Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór nart - pomoc


JC

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 22.01.2020 o 16:22, Dario0815 napisał:

przemasso,

Moja propozycja, Head Rebels iSL R albo Fischer RC4 RS 

Wymagające narty ale do krótkich skrętów. W cenie do 1000 zł używane bez problemu.

Długość tej narty przy moim wzroście to ok. 163-168cm ? 

Znalazłem 170cm, więc pewnie za długie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, przemasso napisał:

Długość tej narty przy moim wzroście to ok. 163-168cm ? 

Znalazłem 170cm, więc pewnie za długie. 

165 to taki standard w slalomce, ale jeśli nie przeszkadza Ci odejście od "kanonu" to 170 nie będzie za długie. No chyba że musisz jeździć na tyczkach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, przemasso napisał:

A jeśli miałbym wybór między 160 a 170 to lepiej celować w krótsze? 

Ja bym brał 170 gdybym miał wybór 160 lub 170. Ważę podobnie, tylko mam 187cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Obecnie rozglądam się za nartami, a że jestem totalnie nowy w świecie nart to przydałaby się pomoc ;)

1. Płeć - M

2. Wiek - 26 lat

3. Waga - 77kg

4. Wzrost - 180cm

5. Zacząłem jeździć w tym sezonie

6. Moje umiejętności określam na: początkujący

7. Moje buty to - Nordica speedmachine 100 26.0

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - wypożyczam

9. Preferuję styl jazdy - Za wcześnie by określić, przede wszystkim chcę poświęcić dużo czasu aby się uczyć

 

Modele które przykuły moją uwagę to używane Atomic Vantage x75 163cm 17/18 i nowe Heady v-shape v2 18/19 lub v4 19/20. Widziałem w miejscowym sklepie używane Atomici za 600 PLN, Heady v2 18/19 są do wyciągnięcia za 720 PLN, a Heady v4 19/20 za około 1100 PLN. Pytanie które narty byłyby najlepszym wyborem dla początkującego - jeżeli nowe Heady są lepszym wyborem to cena nie jest przeszkodą.

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

witam, od tego sezonu zaczalem intensywna nauke jazdy na nartach, najpierw kilka lekcji z instruktorem a potem wiele godzin na stokach (obecnie mam wyjezdzone 40 h). Chcialbym kupic jakies uzywane deski, bo wypozyczajac narty raz trafiam na takie na ktorych sie super czuje a raz jezdzi mi sie tragicznie (sa powolne, jakby nie chcialy sie rozpedzac), Jako poczatkujacy narciarz nie zastanawialem sie jaki jest sprzet i nie zanotowalem sobie na ktorych mi sie dobrze jezdzilo oprocz dlugosci (najlepiej sie czulem na 177, slabo na 170). Pomoze ktos w doborze nart dla poczatkujacego, z waznych informacji, mimo mojej wagi mam super silne nogi (polmaratony gorskie, wieloletnia jazda na lyzwach, na rowerze - i dalej biegam i jezdze, co najmniej 3 razy w ttygodniu):

 

1. Płeć - Mezczyzna

2. Wiek - 40

3. Waga - 116

4. Wzrost - 196

5. Na nartach jeżdżę od 1 sezonów, (  10 dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na 4 - 5 (na czerwonych stokach jezdze, w pelni kontroluje predkosc i kierunek, na czarne sie nie porywam)

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - Rossignol track 80 (super wygodne jak dla mnie)

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - brak

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - dlugi skret, rekreacyjny  i jestem poczatkujacy

10. Upatrzyłem sobie narty - brak

11. Mój budżet na narty to około - do 1500

 

z gory dzieki za wasza pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2020 o 18:06, Little Mozart napisał:

Cześć! Obecnie rozglądam się za nartami, a że jestem totalnie nowy w świecie nart to przydałaby się pomoc ;)

1. Płeć - M

2. Wiek - 26 lat

3. Waga - 77kg

4. Wzrost - 180cm

5. Zacząłem jeździć w tym sezonie

6. Moje umiejętności określam na: początkujący

7. Moje buty to - Nordica speedmachine 100 26.0

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - wypożyczam

9. Preferuję styl jazdy - Za wcześnie by określić, przede wszystkim chcę poświęcić dużo czasu aby się uczyć

 

Modele które przykuły moją uwagę to używane Atomic Vantage x75 163cm 17/18 i nowe Heady v-shape v2 18/19 lub v4 19/20. Widziałem w miejscowym sklepie używane Atomici za 600 PLN, Heady v2 18/19 są do wyciągnięcia za 720 PLN, a Heady v4 19/20 za około 1100 PLN. Pytanie które narty byłyby najlepszym wyborem dla początkującego - jeżeli nowe Heady są lepszym wyborem to cena nie jest przeszkodą.

Z góry dzięki za pomoc.

Zacznij od zmiany butów na bardziej miękkie czyli z mniejszym flexem . 100 dla początkującego to za dużo. 60-70 na początek jest OK. 

poczytaj też o doborze butów np. tu

https://www.skionline.pl/sprzet/jak-dobierac-kupowac-buty-narciarskie-doradza-marek-zurawiecki,przeczytaj,6578.html

Potem kup jakiekolwiek narty dla POCZĄTKUJĄCYCH (najtańsze i najładniejsze) w odpowiedniej długości (jakieś 170 - 175 cm) ale nie te, które wymieniłeś wcześniej! 

To tak na szybko, jeśli chcesz się czegoś nauczyć i potem mieć przyjemność z narciarstwa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, mifilim napisał:

Zacznij od zmiany butów na bardziej miękkie czyli z mniejszym flexem . 100 dla początkującego to za dużo. 60-70 na początek jest OK. 

Przesadzasz...krzywdy sobie w takich butach nie zrobi, rozwoju też w żaden sposób taki flex nie zatrzyma... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, pasazer85 napisał:

Przesadzasz...krzywdy sobie w takich butach nie zrobi, rozwoju też w żaden sposób taki flex nie zatrzyma... 

jest początkujący. Po co ma sobie utrudniać i się męczyć? Jak tylko załapie, nabierze pewności  i wyjdzie poza skręty pługiem to i owszem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mifilim napisał:

jest początkujący. Po co ma sobie utrudniać i się męczyć?

Ale czym ma się męczyć ? Ma już kupione buty, i nie są to złe buty, wykręci jedną śrubę i już ma flex80- 90 :) 

5 minut temu, mifilim napisał:

Jak tylko załapie, nabierze pewności  i wyjdzie poza skręty pługiem to i owszem. 

Jak jest sprawny to zrobi to w tydzień, nie widzę sensu zmienić butów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pasazer85 napisał:

Ale czym ma się męczyć ? Ma już kupione buty, i nie są to złe buty, wykręci jedną śrubę i już ma flex80- 90 :) 

Jak jest sprawny to zrobi to w tydzień, nie widzę sensu zmienić butów :)

OK, rozumiem, nie będę się spierał. Bazuję tylko na swoich doświadczenia, doświadczeniach rodziny i znajomych oraz na tym co mi mi mądrzy ludzie mówili. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teraz właśnie Nordici Speedmachine 100 i spokojnie nawet dla początkującego będą bardzo ok o ile są dobrze dobrane. Są ciepłe, wygodne, nie betonują nogi, nie ma problemu z założeniem ich czy ze zdjęciem z nogi nawet na sporym mrozie. Tylko do nich lepiej nie mieć szczupłej stopy, niskiego podbicia i szczupłej łydki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2020 o 22:58, pasazer85 napisał:

Ale czym ma się męczyć ? Ma już kupione buty, i nie są to złe buty, wykręci jedną śrubę i już ma flex80- 90 :) 

Jak jest sprawny to zrobi to w tydzień, nie widzę sensu zmienić butów :)

Zgadzam się w 100% co do butów. Jeśli wygodne to nie ma co dywagować. Lekkie popuszczenie na klamrach i już są miększe.

Co do nart, to byle jakie, byle miały odpowiednią długość, nie były ostrymi slalomkami, ani żeby nie były za twarde.

Uwaga dla wszystkich dorosłych, dzieci 5-6 lat uczą się jakoś na byle sprasowanej piance zaoranej od spodu przez poprzedników, z rozklekotanymi wiązaniami i najczęściej za dużymi butami o flex 1000 jak na ich wagę. Jeśli ktokolwiek, włącznie z Wami samymi wmawia Wam że jakikolwiek cudowny sprzęt odmieni dramatycznie Wasze umiejętności, to sorry, ale tak nie będzie. Liczy się wytrwałość, naturalny talent, koordynacja ruchowa, pomoc kogoś kto będzie korygował błędy i mówił co robić. Do tego odwaga i czas, czas i jeszcze raz czas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Płeć - M

2. Wiek - 23

3. Waga - 77

4. Wzrost - 172

5. Na nartach jeżdżę od  8 sezonów, ( ~20 dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na 7 

7. Moje buty to - Salomon Quest 80

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - Kneissl Tendon SC 163cm 

9. Preferuję styl jazdy - z racji posiadanych nart na razie głównie trasy, po tych nieprzygotowanych była trochę mordęga, ale dawało się radę. Planuję 40-50% poza trasą/50-60% trasa, możliwy skitour w przyszłości 

10. Upatrzyłem sobie narty- jest parę dech, upatrzyłem następujące:

WEDZE FR 900 170 cm - używane, w stanie idealnym praktycznie, możliwość zakupu od znajomego za 1100zł - przekonuje mnie możliwość skitouringu

Salomon The Lux 92 169cm wiem wiem, że dechy damskie, ale przy moim wzroście i masie nie wydaje mi się to problemem, możliwość zakupu nowych za 1000zł.

Salomon QST 92 161cm podobno w bardzo dobrym stanie, martwi mnie jednak długość, czy aby nie za krótkie do jazdy poza trasą. Znacznie niższy koszt zakupu, bo 650zł.

11. Mój budżet na narty to około - 1000-1300zł

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Hej

1. Płeć - M

2. Wiek - 50

3. Waga - 70

4. Wzrost -180

5. Na nartach jeżdżę od bardzo, bardzo dawna, regularniej od 10 lat

6. Moje umiejętności określam na 5/6

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - Nordica Sportmachine 90

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - Jakieś stare atomiki (15to letnie) 170cm

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - rekreacyjnie po źle przygotowanych trasach (np. wieczorami na oświetlonej Kotelnicy)

10. Upatrzyłem sobie narty - Head supershape i.titan

11. Mój budżet na narty to około - będę szukał potestowych do 1500zł

 

Upatrzyłem sobie te narty i.titan - waham się co do długości. Moje obecne mają 170 i długość jest chyba ok. Ale te titany mają lekkiego rockera (10%) - może 177 będą bardziej odpowiednie? W jakich warunkach będą lepsze - a w jakich gorsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

bardzo proszę o pomoc w doborze nart. 

1. Płeć - M

2. Wiek - 43, przygotowanie fizyczne dobre (jestem aktywny sportowo przez cały rok)

3. Waga - 70

4. Wzrost -180

5. Jeżdżę od 5 sezonów, od 7 do 10 dni w sezonie, w każdym sezonie 2-3 lekcje z instruktorem.

6. Swoje umiejętności subiektywnie oceniam na słabe 5, najlepiej czuję się na trasach niebieskich, czerwonymi również jeżdżę, choć nie na wszystkich jeszcze czuję się w 100 % komfortowo, trudno mi się jeździ jak są duże muldy, a niestety często takie warunki spotykam.

7. Moje buty to - Nordica Sportmachine 80

8. Do tej pory jeździłem na wypożyczonych nartach różnej jakości i długości, min. Volkl RTM 7.4 (156 cm), Dynastar Legend Sultan 80 (165 cm), Fischer Comp Pro XTR (155 cm). Na Fischerach jeździło mi się najlepiej.

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - raczej długi skręt, rekreacyjnie po przygotowanych trasach, nie jeżdżę i nie planuję wypuszczać się poza trasy.

10. Czy Blizzard Firebird TI s (160cm), 119-71-102, R 13m, to będzie dobry wybór? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paweł.B Cześć! Żeby z marszu odpowiedzieć na ostatnie pytanie - tak będzie dobry, bo na razie potrzebujesz dowolnej narty żeby szlifować umiejętności. Jeśli nie czujesz się pewnie na czerwonych i czarnych trasach, to znaczy, że jeszcze potrzebujesz trochę pracy nad techniką i w tym pomoże Ci każda solidna narta. Do Twojego wzrostu, jeździsz na trochę za krótkich nartach (standard kiedy się uczymy), zwłaszcza że deklarujesz jazdę długim skrętem. Na tych blizzardach i to w długości 160 masz R13, czyli daleko od długiego skrętu. Raczej śmiało idź w 170+ (nie wiem jakie są dostępne długości tych nart).

Zastanów się też nad innymi butami, bo w tej chwili masz buty dla początkującego. Jesteś wysoki i silny i jak widać chcesz się rozwijać, a to ułatwiłyby Ci sztywniejsze buty z flexem 110+. Na swoim etapie rozwoju narciarskiego już bez problemu możesz sobie na takie pozwolić i poczujesz ogromną różnicę po przesiadce z tych Nordic (przechodziłem przez to samo :P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paweł.B tak jak napisał @Tatita narty które sobie upatrzyłeś są krótkie, ale są też o długości 172 cm R14,5. Ja bym się raczej skłaniał do dłuższych nart (176 - 182) z tej samej grupy (all mountain) i trochę twardszych butów (90 - 110). Ale ja preferuję dlugi skręt, duże nachylenia stoku i duże prędkości więc tylko długie narty. A na marginesie (z całym szacunkiem dla instruktorów) zapytam: czy żaden z instruktorów nie zwracał Ci uwagi, że narty są zbyt krótkie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatita, Dario0815, bardzo Wam dziękuję za pomoc i rady.  Mam jednak wątpliwość, gdyż przy moim wzroście jestem szczupłej budowy i mam niską wagę. W związku z tym czy buty o flexie 100, czy 110 nie będą dla mnie za twarde?  A czy ewentualnie przechodzenie z 80 na 90 ma w tej chwili sens? 

Co do nart, to szczerze powiem, że żaden instruktor nie powiedział mi, że mam za krótkie narty. Jedynie, jak w ubiegłym roku jeździłem na Volkl RTM 7.4 to i ćwiczyliśmy jazdę na krawędziach, to instruktor zwrócił mi uwagę, że mam za miękkie narty i że ten model idealnie się nadaje dla zupełnie początkujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paweł.B Jestem Twojego wzrostu, ważę 4-8kg więcej od Ciebie (zależy od sezonu) i jeżdżę w butach 120. Buty poniżej <100 to buty dla początkujących. (choć wiemy że flex flexowi nierówny)

Dobrej jakości, sztywne buty dadzą Ci znacznie więcej kontroli i będzie Ci łatwiej rozwijać się narciarsko, na pewno Twoja waga nie będzie w tym problemem. Ambitne, średniozaawansowane dziewczyny jeżdżą w butach 90+ i waga im nie przeszkadza, a jednak mają od Ciebie trochę mniej, także absolutnie nie obawiaj się i poniżej 110 nawet nie patrz na buty.

Co do długości nart, to nie mam nic do dodania, niż było powiedziane wcześniej. Jeśli chcesz jeździć długim skrętem, to prędzej czy później będziesz jeździł na gigantkach 180-190cm i też będzie Ci dobrze :D (ale to z czasem, na razie celuj tak jak pisał Dario)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paweł.B Flex buta to miara względna więc np Head Raptor 120 jest twardszy od Head Vector 120 to jeden wymiar przy dobieraniu butów, inny to technika, preferencje i styl jazdy. Ja jeżdżę na tzw komórkowej narcie gigantowej i do tego Raptor'y RS 140 i mi wystarczają. Co ciekawe, do jazdy slalomowej zawodnicy używają twardszych butów niż do giganta, co jest o tyle zrozumiałe, że w slalomie szybkość reakcji (przejście z krawędzi na krawędź) jest krytycznie potrzebna. Z mojego osobistego doświadczenia buty dobierane do rekreacyjnej jazdy gdy nie ścigamy się na "tyczkach" zaczynają się od flex 90 ale bardzo ważne jest umiejętne dobranie butów (długość wkładki, objętość buta i szerokość wkładki), bo nawet flesz 120 i wiecej nic nie pomoże gdy buty są 27,5 (bo wygodne) zamiast 26,5 i tak samo gdy mamy dużą objętość zamiast sredniej i szeroką skorupę (bo wygodnie) zamiast dopasowaną (co nie znaczy uciekającą). Dziś buty mają termoformowalne nie tylko but wewnętrzny ale również skorupę, co pozwala na tzw. odbarczenie skorupy i np zniwelowanie ucisku z powodu haluksa lub mocno występującej kostki. Właściwy dobór buta jest ważniejszy niż "cyferki" flex.

Długość nart i ich sztywność powinny być funkcją wzrostu, wagi, aktualnych umiejętności technicznych, oczekiwanego postępu techniki oraz preferencji. Wzrost dlatego, że osoba wysoka to dłuższa dźwignia i łatwiej oddziaływać na nartę, masa to również możliwość wywierania nacisku ma narty i ich docisk do sniegu i ugiecie w skręcie. Umiejętności techniczne mogą pozwalać na jazdę na "miękkich" nartach ale oczekiwany postęp bedzie wymagał twardszych nart (miekka i krotka narta wiele "wybaczy" więc trudno robić postępy). I na koniec preferencje, jak chcemy jechać długim skrętem to raczej długie narty (wzrost lub wzrost +5 może +10 cm) takie narty też będą lepiej się sprawdzały przy większych prędkościach (np. narta gigantowa fajnie skręca przy wiekszych prędkościach i jest stabilna przy duzych prędkościach, slalomowa "myszkuje" bo to narta do skręcania 🙂 ).

Każda narta rzw top performens będzie dobra, ale musisz zdecydować, czy stawiasz na frajdę z jazdy dziś (szukaj mniej wymagającej) czy stawiasz na postęp i mega frajdę w przyszłości (może wcale nie odległej).

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatita i Dario0815, jeszcze raz bardzo Wam dziękuję za Wasze rady i opinie. Mam sporo materiału do przemyśleń 😉 Wychodzi na to, że muszę zacząć od butów.

Jeszcze jedno pytanie odnośnie tego modelu  Blizzard Firebird TI s. Ten model ma Full Camber, nie ma Rockera. Do tej pory raczej zawsze jeździłem na modelach z Rockerem (głównie Tip Rockerem). Czy będę odczuwał dużą różnicę w jeździe?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...