Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór nart - pomoc


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkim,

Wszystkiego dobrego w 2022!

pierwszy post bo i okazja jest (kupno pierwszych nart 😅) zatem prosiłbym o poradę:

1. Płeć - M

2. Wiek - 32

3. Waga - ok. 97kg

4. Wzrost - 183

5. Na nartach jeżdżę od 4 sezonow

6. Moje umiejętności określam na 6/7 

7. Moje buty to - obecnie Salomon X Pro 90 CS ale beda kupowane nowe razem z nartami (prosba o sugestie)

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - testowalem Völkl, Head SuperShape

9. Preferuję styl jazdy długim/krótkim skrętem, rekreacyjną,  po przygotowanych stokach

10. Upatrzyłem sobie narty - Cos spod Völkla, bo ładnie wyglada 😂

11. Mój budżet na narty to około - budżet jest 🤑

 

Zalezy mi aby narta zarowno pasowala na stoki w PL ( Bialka, Szczyrk), ale jak i tez w Austrii czy Italii. 

Abym mogl pojezdzic z zona rekreacyjne ( ona tempo zolwia) jak i samemu troche szybciej oraz wszystkie typy tras. 

 

P.S polskich znakow brak. Zatem prosze, bez chlosty 🙏

 

Z gory dzieki za liczne odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Chertan napisał:

Naprawdę się odechciewa pisać, było kilka w miarę normalnych postów narciarskich dla Kamila i nie ma żadnego, bez kłótni, wulgaryzmów, całkiem na temat, może kulawo z racji amatorstwa, i nie ma nic. To już nawet posty o nartach będą usuwane? 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, rozpocząłem swoją przygodę z nartami dość późno ale co roku staram się rozwijać. I chciałbym właśnie sobie kupić narty. Do tej pory byłem wyłącznie skazany na te z wypożyczalni co różnie bywało.

1. Płeć - M

2. Wiek - 35

3. Waga - 74kg

4. Wzrost - 185cm

5. Na nartach jeżdżę od 5 sezonów, ( 7 dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na (strona z numeracją nie działa) więc powiem że pomiędzy początkującym a średnio-zaawansowanym, jeżdżę na niebieskich trasach z przyjemnością, czasami próbuje czerwoną.

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - Salomon X Max 100 (chciałem z mniejszym flexem ale mam "last" 98mm, i to były w sumie jedyne które były dobrze dopasowane.

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - z wypożyczalni

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - długim skrętem, rekreacyjnie, po przygotowanych stokach.

10. Upatrzyłem sobie narty - Head V-Shape (V4,V6, V8?), Rossignol Experience 80 CI, Atomic Vantage x 75.

11. Mój budżet na narty to około - max około 2000zł

Jak rozmawiam z ludźmi w sklepach to mam różne opinie na temat którego Head V-Shape... większość twierdzi że spokojnie mogę Head V8... ale z tego co czytam to raczej narta dla bardziej zaawansowanych... druga rzecz to różne teorie słyszę o jakiej długości narta, jedni że 165-170cm... (jak jeździłem na takich z wypożyczalni to szczerze mi się gorzej jeździło, mniej stabilnie). A inni mówią że np. Head V8 177cm dla mnie. Ale czy może jednak V4 albo V6 by nie było lepsze? (ewentualnie coś od innego producenta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@miwiski Najlepsza na jaką Cię stać z drewnianym rdzeniem. Im lepsza, tym będzie bardziej rozwojowa. (chyba że nie chcesz się rozwijać, ale to chyba nie warto z domu wychodzić). Nie znam tych headów, ale generalnie jakakolwiek narta o konstrukcji sandwich. Za 2000zł to można już kupić prawie wszystko oprócz pierwszych modeli sklepowych.

Co do długości - jesteś wysoki, niezbyt ciężki, na pewno okolice 175 będą dobre. Jeśli dobrze Ci się jeździło na długich to tym bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Po sporym researchu, gdy już odsiałem trochę 'kandydatów' pozostaje mi dylemat pomiędzy kilkoma opcjami, więc może jakaś dobra dusza mi pomoże. :) Przejdę od razu do sedna:

1. Płeć - M

2. Wiek - 31

3. Waga - ~75kg, docelowo 69-72kg na przyszłość

4. Wzrost - 178cm

5. Na nartach jeżdżę od kilkunastu sezonów, co 1/2/3 lata, po 3-14dni w sezonie (łącznie pewnie wyjeżdżone ok. 10tyg.)

6. Moje umiejętności określam na 5,5-6 / 10, https://streamable.com/g7ql4k Wideo poglądowe (na wypożyczalniowym sprzęcie i zbyt krótkich nartach 156cm)

wg skali

7. Moje buty to - Nordica Pro Machine 110, nowe

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - nie posiadam, zawsze wypożyczałem. To będą moje pierwsze.

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - w większości średnim skrętem, z zacięciem sportowym, całodziennie. Na ten moment jeżdżę po wszystkich kombinacjach niebieskich/czerwonych tras (nie wyjeżdżam poza trasy).

10. Upatrzyłem sobie narty -

docelowo zależy mi na nartach dosyć sportowo nastawionych, ale uniwersalnych, na cały dzień, a więc chcę również stabilnie pokonywać nierówności gdy warunki popołudniu się pogarszają (na razie oblatuję głównie czeskie w większości zatłoczone trasy). 76-78 +-1mm  pod butem, 170-174cm długości. Chcę rozwijać się w nauce carvingu, więc mogą to być narty nawet lekko sztywniejsze (przyszłościowe) niż przeciętna na mój poziom umiejętności. No i teraz konkrety, czyli z czego chcę wybrać po przejrzeniu katalogów wszystkich głównych producentów:

- Rossignol React 10 Ti: tutaj wszystko by było pięknie (znalezione testy wskazują, że są to świetne narty podchodzące pod moje oczekiwania), no ale jedyne okoliczne długości to 168cm i 176cm, co nie pasuje do moich założeń, przez co nie wiem które lepiej wybrać. Raczej skłaniałbym się ku 176cm, ale nie wiem czy to nie za dużo na moją docelową wagę i obecny poziom umiejętności. Prawdopodobnie skończy się na wyborze właśnie Rossignoli, więc porada odnośnie wyboru długości na podstawie powyższych informacji mile widziana. :)

- Head Supershape E-Rally: co do nich to mam 2 wątpliwości. Niektóre źródła podają że są dla trochę bardziej zaawansowanych niż mój poziom, a inne że się mieszczę. Poza tym przy większej sztywności tych nart i szerszych tyłach obawiam się, że ciężko będzie mi wychodzić z zakrawędziowania.

- Fischer RC One 78 GT: podobno są sztywne, a posiadają długi/wydatny rocker i czytałem opinie/recenzje, że trzeba umieć je docisnąć żeby krawędź dziobów załapała, czego na ten moment nie jestem pewien że bym potrafił (a nie chcę mieć nerwowych nart, bo nie weszły w całości na krawędź). Poza tym wyglądowo mnie nie zachwycają. :D

- Elan Amphibio 14 Ti: podobna sprawa co z Rossignolami - problem z długościami (168 i 176). Jednak do nich jeszcze nie znalazłem opinii/recenzji/testów, więc pewnie prędzej bym brał Rossignole (chyba że ktoś posiada opinię na temat tych Elanów).

- Volkl Deacon 79: obawiam się, że mogłyby być bardziej miękkie niż pozostałe wymienione (podawane przez różne źródła poziomy doświadczenia są trochę niższe, ok. 4-7), przez co mniej przyszłościowe.

- Atomic Vantage 79 Ti - ta sama sprawa co z Volkl Deacon 79

Odrzucone:

- Nordica Doberman Spitfire 76 RB: brak dostępności w sklepach

- Dynastar 763 / 563: zbyt wąskie pod butem

- Stockli Laser AX

11. Mój budżet na narty to około - do 3k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 podpowiedź: 5 cm w długości czy 5 mm w szerokości praktycznie nie robi różnicy. ;)

2 podpowiedź: w 99% przypadków dłuższa = lepsza :D 

3 podpowiedź: stabilne pokonywanie nierówności na popołudniowym stoku, to w 90% kwestia umiejętności a nie sprzętu (nie oczekuj cudów).

4 podpowiedź: nie ma narty do wszystkiego. każdy wybór jest jakimś kompromisem.

 

Rossi wyglądają ok. Mam wrażenie, że ci się podobają. Bierz 176 cm, będziesz miał lekko poszerzoną nartę crossową.

Ale (odezwał się diabełek na lewym ramieniu) ... :D 

Gdybym miał Twoje parametry, oczekiwania i budżet, to bez wahania wziąłbym tę nartę:

https://allegro.pl/oferta/narty-dynastar-speed-master-k-gs-175-cm-wiazania-9857893731

Genialna narta. Bez płyty, w związku z czym nie jest bardzo sztywna, 70 pod butem daje radę w większości warunków, długość w sam raz. Promień skrętu - 19m, jest czysto umowny, te narty, mocniej dociśnięte uwielbiają zacieśniać skręt.

Narta o klasę lepsza od React 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za porady 👍😀

Wybrałem Rossignol React R10 Ti 176cm Za 3 tygodnie będę mógł się podzielić wrażeniami :)

Co do proponowanych Dynastarów to na razie raczej wolę kupić narty bardziej wzorcowe / wszechstronne, a za rok czy dwa będę mógł myśleć o kolejnych w zależności od tego w którą stronę będę chciał iść jeżeli chodzi o styl jazdy (zapiszę sobie ten model).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 hours ago, Tatita said:

@miwiski Najlepsza na jaką Cię stać z drewnianym rdzeniem. Im lepsza, tym będzie bardziej rozwojowa. (chyba że nie chcesz się rozwijać, ale to chyba nie warto z domu wychodzić). Nie znam tych headów, ale generalnie jakakolwiek narta o konstrukcji sandwich. Za 2000zł to można już kupić prawie wszystko oprócz pierwszych modeli sklepowych.

Co do długości - jesteś wysoki, niezbyt ciężki, na pewno okolice 175 będą dobre. Jeśli dobrze Ci się jeździło na długich to tym bardziej.

Czyli np. Head V8 177cm które mają konstrukcje sandwhich... https://trojansport.pl/narty-head-v-shape-v8-2021-pr-12.html

V6 i V4 mają "sidewall"... https://trojansport.pl/narty-head-v-shape-v6-2021-pr-11.html

Edytowane przez miwiski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Radzieoon napisał:

Po rozmowie ze sprzedawcą (doświadczonym narciarzem) zmieniłem zamówienie na 168cm. 😆 Na razie takie narty mnie powinny w zupełności zadowolić.

Te 10cm nie przeszkodzi a pomoże nauczyc sie porządnie skręcać.

Edytowane przez sstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, miwiski napisał:

Czyli np. Head V8 177cm które mają konstrukcje sandwhich... https://trojansport.pl/narty-head-v-shape-v8-2021-pr-12.html

No np. W dodatku one mają sporo rockera więc śmiało możesz sobie wybrać długie. Zależy Ci na nartach z tego sezonu? Bo 2K za takie allroundy to dość sporo jak na moje oko. Nie do końca znam się na tym segmencie ale po 2-2,5k to się kupuje nowe narty sportowe sklepowe. Może warto poszukać jakiejś promocji? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Tatita said:

No np. W dodatku one mają sporo rockera więc śmiało możesz sobie wybrać długie. Zależy Ci na nartach z tego sezonu? Bo 2K za takie allroundy to dość sporo jak na moje oko. Nie do końca znam się na tym segmencie ale po 2-2,5k to się kupuje nowe narty sportowe sklepowe. Może warto poszukać jakiejś promocji? 

Nie no za 2k tych bym nie kupował, to albo właśnie z 2019/2020 albo używane bym patrzył...
Najgorsze na razie że nie mogę znaleźć nigdzie wypożyczalni żeby ich wypróbować... :/

Jeszcze ciekawa opcja wydaje się Salomon S/Max 8... Też z drewnianym rdzeniem i sandwhich 🤔
https://snowsport.pl/narty_salomon_s_max__8_plus_wiazania_m11_gw_2021-p25778.html

 

Edytowane przez miwiski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, miwiski napisał:

Jeszcze ciekawa opcja wydaje się Salomon S/Max 8... Też z drewnianym rdzeniem i sandwhich 🤔

Tak jak mówię, nie znam jakoś dobrze tego segmentu, ale dobre opinie słyszałem o S/Max 12 - nie wiem czym się różnią jedne od drugich, to koledzy i koleżanki muszą pomóc. Natomiast na pewno konstrukcja sportowych (sandwhich i drewno) to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć, 

Witam wszystkich :) Chciałabym kupić swoje pierwsze narty w tym sezonie, ale mam kompletny mętlik w głowie wobec tego co już oglądałam w internecie, z rozmów z pracownikiem wypożyczalni nart etc.

 

1. Płeć - K

2. Wiek - 27

3. Waga - 60-61kg

4. Wzrost - 168 cm

5. Na nartach jeżdżę od - byłam na 5 wyjazdach w Alpy ( każdy trwał tydzień). Brałam udział w 3 kursach z instruktorem. Miałam teraz 2 lata przerwy w związku z pandemią. W tym roku próbowałam się rozgrzać w Zieleńcu, ale warunki na stoku temu nie sprzyjały.

6. Moje umiejętności określam na 5/6

7. Moje buty to - head vector evo 90 W

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - Problem jest taki, że wypożyczałam kiedyś narty i  nie interesowałam się wówczas modelami, które testowałam. Wtedy jeszcze długo nie planowałam zakupu nart .. W tym roku przed wyjazdem na polski stok wypożyczyłam narty w wypożyczalni. Ekspedient doradzał mi Atomic Cloud 12 albo Volkl flair sc, ale po przeczytaniu w internecie, że to narty dla bardzo zaawansowanych zwątpiłam i wypożyczyłam Atomic Cloud 9. Narty w ogóle nie trzymały się stoku przy tamtejszych warunkach ( niestety muldy i lód na zmianę). Ciężko mi wobec tego ocenić jakich nart potrzebuję.

9. Preferuję styl jazdy średnim skrętem, po dobrze przygotowanych stokach. Na pewno nie chcę się ścigać, ale po dwóch dniach na stoku jak już poczuję się pewniej to chętniej rozwijam większe prędkości. Chcę nadal się uczyć i rozwijać technikę jazdy niekoniecznie będąc najszybszą na stoku. Jeżdżę raczej przez większość dnia, potrzebuję czegoś komfortowego, ale też nart przy których będę mogła dalej rozwijać swoje umiejętności.

10. Upatrzyłam sobie narty - rozglądam się sporo w internecie. Czytałam dobre opinie o atomic redster revo s x9wb, head supershape e magnum, może jakieś wyższe damskie atomici. Nieważna firma, ważne by mi się dobrze jeździło. Nie wiem czy to nie za dobre narty na moje umiejętności. Przerażają mnie opisy o przeznaczeniu nart np od zaawansowanego do eksperta. Z tego co czytałam to nie zawsze warto się nimi sugerować, w związku z czym już kompletnie nie wiem co wybrać. Wybieram się na narty do Austrii w tym roku. Pewnie wypożyczę na ten wyjazd narty żeby jeszcze coś przetestować, a potem podjąć decyzję.

Proszę o porady, będę bardzo wdzięczna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atomic Cloud 9 to dosyć przeciętne narty - mogły być źle przygotowane, albo po prostu brakuje Ci jeszcze umiejętności.
Wydaje mi się że nie chcesz iść w narty sportowe, więc na Twoim miejscu zainteresowałabym się właśnie nartami dla kobiet - ale tymi najwyższymi modelami (dla zaawansowanych i ekspertów - to tylko taki slogan, nie należy się tego bać).

Oczywiście możesz wybrać też każde narty unisex o szerokości pod butem ok. 70mm w długości -5 do -10cm od wzrostu, bezpiecznie jeśli będą mieć rdzeń drewniany (choć np. Heady nie mają). Sprawdź kilka modeli, może któreś Ci przypasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź:) Warunki były bardzo złe kiedy jeździłam na atomicach c 9, narty się kompletnie ślizgały na lodzie, więc nie wiem czy to dobry wyznacznik. Zresztą moi towarzysze jeżdżący znacznie lepiej mieli podobne odczucia. Miejscami dało się pojeździć,ale to były zbyt krótkie fragmenty.  Myślisz zatem, że może chociażby zobaczyć Cloudy12 na najbliższym wyjeździe? Nie chciałam się zawężać tylko do damskich nart, mogą być unisex.  Tak jak pisałam chce się dalej rozwijać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdążyłam edytować postu. Chcialam dopytać czy znasz jakieś modele nart unisex,które mogłyby mi pasować? 

Ponadto nie wiem co sądzic o tym, że narty, które mi proponowano w wypożyczalni raczej były jeszcze krótsze np 154 cm. Nie wiem czy to dobry kierunek jeśli narta jest sztywna ? Nie wiem czy krótszą nartę po prostu łatwiej dogiąć w skręcie czy lepiej czymś takim się nie sugerować i brać narty w tych zakresach długości o których wspomniałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

155cm mają damskie narty slalomowe, jeśli Ci zależy na krótkim skręcie (ale wolisz średni).

Jesteś średniego wzrostu (jak na kobietę) więc nie ma powodu żebyś odbiegała od normy -5/-10cm - zależnie od typu narty. Dłuższe narty dają większą stabilność przy większych prędkościach i pozwalają na uniknięcie błędów w nauce/doskonaleniu jazdy. Może narty tzw. hybrydowe? Na pewno będą rozwijające :) Tu jest filmik:

Zaczęłabym od wypożyczenia tych Cloud 12 albo sprawdź czy w wypożyczalni gdzie będziesz mają grupę nart zaawansowanych (zwykle ich wypożyczenie jest droższe) - często można wymienić narty w trakcie dnia na inne modele. Pozwoli Ci to na zapoznanie się z różnymi nartami w tych samych warunkach i rozpoznanie które Ci najbardziej pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze znam kanał NTN, ale odświeżę sobie odcinek 😄 Te narty hybrydowe kojarzyły mi się właśnie z jeszcze bardziej zaawansowanymi narciarzami szczerze powiedziawszy. Idealna sytuacją byłoby wypożyczanie nart np na 2 dni i zmiana na inny model podczas pobytu w Alpach, ale nie wiem na ile jest to wykonalne i na ile obciąży mój budżet. Myślisz, że tamte modele, które wyżej wymieniłam raczej nie wchodzą w grę w moim przypadku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze znam kanał NTN, ale odświeżę sobie odcinek 😄 Te narty hybrydowe kojarzyły mi się właśnie z jeszcze bardziej zaawansowanymi narciarzami szczerze powiedziawszy. Idealna sytuacją byłoby wypożyczanie nart np na 2 dni i zmiana na inny model podczas pobytu w Alpach, ale nie wiem na ile jest to wykonalne i na ile obciąży mój budżet. Myślisz, że tamte modele, które wyżej wymieniłam raczej nie wchodzą w grę w moim przypadku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...