Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór nart - pomoc


JC

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Marek412 napisał:

Pomiędzy Head E-race pro, a Atomic X9S Revo S które będą lepszym wyborem? Według tych opinii, które gdzieś wyczytałem Head ma realnie trochę większy promień skrętu i gorzej zachowuje się przy dużej prędkości, natomiast widzę, że Atomic jest jeszcze węższy i zastanawiam się jak będzie wypadał popołudniu, gdy warunki są już gorsze - szczególnie biorąc pod uwagę, że ma to być moja jedyna para nart. Chyba, że w ogóle biorąc to pod uwagę powinienem się rozglądać za czymś w stylu X9 WB albo Head e-rally.

Dzięki za pomoc :)

Cze

Nie wskażę Ci konkretnej narty, bo nie da rady. To są tylko moje odczucia przy moim poziomie jazdy. Jeżdżę tylko na wąskich nartach, mnie warunki nie przeszkadzają, a i nie miałem okazji oraz potrzeby, aby odczuć pozytywny wpływ szerokości na warunki śniegowe. Kilkanaście razy jeździłem na szerszych nartach i w mojej ocenie tylko „muli” nartę, więcej „korzyści” nie zauważyłem. Mam Heady e-Race pro, kupiłem je jako 2-gą parę do kompletu do SL, wybrałem je z pośród paru innych (m in X9 też było i walczyło do końca 😀), ponieważ były bardziej GS niż SL - czyli inne. Ja osobiście, jeśli miałbym kupić 1 parę do wszystkiego to X9, bo to bardzo skrętne narty mimo długości. Obecnie mam jeszcze Kastle PX 66 177cm i te uważam za narty na każdą okazję. Ale to tylko moja opinia i odczucia.

Jeśli dobrze Ci się użytkowało narty o charakterze SL, a chcesz szybciej i szerzej, to hybryda - część to taka przydługa SL. 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć. 

Proszę was o poradę. Jestem średniozaawansowaną narciarką ( w skali umiejętności forum ok.5). Jeżdżę raz do roku 6 dni w Alpach. W zeszłym roku zaczęłam jeździć na krawędziach na prostszych trasach - na bardziej nachylonych stokach gubię technikę, a poza tym na krawędziach nadal za szeroko trzymam nogi. Uczę się cały czas. W zeszłym roku jeździłam na nartach Volkl Flair Sc 158 cm. Pierwszy dzień było kiepsko, ale potem doceniłam, że nie wzięłam pierwszych lepszych nart z wypożyczalni jak poprzednich latach. Mam 168-169 cm wzrostu i ważę ok. 61 kg. Proponowano mi w tym roku wypożyczenie Kastle MX75 158 cm. Co o tym sądzicie ? Jeździliście ? Już przejrzałam internet w poszukiwaniu informacji na temat tych nart ;) Jedni twierdzą, że będą fajne do całodziennej jazdy, allround performance, dobre dla osób, które chcą szkolić technikę. Myślicie, że będą ok czy to za dużo i mam wziąć coś łatwiejszego do jazdy ? 

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry, bardzo proszę o sugestie dot. wyboru nart ☺️

1. Płeć - kobieta

2. Wiek - 25

3. Waga - 63 kg

4. Wzrost - 168 cm

5. Na nartach jeżdżę od około 20 sezonów, ( 6-7 dni w sezonie) 

6. Moje umiejętności określam na 6-7

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - jeżdżone kilka sezonów Salomon z flexem 90, ale czuje, że już się zaczynają rozchodzić ok. 3-4 dnia jazdy i myśle nad zmianą. Może polecicie też butów z jakim flexem powinnam szukać?

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - Blizzard X-Power 770 IQ (All-Rounder 2014/2015) długość 167 cm 

9. Preferuję styl jazdy - długim i krótkim skrętem po przygotowanych stokach

10. Upatrzyłem sobie narty - jestem gotowa na wszelkie rekomendacje

Atomic S9 22/23 z revoshock i Völkl racetiger sc testowałam w tym roku, i fajnie się sprawdzały, chociaż na racetiger’ach pierwsze zjazdy miałam ciężkie, dopiero na koniec dnia dobrze mi się je kontrolowało. Atomici testowałam w warunkach: dość ciepło, padający śnieg i pod koniec jak już trasy były rozjeżdżone to jeździło się na nich dosyć ciężko.

Testowałam też Head Supershape i tą opcje odrzuciłam.

11. Mój budżet na narty to około - około 3 tys.

Z góry dziękuje za wszelką pomoc,

Marta

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty - zależy od twojej stopy i regulacji termicznej. Jeśli wąska i nie marznie to możesz iść w buty z linii sportowych, flex min. 110 spokojnie. Model powinien dobrać ci fachowiec.

Narty -  master w damskiej długości ( np. Rossi hero master lt) albo jakiś szerszy cross (np. Salomon s/max 12).

Ostatnio moda na Kastle - solidne narty, też można parę modeli dobrać ( w Krynicy zdaje się można wypożyczyć na próbę).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@martadon Zestaw testowanych nart wskazywał by, że lepiej jeździ się Tobie na narcie szerszej pod butem i z tip rocker'em (aktualne blizzard'y i voelkl'e) choć Atomik S9 to akurat full camber i ma pod butem ledwie 2 mm wiecej niż Head Supershape które odrzucasz. Obie testowane narty mają charakter slalomowy przy czym Voelkl'e z tip rocker'em jak pamietam z moich testów szukają skrętu ale tak mają slalomki - narta do skręcania to chce skręcać 🙂 . Jeżeli szukasz narty do długich i krótkich skrętów ze sportowym charakterem to może Fischer The Curv - mają 70 mm pod butem, nie mają tip rocker'a za to dają zarówno możliwość jazdy długim i krótkim skrętem przez tzw Radical Triple Radius (testowałem je w lutym). 

Co do butów, to flex jest wtórny (różne modele tego samego producenta z tym samym flexem mają rożną sztywność) najwazniejsze to aby buty były dobrze dobrane - trzymały stopę i nie powodowały dyskomfortu. Flex 90 jest wystarczający. Generalnie ja bym zaczął od butów - to one są tutaj najważniejsze.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, martadon napisał:

Dzień dobry, bardzo proszę o sugestie dot. wyboru nart ☺️

 

1. Płeć - kobieta

2. Wiek - 25

3. Waga - 63 kg

4. Wzrost - 168 cm

5. Na nartach jeżdżę od około 20 sezonów, ( 6-7 dni w sezonie) 

6. Moje umiejętności określam na 6-7

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - jeżdżone kilka sezonów Salomon z flexem 90, ale czuje, że już się zaczynają rozchodzić ok. 3-4 dnia jazdy i myśle nad zmianą. Może polecicie też butów z jakim flexem powinnam szukać?

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - Blizzard X-Power 770 IQ (All-Rounder 2014/2015) długość 167 cm 

9. Preferuję styl jazdy - długim i krótkim skrętem po przygotowanych stokach

10. Upatrzyłem sobie narty - jestem gotowa na wszelkie rekomendacje

Atomic S9 22/23 z revoshock i Völkl racetiger sc testowałam w tym roku, i fajnie się sprawdzały, chociaż na racetiger’ach pierwsze zjazdy miałam ciężkie, dopiero na koniec dnia dobrze mi się je kontrolowało. Atomici testowałam w warunkach: dość ciepło, padający śnieg i pod koniec jak już trasy były rozjeżdżone to jeździło się na nich dosyć ciężko.

Testowałam też Head Supershape i tą opcje odrzuciłam.

11. Mój budżet na narty to około - około 3 tys.

Z góry dziękuje za wszelką pomoc,

Marta

 

Cześć,

jeździsz na nartach od 20 lat, praktycznie od dziecka. Masz wysokie umiejętności jazdy. Jakiekolwiek damskie komórki będą odpowiednie (firma i model nie ma znaczenia, one będą do siebie podobne). Buty zmień koniecznie, moja córka 9 lat, jeździ w butach z flexem 110. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@moruniek - częsty błąd na flex dla dzieciaków -  konsekwencje zauważysz. Nie gdybam - sam ten błąd popełniłem.

Co do Koleżanki - 6-7 dni rocznie na stoku i komórki? :) .. nie wiem czemu ale zawsze wydaje mi się, że tego typu pytania to wkrętka.

6-7 dni na nartach to dla mnie październik zakładając, że sezon zaczyna się we wrześniu.

Litości. 

M.

 

Edytowane przez Marxx74
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, martadon napisał:

Moje buty to - jeżdżone kilka sezonów Salomon z flexem 90, ale czuje, że już się zaczynają rozchodzić ok. 3-4 dnia jazdy

Masz po prostu za duże buty, a flex 90 przy Twojej wadze i umiejętnościach i tak na wyrost. Dopasuj buty Salomon X Pro 70W i będzie ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marxx74 napisałeś "częsty błąd na flex dla dzieciaków -  konsekwencje zauważysz. Nie gdybam - sam ten błąd popełniłem." Możesz w 2 słowach wyjaśnić co masz na myśli?

@martadon być może @surfing ma rację, że masz za duże buty (wbrew pozorom to się bardzo czesto zdarza. Najlepiej buty dobierać w dobrym sklepie narciarskim gdzie potrafią to robić. Ale zaczynając "od zera": pomiar stopy, ustalenie numeru i szerokości,  określenie rodzaju wysklepienia stopy, wybór modeli o odpowiedniej szerokosci wkładki i dopasowanych do wysklepienia stopy a potem skarpety narciarskie i mierzenie, chodzenie itd. Czesto ludzie z tzw. "wysokim podbiciem" - "wysokim przegubem" zamiast szukać odpowiedniego buta mierzą wiekszy rozmiar bo "nie ciśnie" a to błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne spectrum rad :D, powiem tak - nie wiemy jak dziewczyna jeździ (mam koleżanki które jeżdżą "od dziecka" i jakoś tego nie widać na stoku) a może być, że faktycznie fajnie śmiga.

Flex 90 w dobrze dopasowanych butach  spokojnie wystarcza dla dziewczyny o takich parametrach i braku zapędów do jazdy sportowej (mam ciut mniejszy wzrost i wagę oraz buty flex 95 i nie uważam że brakuje mi sztywności buta czy sterowności narty).
Ciekawa jestem co doradzicie w kwestii nart, bo może też kiedyś będę zmieniać na jakieś w ty stylu.
P.S. Jak wiemy komórkowe slalomki krzywdy nie robią, są do ogarnięcia nawet jeśli ktoś nie jestem expertem (ja nie jestem i ogarniam, choć pewnie to zależy od modelu) i to pewnie @moruniek miał na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za podpowiedzi :) 

Buty - dobiorę do stopy, nie będę się sugerowała aż tak flexem w takim razie

@Dario0815 Myśle, że faktycznie buty są za duże, dobierane x sezonów temu, a wcześniej środków finansowych na zmianę buta nie miałam. 
I dzięki też za podpowiedzi w sprawie nart, tylko nie wiem teraz do końca co zrobić, bo buty to jedno, a drugie to to, że moje narty obecne nie nadają się do jazdy bo zepsuły się wiązania i same wypinały się podczas jazdy. Zdecydowanie nie jestem ekspertem, ale zasięgałam rady w dwóch serwisach i powiedzieli że są do wymiany, ale uznali, że to się raczej nie kalkuluje i przewyższa wartość nart. Czy powinnam zasugerować się tym co mówisz i kupić w ciemno np. te Fishery o których wspominałeś? Czy bardziej skupić się na nartach które już przetestowałam? 

2 godziny temu, adimaka11 napisał:

A który  model  ??

E-original

Na razie wstępnie je odrzuciłam, miałam na nich jakieś 3-4 zjazdy tego samego dnia kiedy testowałam racetiger sc i atomici. I początkowe wrażenie było fajne, same skręcały wlaściwie, ale z tych 3 par podsumowując wydaje mi się, że najgorzej mi się na nich jeździło.

 

Jeśli chodzi o moją jazdę to cały czas się uczę, szczególnie ostatnie sezony staram się krótkie skręty opanowywać lepiej. Co do sprzętu - niezmieniany od lat głównie ze względów finansowych. Teraz w końcu mam możliwości kupić nowy :D
 

Narty, które testowałam były po prostu dostępne i dały mi jakiś wstępny ogląd na to jak jeździ się na innym sprzęcie niż mój. Wyboru nie było zbyt dużego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@martadon jeżeli kupujesz narty i buty to trochę to będzie kosztować. Warto trochę modeli przetestować. Aktualnie jeździłaś na na nartach z grupy all-round a testowane voelkl'e to kompletnie inna narta, a Atomic S9 to już inna liga. Puki jest śnieg trzeba testować, mając na uwadze, że poprawa techniki jazdy jednak zależy w pewnym stopniu od nart. Zbyt twarde narty będą wymagały siły i techniki a zbyt miekkie wybaczą każdy błąd, ale odpowiednio dobrane będą wymuszać i wspierać poprawę techniki. Ostatecznie tak buty jak narty są dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

1. Płeć - Mężczyzna

2. Wiek - ~25

3. Waga - ~70

4. Wzrost - ~175

5. Na nartach jeżdżę od 5 sezonów, (20 dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na 4

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - Atomic Hawx 

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - head super shape v8 163cm

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - Mój styl jazdy jest różny, lubię delikatne wariacje na nartach, tyłem tu jakiś skok czasem jechać poza trasę jeśli jest śnieg. Poruszam się głównie (70%) jazdy z większą kontrolowaną prędkością ok. 70km/h. Jeżdzę dość szeroko po stokach. Na nartach spędzam cały dzień, więc od rana do popołudnia.

10. Upatrzyłem sobie narty - NARTY HEAD SHAPE E-V8 SW

11. Mój budżet na narty to około - do ustalenia

 

Mógłby ktoś doradzic, czy warto pchać się w te narty, byłbym zainteresowany nawet odpłatnymi poradami na temat doboru narty, ponieważ mam odczucie że w tych sklepach jest różnie i chcą sprzedać na to co mają dobrą marże, lub co zalega na stanach.

 

 

 

ski.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kolorowy napisał:

1. Płeć - Mężczyzna

2. Wiek - ~25

3. Waga - ~70

4. Wzrost - ~175

5. Na nartach jeżdżę od 5 sezonów, (20 dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na 4

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - Atomic Hawx 

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - head super shape v8 163cm

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - Mój styl jazdy jest różny, lubię delikatne wariacje na nartach, tyłem tu jakiś skok czasem jechać poza trasę jeśli jest śnieg. Poruszam się głównie (70%) jazdy z większą kontrolowaną prędkością ok. 70km/h. Jeżdzę dość szeroko po stokach. Na nartach spędzam cały dzień, więc od rana do popołudnia.

10. Upatrzyłem sobie narty - NARTY HEAD SHAPE E-V8 SW

11. Mój budżet na narty to około - do ustalenia

 

Mógłby ktoś doradzic, czy warto pchać się w te narty, byłbym zainteresowany nawet odpłatnymi poradami na temat doboru narty, ponieważ mam odczucie że w tych sklepach jest różnie i chcą sprzedać na to co mają dobrą marże, lub co zalega na stanach.

 

 

 

ski.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kolorowy napisał:

1. Płeć - Mężczyzna

2. Wiek - ~25

3. Waga - ~70

4. Wzrost - ~175

5. Na nartach jeżdżę od 5 sezonów, (20 dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na 4

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - Atomic Hawx 

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - head super shape v8 163cm

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - Mój styl jazdy jest różny, lubię delikatne wariacje na nartach, tyłem tu jakiś skok czasem jechać poza trasę jeśli jest śnieg. Poruszam się głównie (70%) jazdy z większą kontrolowaną prędkością ok. 70km/h. Jeżdzę dość szeroko po stokach. Na nartach spędzam cały dzień, więc od rana do popołudnia.

10. Upatrzyłem sobie narty - NARTY HEAD SHAPE E-V8 SW

11. Mój budżet na narty to około - do ustalenia

 

Mógłby ktoś doradzic, czy warto pchać się w te narty, byłbym zainteresowany nawet odpłatnymi poradami na temat doboru narty, ponieważ mam odczucie że w tych sklepach jest różnie i chcą sprzedać na to co mają dobrą marże, lub co zalega na stanach.

 

 

 

ski.jpg

Coś mi w tym wszystkim, co napisałeś, nie pasuje.

O ile narty, o których wspominasz, są jak najbardziej ok., to zastanawiam sie jak to jest możliwe, że określasz swój poziom umiejętności na 4 (4 – dosyć słabi narciarze, którzy głównie posługują się technikami płużnymi, jednak w łatwym terenie potrafią wykonać kilka skrętów równoległych np. techniką carvingową. Dla nich trasy czarne są za trudne.), a równocześnie napisałeś, że jeździsz z prędkościami ok. 70 km/h...! 

Z taką prędkością jeżdżą zawodnicy PS w trakcie giganta! Może trochę zwolnij i popracuj nad techniką, a nie szybkością, która nie jest wyznacznikiem pozimu zaawansowania. Wtedy poprawisz technikę jazdy, a i inni obecni na stoku będę bezpieczni. 

Narty będą ok dla CIebie.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam się narty szybko nudzą, zmieniamy co dwa lata. Po pięciu sezonach na Fischer Progressor i RC ONE przyszedł czas na powrót do All Montain: 


IMG_0157.thumb.jpeg.972173cc34767c0e6971ac8fd4ffda0b.jpeg

Tylko czy coś pośmigam w tym roku? Lekarze mówią kupować! Szybciej dojdę do siebie po wymianie silnika ❤️

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kolorowy napisał:

1. Płeć - Mężczyzna

2. Wiek - ~25

3. Waga - ~70

4. Wzrost - ~175

5. Na nartach jeżdżę od 5 sezonów, (20 dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na 4

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - Atomic Hawx 

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - head super shape v8 163cm

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - Mój styl jazdy jest różny, lubię delikatne wariacje na nartach, tyłem tu jakiś skok czasem jechać poza trasę jeśli jest śnieg. Poruszam się głównie (70%) jazdy z większą kontrolowaną prędkością ok. 70km/h. Jeżdzę dość szeroko po stokach. Na nartach spędzam cały dzień, więc od rana do popołudnia.

10. Upatrzyłem sobie narty - NARTY HEAD SHAPE E-V8 SW

11. Mój budżet na narty to około - do ustalenia

 

Mógłby ktoś doradzic, czy warto pchać się w te narty, byłbym zainteresowany nawet odpłatnymi poradami na temat doboru narty, ponieważ mam odczucie że w tych sklepach jest różnie i chcą sprzedać na to co mają dobrą marże, lub co zalega na stanach.

 

 

 

ski.jpg

Blisko Ciebie jest wypożyczalnia i serwis nart. Można kupić nowe deski, można kupić używki. Można też wynająć tanio sprzęt na testy i pobawić się możliwościami:

Serwis Sprzedaż Wypożyczalnia Narty Deski Snowboard | Ostrów Wielkopolski gmina | Facebook

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...