Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Zmiana starego sprzętu i dobór nowego odpowiednio do umiejętności


kpierog

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w drugim moim poście na forum. Chciałbym zasięgnąć Waszej porady i opinii co do wyboru desek. Jeżdżę od około 6 - 7 sezonów, z czego ostatnie 3 dość intensywnie jak na moje możliwości (jakieś max 30 dni w sezonie). Obecnie śmigam na Salomonach Streetracer 8 a do tego kapcie Salomon Mission CF Flex 70. O ile na przygotowanym stoku jest spoko, to przy jeździe po lekko/bardzo oblodzonym krawędzie trzymają już słabo. Deski kupiłem jako używki (już cieniutkie spody ślizgu) więc podostrzyłem tylko boczne krawędzie za pomocą prostej ostrzałki firmy Toko. Nie przyniosło to żadnego efektu. Stąd pomysł na zmianę.

Dane wymagane do doboru odpowiednich desek:

1.Płeć: M

2.Wiek: 30

3.Wzrost: 170 cm

4.Waga: 77 kg

5.Jaki masz poziom umiejętności: w skali forum 5/6

6.Jak długo jeździsz na nartach: w tym roku to będzie jakoś 7 sezon, ale przez pierwsze 2 lub 3 jeździłem sporadycznie max. 7 -10 dni w sezonie

7.Jakie masz buty/flex, Salomon Mission CF flex 70

8.Jakie masz teraz narty/model: trzeci sezon Salomon Streetracer 8 dł. 156 R 11.3m

9.Na jakich nartach jeździłeś do tej pory: pkt. 8, ale wcześniej to na starych Blizzardach, Elanach Maxum (chyba jakieś marketowe), a z wypożyczalni to nie pamiętam, ale pamiętam, że były tak zjechane, że od spodu prześwitywał drewniany rdzeń ;P

10.Jak lubisz jeździć na nartach: dynamicznie, na przygotowanych trasach - jeśli są warunki ;) czasem na mniej przygotowanych, niebieskie i czerwone trasy.

11.Jak chciałbyś jeździć: przede wszystkim zależy mi na doskonaleniu techniki aby sprostać warunkom panującym na polskich stokach ;)

12.Jaki preferujesz promień skrętu: no tutaj to duża rozbieżność, ale chyba skłaniam się do średniego i długiego skrętu, na pewno nie "pędzluję" stoku ;)

13.Twoje ulubione trasy: niebieskie/czerwone

14.Możliwości finansowe: 1200zł z wiązaniami, nartki mogą być z poprzednich sezonów, nie lubię przepłacać.

Moje zainteresowanie skupiło się na Nordica Speedmachine Mach 1 długość 154 (taka jest akurat na wyprzedaży) lub Atomic Metron (może będą dostępne na wyprzedaży za miesiąc). Co o tym sądzicie? Narty na razie na POLSKIE warunki, uniwersalne ale dobrze trzymające krawędzie na oblodzonym jak i na rozjeżdżonym stoku.

Edytowane przez kpierog
błąd w tytule
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam fachurą nie jestem, ale już na pierwszy rzut oka narty miałeś za krótkie.

Mało tego to chcesz kupić jeszcze krótsze:D:D

Coś mi tu nie gra.

Butki też nie za twarde, ale to już jak uważasz.

Poza tym piszesz, że skłaniasz się do długiego i średniego skrętu a te salomony mają promień jak slalomka.

Celuj w jakieś uniwersalne nartki.

Pozdrawiam

Edytowane przez borok222
promień skrętu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wyjaśnienia: Streetracer to była narta trochę zbliżona do slalomki - jeśli więc ew. trochę podobną ale trzymającą na twardym to rozglądnij się wśród tzw. drugich slalomek (na ogół SC) - dł. 160 cm.

Jeśli chcesz bardziej uniwersalne to jakieś narty z grupy allround, średni model - 160-170 cm.

Tak czy owak, na poczatek wypożyczalnia - wybieraj i testuj teraz świadomie. Wrażenia na nowszych, ostrzejszych, dłuższych będą z pewnością inne - nie zniechęcaj się od razu, jeśli chcesz zrobić krok naprzód :)

Krótszymi nie zawracaj sobie głowy i powinieneś pomyśleć o zmianie butów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz co ja polecam oddac narty do serwisu porządnego serwisu na pełen "pakiet" smarowanie ostrzenie i dopiero zastanawiac sie nad kupnem nart bo z tego co mowisz to chyba w tym tkwi problem

Pisałem, że już się kończą. W zeszłym sezonie przejechałem parę razy po lodowych grudkach i musiałem w domu robić prasowanie... ślizgu jest max 1 mm pod butem.

Poza tym piszesz, że skłaniasz się do długiego i średniego skrętu a te salomony mają promień jak slalomka.

Celuj w jakieś uniwersalne nartki.

Pozdrawiam

Właśnie takich szukam - uniwersalnych.

Narty na razie na POLSKIE warunki, uniwersalne ale dobrze trzymające krawędzie na oblodzonym jak i na rozjeżdżonym stoku.
Edytowane przez kpierog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie takich szukam - uniwersalnych.

No a zastanawiasz się nad Speedmachine Mach 1, która przy długości 154 ma promień 12m.

Za krótkie!!!!!, za miękkie!!!!!

Poszukaj jak Ci radzi gajowy01 allround-ów około 170cm, a co do firmy to ja ci nie doradzę, bo mam za mało doświadczeń w tym temacie;)

(ewentualnie z profilu te drugie:D:D:D:D)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za krótkie!!!!!, za miękkie!!!!!

Poszukaj jak Ci radzi gajowy01 allround-ów około 170cm, a co do firmy to ja ci nie doradzę, bo mam za mało doświadczeń w tym temacie;)

(ewentualnie z profilu te drugie:D:D:D:D)

Pozdrawiam

Oprócz Metronów Atomica wypatrzyłem jeszcze takie coś:

Narty Fischer RX 9 FIRE FP9 dł 165cm + wiązania FS10 2008

Jakieś opinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz Metronów Atomica wypatrzyłem jeszcze takie coś:

Narty Fischer RX 9 FIRE FP9 dł 165cm + wiązania FS10 2008

Jakieś opinie?

Powiem tak,że M9 była nartą,którą zawsze wspominam i dawala pewnosć i stabilnośc w każdych warunkach:rolleyes:Ale trzeba było zrozumieć,że nie jest nartą z grupy race:cool:RX 9 FIRE daje pseudouczucie tej grupy:cool:,jak dla mnie wybór oczywisty:cool:......M9:D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć

Metron 9 w długości 164 cm będzie dla Ciebie na polskie warunki świetną nartą, mogą być też o rozmiar krótsze, nie wiem jakie tam są ale 158 też dadza radę. Rx9 nie znam.

Mihumor 158 dla faceta koło 180 cm i koło 80 kg - nie żartujesz przypadkiem?

Narta minimum 170 cm chyba że kupuje typową sztywną slalomkę to wtedy 165 cm.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane wymagane do doboru odpowiednich desek:

1.Płeć: M

2.Wiek: 30

3.Wzrost: 170 cm

4.Waga: 77 kg

Nie zartuję, Metrony można dobierać w krótszych długościach niż by sie mogło wydawać, sam mam takie 164 cm i znakomicie dają radę a jestem większy od pytającego. Zreszta była tu dyskusja na ten temat i to nie tylko moja opinia, oczywiście mogą też byc znacznie dłuższe i też dobrze działają, zalezy czego sie od nich chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie zartuję, Metrony można dobierać w krótszych długościach niż by sie mogło wydawać, sam mam takie 164 cm i znakomicie dają radę a jestem większy od pytającego. Zreszta była tu dyskusja na ten temat i to nie tylko moja opinia, oczywiście mogą też byc znacznie dłuższe i też dobrze działają, zalezy czego sie od nich chce.

No to musze to zobaczyć.:)

Kolega nie jest mistrzem techniki i widać, że na zlodzonym brakuje troche narty. Oczywiście pewnie jest lekko odchylony a jak zafundujesz mu nartę 158 to będzie wogóle bez tyłu więc absolutnie niesterowny. Spokojnie się zastanów czy to dobry wybór.

Dla mnie każda narta poniżej 160 dla feceta powyżej 80kg który chce na niej jeździć a nie się bawić jest pomyłką ale może nie znam możliowści Metrona - są fenomeny.;):)

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitku - wzrost 170 i waga 77kg - napisałem, że optymalne będą 164 cm a ewentualnie krótsze może też dadzą radę, na podstawie swojej jazdy dwuletniej na tej narcie uważam,że dadzą radę tylko bedą słabsze w szybkiej jeździe długim skrętem, za to fajnie wtedy pójdą krótkim. To są narty o bardzo małym promieniu skrętu jak na swoja szerokośc i przez to dosyć specyficzne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Pomyliłem wzrost (myślałem, że ma 177 cm i 77kg) sorry.

164 OK ale składam to na typ specyficzności o której mówisz choć sugerowałbym dobór każdej innej narty niż konkretna slalomka mniej więcej do wzrostu. Człowiek młody ambitny, szybko się uczy złapie wyważenie i na 164cm.;):)

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)164 OK ale składam to na typ specyficzności o której mówisz choć sugerowałbym dobór każdej innej narty niż konkretna slalomka mniej więcej do wzrostu. Człowiek młody ambitny, szybko się uczy złapie wyważenie i na 164cm.;):)
Hej, z Metronami było faktycznie tak, że dobierało się wg tajemnego parametru pt. M2 index :) który praktyce był wprost zależny od powierzchni narty i w teorii mogły być krótsze niż normalnie. Tyle, że Metrony miały być rewolucją w sensie uniwersalności a ten parametr, jak dla mnie, miał sens na miękkim śniegu, czy wręcz na puchu. Na ubitej trasie ciągle przecież ważna jest efektywna długość krawędzi, czyli w praktyce długość narty. Ja mam w efekcie 175 cm (+/- wzrost) przy największym możliwym indeksie. Efekt jest taki, że na trasie jest OK, długość działa :) ale mimo 84 mm pod butem one bardzo średnio radzą sobie na puchu - są za ciężkie i za twarde z tyłu, a ja też na puchu pewnie jestem ...mocno taki sobie ;) Tak czy owak Atomic zarzucił ten pomysł po paru sezonach.Wrzucam jeszcze jpg ze strony w katalogu - jako ciekawostkę: o co chodziło z tym doborem.

m2_1.jpg

m2_zoom.jpg

m2_1.jpg.4380a5625d6382729a1e9d9e41114e3b.jpg

m2_zoom.jpg.e65ec3fea736dffc3984f20f91f11a3a.jpg

Edytowane przez gajowy01
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...