Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Wybór nart z grupy Allround / Allmountain


mihumor

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba czas się pożegnać z moimi Metronami 9, mają już wszak 2 lata:D No i rozglądam się za nowymi deseczkami a idea jest taka, że to mają być takie już nie allround ale jeszcze nie allmountain. Oto lista moich faworytów i kilka wątpliwości:

1. Head Chip 78 - piękne, skromne, eleganckie, można taniej wyrwać teraz zeszłoroczne bo normalna cena to hoho, wszystko fajnie, piękne opisy, technologia niemniej w testach, które poczytałem piszą, że ciężkie i wolne z krawędzi na krawędź (cokolwiek to znaczy w kwestii do czego autor porównał). Przetestować się nie uda, może ktoś jeździł i co rzeknie. No i długość, okazyjnie znalazłem tylko 171, nie wiem czy nie za krótkie (182/86kg)

2. Salomon Tornado - też zeszłoroczne, 173 cm znalazłem, na tych 79mm pod butem nie jeździłem (poprzednie były superowe), nie wiem jak one w krótkim skręcie sobie radzą bo szerokie i promień mają też długawy (17m)

3. Dynastar 4x4 - na razie brak dobrej okazji cenowej, z tego co je pamiętam to w krótkim skręcie nie były rewelacyjne, poza tym ok.

4. Duel XL Round - testowałem 176, bardzo fajne, wszystko gites, trochę wolna zmiana krawędzi ale obleci, mankament prozaiczny - wygląd ich mi do gustu nie przypadł do końca a o gustach się......

5. Rossi Zenith 76Ti - świeżynka z nowej kolekcji, wydaje się fajna z wymiarów ale danych dokładniejszych i opinii brak - no i cena zbliżona do zeszłorocznych Tornado

Jak ktoś coś może w ww temacie dorzucić to bardzo proszę - ewentualnie jakiś inny,podobny model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat, w którym chciałbym zabrać głos. Po pierwsze musisz poszukać odpowiedzi na pytanie co to allround, a co to all mountain?

Bez tego nie wybierzesz nart.

Wprowadzając tegoroczne kolekcje zauważyłem pogłębienie tendencji, że narty allround kierowane są do osób początkujących, słabiej jeżdżących. Reszta to all mountain - oczywiście pomijam tu race, free itd.

Na świecie przyszła moda na all moutain. Nawet narty o szerokości 70 mm pod butem są klasyfikowane już jako all moutain.

Następna sprawa to szerokość narty pod butem. Zapomnij o szybkiej inicjacji skrętu. Przykład z niedzieli - jeździłem na dwóch modelach Bizzarda o takiej samej konstrukcji, ale różnym taliowaniu. Różnica pod butem ... 4 mm, tylko i aż.

Wrażenia z jazdy? Węższa 68 mm- była zwinna, szybka, dynamiczna. Szersza 72 mm - bardziej stabilna, mniej żwawa przy zmianie krawędzi, dawała pewność prowadzenia w każdym skręcie i przy każdej prędkości.

Promień? Tu ciekawostka węższa narta miała promień - 17,5 m, szersza 15.5 m. Różnica w jeździe była znacząca, ale ....

Gdybym miał ocenić obie narty nie wiedząc jaki mają promień powiedziałbym, że szersza ma promień o kilka metrów większy! Na węższej w czasie jazdy po stromym stoku można było poczuć się prawie jak na slalomce.

Czyli, o nartach allround zapomnij, a skup się na all moutain. Co to promienia, to pamiętaj, że pod uwagę musisz wziąć jeszcze: długość narty i jej konstrukcję.

To tyle moich wywodów ;)

Edytowane przez JC
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj klasyfikowaniem produceńci robią nam wodę z mózgu. Jako allround są klasyfikowane niby takie narty jak Salomon 24h (rok temu w race) czy Head Icon TT 80 - to raczej narty dla początkujących nie są. Zenith 76 to jeszcze AR czy już AM? A Tornado? To wszystko uległo lekkiemu rozjechaniu, np narty cross - jak dla mnie dziś częśc crossów firmy wrzucają do worka AM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem, w zeszłym roku pierwszy raz od dawna wsiadłem na slalomkę.

O taką :

http://www.ntn.pl/testy/narty?category=&producer=K2&model=Moto+SL

długość 161cm, r-12m

Niby promień o 0,9m mniejszy od mojego allmountaina:

http://www.ski-review.com/ski_reviews/review/salomon_xw_blast_2007/

124-74-106 (162). r-12,9m

Tak samo jak JC:

SL:szybsza, zwinniejsza, jak po szynach na twardym - dopóki w miękki nie trafiła. Promień jakby z innej planety: maluśki.

BLAST: wolniejszy i leniwszy na twardym. Ale pewność prowadzenia i możliwość jazdy na krawędzi w miękkim jak hmmm czołgiem (chociaż nigdy nie jechałem). Promień skrętu po przesiadce jakby z gigantki.

Jakbyś nie musial już kupowaćto zapraszam na przejażdżkę na moich skromnych nartkach w sezonie :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogarnąć coraz trudniej,bo zaciera się różnica pomiędzy allround a allmountain:rolleyes:Teraz narty powyźej 80 mm pod stopą mogą być agresywne na przygotowanym stoku,inną sprawą jest czy my jesteśmy ,przygotowani technicznie do podjęcia takiego wyzwania.Ale nie ma co narty idą coraz bardziej w kierunku poszerzania szerości a nie inaczej;):P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem, w zeszłym roku pierwszy raz od dawna wsiadłem na slalomkę.

długość 161cm, r-12m

Niby promień o 0,9m mniejszy od mojego allmountaina:

124-74-106 (162). r-12,9m

SL:szybsza, zwinniejsza, jak po szynach na twardym - dopóki w miękki nie trafiła. Promień jakby z innej planety: maluśki.

BLAST: wolniejszy i leniwszy na twardym. Ale pewność prowadzenia i możliwość jazdy na krawędzi w miękkim jak hmmm czołgiem (chociaż nigdy nie jechałem). Promień skrętu po przesiadce jakby z gigantki.

Mysiauek, ale konstrukcja inna. Po drugie tego AM masz trochę przykrótkiego, skore slalomka dla Ciebie ma 162 cm.

Co do odczuć to z jazdy to masz prawidłowe. AM "z dodatkiem warstwy świeżego śniegu" to bajka!

Pamiętam jak w ubiegłym sezonie, na Słowacji, namówiłem SB do przejechania się na AM. Po pierwszym zjeździe minę miał ... :confused:, ale po tym jak poprosiłem, żeby zmienił podejście do jazdy przyznał, że w rozkopanym śniegu jechało się super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak w ubiegłym sezonie, na Słowacji, namówiłem SB do przejechania się na AM. Po pierwszym zjeździe minę miał ... :confused:, ale po tym jak poprosiłem, żeby zmienił podejście do jazdy przyznał, że w rozkopanym śniegu jechało się super.

Tak było!:)

Z tego co pamiętam to ona chyba była jak dla mnie za krótka, bo to było 165 tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozjeżdżonym śniegu, zwłaszcza świeżym i napadanym moje Metrony też idą super, lepiej niż w jakichkolwiek innych warunkach. Nie chcę teraz narty zbyt szerokiej, chciałem coś uniwersalnego na gorsze warunki, jazda pozatrasowa ale taka przywyciągowa (sporadycznie), tak aby dawały radę też na przygotowanymstoku, dlatego myślę o nartach o szerokosci 76-78 mm pod stopą, promieniu 14-16m i długosci max koło 175 cm. Tak by przejście z krawędzi na krawędź nie trwało lata i aby jako tako skręcały. Nie szukam teraz nart poza trasę bo wtedy musiałbym dodać i szerokości i długosci a ja na tych nartach to sie z dzieciakami po trasach często będę musiał bujać wiec jakaś krzta uniweraslności by sie zdała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysiauek, ale konstrukcja inna. Po drugie tego AM masz trochę przykrótkiego, skore slalomka dla Ciebie ma 162 cm.

JC trochę się nie zgodzę.

Wcześniej -przed zakupem- popróbowałem także dłużyszch i krótszych nart.

Wniosek: na tej długości jeździ mi się najlepiej. Dłuzsze nie były tak skrętne, zwrotne i szły w gigant. Krótsze nie były stabline.

Stąd dla mnie po teście hasło "AllMountain" to dobre trzymanie na przygotwanym, stabilność, miękkość i bezproblemowość w przejeżdżaniu przez rozjeżdżony/miękki śnieg -to jest wlasnie dla mnie ideał i AM. Ale nie uzywam tych nart np. poza trasą, gdzie pewnie "floatation" wynikające z większej długości także by się przydało.

Dlatego polecam przed zakupem AM -oprócz kierowania się radami doświadczonych użytkowników- zrobić dwie rzeczy:

1) przemyśleć czym dla niego ma być allmountain?

2) wytestować tyle nart z grupy AM ile się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JC trochę się nie zgodzę.

Wcześniej -przed zakupem- popróbowałem także dłużyszch i krótszych nart.

Dłuzsze nie były tak skrętne, zwrotne i szły w gigant. Krótsze nie były stabline.

I sam sobie odpowiedziałeś. AM to narta, która z założenia powinna się tak zachowywać! Nie można od AM wymagać skrętności i zwrotności, jak w przypadku AR.

Tu dochodzimy do sedna, że na rynku nawet narty o szerokości 70 mm pod butem oferowane są jako AM.

Gdyby założyć, że AM zaczyna się np, od 75 mm sprawa byłaby łatwiejsza.

I jeszcze jedno. Narty AM w wielu przypoadkach są "bardziej miękkie", a co za tym idzie łatwiej na nich zacisnąć skręt. Na tych nartach http://www.skionline.pl/sprzet/?co=kolekcje_narty&id_grupy=1950&id_modelu=2442 mogę bez problemu pojechać fun, wyłożyć się na stoku, a to dlatego, że można je ładnie wygiąć bez utraty trzymania krawędzi.

Edytowane przez JC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I sam sobie odpowiedziałeś. AM to narta, która z założenia powinna się tak zachowywać! Nie można od AM wymagać skrętności i zwrotności, jak w przypadku AR.

JC jesteś ekspertem - nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Ale czy dobrze rozumiem, że Twoim zdaniem narta typu AM ma zachowywać się "jak gigantka" tylko, że miększa?

Bo dla mnie AM to narta jadąca "po wszystkim" dobrze i taką znalazłem. I ma 164cm długości. i ma promień 12,9m. I jedzie dobrze po wszystkim. A nie jest gigantką z promieniem powiedzmy 17m.

To jak to jest ? Wybrałem złe narty i wcale mi się na nich dobrze nie jeździ tylko o tym nie wiem ?:)

Dlatego też kupiłem po raz drugi prawie takie same narty (różnica podobno twardości ale nieodczuwalna). Czy to może nie allmountain?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba czas się pożegnać z moimi Metronami 9, mają już wszak 2 lata:D No i rozglądam się za nowymi deseczkami a idea jest taka, że to mają być takie już nie allround ale jeszcze nie allmountain. Oto lista moich faworytów i kilka wątpliwości:

1. Head Chip 78 - piękne, skromne, eleganckie, można taniej wyrwać teraz zeszłoroczne bo normalna cena to hoho, wszystko fajnie, piękne opisy, technologia niemniej w testach, które poczytałem piszą, że ciężkie i wolne z krawędzi na krawędź (cokolwiek to znaczy w kwestii do czego autor porównał). Przetestować się nie uda, może ktoś jeździł i co rzeknie. No i długość, okazyjnie znalazłem tylko 171, nie wiem czy nie za krótkie (182/86kg)

2. Salomon Tornado - też zeszłoroczne, 173 cm znalazłem, na tych 79mm pod butem nie jeździłem (poprzednie były superowe), nie wiem jak one w krótkim skręcie sobie radzą bo szerokie i promień mają też długawy (17m)

3. Dynastar 4x4 - na razie brak dobrej okazji cenowej, z tego co je pamiętam to w krótkim skręcie nie były rewelacyjne, poza tym ok.

4. Duel XL Round - testowałem 176, bardzo fajne, wszystko gites, trochę wolna zmiana krawędzi ale obleci, mankament prozaiczny - wygląd ich mi do gustu nie przypadł do końca a o gustach się......

5. Rossi Zenith 76Ti - świeżynka z nowej kolekcji, wydaje się fajna z wymiarów ale danych dokładniejszych i opinii brak - no i cena zbliżona do zeszłorocznych Tornado

Jak ktoś coś może w ww temacie dorzucić to bardzo proszę - ewentualnie jakiś inny,podobny model

A nowy Head i.Supershape Titan ?

http://www.skionline.pl/sprzet/?co=kolekcje_narty&id_grupy=3127&id_modelu=4325

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znaleźliśmy się w kategorii "race" :)

Się na początku chciałem zapytać, czemu w tej kategorii nart nie poszukujesz swojej naj....

Masz rację,bo to wiesz,to są takie "race' dla kulawych:DGeneralnie-to są narty ,które dają radę w troszkę trudniejszym terenie i dość szybko na wyratrokowanym szlaku;)-dla amatora nic lepszego nie wymyślą:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację,bo to wiesz,to są takie "race' dla kulawych:DGeneralnie-to są narty ,które dają radę w troszkę trudniejszym terenie i dość szybko na wyratrokowanym szlaku;)-dla amatora nic lepszego nie wymyślą:D

No właśnie, do Race nawet nie zaglądałem a tu bęc i jest coś też do zastanowienia:D

O to biega..:)

Ja tam w ogóle nie zgłębiam tych All..., choć i tam bywają fajne narty.

A w race dla kulawych się coś fajnego i dobrego na pewno znajdzie, choćby moje Mutix, które zawodnikowi na nic, ale amatorowi bardzo się sprawdzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, do Race nawet nie zaglądałem a tu bęc i jest coś też do zastanowienia:D

:Dbo od pewnego wieku narciarza-'race'-to tabu:D,no żeby później nie zadawać pytań....:P;)Od pewnego czsu ,a Metron mi pokazal ,że może być troszkę inaczej,a czasmi lepiej i tego się trzymam:DKażdy doświadczony narciarz,a nawet ten mniej powinien czuć na co go stać:P-wtedy to hobby jest bezpieczne.Super szybkie narty,komórki itp..zostawmy dla młodzieży-czyli Bode i spółka:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...