ostatnich dniach w Tatrach znów przybyło śniegu, prognozowane są też kolejne opady. To doskonały moment, by samemu przekonać się, że narty skiturowe to najlepszy sposób na poruszanie się po górach!

Krok pierwszy: sprzęt


Narty z odpowiednimi wiązaniami, foki, buty i regulowane kijki bez problemu wypożyczysz w Zakopanem i dużych alpejskich ośrodkach. Na początek nie ma sensu sięgać po najlżejsze i najwęższe narty, na których pod górę będzie się szło lekko i szybko, ale w czasie zjazdu poczujesz każdą nierówność terenu, a w świeżym śniegu po prostu zapadniesz się po kolana. Najlepsze będą narty o szerokość ok. 85 mm pod butem z niewielkim rockerem w przedniej części (czyli wydłużonym wygięciem do góry), który pomoże ci w głębszym lub mokrym śniegu.

Do wyboru masz zasadniczo dwa rodzaje wiązań. Istota działania obydwu sprowadza się do tego, że po odblokowaniu lub przestawieniu tylnej części możesz unosić pięty, a dzięki temu wygodnie podchodzić. Pierwsze przypominają typowe wiązania alpejskie i na początku będą łatwiejsze w obsłudze. Drugie posiadają specjalne kły, które wchodzą w odpowiednie zagłębienia w butach. Ich wpięcie wymaga nieco wprawy, są jednak znacznie lżejsze, a przy kolejnych podejściach zaczniesz liczyć każdy zbędny gram.

Skitouring: trzy kroki na dobry początek
Skitouring: trzy kroki na dobry początek

Najważniejszym właściwością butów skiturowych (poza niską wagą) jest możliwość odchylenia górnej części do tyłu, co ułatwia podchodzenie. Oczywiście po zablokowaniu i zapięciu klamer buty te zapewniają odpowiednie wsparcie i kontrolę nad nartami.
Poruszanie się w górę po śniegu nie jest możliwe bez fok, czyli najprościej mówiąc kawałków materiału naklejanych na ślizgi na czas podejścia, które zapobiegają zjeżdżaniu w tył.

Krok drugi: technika


Po założeniu fok, przestawieniu wiązań, odblokowaniu butów i wydłużeniu kijków możesz zmierzyć się ze swoim pierwszym podejściem. Zacznij od łagodnie unoszącego się zbocza lub szlaku. Staraj się przesuwać nartami bez odrywania ich od powierzchni śniegu lub stawiania dziobów na boki. Pamiętaj też o korzystaniu z podpórek na pięty, które ułatwiają pokonywanie stromszych odcinków.
Nie podchodź w linii spadku stoku, tylko trawersuj zakosami, dzięki czemu oszczędzisz siły i unikniesz walki z ześlizgującymi się do tyłu nartami.

Kursylawinowe.pl wraz z PZU przygotowały filmowy poradnik, w którym znajdziesz wskazówki dla początkujących skitourowców:Skitouring: trzy kroki na dobry początek
Skitouring: trzy kroki na dobry początek

Krok trzeci: bezpieczeństwo


Z pewnością celem twojej pierwszej wycieczki skitourowej nie będzie od razu jeden z tatrzańskich szczytów. Idealne będzie np. podejście do schroniska na Hali Kondratowej i zjazd trasą narciarską. Jeżeli jednak ci się spodoba - a to niemalże pewne - zaczniesz spoglądać wyżej i dalej.
Wyruszając zimą w góry musisz mieć świadomość pełnej odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Dlatego tak ważne są wiedza i doświadczenie, które pozwalają wybrać cel wypraw, ocenić warunki, zagrożenia i zaplanować odpowiednią trasę. Zimą w górach o charakterze alpejskim (a takimi są Tatry) niezbędny jest też sprzęt lawinowy, czyli detektor, sonda i składana łopatka.
Tylko taki zestaw pozwala szybko zlokalizować ofiarę wypadku i udzielić jej pomocy.
Najprostszym i najszybszym sposobem, by nauczyć się ich obsługi, a także zdobyć wiedzę i umiejętności związane z zimową eksploracją gór, jest kurs lawinowy pod okiem ratowników TOPR.

"Wiele osób zaczyna swoją tatrzańską karierę od naszych szkoleń. To, czego się na nich uczą, to doskonała postawa dla samodzielnych wypraw w góry zimą. W ten sposób unikają wielu błędów wynikających z niewiedzy i są w stanie dostosować cele wycieczek do własnych umiejętności." - tłumaczy Andrzej Lesiewski, organizator akcji PZU kursylawinowe.pl, w ramach której w Tatrach odbędzie się w tym sezonie w sumie 17 szkoleń lawinowych, skiturowych i skialpinistycznych.

Więcej o najczęstszych przyczynach wypadków:Marzec i kwiecień to tradycyjnie "skiturowe" miesiące w Tatrach. Długie dni, coraz stabilniejsza pokrywa śnieżna, a także lepsza pogoda sprawiają, że to również najlepsze miesiące, by rozpocząć swoją przygodę z tą formą turystyki górskiej.

Więcej informacji:
www.kursylawinowe.pl

Partner strategiczny: PZU
Akcję wspierają: The North Face, Armada Skis, Primus, Uvex, Odlo, Garmin, Ortovox
Region partnerski: Stubaier Gletscher
Partner akcji: TOPR
Organizacja: PSF, Snow PR Events & Communications

Tagi: #ośrodki narciarskie #kursylawinowe #poradylawinowe #bezpiecznazimazpzu

Powrót

AlpenParks Hagan Lodge Altaussee AlpenParks Hagan Lodge Altaussee

Altaussee
Styria, Austria

Sonnberg Ferienanlage Sonnberg Ferienanlage

Flachau
Kraj Salzburski, Austria

Hotel Schloss Rosenegg Hotel Schloss Rosenegg

Fieberbrunn
Tyrol, Austria

comments powered by Disqus
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Hotel Alex Hotel Alex

3920 Zermatt
Wallis, Szwajcaria
TAUERN SPA Zell am See - Kaprun TAUERN SPA Zell am See - Kaprun

5710 Kaprun
Kraj Salzburski, Austria
Hotel Pider Hotel Pider

39030 Wengen / La Valle
Południowy Tyrol, Włochy
7 noclegów - od 1432,00 € za apartament
5 noclegów - 20,00 PROCENT za osobę
7 noclegów - od 1550,00 € za osobę
7 noclegów - od 669,50 € za osobę
7 noclegów - od 1064,00 € za pokój
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | nota prawna | polityka cookies
Copyright © 1997-2018 Atmedia S.C.