Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Tatry Słowackie - parę pytań


salwer

Rekomendowane odpowiedzi

@cysiu jedz sobie do Żdziaru jak piszę i zrób trasę Monova Dolina czerwonym przez Wielkie Białe Pleso do Haty pod Zielonym Stawem. Nie przepadam za powrotami tą samą drogą ale dla mnie ta trasa to wyjątek. Szlak nie trudny przecinający niedostępne Tatry Bielskie gdzie cały czas na wyciągnięcie ręki ma się przed sobą najpotężniejsze szczyty. Relaksacyjnie na drugi dzień jest piękny spacer w rejonie Magury Spiskiej i Bachledowej. W Żdziar Strednicy czyli przy wyciągach jest ogromny bezpłatny parking więc nawet z podjazdem ze wsi i zostawieniem auta nie najmniejszego kłopotu. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Author napisał:

@cysiu jedz sobie do Żdziaru jak piszę i zrób trasę Monova Dolina czerwonym przez Wielkie Białe Pleso do Haty pod Zielonym Stawem. Nie przepadam za powrotami tą samą drogą ale dla mnie ta trasa to wyjątek. Szlak nie trudny przecinający niedostępne Tatry Bielskie gdzie cały czas na wyciągnięcie ręki ma się przed sobą najpotężniejsze szczyty. Relaksacyjnie na drugi dzień jest piękny spacer w rejonie Magury Spiskiej i Bachledowej. W Żdziar Strednicy czyli przy wyciągach jest ogromny bezpłatny parking więc nawet z podjazdem ze wsi i zostawieniem auta nie najmniejszego kłopotu. 

Świetna propozycja. Widoki tam są niesamowite! A jeśli jedziesz na krótko i jednak pasowałyby Ci Tatry Zachodnie (ze Śląska dużo bliżej), to fajna może być pętelka przy Stawach Rohackich. Bardzo ładna trasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cysiu napisał:

Cześć

A co tu skracać. To jest i tak trasa "bardzo skrócona" wierz mi. Jedyne co mogę doradzić to żeby zrobić z tego jakąś pętlę.

Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cysiu napisał:

Nie wracaj tą samą drogą ;) w Veľké Biele pleso idź zielonym do Chata Plesnivec a potem zejdź Tatranská Kotlina, Čarda i wróć busem do Zdiaru. Zrobisz koło 18 zamiast 22 a i widoki fajne :). Wielokrotnie przerabiane. 
https://mapa-turystyczna.pl/route/r5m3

Pozdrawiam

mirekn

  

Edytowane przez mirekn
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Maria napisał:

...i nawet wprawny turysta potrzebuje na to więcej niż jednego dnia, zwłaszcza, jeżeli nie chce wracać na odcinku Smutna Przełęcz - Rohacz Płaczliwy z powrotem na Smutną, a pójdzie jednym ciągiem przez Rakoń i Wołowiec. Zresztą dni są jesienią krótsze, a nie ma  sensu się mordować. 

@Maria spokojnie cały szlak można zrobić w jeden dzień :) Razem z Paulą ogarnęliśmy w 13 i pół godziny - trzeba jedynie wstać rano i ruszyć wcześniej.

@cysiu zrób coś ambitniejszego, powyżej 2000 ;) nie ma co mitrężyć ;) @Mitek dobrze radzi - zrób pętlę będziesz miał więcej oglądania :) 

Edytowane przez marboru
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, marboru napisał:

@Maria spokojnie cały szlak można zrobić w jeden dzień :) Razem z Paulą ogarnęliśmy w 13 i pół godziny - trzeba jedynie wstać rano i ruszyć wcześniej.

 

Pewnie że można, zwłaszcza że wtedy nie traci się czasu i sił na zejścia i podejścia z powrotem na grań. Po prostu jako stary turysta (czy raczej stara turystka) planuję zawsze biorąc pod uwagę rozmaite okoliczności, zmiany pogody, krótszy dzień, nie przeceniam kondycji. W planowaniu jestem wręcz przesadnie asekurancka, zawsze rozważam wszelkie możliwe zejścia. Zresztą dołożyłam jeszcze ostatni odcinek do Białej Skały. A tam na górze nie ma gdzie nabrać wody, co w lecie (teraz mniej) ma pewne znaczenie, bo trzeba przez przeszło 30 km i 2,5-3 km przewyższenia taszczyć dodatkowych parę kg. A potem jeszcze dojść do auta. Lepiej zaplanować parę wariantów, a potem iść tak, jak warunki, siły i ochota pozwolą. Mam siłę, jest wcześnie, pogoda dobra - nie schodzę, idę dalej, aż do upojenia :D . No i warto jeszcze pomyśleć, żeby nie iść cały dzień pod słońce.

A trasa jest tak ładna, że warto się nią napawać dłużej niż jeden dzień :D .

PS. Oczywiście pomyliłam Rohacz Ostry z Płaczliwym, Ostry jest dalej od Smutnej Przełęczy. Też kiedyś tam spotkałam kozice. Ech, wybrałabym się tam znowu, ale noga mi szwankuje, muszę ją do końca wyleczyć. Choć gorzej działa na płaskim... Ale nie wiem, jak by było, gdyby się ciągle trzeba było opierać na bolącym dużym palcu i przeciążać staw przy nim. W bucie narciarskim problem przestaje istnieć ;) . Aby do zimy!

Edytowane przez Maria
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cysiu, widze ze celujesz w 2 niedlugie wycieczki , masz kilka fajnych opcji (czesciowo powtorze sugestie poprzednikow):

1) Zuberec/Habovka: stosunkowo malo ludzi , jednak wg mnie widokowo nie tak fajnie jak w Tatrach W. (nie mowie o trudnosciach szlakow). Najfajniejsze wycieczki to graniowki ale to zwykle dluzsze wycieczki wiec nie wiem czy wstrzeliwuja sie w Twoje kryteria. Slaba komunikacja wiec nastawiaj sie na wlasne auto.

2) Nova lesna (najwieksza sypialnia od tatrami wysokimi). Fajne wycieczki to do Zbojnickiej Chaty i druga to Teryho chaty. Widokowo super, sporo ludzi ale we wrzesniu nie powinno byc tragedii. 

3) Zdziar i proponowane tatry Bieskie. Dodatkowo obowiazkowo Zielone pleaso (jak niej dojdziesz ze Zdziaru to drugiego dnia sprobuj od doliny kiezmarskiej). Otoczenia zielonego plesa robi niesamowite wrazenie : polnocna sciana malego Kiezmarskiego szczytu to najwieksza sciana w tatrach. Ja poczujesz moc to napieraj na jagniecy szczyt - jedna z bardziej rozleglych panoram

4) Prybylina : jedna wycieczka w Tatrach zachodnich (np Otargance) a druga T. wysokie i dolina koprowa na smreczynskie stawy lub na koprowy szczyt (koprowy to dluzsza opcja , jak chcesz malo ludzi to tylko od  doliny koprowej). Przy takim zestawie ludzi bardzo malo

 

Wszystkie te miejscowosci sa spokojne we wrzesniu. Szlaki juz tez ne powinny byc zatloczone (moze poza tymi do chay teryho i zbojnickiej)

Jak chcesz uniknac tlumow, wychodz wczesnie to przez conajmnej pol wycieczki masz spokoj.

Edytowane przez jacekma
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mitek, żona miała praktyki z kartografii w Tatrach więc z mapą nie jest tak źle :)

Oglądałem zdjęcia z trasy Monova Dolina i faktycznie jest super, kiedyś muszę ją przejść. Teraz nie da rady, bo niestety znajomi nie są w formie na zrobienie takiego przewyższenia.

Dzięki za wszystkie podpowiedzi, mam nadzieję że w bliższej lub dalszej przyszłości z większości skorzystam :)

@jacekma z miejscowości Zuberzec polecasz trase na Banikov czy coś innego?

Edytowane przez cysiu
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, cysiu napisał:

Zuberzec polecasz trase na Banikov

tam można podjechać krzesłami i zaoszczędzić sił

 

acha jeszcze przy okazji pamiętaj o ubezpieczeniu bo jak zesłabniesz i zamówisz helikopter to w odróżbieniu do Tatr Polskich trzeba będzie zapłacić.

Edytowane przez Jeeb
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, marboru napisał:

Maria spokojnie cały szlak można zrobić w jeden dzień :) Razem z Paulą ogarnęliśmy w 13 i pół godziny - trzeba jedynie wstać rano i ruszyć wcześniej.

Myśmy  w takiem czasie kiedyś szli od Siwej polany przez Wołowiec do Huciańskiej przełęczy , to i tak pikuś są tacy co w  podobnym czasie pokonują Całą Grań Tatr Zachodnich

 

52 minuty temu, cysiu napisał:

Oglądałem zdjęcia z trasy Monova Dolina i faktycznie jest super, kiedyś muszę ją przejść. Teraz nie da rady, bo niestety znajomi nie są w formie na zrobienie takiego przewyższenia.

Wystarczy zobaczyć na mapy.cz  lub Turisticka mapa sk     i są podane orientacyjne czasy i podejścia

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, cysiu napisał:

 

@jacekma z miejscowości Zuberzec polecasz trase na Banikov czy coś innego?

Wg mnie najciekawsza widokowo jest Gran od Salatina po Wolowiec (wiec Banikov sie w tym obszarze zawiera)

Trudniejsze momenty to Rohacze i chyba okolice Tri kopy (jesli nie pamiec nie myli)

Ktorykolwiek odcinek tej grani wybierzesz bedzie fajny.

Jesli chcesz zrobic petle (a to ma sens bo tylko wtedy idziesz fajnymi graniami) to wez pod uwage ze to dlugie wycieczki (wcale nie krotsze niz wte w Tatrach bielskich)

Opcja jest krzeslo (jak kolega pisal) bo masz z glowy 500m podejscia...ale i tak granie sie ciagna i jak to na graniach - jak bedziesz mial dosc to w dowolnym miejscu nie mozesz powiedziec "schodze" ...bo czesto najkrotsza droga to ta przed Toba.

Do mniej wymagajacych kondycyjnie wycieczek nadaja sie bardziej wspaniale doliny tatr wysokich:starolesna , 5 stawow spiskich , kiezmarska (te o ktorych wspominalem)

Lazenie po samych dolinach tatr zachodnich nie jest jakies super najwiekszy sens maja:

1) Dlugie wyrypy granimi tatr zachodnich

2)albo krotsze wycieczki dolinami tatr wysokich

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Zimnik napisał:

Myśmy  w takiem czasie kiedyś szli od Siwej polany przez Wołowiec do Huciańskiej przełęczy , to i tak pikuś są tacy co w  podobnym czasie pokonują Całą Grań Tatr Zachodnich

 

 

Nawet ponizej 10 h;)

https://outdoormagazyn.pl/2018/05/wojciech-czarny-rekord-glowna-grani-tatr-zachodnich/

Ale jaki ma sens taka licytacja jak kolega chce krotsze wycieczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jeeb napisał:

@cysiu najlepiej jedź do

https://www.tatralandia.sk/

bo jak widzisz poprzeczka na forum ustawiona wysoko i jak nie walniesz 14 godzinnej wędrówki to nie będzie czym się pochwalić.

Propozycja @Jeeb jest słaba i jej wogóle nie rozpatruj @cysiu. Tatralandia jest właśnie dla takich Kolegów jak on, co to wyzwań nie lubią i ambicją nie grzeszą 😁 Jesteś młody, to cele sobie stawiaj poważniejsze, 💪 a na forum się chwal, bo od tego przecież jest 👍

Lepszy wpis z jakiejkolwiek relacji niż ględzenie na forum niczym stary Dziadek 🤪

Edytowane przez marboru
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, jacekma napisał:

Ale jaki ma sens taka licytacja jak kolega chce krotsze wycieczki?

Nie ma.

 

Wracając do tematu , tam gdzie Schroniska w Wysokich tam będą setki ludzi jak będzie pogodny weekend czy to będzie Wrzesień czy Październik choć jesienne otoczenie Zelenego plesa warte tego , inaczej Bystra doliną Kamienistą czy Otargańce , a jeżeli chodzi o niewielkie przewyższenia to Siwy Wiech jest kapitalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Zimnik napisał:

Nie ma.

 

Wracając do tematu , tam gdzie Schroniska w Wysokich tam będą setki ludzi jak będzie pogodny weekend czy to będzie Wrzesień czy Październik choć jesienne otoczenie Zelenego plesa warte tego , inaczej Bystra doliną Kamienistą czy Otargańce , a jeżeli chodzi o niewielkie przewyższenia to Siwy Wiech jest kapitalny

To chyba ciemnosmreczynskie stawy spelniaja wszystkie warunki:

- T. Wysokie i widokowo klasa

- nie ma schronisk, ludzi raczej malo

- niedluga wycieczka

Po przemysleniu - moj typ nr 1:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cysiu napisał:

@Mitek, żona miała praktyki z kartografii w Tatrach więc z mapą nie jest tak źle :)

Oglądałem zdjęcia z trasy Monova Dolina i faktycznie jest super, kiedyś muszę ją przejść. Teraz nie da rady, bo niestety znajomi nie są w formie na zrobienie takiego przewyższenia.

Dzięki za wszystkie podpowiedzi, mam nadzieję że w bliższej lub dalszej przyszłości z większości skorzystam :)

@jacekma z miejscowości Zuberzec polecasz trase na Banikov czy coś innego?

Jeśli znajomi nie są w formie, to na Banikov bym ich nie brała. I duże podejście (chyba że trochę pomóc sobie wyciągiem w Spalenej, ale i tak), i trochę trudności (Banikov jest chyba trudniejszy niż Rohacze, trochę "luftu"). Z Zuberca - Stawy Rohackie. Naprawdę ładna, wcale nie za mało męcząca wycieczka, pętelka.

 

A jeżeli jednak wolisz jechać w Wysokie, to, jak radzi @jacekma, wybrałabym się do Zielonego Stawu. Dla znajomych może być odpowiednia trasa nie przez Tatry Bielskie, a wprost Doliną Kieżmarską (z Kieżmarskich Żlebów). Tam jest nawet trasa rowerowa, żółtym szlakiem, choć, szczerze mówiąc, tyłek raczej by na tych kamolach ucierpiał... Potem bardziej sprawni mogą rzeczywiście uderzyć na Jagnięcy. Ale sam widok ściany Kieżmarskiego Szczytu jest naprawdę oszałamiający, można stanąć i nie móc się ruszyć z podziwu! To wynagradza całkowicie fakt, że większość drogi w lesie. Wrócić można pętelką albo, jak niedźwiedź w piosence, tą samą drogą.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Maria napisał:

Ale sam widok ściany Kieżmarskiego Szczytu jest naprawdę oszałamiający, 

żeby byc precyzyjnym : Malego Kiezmarskiego szczytu;) i jego polnocna sciane.

Kiezmarskiego to nawet chyba niewidac a jest znany glownie z poludniowej sciany (widocznej ze skalnatego plesa)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...