Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Zagronie, wspomnienia

  • wpisów
    86
  • komentarzy
    70
  • wyświetleń
    12 169

Zagronie

637 wyświetleń

Post 7 

Agra

Pierwszego sierpnia

Rano jedziemy autobusem do Agry. Współtowarzyszami naszej wycieczki są Rosjanie, Hindusi, Włosi. Do Agry jest około dwieście  kilometrów. Mijamy małe miasteczka w okolicy Dehli. Wszystkie podobne do siebie. W wodzie leżały bawoły błotne. Nieraz wystawały im tylko nozdrza, oczy i oczywiście rogi.  

Wreszcie Agra. Spotkamy się tu z architekturą muzułmańską. Najpierw zwiedzamy grobowiec Sikhara. Dość ładne inkrustacje. Marmur, czerwony piaskowiec. Ładny ogród.

Kolejny zabytek, to jeden z cudów architektonicznych świata,  indyjski hit – Tadj Mahal!  Po to tuż przyjechaliśmy. Trzy wieki temu cesarz Szach Dżahan kazał go wznieść, jako grobowiec dla swojej ukochanej żony Mumtaz Mahal. Grobowiec  jest cały wyłożony marmurem. Przy jego budowie przez 22 lata pracowało dwadzieścia  tysięcy budowniczych. Dziś spoczywa w nim Szach z żoną.

Wchodzimy przez portal bramy wejściowej, który  posiada u góry szereg małych kopułek. Za bramą obszerny teren, środkiem którego od bramy do właściwego grobowca prowadzi wodny kanał. Obchodzę grobowiec dookoła. Po jego przeciwnej stronie, pod moimi stopami,  wysoki brzeg rzeki  Yamuna. Bierze początek z lodowców Himalajów i  wpada do  Gangesu.

Oglądam na ścianach misterne wzory przepięknych inkrustacji. Kolorowe kamienie półszlachetne, misternie obrobione, wpasowane są w rowki wyryte w kremowym marmurze. Co za precyzja dopasowywania elementów!  Całe ściany są tak ozdobione.

Budynek, mimo że potężny, sprawia wrażenie dziwnej lekkości, podkreślonej przez wieżyczki minaretów. Wchodzę do środka. Centralny punkt zajmują  grobowce królewskiej pary. Wszędzie, absolutnie wszędzie misterne, kolorowe  wzory, nie malowane, tylko wykonane metodą inkrustacji.

Następnie zapraszają nas na obiad do miejscowej restauracji. Wliczony w koszty wycieczki? Kołacze mi się w głowie. Czy też nie?  Nie będzie tanio, bo za porządna, jak na tutejsze stosunki. Wiemy ile kosztuje zjedzenie czegoś ciepłego w małym barze przy ulicy. Głupio się pytać, naszego indyjskiego opiekuna. Pomyśli - nie stać ich na parę dolarów? 

Po obiedzie przyszła kolej na zwiedzanie fortu Agra. Budowla, jak zresztą wszystkie tutaj, zbudowana jest z czerwonego piaskowca. Wewnątrz szereg dziedzińców i pałaców. Po prostu zamek królewski. Też miał ładne inkrustacje. Ale nie umywały się  do tych w Tadj Mahal. W drodze powrotnej psuje się koło naszego pojazdu. W Pakistanie było to samo. Mamy pecha z samochodami.

Zdjęcia:

  1. Tadj Mahal, wejście.
  2. Tadj Mahal,  widok.
  3. Tadj  Mahal. Wielka miłość zaklęta w marmurze.
  4. Tadj Mahal_minaret.  Zadziwiająca lekkość wieżyczek.
  5.  Inkrustacje Tadj Mahal.   Rozmiar zdjęcia - szerokość ok. 1 m.  Należy sobie wyobrazić tytaniczną pracę, by wydrążyć rowki w  kremowym marmurze. I wpasować w nie kamienie o odpowiednim kolorze.  Wśród nich są kamienie półszlachetne. Może któryś z kolegów, znający się na kamieniach,  rozszyfruje -jakie kamienie były „montowane” w inkrustacjach?
  6. Czerwony fort w Agrze.
  7. Jama Masjid. Meczet piątkowy w Agrze.
  8. Detale kopuł.   Meczetu piątkowego.
  9. Grobowiec.  To był grobowiec jednego z władców dynastii Wielkich Mogołów.
  10.  Minaret.
  11.  Kopułka minaretu.
  12.  Palmy i  minaret.

 

Tadj Mahal wejście.jpg

Tadj Mahal_widok.jpg

Tadj Mahal.jpg

Tadj Mahal_minaret.jpg

Inkrustacje Tadj Mahal.jpg

Czerwony fort.jpg

Agra, Jama Masjid.jpg

Detale kopuł.jpg

Grobowiec.jpg

Minaret.jpg

Kopułka minaretu.jpg

Palmy i minaret.jpg

Edytowane przez Zagronie

1 komentarz


Rekomendowane komentarze

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...