Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jak ustalić DIN, czyli właściwie ustawić wiązania?


JC

Rekomendowane odpowiedzi

..... nie wiem jak ustawic wiązania z przodu i stylu...

Witam

Gdybyś przeczytał temat w którym zadałeś pytanie to byś wiedział;)

Dobrze sprawdzić faktyczną siłę wypięcia na specjalnej maszynie - we Wrocławiu nie powinno być z tym problemu - dobre serwisy to mają. Tam ustawią Ci wiazania.

Jeżeli koniecznie chcesz ustawiać sam, możesz pokombinować tutajhttp://theloginovs.wtr.ru/equipe/bidings/iso.htm

Podstawiasz swoje dane i odczytujesz wynik.

Wychodzi 5 albo 6 - zależy jak się ocenisz :cool:

Pozdrawiam

Mirek

Edytowane przez Marucha
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie to wiązanie, jeśli to jest nie jest nowe wiązanie to daj nawet 8, nogi ci nie urwie, bo te przeliczniki nie zawszę są dobre, a dlaczego? a dlatego że lepiej jest mieć 2 din więcej niż 2 za mało, żeby na pierwszej lepszej muldzie ci się nie wypięło

przynajmniej ja tak zawsze robiłem i będę robił

to co ci pokaże kalkulator + około 2 din

( sprężyny wraz z biegiem czasu tracą na dinie, nie dzieje się to szybko ale się dzieje)

Edytowane przez Bańka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie to wiązanie, jeśli to jest nowe wiązanie to daj nawet 8, nogi ci nie urwie, bo te przeliczniki nie zawszę są dobre, a dlaczego? a dlatego że lepiej jest mieć 2 din więcej niż 2 za mało, żeby na pierwszej lepszej muldzie ci się nie wypięło

przynajmniej ja tak zawsze robiłem i będę robił

to co ci pokaże kalkulator + około 2 din

( sprężyny wraz z biegiem czasu tracą na dinie, nie dzieje się to szybko ale się dzieje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej mieć dwie nogi całe, niż o dwie całe za mało.

Pozdrawiam

Mirek

Masz rację, tylko że:

-w starszych wiązaniach 6 din = 5 din

-na poziomie 5 ( o ile dobrze doczytałem ) różnica 2 din nie powinna robić różnicy

-lepiej jest coś przejechać niż zostawić na tym nartę ( przynajmniej na FR )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Gdybyś przeczytał temat w którym zadałeś pytanie to byś wiedział;)

Dobrze sprawdzić faktyczną siłę wypięcia na specjalnej maszynie - we Wrocławiu nie powinno być z tym problemu - dobre serwisy to mają. Tam ustawią Ci wiazania.

Jeżeli koniecznie chcesz ustawiać sam, możesz pokombinować tutajhttp://theloginovs.wtr.ru/equipe/bidings/iso.htm

Podstawiasz swoje dane i odczytujesz wynik.

Wychodzi 5 albo 6 - zależy jak się ocenisz :cool:

Pozdrawiam

Mirek

Od kilku lat sam z powyższej strony nogi całe przy ustawieniu na 8 :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędność mała, a przy -nie życzę nikomu-wypłacie odszkodowania papierek staje się ważny.

I to jest poważny argument za profesjonalnym serwisem dającym certyfikat.

Jednak taki certyfikat oznacza tylko gwarancję sprawności wiązania oraz jego zachowania w określonych warunkach. Inaczej mówiąc, gwarancja że wiązanie wypnie kiedy zostanie przyłożona określona (wyliczona na postawie wagi, wzrostu, umiejętności itp) siła.

Z obciążeniami jakie zadajemy wiązaniom, jak również z zagrożeniem dla naszych stawów kolanowych nie ma wiele wspólnego. Te zależą od siły/wytrenowania/wytrzymałości naszych nóg, techniki/dynamiki jazdy, jakości przygotowania stoku.

Nie demonizujmy tego, że tabela/serwis ustawiają na x. To tylko pewna wskazówka sprawdzająca się dla pewnej grupy narciarzy (o parametrach zbliżonych do pewnej średniej wartości). Można by określić ją tak "skoro nie masz zweryfikowanych własnym doświadczeniem ustawień, trzeba od czegoś zacząć więc ustawmy x, resztę dopasujemy na stoku".

P.S. Z bolesnych doświadczeń: różnica 2 DIN nawet na poziomie 5 to dużo więcej niż granica między zdrowym a skręconym kolanem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Przeczytałem temat i chcę się podzielić swoim doświadczeniem.

Przed sezonem zakupiłem narty i buty oraz skorzystałem z ustawień za pomocą opisanej maszyny.

Przy szybszej jeździe na nieco zmęczonym już stoku rozstałem się z dolną nartą - zwyczajnie mnie rzuciła. Chcąc dalej jeździć olałem piękny certyfikat i "dołożyłem" jeden DIN.

Cały sezon przejeździłem już w towarzystwie nart.

Przez ostatnie lata "ręcznie" ustawiano mi wiązania, po wywiadzie rzecz jasna na 8, maszyna wykazał że ma być 6,5. Długość buta i narty bez zmian.

Widzę spory problem w określeniu umiejętności jazdy - właściwie 3 stopniowo, a różnice w obciążeniach są co najmniej istotne - dynamiczna jazda to nawet 30 krotnie większe obciążenia w stosunku do super lai-tu.

Zawsze na pytanie o umiejętności odpowiadam - średnio, bo tak właśnie jest zakładając że mistrzowie jeżdżą na maxa to najwyżej średniak jestem.

Z drugiej strony 95% narciarzy jeździ gorzej ode mnie.

I jak tu ustawić wiązania, znowu na maszynie a potem dokręcać?

Uprzejmie proszę o wytyczne, może one będą ok:

waga: 94 kg,

wzrost: 180 cm,

wiek: 56 lat,

but: 315 mm,

poziom: 2.

Będę wdzięczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Taka jest prawda oj to chyba nie ten temat

W pracy jestem od ..........................................................wczoraj..........biję moj rekord wytrzymałości ............................................................................Dziwne bo ja kupiłem ostatnio kotły kondensacyjne cena mnie zabiła i nie mam już kasy na żadne narty:/.................................................................................
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
znacie jakieś dobre serwisy w małopolsce?:)

Windsport na Zakopiańskiej.

A co do siły wypięcia,sprawa jest bardziej skomplikowana,bo wypięcie,gdy nie trzeba,może prowadzić do utraty zdrowia,dokładnie jak niewypięcie,gdy trzeba,tyle,że wtedy idzie nie noga a bark,ręka lub kręgosłup.

Mam kolegów,którzy regularnie wypinają na zawodach wiązania ustawione na 14 lub 16,gdy na zębach wystruganych w lodzie but z silnie dociśniętą krawędzią nie zdąża wrócić w położenie centralne po każdym drganiu i nawet duża ustawiona siła nie pomaga,bo przesunięcia się sumują.Innym z kolei się to w ogóle nie zdarza...

Edytowane przez lski@interia.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna sprawa- większość serwisów ma maszyny do "Tyroliopodobnych" wiązań. Są duże problemy z sprawdzeniem wiązań Possignol czy Dynastar (ogólnie to stary Look) z tylną częścią nie "skrzynkową" ale z "pivotem". I na koniec oprócz siły wypięcia czyli tych magicznych DIN należy jeszcze prawidłowo ustawić silę docisku. Tak czy owak jeżeli nie ma się dużego doświadczenia lepiej iśc do serwisu ale do dobrego serwisu.

PS. Windsport w Krakowie to dobry wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
  • 7 months later...
  • 7 months later...
17 hours ago, darekas said:

Wszyscy pisząc o prawidłowym ustawieniu wiązania podają jak prawidłowo ustawić sile wypięcia a co ustawieniem siły docisku wiązania? 

co rozumiesz przez siłe docisku wiązania ? są jakieś inne ustawienia wiązania oprócz śrób z przodu i z tyłu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Hej, spojrzałam dziś na ustawienia swoich wiązań i mam i z przodu i z tyłu niecałe 4... Wiązania ustawiali mi jak zakupowałam narty, ale odbywało się to przez internet wiec nie wiem czy faktycznie cos ustawili czy moze zapomnieli.. Mam wzrost 161cm, waga 65 kg, skalę umięjętności oceniłabym na 3-4/10.  Kilka razy podczas jazdy zdarzyło mi się, że niespodziewanie się przewróciłam,a nie wiedziałam co źle zrobiłam.. teraz myślę, ze mogło to być spowodowane ustawioną niską siłą wypięcia i przy wjechaniu w jakąś muldę mogły mi się wypiąć..  ^_^
Mam narty Volkl Essenza Aurena + wiązania 4motion 10.0 Lady. 153 cm, buty 285mm. Znalazłam w Internecie jakieś tabele din i wychodzi, ze powinnam ustawić 4,75. Będzie ok czy mogę dać więcej ? ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...