Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Wujot

Użytkownik forum
  • Liczba zawartości

    2 719
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    114

Odpowiedzi dodane przez Wujot

  1. 5 godzin temu, MarioJ napisał:

     

    Myślę że większość obszarów, w których byłeś, sa najlepsze 🙂

    Wujot, może pokażesz nam swój ranking najlepszych obszarów ? 

     

    Mariusz z przykrością muszę powiedzieć, że tylko liznąłem temat. W Alpach byłem na turach w Alpach Otztalskich, Silvrettcie, Berneńskich, okolicach Chamonix, też na Breithornie, Alpach Stubaiskich, Masywie Ortlera (2x), w Taurach,  Granatspitzgruppe, okolicach Plannereck (Styria), tura z Dachstein do Krippenstein. No i oczywiście sporo tematów w okolicach Saas Fee. 

    Większość z tych tematów mogłaby być spokojnie na 2 tyg, niektóre na dłużej. A tak ledwo tydzień ( a niektóre nawet mniej). Od biedy uzbiera się ledwo 100 skiturowych dni alpejskich.  Z tej małej puli to na pewno najfajniejszy był Ortler (a w szczególności okolice Brancy) i Saas Fee. Może zresztą można byłoby odwrócić kolejność. W Brancy mieliśmy wprost bezprecedensową pogodę co też wpływa na ocenę. 

    • Like 4
  2. 8 godzin temu, MarioJ napisał:

    Kurczę, Trzeba się tam kiedyś wybrać.

    Wysokie góry i włoskie jedzenie. Wygląda lepiej niż Dolomity.

     

    To Masyw Ortlera - absolutnie najlepszy obszar skiturowy na którym byłem. Pobliska Branca to miejsce gdzie w tydzień trudno jest zrobić najlepsze tematy. Opisanych jest stamtąd 19 wycieczek!

    Bardzo dobry dojazd (dojście z parkingu 2 godz) wysokość 2500 więc nie ma kłopotów aklimatyzacyjnych. A tematy wokół to 3500 - 3700.

    @pawelb91 Gran Zebru i Konigspitze to ten sam szczyt.

    • Like 2
    • Thanks 2
  3. W dniu 23.02.2024 o 11:46, cysiu napisał:

    Dzwoniłem do tych miejsc i niestety nie mają takich plecaków.

    Może ktoś poleci tak ogólnie plecak na kilkudniowe wyjście skiturowe, który mu się sprawdza? Mogą być jakieś starsze modele. W jaką wielkość celować żeby wszystko zmieścić i dobrze się trzymał przy zjeździe (nie ciągnął do tyłu)? 45 l będzie jeszcze ok czy już za dużo? 

    W jednym z wątków, ktoś (chyba @MarioJ ) bardzo fajnie wrzucił listę zabranych i przydatnych rzeczy na podobny wypad. Czytałem to dawno i niestety nie potrafię tego drugi raz zlokalizować. Może autor pamięta i podlinkuje? :)

    Ja mieszczę się w 25 choć to jakieś duże 25 l.  Dokładnie ten https://www.skionline.pl/sprzet/torby-plecaki-pokrowce-na-narty,12-13,dynastar,cham-abs-compatible-pro-rider-25,90.html

    Kupiłem go za jakieś totalne grosze w posezonowej wyprzedaży w Skiteam (jakaś akcja ze skipasami). Dlatego nie wybrzydzałem. To jest tak naprawdę dopinka do systemu ABS. Na początku myślałem, że to będzie porażka bo brak komina i to pionowe przegrodzenie plecaka. Ale nauczyłem się to wykorzystywać i nie zamieniłbym go teraz za nic. Otóż płaską komorę od pleców wypełniam dłuższymi elementami (np sonda) oraz ciuchami awaryjnymi, których raczej nie będę używał.  W komorze zewnętrznej daję metalowe graty i wszystko co może być szybko konieczne. Ta komora nie musi być wypełniona bo to pierwsza trzyma sztywność plecaka. Dostęp do zawartości plecaka jest genialny. Dwa długie okrężne zamki pozwalają w każdym punkcie dostać się błyskawicznie do zawartości obu komór. Najważniejsze jest, że plecak jest bardzo lekki. Myślę, że do pojemności plecaka nie wliczyli tej płaskiej komory z uprzężą. Co pewnie dałoby z 5 litrów.  Wielkim plusem są solidne uchwyty do nart, czekana i kijków. 

    Dla mnie waga to kwestia podstawowa, a też  konstrukcja aby był jak najmniejszy (czyli znów waga). Na logikę, jeśli między lekkim plecakiem a ciężkim w tej samej objętości jest różnica w wadze typu 0,8 kg to prawie 10% wagi plecora. Warto nauczyć się więc obsługi plecaków o stałej objętości. I postawić na cienki nylon zamiast cordury. Ale oczywiście tylko wtedy gdy nie ciora się tym o skały lub chodzi w gęstym lesie. 

    • Like 2
  4. 20 minut temu, Wujot napisał:

    To raczej tam gdzie nie dokładają nowej zabudowy. Stare willowe dzielnice: Borek, Zacisze, Zalesie, Biskupin. Może Oporów jeszcze. 

    Oddzielną kwestią, że to są jakieś wyjściowe postulaty a jak człowiek zajrzy na otodom to już nie wygląda różowo. Na przykład na Zaciszu - ładna lokalizacja i zieleń i dom 300 m2 w starym stylu. A na Sudeckiej dom 240 m2 na działce poniżej 400 m2 - uwaga 5 baniek. 

    Kupowaliśmy (pilnie) dom dwa lata temu. Zajęło mi to 6 m-cy poszukiwań. Dosłownie znaleźliśmy 3 oferty, w miarę spełniające kryteria. W tym 2 porąbanych sprzedających. Ten trzeci: weszliśmy, obejrzeliśmy w czwartek, a w piątek już zawarliśmy umowę przedwstępną.  Kupno czegokolwiek z jakimiś w miarę sprecyzowanymi oczekiwaniami to droga przez mękę. 

    • Like 2
    • Thanks 1
  5. W dniu 14.02.2024 o 20:21, Lexi napisał:

    Wiesiek - atrakcje nie są priorytetem, do nich można dojechać. Najważniejsza jest dobra miejscówka do życia tzn. czysta, bezpieczna, z normalnymi ludźmi w sąsiedztwie, jakieś szkoły, przedszkola... takie tam - miejsce gdzie można wypuścić dziecko na ulicę bez pały bejsbolowej. Takie gdzie można z czystym sumieniem wynająć lub kupić dom czy apartament.

    To raczej tam gdzie nie dokładają nowej zabudowy. Stare willowe dzielnice: Borek, Zacisze, Zalesie, Biskupin. Może Oporów jeszcze. 

    • Like 2
  6. 8 godzin temu, Lexi napisał:

    No wiec tak - Do znawców Wrocka tudzież ludności rdzennej :)..

    Mój syn rozważa przeprowadzkę do UE, jednym z miast które wstępnie zostały wytypowane jest Wrocław. Doradźcie gdzie jechać, co zobaczyć, gdzie zamieszkać aby stworzyć sobie obraz (jasne że mocno wstępny) podczas kilkudniowego pobytu we Wrocławiu. Zdaje sobie sprawę że można pewnie napisać książkę (i zapewne niejedna jest) ale każda osobista uwaga jest szczególnie cenna. Jasne że nie idzie o wskazanie miejsc które turysta powinien zwiedzić - przewodniki zapewne leżą na lotnisku..... żeby łatwo nie było :D

    Z góry dzięki wszystkim którym będzie sie chciało postukać w klawisze..

     

    Może napisz w drugą stronę, co jest ważne dla Twojego syna. Bo jak lubi pojeździć rowerem po okolicy to zaproponujemy jedno a jak posłuchać muzyki na super poziomie drugie, imprezować to trzecie, spacerować jeszcze coś innego. 

    Chce być blisko węzłów komunikacyjnych?

    Jak spędza wolny czas itd.

    • Like 1
  7. 3 godziny temu, izydar napisał:

    Ceny są jakie są - pytanie na ile to ma przełożenie na obłożenie. O ile w grudniu tłumaczyłem sobie to niskim sezonem, to obecnie poza weekendami jest luźno, a to by oznaczało, że cześć narciarzy ogranicza, albo rezygnuje z wyjazdów.

    Niestety - na 1-dniówkę czy na weekend w Alpy za daleko, więc większego wyboru nie ma.

    Z ciekawości po wpisie SSTAR spojrzałem na cennik Harrachova - 1200CZK+100CZK parking. Stoki nawet fajne, wyciągi wolne, a cena Topowa - dla porównania 1 dzień w Nauders to 54€ - parking darmowy, 70km tras,

    Porównanie miażdżące - Nauders 238zł, Harrachov 234zł

    Takie czasy.

    Porównywanie samych cen skipasów nie ma sensu bo dochodzi koszt dojazdu i ewentualnych noclegów. Trzeba by patrzeć na to całościowo i w dodatku w różnych wariantach.  Przy jednodniowym wyjeździe stok w pobliżu domu będzie tańszy a przede wszystkim możliwy.

    Natomiast mnie nie dziwi, że te ceny wychodzę podobnie. Koszt wyciągów jest podobny, mediów także, pracy też zbliżony, ratraki te same, armatki także. U nas sezon jest krótszy niż np w tym Nauders (a swoją drogą bardzo fajny ośrodek). Nasze stacje są mniejsze ale podejrzewam, że obciążenie proporcjonalnie to samo. W Alpach też jest symptomatyczne, ze małe ośrodki nie są tak jakoś dużo tańsze od tych topowych. Może pojedynczy koszt wwiezienia narciarza na górę i zapewnienia mu zjazdu determinuje cenę.

    • Like 2
    • Thanks 3
  8. 10 minut temu, Victor napisał:

    Ja ich nigdy nie dostrzegłem muszę sprawdzić swoje foty a trochę ich mam . Może na sztukę stoją i w kwietniu albo w październiku je odpalają 🤣😉 bo w grudniu czy w marcu kiedy byłem odpalone nie były no może  tylko w dojazdach zjazdowych do VdI czy już gdzieś w miasteczku Tignes . 

    Te lance to i tak placebo. W Austrii dawno poszłyby na pocięcia. Przyjrzyj się jak tam wyglądają instalacje naśnieżające. W 4Berge w trzy dni potrafią przygotować cały ON.

  9. 19 godzin temu, zaj napisał:

    7.       Fajnie, że dwa lodowce ale ten najwyższy – Grande Motte – to trochę dla statystyk i widoczków (wspaniałych, notabene). No i połowę czasu był zamknięty (a to wieje, a to pada, a to po opadach…). Za to lodowiec Pisaillas – może nie za duży, obsługiwany jednym krzesełkiem + krótki orczyk ale można zrobić ze 6 wariantów zjazdów, bardzo fajnych. Szkoda, że na samym końcu ośrodka mieszkając w Tignes – przedostanie się tam trochę zajmuje.

     

    Bardzo lubię Twoje relacje ale tutaj muszę głośno zaprotestować. Otóż na grand Motte lekko na lewo (orograficznie) od wyciągu masz kapitalne freeridowe linie. Jazda między grzędą skalną a szczelinami brzeżnymi lodowca naprawdę daje kopa. To jedna z najlepszych linii w Espace Killy (to chyba byłby mój ośrodek numer 2 do końca życia). Zresztą sam lodowiec w tej części trasowej jest wyjątkowo stromy jak na te udostępniane narciarzom. Ten drugi to jest kompletna, płaska, nuda. Dotelepałem się tam raz i drugi już nie zajrzałem. A byłem w Espace Killy parę razy. 

  10. 47 minut temu, Victor napisał:

    Gdyby przenieśli wiatrak spod Wiednia i umiejscowili go obok pająka ogradzając płotem miałbyś  skansen w pełnym tego słowa znaczeniu 🤣

    A tak na poważnie,to nie widzę różnicy między takim Mayrhofen czy L2A w infrastrukturze wyciągowej a byłem w grudniu w jednym,jak i w drugim . 

    A byłeś w Arenie? Bo nie wygląda. 

    • Haha 1
  11. 3 godziny temu, Victor napisał:

    Osobiście jeszcze w Ischgl nie byłem ale jak czytam ze gondola wypasiona czy ogólnie wyciągi to wyznacznik i nie jedź tam bo strata czasu a za chwilę jak chcesz narciarsko być zadowolony to będzi Ci się podobało (wFR) i owe wyciągi jeżdżą szybko to coś tu nie gra . Póki co,bo jestem na początku tej drogi dla mnie wyznacznikiem jest naturalny śnieg bez domieszki i cały wachlarz który przez to dostaje,zmienne warunki pogodowe a to właśnie mam w tej Francji. Bo AT trasowo jest wymuskane,wygladzone jak dupa niemowlaka i nie ważne że spadło dopiero 1.5m świeżego,armaty i tak będą odpalone, wszystko będzie wymieszane-po co? Bo tego wymaga pewna grupa i ja to akceptuję ale wybieram dalej FR bo tam tego póki co nie ma. Jak stok się degraduje to następnego dnia taki zostaje a w tych hektarach tarasowych zawsze znajdę taki który będzie sztruksowy. 

    Ischgl ma genialny, jedyny w swoim rodzaju układ. Tam trasy poprowadzone są stromymi graniami a daleko w dole są te "zbierające". W ten sposób otwarte są hektary stromych zjazdów. Jedziesz 500-1000 m granią i w każdym momencie, jak jest dość śniegu, możesz skręcić na off piste. Na Greitspitze dostępne są zjazdy na wszystkie strony świata. Konfiguracja tam to strome terenowe halfpipe na jedną stronę, gładkie pola na drugą. Bezprecedensowo freeridowy jest też palinkopf - tamtejszy wyciąg (kanapa) ma prawie 900 m deniwelacji i wjeżdża 7,5 min (!) a pod nim jest dziewiczy teren po potokach, trasy omijają to szerokim łukiem. To pole jest nie do zajeżdżenia i ma 2500 m długości. Jak jesteś mocny to można zrobić 4000 m vertical w godzinę. NA OFFPISTE.  Dla mocniejszych jest jazda między płotami lawinowymi na Pardatschgrat. To co wymieniłem to jest dopiero początek. Możliwości offpiste są nieograniczone. Można przez tydzień jeździć w różnych miejscach. Najlepsze jeszcze nastąpi. Otóż przy takiej konfiguracji sprawą kluczową jest zabezpieczenie przed lawinami. Dlatego granie Greispitze i Palinkopf mają poinstalowane stada dział hukowych, które odstrzeliwują lawiny. zawsze miło, że nie musisz się zastanawiać co ty tam robisz przy czwórce. Choć liczne formacje wklęsłe na pewno trzeba uwzględniać zawsze.

    Do tego ta infrastruktura jest dodatkiem ale, że jest tak przepustowa to kapitalnie, że chroni przed wiatrem - jeszcze lepiej to jest prawie 3000 m npm. 

    Jak Artix napisał gdybym musiał wybrać jeden ON do końca życia to byłby Ischgl. Oczywiście na podstawie tego co znam. Czyli tych 250 ON w których jeździłem. 

    • Like 2
    • Thanks 1
  12. 1 godzinę temu, surfing napisał:
    Turystyka narciarska 1963
     
    2:30 skitury

    3:55 narty szczegóły techniczne

    5:55 rodzaje wiązań narciarskich

    6:36 okulary gogle narciarskie
    8:08 wyposażenie plecaka
    8:24 foki narciarskie
     

    Początek w Tatrach a później sporo Karkonoszy (Kotły, Samotnia, Strzecha).

    Trochę dużo reżyserki ale mimo wszystko sporo uroku. I teza aby uciekać z boisk aktualna. :)

     

    • Like 2
  13. 10 minut temu, AGnk napisał:

    Dziękuję za odpowiedzi. Ja jeżdżę od zawsze z kijami, ostatnio jak zgubiłam jeden, bałam się zjechać bez(nigdy nie jeździłam bez kijów), więc z jednym zjeżdżałam. Strasznie mi żal tych moich starych, były takie zupełnie inne niż te z decathlonu, a kupiłam je w jakimś komisie za grosze. Nie zależy mi na żadnych karbonach, ani innych cudach. Nie muszą być też jakoś mocno wytrzymałe, bo używam ich tylko przy wyciągach, czasem na jakimś podjeździe do odepchnięcia i po prostu do trzymania w trakcie jazdy. Zastanawiałam się tylko, czy w tej najniższej półce cenowej i jakościowej, ma znaczenie średnica jego przekroju.

    średnica przekroju ma zasadnicze znaczenie: dla ugięcie kijka w 3-ej potędze, dla wytrzymałości w 2-ej. Co znaczy , że jak kij jest 1,2 x grubszy to wytrzymałość ma 1,44 większą ale ugina się prawie 2x mniej. Przy takiej samej grubości ścianki rzecz jasna. 

    Od kijka można oczekiwać więcej, podstawowe to jest talerzyk na wyposażeniu i możliwość wymiany na większy (gdy wypuszczamy się poza ubity stok). Dużym plusem są kije składane - bo na płaskich, długich dojazdówkach można je wydłużyć co bardzo przyspiesza kijkowanie. Mniej miejsca w bagażniku to też plus. Kijów składanych używają z reguły skiturowcy. Dalej dobry pewny uchwyt (czyli szeroki górny "talerzyk nad ręką), regulowana pętla, przedłużenie gripu na trawersy. Dobry grot (wymienny) też plus. 

     

    • Like 1
  14. 2 godziny temu, Sławek Nikt napisał:

    Coby nie mnożyć bezsensownych zapytań po raz tysięczny pociągnę wątek ...

    Minęło trochę czasu stąd i zapytanie bo nie śledzę tematu. Chciałbym kupić kask i w zasadzie mam tylko dwa warunki jakie ma spełniać. Mianowicie chcę aby miał bardzo dobrą wentylację i był po prostu wygodny. Jeśli będzie do tego lekki to już komplet. Co polecicie ?

    Bardzo dobrze wentylowane są wszystkie kaski skiturowe. Te najmocniej bardzo przypominają pod tym względem rowerowe np

    spacer.png

    spacer.png

    • Like 3
    • Thanks 1
  15. 12 godzin temu, sstar napisał:

    Czym te normy się różnią? Bo ja głupi jestem? Mam kask wspinaczkowy, narciarskie tylko zjazdowe, jeżdżę w czapce.

    Jak jesteś dociekliwy to na pewno gdzieś opublikowana jest metodologia badań. I na przykład wspinaczkowy ma wytrzymać uderzenie spadającego walca o wadze x z wysokości y, a narciarski upadek na podłoże z wysokości z. Tak to działa.

    • Thanks 1
  16. 1 godzinę temu, koliber napisał:

    Szrenica jest w ogóle źle rozplanowana. Zamiast kombinować z wytyczaniem kolejnych "Puchatków" i snuciem długoterminowych planów wymiany obu odcinków 2-os. krzeseł, powinni po prostu dorobić II odcinek "Karkonosza" w miejscu orczyka "Świąteczny Kamień" (wystarczyłoby krótkie krzesło 4-osobowe, ok. 700m).

    Wtedy FIS-em można by było zjechać ze szczytu w śladzie dawnego krzesła (bo obecnie prowadzi trawersem, gdzie nigdy nie ma śniegu).

    To nie z przypadku kanapa dochodzi do tego miejsca co dochodzi. Na górze Szrenicy często wieją silne wiatry, które wyłączałyby wyciąg, a poza tym jak wywieje to jest lodowo.  Aby "podłączyć" FIS do systemu trzeba byłoby zrobić dodatkowy talerzyk/orczyk zamiat proponowanego przez Ciebie krzesła. Ale dalej byłoby mega kulawo bo po zjechaniu tej trasy trzeba byłoby kontynuować Puchatkiem. 

    Oddzielną kwestią jest czy ktoś jest zainteresowany FIS-em. Ale jeśli jest, to wystarczyłoby uruchamiać to stare krzesełko II sekcję (też wyłączaną przez wiatr) albo jeszcze lepiej odbudować orczyk wzdłuż niego. I to byłby sensowny ruch. Jedyny jaki można byłoby zrobić w tym idiotycznie zaprojektowanym systemie.

     

    • Thanks 3
  17. 2 godziny temu, grimson napisał:

    100km zjazdów na 1 dzień oznacza na trasie 4km długości 25 zjazdów w dół, przez 7 godzin. Do tego dochodzi 25 wjazdów na górę, postój na papu.  Chociaż mogę się mylić.

    Przejechanie (liczenie podjazdów to dla mnie abstrakcja) 100 km w dzień jest, nawet w Alpach, trudne. Bo 4 km trasa nadająca się do szybkiej jazdy powinna mieć 25% co oznacza 800 m vertical. Czyli na ogół gondolkę, a tam dochodzi tuptanie. W praktyce pewnie 12 min. 25 przejazdów po 12 min to 300 min. Zjazd zakładając średnią 60 km/godz to byłoby 1 godz 40 min. Razem prawie 7 godz. 

    Wybierając przepustową gondolę przy której przez cały dzień nie ma ruchu da się to zrobić ale takich miejsc jest bardzo niewiele. Parę lat temu jak nas to jeszcze bawiło to sprawdziliśmy ile da się w Alpach wycisnąć (poniżej wykres od JurekByd i Zbychu). 

    NartyWJJ_55681500.thumb.jpg.42464dc5969142af1aeaf1691cb335ab.jpg

    Narty.WJJ_55671800.thumb.jpg.2eae4777595d3f3a23a69bf7d388e256.jpg

    Te dane ze skiline były zweryfikowane przez aplikację w telefonie. O ile przewyższenie verical zgadzało się, to odległość to było "tylko" ok. 130 km. Ale jak widać jazda zaczęła się tuż przed 7:00 (bo to było Good Morning Ski. Ostatni zjazd skończył się o 16:25. Czyli 9,5 godziny jazdy. Bez najmniejszej przerwy i całość na maksa z prędkością jaką można było na tym stoku rozwinąć, przez naprawdę mocnych narciarzy. I przy specjalnie wybranej gondoli w luźny dzień. Widać z tego, że przy 7 godzinnym dniu praktycznie nie ma szansy na osiągnięcie tej setki na 99% wyciągów. 

    Oddzielną kwestią jest, że nigdy nie uważaliśmy za sensowne mówienie o odległości. Narciarzom ich aplikacje mówią cuda. Jedynym sensownym parametrem jest przewyższenie. Ono zresztą mówi o "wysiłku narciarskim" bo powiedzmy jeden narciarz przejechał 70 km na zielonej trasie i zrobił to z 10 km vertical a drugi to samo ale miał na liczniku 25 km. To przepaść. 

    Zbieraj więc przewyższenie.

    Pod tym względem najlepsze miejsce a Alpach jakie znam to kanapa E4 w Ischgl. W 7,5 min robi, o ile pamiętam 820 m. Jest przy niej trasa 40. Genialna, zróżnicowana i około 4 km. Ze Zbychem potrafiliśmy ją zrobić na jajo - ale tylko 2-3 pierwsze zjazdy bo później już docierają inni. A są tam miejsca gdzie czasem trup ścieli się gęsto i trzeba uważać. Najlepsza jest tam jazda dokładnie pod wyciągiem (off piste) bo to tylko 2 km zjazdu. Jeśli ktoś jest ekstremalnie mocny to powinien zrobić 4,5 zjazdy na godzinę. Czyli tak 3,5 km vertical. Teoretycznie w ciągu dnia można byłoby zaliczyć 25 km verticalu na off piste. I to byłoby naprawdę coś. Udało mi się kiedyś przetrwać tam cały dzień (teren jest śliczny, z parowami, uskokami, czasem w ostrym trawersie - po prostu dolina potoku) ale do tych 25 km było dość daleko. Po prostu to jest wysiłek razy 10. 

    • Like 3
    • Thanks 2
www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...