Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór nart - pomoc


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Koledzy

Waga to tylko jedna ze składowych do ustawiania wiązań, rodzaj narty, długość narty, rodzaj śniegu na którym zazwyczaj jeździmy, wielkość skorupy buta, styl jazdy etc. - to parametry które służą do ustawiania wiązań. Kalkulatory to tylko wskazówka, jak promień określony na nartach oraz flex w butach :). Narty sportowe sa z reguły sztywniejsze o porządnej konstrukcji, ale co za tym idzie bardziej reaktywne, pobierają więcej drgań wynikających z nierówności podłoża (szczególnie twardego), trzeba większą siłę przyłożyć do nich, stąd też inaczej się ustawia wiązania. To jak jazda samochodem z pneumatyką i sportowym, (komfortowy idealnie wybiera nierówności, zam sportowy znajduje dziury w nieomal idealnej drodze), ale w zakrętach i szybko pokonywanych łukach ta twardość daje dużą przewagę nad komfortem, tak też jest z nartami, jeśli masz semi sportowy sprzęt i semi sportowo jeździsz podkręć wiązania mocniej, będzie bezpieczniej, narta się nie odepnie podczas jazdy.

pozdrawiam

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wolcjusz napisał:

~84kg już z butami w kasku i ciuchach. 

Pierwszy lepszy kalkulator (np https://www.skatepro.com.pl/a114.htm )tyle podpowiada przy wybraniu opcji "średnio zaawansowany/jazda rekreacyjna". Jak dam "ekspert/agresywna jazda w każdych warunkach to wychodzi 9,5. Nie uważam się za eksperta, ale może lepiej zwiększyć do 7-8 DIN? tylko żeby mi kolan nie powykręcało 🙂

(Wstawiłbym screeny z kalkulatora ale forum prawie za każdym razem jak próbuję dodać jakieś zdjęcia to wyrzuca mi kumunikat "ERROR CODE -200" - wiecie może co jest grane? Czasem się udaje wrzucić jakieś fotki, ale rzadko - przeważnie mam ten błąd).

 

No ja bym zwiększył do 7. 

Również nie uważam się za eksperta, ale ważę ~75kg, a w nartach popularnych (nie sportowych) ustawiam 8. Odpukać nie miałem sytuacji, żeby nie wypięła gdy trzeba. 

6,5 przy Twojej wadze IMHO za mało. Nie musisz jeździć agresywnie, ale przystawi Ci gdzieś nartę i się wypnie bez potrzeby. 

Odnośnie 200 przy uploadzie zdjęć, spróbuj zmienić format pliku. Otwierasz fotę, przykładowo w paincie --> zapisz jako --> wybierasz format (png lub jpg) i zapisujesz. 

Jeśli nie pomoże to na stronie, na której dostajesz błąd otwórz konsole; F12 --> Konsola i daj znać co tam jest napisane. Powinno świecić na czerwono. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie podkręcę te wiązania do 7,5 - 8 skoro tak radzisz.

A co do błędu - to wrzuciłbym screen z konsoli, ale odrzuca mi screeny 🙂 To są zwykłe małe pliki jpg (czasami większe jak zdjęcia). Dodam, że dzieje się tak zarówno przy próbie wrzucania z komputera jak i z telefonu (chociaż ostatnio jakimś cudem zdjęcia z Tylicza udało mi się wrzucić i zdjęcia nart na giełdę też - dziwnie losowo ten błąd się pojawia, ale bardzo często.

Na czerwono nic nie widzę, jest na żółto z wykrzyknikiem, ale kilka linii a nie chcę tego kopiować w formie tekstowej bo tylko zaśmiecę. Ostatnia linijka wygląda tak:

Błąd mapy źródła: Error: request failed with status 404 URL zasobu: https://partner.rankomat.pl/widget/travel/cdn/ranko-travel-widget.js URL mapy źródła: app.js.map

Edytowane przez wolcjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, wolcjusz napisał:

Czwórka z przodu wskoczyła niedawno. Teraz nie wiem czy bardziej się bać przypadkowego wypięcia, czy niewypięcia. Do tej pory jedna gleba na tych nartach i bezpieczniki zadziałały.

Ja mam piątkę z przodu i nie uważam że jakoś pesel szczególnie mnie dotknął, a życie zaczyna się po 40-stce :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, marekbtl napisał:

Ja mam piątkę z przodu i nie uważam że jakoś pesel szczególnie mnie dotknął, a życie zaczyna się po 40-stce :)

 

To tak nie pracuje że wskakuje ci 5 i sie w tym momencie walisz ze schodów - to bardziej złożone a ci od kalkulatorów to nie są idioci i z kosmosu tego właśnie czynnika nie wzieli... oczywiście życzę ci abyś był wyjątkowy..

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lexi napisał:

To tak nie pracuje że wskakuje ci 5 i sie w tym momencie walisz ze schodów - to bardziej złożone a ci od kalkulatorów to nie są idioci i z kosmosu tego właśnie czynnika nie wzieli... oczywiście życzę ci abyś był wyjątkowy..

Z ciekawości przejrzałem kilka najwyżej spozycjonowanych kalkulatorów i wszystkie mają tak szeroko zdefiniowany wiek, że algorytm nie jest w stanie ogarnąć czy masz 20, 30 czy 45 lat. Widełki od 10 do 50 lat...

https://www.google.com/search?q=kalkulator+din&rlz=1C1PRFI_enPL864PL864&oq=kalkulator+din&aqs=chrome..69i57j69i59j0i271l3j69i60j69i65j69i61.2355j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Wolcjusz róbta jak chceta ale 6,5 dla chłopa 85kg...hmmm.

Ja bym w ogóle nie opierał się na kalkulatorach tylko na zdrowym rozsądku. A jak masz wątpliwości to podjedź do dobrego serwisu. Ile mm ma Twój but (skorupa)? 

Ps. Odnośnie 404 to błąd z serwera. Spróbuj:

- zmienić format pliku 

- zalogować się na forum w trybie incognito i wgrać jakieś foty (możesz do mnie testowo na PM) 

- wgrać foty na innej przeglądarce 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wolcjusz jeżeli wskoczyła Ci 4 z przodu a nie masz do tej pory problemów ze stawami i kośćmi (łatwość "skręcenia" stawów, łamliwość kości) to ta 4 niczego nie robi (jeszcze). Ja bym na Twoim miejscu poszedł do porządnego serwisu i ustawił siłę wypięcia (jeżeli nie przytyjesz/schudniesz znacznie to na ładnych kilka lat masz sprawę z głowy bo już raczej wzrost i rozmiar buta się Tobie nie zmienią).

@marekbtl to że masz 5 z przodu i nie czujesz się "dotknięty peselem" to jedno (a to się zmienia w organizmie to drugie), ale kalkulatory (a także SERWISMENI !) uwzględniają wiek przy regulacji wiązań ponieważ niestety po 50-tym roku życia (oczywiście nie z dnia na dzień ale przyjęto umowna granicę) zmienia się trochę w organizmie i więzadła, ścięgna i kości nie wytrzymują już tyle co kiedyś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dario0815 napisał:

@wolcjusz jeżeli wskoczyła Ci 4 z przodu a nie masz do tej pory problemów ze stawami i kośćmi (łatwość "skręcenia" stawów, łamliwość kości) to ta 4 niczego nie robi (jeszcze). Ja bym na Twoim miejscu poszedł do porządnego serwisu i ustawił siłę wypięcia (jeżeli nie przytyjesz/schudniesz znacznie to na ładnych kilka lat masz sprawę z głowy bo już raczej wzrost i rozmiar buta się Tobie nie zmienią).

@marekbtl to że masz 5 z przodu i nie czujesz się "dotknięty peselem" to jedno (a to się zmienia w organizmie to drugie), ale kalkulatory (a także SERWISMENI !) uwzględniają wiek przy regulacji wiązań ponieważ niestety po 50-tym roku życia (oczywiście nie z dnia na dzień ale przyjęto umowna granicę) zmienia się trochę w organizmie i więzadła, ścięgna i kości nie wytrzymują już tyle co kiedyś. 

To brzmi, ze skoro mam 41 lat, to powinienem szukać już powoli trumienki xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, grimson napisał:

To brzmi, ze skoro mam 41 lat, to powinienem szukać już powoli trumienki xD

Nie 🙂 to po prostu znaczy, że minęło kolejne 365 dni, pochodną czego jest większe niż 365 dni wcześniej zużycie podzespołów... Niektóre słabo się zużywają... niektóre bardziej. Niektóre (do czasu) potrafią się trochę zregenerować. Ale przychodzi taki moment, że trzeba zacząć uważać (co ciekawe tym bardziej muszę uważać i mniej używałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dario0815 napisał:

@FerraEnzo przedziały wieku są wszędzie (w tabelach i kalkulatorachl bardzo szerokie - ogólnie z uwagi na kształtowanie się kośćca istotne są przedziały wieku (mniej więcej bo szczegółów nie pamiętam) poniżej 16 lat, powyżej 16 do 50 lat i powyżej 50 lat. 

Rozumiem, ale kalkulator nie uwzględni Ci dokładnego zużycia "podzespołów" bo jego algorytm ma parametr o wartości 16-50; kalkulator nie wie, czy masz 32 czy 45 lat. Dodatkowo na pewno nie bierze pod uwagę stylu życia, wytrenowania, siły mięśniowej itp. 

Dlatego wyżej napisałem, że ja bym się nie opierał na podpowiedziach z kalkulatora tylko na zdrowym rozsądku. 

Wolcjusz no i git, zostaw te 7,5 i będzie dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od lat stosuję metodę alternatywną;)

Połóż nartę na dywanie (żeby się nie ślizgała i nie rysowała ślizgów), zapnij buty i wskakuj w wiązania.

Niech ktoś stanie na czubach narty, a ty spróbuj czy jesteś w stanie wypiąć/wyszarpnąć but skrętem nogi.

Jeśli tak to narta na pewno Ci krzywdy nie zrobi - no, może być tylko za słabo skręcona.

W ten sposób sprawdzisz mięśnie/ścięgna/stawy kontra wiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, FerraEnzo napisał:

Dodatkowo na pewno nie bierze pod uwagę stylu życia, wytrenowania, siły mięśniowej itp. 

Dlatego wyżej napisałem, że ja bym się nie opierał na podpowiedziach z kalkulatora tylko na zdrowym rozsądku. 

 

... "zabawa"  polega na tym że wytrenowanie i siła mięśniowa nie maja wpływu na zużycie coponliektórych podzespołów jak to ładnie nazwał @Dario0815 

Przeważnie jak któryś "wiecznie młody bóg" robi sobie kuku to  jest niesamowicie zdziwiony bo przecież jest prawie "mistrzem świata" i forma życiowa (bez względu na wiek) ....to 50 to linia po której specjaliści zalecają uważać i tak to trzeba traktować a gdzie dokładnie ta linia przebiega to sprawa mocno indywidualna i zależna od zbyt wielu czynników żeby to ująć w jeden kalkulator dla wszystkich - natomiast na pewno nie należy tego lekceważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
12 minut temu, lu5asz napisał:

Witam.

https://www.olx.pl/d/oferta/narty-head-rebels-world-cup-CID767-IDMoTPT.html

Obecnie mam ispeed Heada tylko starsze.Warto wymienić? 

Moim zdaniem nie warto. Nie chodzi mi o samą nartę. Jeżeli ktoś ma w ocenach na OLX-ie "nieźle" to bardzo, bardzo bym uważał na kupowanie czegokolwiek od takiej osoby.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lu5asz napisał:

Żebym ja się znał na nartach to bym podjechał :) Średnio ogarniam temat.

No ale podejrzane ze 3/4 letnie narty tylko raz w serwisie.

Poproś o zdjęcia krawędzi w wysokiej rozdzielczości, wyślij do kogoś, kto jest w stanie na podstawie zdjęć ocenić ich stan. Ja kupiłem przez OLX moje Head GS 193cm z 2018r, gdzie to, co widziałem na fotkach potwierdziło się potem w realu 🙂

Edytowane przez grimson
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, grimson napisał:

Poproś o zdjęcia krawędzi w wysokiej rozdzielczości, wyślij do kogoś, kto jest w stanie na podstawie zdjęć ocenić ich stan. Ja kupiłem przez OLX moje Head GS 193cm z 2018r, gdzie to, co widziałem na fotkach potwierdziło się potem w realu 🙂

Ok.Poszła wiadomość z prośbą o zdjęcia krawędzi nart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosować do ustawień prostą tabelkę, wg norm niemieckich(DIN) Markera. I nie sugerować się żadnymi "ekspertami" Takich co potrzebują wyższych ustawień i jeżdżą agresywnie na wszystkich stokach. To  się ich nigdy nie zobaczy. Są "eksperci" po kilku sezonach sezonach na nartach. I ci głównie zawyżają  stopnie. Mając silne nogi i brutalną jazdę, to rzeczywiście trzeba nieco wyżej.

Mam(za dużo) nieco powyżej 85 kg. Żona dwadzieścia kg  mniej.  Ja mam 6,5(tył 7,0) od lat żona 6,0.  

Jestem z okresu, gdy mierzyło się(macką) kolano. Gdy sprawdzało się wypinanie uderzając założoną nartą dziobem o klocek. Gdy wypinało się tył szarpnięciem(ktoś stał na tyle narty).

Lepiej ustawić niżej i przy pierwszym wypięciu, gdy to tylko była zwykła jazda, nie mocne szarpnięcie nartą, nieco zwiększyć o pół, czy stopień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, moruniek napisał:

Jeżeli ktoś ma w ocenach na OLX-ie "nieźle" to bardzo, bardzo bym uważał na kupowanie czegokolwiek od takiej osoby. 

Niby tak ale oceny na olx może wystawić każdy nawet ktoś kto nie kupił nic i nawet nie kontaktował sie ze sprzedającym.. ostrożnym trzeba być na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...