Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Tatry Słowackie - parę pytań


salwer

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda sezon narciarski jeszcze nie zakończony, ale już czas planować letnie wakacje : )

W tym roku po raz pierwszy chciałbym pojechać w Tatry Słowackie z zakwaterowaniem na miejscu. Do tej pory praktykowaliśmy mieszkanie w Zakopcu, pobudka o 5 rano, o 6 w samochód i na Słowację. Patent dobry, poza tym że idzie sporo kasy na wachę (bo w obie strony to nawet i 150km wychodzi) a ponadto trzeba planować wycieczki tak, aby zacząć i skończyć w tym samym miejscu.

0. gdzie najlepiej mieszkać? Myślę, że dobrymi adresami byłyby Smokowce, Tatrzańska Łomnica, Wysokie Tatry. Ale z chęcią wysłucham opinii tych, którzy tam mieszkali już.

1. Czy Słowacy praktykują dobrze znane nam z Alp Ferienwohnungi ? Jak one się kształtują cenowo i czy w granicach powiedzmy 50 euro / dobę da radę znaleźć coś dla 5-6 osób ? Towarzystwo studenckie więc na wygodach nam nie zależy ale w syfie też nikt mieszkać nie zamierza.

2. Jak się ma sprawa z ich lokalną kolejką elektryczną? Czy ona rzeczywiście jest przyjazna turystom i można planować wycieczki w oparciu o wykorzystanie jej (czy godziny kursowania są od rana do późnego wieczora?).

Czy mieszkając w rejonie Tatr Wysokich można elektryczką pojechać w stronę Zachodnich, śmignąć w góry i zdążyć wrócić?

3. Ubezpieczalnia - do tej pory wykupywałem zwykłego Wojażera (z uwzględnieniem turystyki górskiej) w PZU gdzie śmigło refundują do 5000 euro. Inne koszty leczenie dużo więcej (do 30 tys euro chyba zawsze brałem). Czy aby na pewno ta suma wystarczy czy trzeba szukać czegoś innego?

To chwilowo tyle, czekam na Wasze rzeczowe odpowiedzi i z góry dziękuję za okazaną pomoc !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli chodzi o noclegi to dominują kwatery prywatne. Jeśli chodzi o Ferienhausy to raczej w formie chatek wakacyjnych, ich standart i warunki bywają różne. Najlepiej szukać blisko przystanku Elektricki. Jeśli ma być tanio to propunuje znaleźć kwatere w wiosce typu Nova Lesna, ceny zdecydowanie atrakcyjniejsze niz w Smokowcu czy Tatrzańskiej Łomnicy.

2. CO do Elektricki to kursuje naprawdę bez zarzutu, zgodnie z rozkładem. Można kupić np bilet tygodniowy i przez cały pobyt nie korzystać z auta. Głowny węzeł kolejki jest w Starym Smokowcu, stamtąd linie prowadzą do Popradu, Szczyrbskiego Plesa i Tatrzańskiej Łomnicy.

Sprawa komplikuje się jeśli chcemy dostać sie W Tatry Zachodnie, wtedy jesteśmy skazani na słowackie PKS-y (SAD) a z nimi niestety bywa już róznie, zwłaszcza poza sezonem.

Edytowane przez maxcity
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynałem jeździć na Słowację15 lat temu. Wtedy za rozsądne pieniądze spaliśmy np w Liptovskim Mikulaszu w hotelu janosik 3***.

Powoli stawało się coraz drożej.

Spałem w Popradzie - odjeżdżałem Elektricką - no problem.

W końcu parę lat temu pomyśleliśmy o spaniu w Smokovcach.

I... ani razu nie znalazłem rozsądnej kwatery za rozsądne pieniądze...

Szukaliśmy dalej i w ten sposób wpadliśmy na www.pensionvasko.sk

Czysto, dobre jedzenie, gospodarze 1 klasa. Dojazd do Łomnicy +/- 15 minut.

Od jakichś 4 lat jeżdżę tylko do nich :)

Latem i zimą tak samo :)

Po prostu: dobra kwatera za dobre pieniądze (no jakieś zniżki tam już mamy:)) w dobrym miejscu - wszędzie max 20 km - od Łomnicy do Zakopca.

A w pobliżu: Bachledova, Jurgów, Łomnica, Bukowina, Białka.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Smokowcu,Łomnicy czy Szczyrbskim nawet nie szukaj, tam prawie nie ma zwykłych domów, gdzie by ktośc coś wynajmował, no i ceny wysokie. Ja polecam cos nizej przy kolejce, sam najczęściej korzystałem z miejscowości Velka Łomnica, to bardzo duża wiocha gdzie większosc ludzi wynajmuje mieszkania - w tym budżecie powinniście spokojnie coś odpowiedniego znaleść. Z V.Łomnicy idzie kolejka (zwana motorką bo to spalinówka była) do Tatrzańskiej Łomnicy (10-15 min) skąd można startować lub przesiąśc się na elektriczke idącą w strone Smokowca i Szczyrbskiego albo na autobus w druga stronę (atak na dolinę Kieżmarską i Tatry Bielskie). Komunikacja kolejkami nawet za późnej komuny działała bardzo dobrze, szybko, sprawnie, punktualnie i wygodnie, kolejki jeżdża często, no problem.

Co do Tatr Zachodnich to raczej trudno, z VŁ macie kolejkę (tą samą) do Popradu skąd autobusów sporo w strone Mikulasza, ale to czasowo kiepsko wychodzi zwłaszcza,że podejście dolinami od pd strony Tatr Zach jest dosyć długie a i przewyższenie swoje robi - startuje sie z nikczenej wysokości. Najgorsza jednak będzie kombinacja by wrócić. Wydaje mi się,że lepiej skupić sie na Wysokich z tajkiej lokalizacji. Można też zmienić miejscówkę na coś na Liptowie pod Tatrami Zachodnimi i tam kontynuować imprezę, polecam wioskę Żar u wylotu doliny Żarskiej.

Mieszkania (Tatry Wysokie) możecie też poszukać w innych wiochach podtatrzańskich, np Velko Sławków ma też dobrą komunikację kolejką ze Smokowcem, albo Stara Leśna i Nowa Leśna - ale tam nigdy nie mieszkałem.

Edytowane przez mihumor
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Żaru sie na narty nie jeździ, po prostu bierze sie je na"plery" i zasuwa doliną do góry, Dolina Żarska jest jedyną w Tatrach otwartą dla narciarstwa po której można sobie śmigać bez obaw o kolizję z tzw filancami lub Horską Sluzbą. Fajne zjazdy ze Smutnej i Banikowskiej Przełęczy, świetne miejsce wypadowe latem do wycieczek na grań Rohaczy i Banikowskiego Wierchu, mozna przewinąć sie też do doliny po drugiej stronie grani głównej przez wspomniane przełęcze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

latem nie ma problemu ze noclegiem

Co prawda sezon narciarski jeszcze nie zakończony, ale już czas planować letnie wakacje : )

W tym roku po raz pierwszy chciałbym pojechać w Tatry Słowackie z zakwaterowaniem na miejscu. !

od lat bywam latem na Słowacji, w Tatrach i nie tylko,

przemieszczam się wyłącznie koleją i autobusami liniowymi (całe szczęście nie ma tam plagi śmierdzących zakopiańskich busików)

zawsze jadę w ciemno i jeszcze nigdy nie miałem problemów ze znalezieniem noclegu.

Mogę polecić przyjemny objekt w Szczyrbskim Jeziorze:

http://www.slowackie.pl/zakwaterowanie/willa-emma-szczyrbskie-pleso.html

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Ubezpieczalnia - do tej pory wykupywałem zwykłego Wojażera (z uwzględnieniem turystyki górskiej) w PZU gdzie śmigło refundują do 5000 euro. Inne koszty leczenie dużo więcej (do 30 tys euro chyba zawsze brałem). Czy aby na pewno ta suma wystarczy czy trzeba szukać czegoś innego?

Pomyśl o karcie Euro <26, oprócz ubezpieczenia zdrowotnego masz ubezpieczenie Ski i mnóstwo innych zniżek np na kolejkę na Łomnice, Chopok. Karta w dodatku ważna przez cały rok od momentu zakupu. Wyrobić ją mogą osoby do 30 roku życia (nie tylko studenci). Koszt 75 zł. Fajna sprawa bo jak kupisz latem to odpada Ci zakup ubezpieczenia przez następny sezon zimowy. Dodatkowo jeśli jesteś studentem nie musisz wykupywać dodatkowego ubezpieczenia na uczelni.

Szczegóły:

http://euro26.pl/pl/karty/euro26_student

http://euro26.pl/pl/karty/euro26_classic

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Żaru sie na narty nie jeździ, po prostu bierze sie je na"plery" i zasuwa doliną do góry, Dolina Żarska jest jedyną w Tatrach otwartą dla narciarstwa po której można sobie śmigać bez obaw o kolizję z tzw filancami lub Horską Sluzbą. Fajne zjazdy ze Smutnej i Banikowskiej Przełęczy, świetne miejsce wypadowe latem do wycieczek na grań Rohaczy i Banikowskiego Wierchu, mozna przewinąć sie też do doliny po drugiej stronie grani głównej przez wspomniane przełęcze.

Ano własnie :)

Pytanie czy salwer o prewiduje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o karcie Euro <26,[..]

Euro posiadałem nie raz, ale jakoś nigdy nie wykorzystywałem zniżek.

Poza tym ważne też jest chyba, z jakim ubezpieczycielem ma podpisaną umowę Euro i co oferują ponad zwrot kosztów - dojazd rodziny, pomoc w organizacji powrotu do domu, pobyt rodziny na miejscu etc etc.

Niby mało ważne rzeczy, ale czytałem kiedyś na forum wspinanie.pl historię chłopaka, który ładnie się wysypał w Tatrach Słowackich. Był ubezpieczony w OEAV. Poza tym, że nic nie płacił za akcję, to jeszcze pozwolili komuś z jego rodziny przyjechać i zostać do końca pobytu w szpitalu. No i transport do domu też jakoś zorganizowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym ważne też jest chyba, z jakim ubezpieczycielem ma podpisaną umowę Euro i co oferują ponad zwrot kosztów - dojazd rodziny, pomoc w organizacji powrotu do domu, pobyt rodziny na miejscu etc etc.

Jest to chyba ubezpieczenie Signal Iduna, ale z kim współpracują w Europie to nie wiem. Trzeba by przeczytać OWU, aby dowiedzieć się co gwarantują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na forum wspinanie.pl historię chłopaka, który ładnie się wysypał w Tatrach Słowackich. Był ubezpieczony w OEAV. Poza tym, że nic nie płacił za akcję, to jeszcze pozwolili komuś z jego rodziny przyjechać i zostać do końca pobytu w szpitalu. No i transport do domu też jakoś zorganizowali.

OAEV mogę tylko potwierdzić i polecić wzystkim wybierającym się w góry i to przez cały rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years later...

Odkopię temat :)

poleci ktoś fajną miejscowość w słowackich Tatrach jako bazę wypadową na weekend w górach? 

Może to być spokojne miejscowość, fajnie gdyby było blisko na szlak no i nie za drogo :P

Mam mocną ochotę na wyjazd w tatry a polskie tłumnie mnie przerażają..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, cysiu napisał:

Odkopię temat :)

poleci ktoś fajną miejscowość w słowackich Tatrach jako bazę wypadową na weekend w górach? 

Może to być spokojne miejscowość, fajnie gdyby było blisko na szlak no i nie za drogo :P

Mam mocną ochotę na wyjazd w tatry a polskie tłumnie mnie przerażają..

Nova Lesna lub wszystko co jest przy trasie elektriczki. To zdecydowanie najlepsza forma transportu na/z szlaków :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, cysiu napisał:

Odkopię temat :)

poleci ktoś fajną miejscowość w słowackich Tatrach jako bazę wypadową na weekend w górach? 

Może to być spokojne miejscowość, fajnie gdyby było blisko na szlak no i nie za drogo :P

Mam mocną ochotę na wyjazd w tatry a polskie tłumnie mnie przerażają..

Pytanie co chcesz robić po powrocie ze szlaku. Niektóre z miejscowosci na Słowacji to naprawdę "zadupia" gdzie nie ma co robić po powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mysiauek napisał:

Pytanie co chcesz robić po powrocie ze szlaku. Niektóre z miejscowosci na Słowacji to naprawdę "zadupia" gdzie nie ma co robić po powrocie.

Może po trudach wycieczki odpoczywać  te " zadupia" mają swój urok , jak ktoś lubi zgiełk Krupówek czy Gubałówki to faktycznie nie ma tam czego szukać . Tak jak było pisane wcześniej wioski położone przy pociągu będą ok Nova Lesna, Velki Slavkov , Stara Lesna wtedy nie trzeba dojeżdżać autem ( parking to 6E )

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mysiauek napisał:

Pytanie co chcesz robić po powrocie ze szlaku. Niektóre z miejscowosci na Słowacji to naprawdę "zadupia" gdzie nie ma co robić po powrocie.

Najlepiej szukaj noclegu w Popradzie, masz sklepy, knajpy, baseny termalne a elektriczka do Starego Smokovca jedzie 25 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Author napisał:

Wszyscy jak to zwykle polecają Tatry Wysokie a najmniej ludzi a już teraz to zwłaszcza jest choćby w rejonie Grani Rohaczy. Baza jako Zuberec i czego chcieć więcej?  

No mozna chciec troche wiecej;)

Tzn Tatry wysokie maja jednak duzo bardziej "alpejski" charakter.

Zachodnie sa bardzo fajne i na pewno sa mniej uczeszczane, jednak to nie to samo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że tak ale rozmowa też dotyczy wypadu weekendowego i może ktoś w ogóle tam nie był. Ale w takim razie po co tak daleko. Jest Żdziar czy nawet bliżej Javorina. Most Na Łysej zamknięty pow 3,5 tony. Cicho, spokojnie i szlaki petarda jak idzie o Tatry Wysokie. W razie nudów do Zakopca 15 min jazdy a jeszcze mniej do Bukowiny czy Białki. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, jacekma napisał:

No mozna chciec troche wiecej;)

Tzn Tatry wysokie maja jednak duzo bardziej "alpejski" charakter.

Zachodnie sa bardzo fajne i na pewno sa mniej uczeszczane, jednak to nie to samo.

Alpejski charakter alpejskim charakterem, ale jeśli chodzi o trudność szlaków turystycznych (tras oznakowanych), to nie jest mniejsza niż w słowackich Tatrach Wysokich. Przejście granią Tatr Zachodnich od Rohacza Ostrego do Białej Skały to spora przyjemność (nawet "luft" jest chwilami całkiem niezły) i nawet wprawny turysta potrzebuje na to więcej niż jednego dnia, zwłaszcza, jeżeli nie chce wracać na odcinku Smutna Przełęcz - Rohacz Płaczliwy z powrotem na Smutną, a pójdzie jednym ciągiem przez Rakoń i Wołowiec. Zresztą dni są jesienią krótsze, a nie ma  sensu się mordować. Widoki są też nie do pogardzenia i warto się zatrzymywać i podziwiać. Moim zdaniem można to rozłożyć na dwa-trzy dni bardzo fajnej górskiej wędrówki. Doprawdy trudności na szlakach Tatr Wysokich też nie są jakieś specjalne, ot, parę klamerek i łańcuchów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew w sezonie ogórkowym :)

Nie zależy mi na atrakcjach miejscowości, nawet im spokojniejsza tym lepiej, a gdyby jeszcze był widok na Tatry to super.

A może ktoś poleci jakiś fajny szlak na Słowacji? Kondycja i sprawność umiarkowana. Polską część Tatr przeszedłem właściwie całą (poza Orlą Percią).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...