Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

dobór nart biegowych dla początkujących


Rekomendowane odpowiedzi

Najlepiej wybrać sobie narty biegowe do stylu klasycznego

NARTY- najlepiej tzw śladowe z łuską w środkowej części ślizgu zapobiega to

ślizganiu się narty w tył przy odbiciu i nie trzeba smarować żeby tzw.

narta trzymała smarować żeby narta dosyć dobrze jechała do przodu

można miejsca nart z przodu i z tyłu w tych miejscach gdzie nie

występuje łuska . Narty trzeba dobrać do swojej wagi na większości

modeli pisze do ile kg są narty a można też sprawdzić samemu

dając pod nartę w miejscu gdzie na niej stoimy kartkę papieru i

wyciągamy ją musi iść z lekkim oporem no i wysokość nart musi

być wyższa od wzrostu o 20-30 cm np wzrost 180cm narty 205-210cm

narty przeważnie są już wyposażone w wiązania

BUTY- kupując buty zwracamy uwagę na to żeby pasowały do wiązań jakie

mamy w nartach buty mają być niskie do kostki

KIJE- kije nie mogą być za wysokie najlepiej żeby dostawały do ramion mogą

być nawet troszkę wyższe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie modele najczęściej wybierają narciarze początkujący,oczywiście do jazdy klasycznej.Czy buty obiera się w/g normy obuwia EU czy jakiś inny rozmiar,czy tak samo jak w butach zjazdowych:confused: Jak długość narty ma sie do wagi,o której piszesz.Jeśli narciarz waży ok 70 kg.a wzrost 178 cm,to narta dla początkującego możer być w długości 190 cm:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie modele najczęściej wybierają narciarze początkujący,oczywiście do jazdy klasycznej.Czy buty obiera się w/g normy obuwia EU czy jakiś inny rozmiar,czy tak samo jak w butach zjazdowych:confused: Jak długość narty ma sie do wagi,o której piszesz.Jeśli narciarz waży ok 70 kg.a wzrost 178 cm,to narta dla początkującego możer być w długości 190 cm:confused:

co do modeli to wybierają przeważnie jak najtańsze ale tylko z łuską ze spodu

Salomon , Fischer wszystko zależy od ceny

Buty możemy dobierać tak samo jak zwykłe buty do chodzenia np EU 43, 42 jest tam numeracja taka sama jak w zwykłych butach

co do długości to narta musi być zawsze minimum 20 cm dłuższa od wysokości narciarza

a co do wagi na każdej narcie pisze do ile kg są np od 70-80

czyli jak narciarz waży 70 kg i ma 178 cm wzrostu to narty kupuje na wagę np 70-80kg rozbieżność wagi na nartach zależy od producentów i na wysokość 195-200 cm

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty możesz polecić jakiś model,który daje frajdę z jady początkującemu:rolleyes:Buty są skórkowe?:confused:

nie które buty są skórkowe z innych bardzo dobrych lekkich materiałów ale nazw nie pamiętam

Ja mogę polecić narty Salomona i buty mają dosyć dobry wybór sprzętu każdy coś znajdzie dla siebie od tzw amatorskiego do wyczynowego

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako znawca narciarstwa biegowego,możesz /oczywiście nie w formie reklamy/polecić jakieś sklepy z sprzętem narciarstwa biegowego z profesjonalnym doradztwem/oczywiście z Twojego doświadczenia/?

Może inaczej,czy narty salomon snowscape 7-8 i buty salomon Escape pilot 7-to będzie dobry wybór,czy lepiej szukać coś bardziej zaawansowanego.Przyznam,że chciałbym pobiegać zimą po lesie,czyli narciarstwo raczej nizinne

Edytowane przez dareklewandowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako znawca narciarstwa biegowego,możesz /oczywiście nie w formie reklamy/polecić jakieś sklepy z sprzętem narciarstwa biegowego z profesjonalnym doradztwem/oczywiście z Twojego doświadczenia/?

Może inaczej,czy narty salomon snowscape 7-8 i buty salomon Escape pilot 7-to będzie dobry wybór,czy lepiej szukać coś bardziej zaawansowanego.Przyznam,że chciałbym pobiegać zimą po lesie,czyli narciarstwo raczej nizinne

butki bardzo fajne dla rekreacyjnego biegania ,chodzenia na nartkach

spokojnie może być narta snowscape 7

no i wiązania proponował bym sns profil auto men

co do sklepów mogę trochę polecić (przedstawicieli firm) mam nadzieje że Pan administrator mnie za to nie zabije

Daniel Gąsienica 607377834 email daniel.gasienica@salomon.com SALOMON

Strama Anna Guzik 600237575 email anna.guzik@nosal.pl

www.sklepzakopane.pl

w Krakowie sportservice@dudi.pl

Jeśli ktoś się z nimi skontaktuje to potrafią profesjonalnie doradzić sprzęt dla potrzeb narciarza

Edytowane przez staszek2323
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

A co powiecie na biegowki z oferyt makro? W Szczecinie nowych nigdzie nie kupie ( tzn tam zdecydowanie najwiekszy wybor) a przez allegro to jakos mi nie pasuje. W makro to za niealy 1000 zl bede mila caly nowy komplet, na allegro za 400 zl uzywane, ale bez przymiezania i wogole zzywane but jakos mi sie nie widza.

Do bieganie po lasach w okolicach Szczecina to chyba back country najlepiej sie nadaja? czy beda tez sie w miare nadawaly ja je kiedys w gory wezme?

Dzieki za odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na biegowki z oferyt makro? W Szczecinie nowych nigdzie nie kupie ( tzn tam zdecydowanie najwiekszy wybor) a przez allegro to jakos mi nie pasuje. W makro to za niealy 1000 zl bede mila caly nowy komplet, na allegro za 400 zl uzywane, ale bez przymiezania i wogole zzywane but jakos mi sie nie widza.

Do bieganie po lasach w okolicach Szczecina to chyba back country najlepiej sie nadaja? czy beda tez sie w miare nadawaly ja je kiedys w gory wezme?

Dzieki za odp

Myślę że back country powinny być ok zawsze lepiej kupić sprzęt nowy a co do butów to jak najbardziej nowe , kupisz używane to tak jak byś kupił trampki w których ktoś chodził rok . Nie jest to znowu jakas duża kfota za komplet nowego sprzętu. Jak byś chciał kupić narty wyczynowe to za same gole nartty musisz zapłacić ponad 1000 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam wszystkich, chce kupić narty biegowe, ale zdecydowałam się kupić na razie sprzt używany i mam jedno pytanie. W tych nartach, które chę kupić są zasadniczo 3 rodzaje wiązań (nn75, nn55 i NORM 50).

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak dobierać buty do tych rodzajów wiązań. Czy np są buty które pasują do wszystkich trzech rodzajów wiązań. Może zna ktoś jakąś strone www gdzie to jest dobrze opisane lub mógłby mi ktoś krótko opisać jak to działa.

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.sorba.pl/Katalog-zima/narty-biegowe/339-Narty-biegowe-komplety/Narty-biegowe-Kom32-Rover-64Skol203NN75.html

mam 175 cm i 68 kg i zastanawiam się czy narta 195cm z przedziałem wagowym 80-89 kg byłaby odpowiednia? bo ta w której wagowo mieszczę się ja jest zbyt krótka.

Kolejne pytanie: czy komplety proponowane to coś na co warto zwrócić uwagę czy jest to sprzęt który "nie schodzi" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.sorba.pl/Katalog-zima/narty-biegowe/339-Narty-biegowe-komplety/Narty-biegowe-Kom32-Rover-64Skol203NN75.html

mam 175 cm i 68 kg i zastanawiam się czy narta 195cm z przedziałem wagowym 80-89 kg byłaby odpowiednia? bo ta w której wagowo mieszczę się ja jest zbyt krótka.

Kolejne pytanie: czy komplety proponowane to coś na co warto zwrócić uwagę czy jest to sprzęt który "nie schodzi" ?

Chodzi o to że narta musi mieć odpowiedni docisk do podłoża żeby było dobre odbicie i nie uciekała jeśli będziesz miał za twardą to nie będziesz mógł docisnąć środka narty do podłoża i będzie ci ślizgała w tył poszukaj u jakiś lepszych producentów Salomon albo Fischer albo u takich które mają rozmiarówki pod twoje parametry zobacz sobie na buty i wiązania Salomona bo te to badziewie źle będzie ci się na tym biegać

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam. Z racji tego, że przydało by mi się trochę ruchu zainteresowałem się narciarstwem biegowym. Jednak nie wiem czy moja waga nie jest za duża jak na ten sport... Tak więc przy wzroście 178cm ważę 120kg... Jeśli uznacie, że jest możliwość dobrania nart pod takie gabaryty to będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie i informacje pomocne w zakupie. Ogólnie szukał bym nart używanych przystosowanych do biegania klasykiem po parkach, leśnych ścieżkach itp. Czyli nie trasy typowo przygotowane do biegania, ale też nie jakieś tereny "przełajowe". Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Szukam nowych nart biegowych. Obecnie mam zabytkowe. Szerokość 49 mm, długość 215 cm. Mam 196 cm i ważę ok. 102 kg (do tego doliczmy ubranie). Poruszam się (szybki marsz, czasami bieg, trochę zjazdów) głównie po leśnych drogach (pagórki), czasami wchodzę w las lub na pole. Trasy nie są przygotowane Moje narty obecne są zbyt wąskie. W bardziej puszystym śniegu zapadają się. Poza tym, są albo zbyt krótkie albo zbyt miękkie, ponieważ przy obciążeniu na obie narty znacznie zwalniają (testu kartki nie przechodzą). Często ślizgają się na boki. Czy może ktoś coś polecić?

Przymierzałem Fischer Country Crown 210 cm i nie były dobre - kartki nie wysunąłem. Czy producenci nie przewidzieli nart dla osób mających około 100 kg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich poszukiwań wynika, że chyba tylko Czesi wpadli na pomysł robienia nart dla cięższych narciarzy... Dokładnie chodzi o firmę Sporten i narty Rubicon lub Ranger. Niestety jako, że ja dopiero mam zamiar rozpocząć przygodę z narciarstwem to nie zdecydowałem się na zakup tak drogich nart (jak na sytuację w której nie wiadomo, czy się odnajdę w tym sporcie). Dlatego na razie zdecydowałem się na zestaw butów i wiązań w systemie nn75 plus nowe narty coca-cola ;) (made by Pilz, cokolwiek to jest) 215cm z allegro za 100zł. Mam nadzieję, że na początek narty dadzą radę, choć domyślam się, że testu na kartkę na pewno bym na nich nie przeszedł (nie mogę go zrobić, bo jeszcze wiązania mam niezamontowane). A jeśli złapię bakcyla to na pewno w przyszłości sprawię sobie prezent w postaci nart Sportena dla cięższego kalibru narciarzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj u jakiś lepszych producentów Salomon albo Fischer albo u takich które mają rozmiarówki pod twoje parametry zobacz sobie na buty i wiązania Salomona bo te to badziewie źle będzie ci się na tym biegać

Byłem na Twojej stronie i stwierdzam, że jesteś fachowcem w tych tematach, ale nie wszyscy są sportowcami i nie wszystkich stać na markowy sprzęt. Ja uprawiam "turystykę przydomową" i zakupiłem właśnie taki sprzęt i jestem zadowolony. Twoje określenie " to badziewie" uważam, że jest nie na miejscu.

Chciałem kupić jeszcze taki tańszy sprzęt (dla córki) w tej firmie ale już go nie ma, a szkoda.

Edytowane przez kenyn1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na Twojej stronie i stwierdzam, że jesteś fachowcem w tych tematach, ale nie wszyscy są sportowcami i nie wszystkich stać na markowy sprzęt. Ja uprawiam "turystykę przydomową" i zakupiłem właśnie taki sprzęt i jestem zadowolony. Twoje określenie " to badziewie" uważam, że jest nie na miejscu.

Chciałem kupić jeszcze taki tańszy sprzęt (dla córki) w tej firmie ale już go nie ma, a szkoda.

PYTAŁEŚ CO MYŚLĘ O TYM SPRZĘCIE TO NAPISAŁEM . TRZEBA TROCHĘ CHĘCI ,POSZUKIWAŃ ,SĄ RÓŻNEGO RODZAJU GIEŁDY I DA SIĘ KUPIĆ SPRZĘT DO BIEGANIA AMATORSKI Z PRZED 2-3 SEZONÓW OCZYWIŚCIE UŻYWANY W DOBRYM STANIE DO 400 ZŁ (BUTY ,KIJE ,NARTY Z WIĄZANIAMI) . JA TO OSOBIŚCIE MAM GDZIEŚ CZY KUPUJESZ SPRZĘT WIEKOWY CZY NOWSZY CZY NOWY

Nie tylko są badziewia w sprzęcie amatorskim ale również są badziewia w sprzęcie profesjonalnym

kupujesz parę nart za 1200 zł i nie masz żadnej gwarancji że ta narta będzie dobra ,sprawdzasz z innymi i okazuje się że narta wyczynowa nadaje się do treningu a nie na zawody

Edytowane przez staszek2323
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
  • 1 month later...

Dla początkujących polecam ten artykuł:

Jakie wybrać narty?

Dziś z reguły jeździ się na carvingach czyli nartach, które mają szeroki dziób i piętę, poniższe zasady należy stosować tylko w przypadku kupna takich właśnie nart. Przy kupnie nart należy zwrócić uwagę na:

- twardość desek,


- odpowiedni dobór do wzrostu i wagi,


- promień skrętu oraz geometrię czyli taliowanie,


- dobry stan techniczny.



Warto pamiętać o kilku prostych zasadach:


- im narta krótsza tym łatwiej się nią steruje;


- im większa waga - tym większa długość narty;


- miękkie narty łatwiej wchodzą w skręt przy małych prędkościach;


- twardymi nartami ciężko się skręca przy małej prędkości i bardzo dobrze trzymają się na lodzie;



Uproszczony schemat doboru narty do wzrostu przedstawia się następująco:


-kobiety: wzrost +0 cm do wzrostu +15 cm


-mężczyźni: wzrost + 5 cm do wzrostu + 20 cm


Przy zakupie sprzętu narciarskiego istotną rolę odgrywają dwa czynniki: wzrost i waga. Osoby początkujące powinny mieć narty sięgające do brody. Jeśli waga jest większa, powinny sięgać do nosa. Zasada jest bowiem taka, że im narciarz cięższy, tym wybrać musi dłuższe. Przy wzroście 170 cm i wadze 60 kg, to należy kupić narty mniej więcej o długości 155 cm.

Źródło: Ecocafe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...