Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Polska - warunki narciarskie 2010/2011


Roobs

Rekomendowane odpowiedzi

Laskowa-kamionna

Witam was po światecznym obrzarstwie.;)

W II dzień świąt z wielkimi obawami przed tłumami wybrałem się do Laskowej, i tu moje miłe zaskocznie- jazda bez kolejek:eek:

byłem tam pierwszy raz i napewno tam powróce.Warunki były dobre otworzyli dodatkowa trase ale nie jest dla mnie atrakcyjna, tzn 50m takiej scianki bardzo stromej i potem dojazd pod krzesło na kijach. Oczywiscie poniosły mnie emocje i była gleba(kontrolowana). cena przyzwoita 4 godz. 40zł

Polecam i pozdrawiam, I do siego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Litwinka Grapa

Witam,po wczorajszej wieczornej, niestety nie ratrakowanej Kasinie,(albo ratrakowanej tak ze nie zauwazylem) nawet dalo sie fajnie jezdzic bo bylo malo ludzi,postanowilem zrobic male turnee po podhalu.Na pierwszy ogien poszla nowo otwarta stacja;www.grapa-litwinka.pl/ .dojazd niezle oznaczony od Trybszu,parking na dole prawie pusty.Zimno -13.ale sloneczko i jest dobrze.Stok bardzo dobrze przygotowany,tarka i twardo,jakies 1000 m niezlej jazdy.Reklamuja sie ze maja szybkie krzeslo i jest to prawda;wyprzegana 4 osobowa kanapa wywozi nas na gore w 3 minuty.Super alternatywa dla zatloczonych stokow Bialki,stok rewelacyjny dla uczacych sie,latwe wsiadanie i wysiadanie z wyciagu,do tego szybko na gorze(sprawdzalem gps-em jedze ok 12-13 km na godz.)Stok super przygotowany i zero(jeszcze)ludzi.Po 10 zjazdach postanowilismy zwiedzac dalej i podjechalismy na Kotelnice,ale to byl blad,kupa ludzi skutecznie zniechecila nas od wychodzenia z samochodu-pojechalismy na Rusin-Ski.Ludzi tak sobie,bez kolejek do krzesla,trasa b.twarda i rewelacynie przygotowana,knajpa na gorze rewelka.Jedyna wada jest dosc wolne krzeslo(ok 5-6km na godz),na dodatek czesto zatrzymywane ze wzgledu na wysiadajace dzieciaki.Dalej zimno -10.na rozgrzewke grzaniec(niestety tylko zona bo ja drajwer)mnie rozgrzewaly przepiekne widoki na Tatry i pozniej Termy w Szaflarach.Cudny dzen.pozdrawiam

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Urlopu w Świętokrzyskim Część II Niestachów

Pierwsze spojrzenie na całość z parkingu…

c72006543261cd16med.jpg

…i do kasy.

W kasie również niespodzianka – dzisiaj jazda za 2,5zł od sztuki a nie 3 – to jest ok.

0d78596b8723e07cmed.jpg

Rzut oka na knajpę…jakoś ładniej niż rok temu, chyba coś zmienili?

5c353b4604efbcd7med.jpg

Wszystko jakoś Tutaj ładnie…porządek – miłe zaskoczenie po Sabacie.

Aż tu nagle…

…ZONK, znowu…

Zgubiłem kartę załadowaną na 5 dych…to jest skutek odebrania 3, 4 telefonów i chowanie karty do rękawicy…

Jest też Pozytyw!!!

...kartę po chwili znalazłem na śniegu…okazało się jednak, że to nie moja – ta była pusta.

10 zł kaucji ocalone – no i mały plusik historii „karcianej” dwóch ostatnich dni.

Ośla łączka dla najmniejszych berbeci bardzo fajna…kolorowa, płaska, bezpieczna, z zabawkami – dla rodziców, którzy pragną od najwcześniejszych lat uczyć nartowania swoje Dzieci – BOMBA (jedyne takie miejsce w Regionie):

060e7ae1b576959amed.jpg

Widok w stronę szczytu…

a70ee2ce4929a680med.jpg

No i w górę…

5a5d47021d8fdc90med.jpg

Śniegu jest ok. 80 cm, Stok jest dobrze przygotowany, jest twardo, szybko, fajnie (warunki porównywalne do tych na Telegrafie z wczorajszej relacji). Trasa pod wyciągiem szybkiej i nowej Tatrapomy (zdjęcie powyżej) przygotowana wzorowo.

Widok całości z odwrotnej perspektywy:

559ea32c297a4908med.jpg

Ujęcie ze wszędobylskim Autorem…

ff3564449e5d1862med.jpg

Hot Dog 5zł, frytki 5 zł i jazda do zmierzchu.

Nachylenie jest tutaj odpowiednie do treningu zarówno szybkiego skrętu, jak również body karwingu…przy jednym z ostatnich zjazdów i próbie pięknego przechyłu puściły mi krawędzie, no i ześlizgnąłem się w dół stoku przez kilka metrów na boku – gleba i gra gitara, fun na całego.

Zawiodłaś nartko…zawiodłaś…ale, czy to Ty?...może to, ta druga…?

bffb2577f9d66e2amed.jpg

Pora do domu.

Wracam zadowolony po całym dniu jazdy, dzięki Górce w Niestachowie.

N w odróżnieniu od Sabatu w Krajnie polecam.

Polecam dla każdego…a w szczególności narciarzy, którzy chcą uczyć swoich Milusińskich Szkrabów.

pozdrawiam

marboru

Aha…bym zapomniał…

Filmik ze Zjazdu i panoramy:

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=9sthDGX5QwU[/YOUTUBE]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Urlopu w Świętokrzyskim Część I Krajno

Jak to dobrze mieć dzień urlopu po Świętach…

Ponieważ w tym Sezonie jeszcze nie byłem wszędzie w Regionie, tego dnia postanowiłem odwiedzić Sabat – Krajno w pobliżu Świętej Katarzyny oraz Niestachów.

Cały dzień Nartowania – Fantastycznie!

Jadąc autem w mrozie -9 zastanawiałem się dlaczego ciągnie mnie do Krajna?

Myślę, że pcha mnie to samo co większość Bielskich narciarzy pcha do Szczyrku.

Nadzieja pozytywnego zaskoczenia, sentyment…myślę, że i jedno i drugie.

Jestem na miejscu ok. godziny 10:30.

Pierwsze spojrzenie, to punkt dodatni dla właścicieli Sabatu – parking został zaopatrzony w kostkę brukową – koniec z błotem.

c4969655a83c36ebmed.jpg

Spojrzenie na knajpę (bez zmian):

30ae57413a03d5d1med.jpg

W kasie malutka niespodzianka – Pani mówi, że dzisiaj dla każdego jeden zjazd gratis.

Koszt pojedynczej podróży na górę Starym Wyciągiem Talerzykowym – 3 zł…cóż – to średnia w świętokrzyskim.

Spojrzenie na Stok – Armaty pracują…przy zjeździe to niezbyt przyjemna przyjemność wjazd w chmurę mikroskopijnych sztucznych śnieżynek.

1eba9a4940e9914amed.jpg

…obok tego nie da się nie przejść…zepsuty Ratrak, „śmietnik”…czy nie dało się tego przed Sezonem przynajmniej umiejscowić za knajpą, by w oczy cały ten złom nie raził?

f03f8d76e42c68dfmed.jpg

Długo, długo na metalowym drągu…i jestem na szczycie – oto widok:

10e98b4cece4c0a3med.jpg

Rzut oka pod nogi…

c80f1c3f9ccd4b06med.jpg

Tego typu i większe minerały występują gęsto na 2/3 powierzchni Stoku, w niektórych miejscach grubość pokrywy śnieżnej 2 cm – teraz rozumiem włączone Armaty…

Pięć zjazdów bez kolejki do wyciągu…potem niestety Ludzi przybyło i zrobiło się tłoczno. Większość tutejszych zwolenników białego szaleństwa to narciarze uczący się (słabe nachylenie) na tej łatwej Górce.

Trzeba uważać, by kogoś nie przejechać, kto nagle przed człowiekiem niespodziewanie się przewraca…

Nie ma z tym problemów, bo mimo że śnieg jest zmrożony to jest wolno (dodatkowe spowolnienie przez sztuczny, właśnie wyprodukowany).

I jeszcze raz Stok…plus Autor:

d1a897b5c532aff3med.jpg

Największy pozytyw tego Miejsca…to widok na Łysicę 612 m

3d46e7bbdfd1c9d8med.jpg

…a widać ją po prawej ręce, gdy stoi się na szczycie, zwróconym w kierunku jazdy (fotka na tle słupów Orczyka):

f2b9dd67c6ff2e2cmed.jpg

Na koniec filmik ze Zjazdu wraz z panoramą…

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=_F9rNMRQOns[/YOUTUBE]

No i Ocena…

Krajno to taki Szczyrk…a na dodatek płasko, nudno.

Polecam dla uczących się oraz spragnionych widoków najwyższych Szczytów Gór Świętokrzyskich.

Następna tu wizyta – za Rok.

Spakowałem się szybciutko i pojechałem do Niestachowa.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wisła Soszów

Dzisiaj wybraliśmy się na Soszów poźno, bo dopiero o 12,30 dotarliśmy na miejsce. Oczywiście staropolskie 5 zeta powitało nas na parkingu:rolleyes:, ale piękna pogoda nastrajała optymistycznie, mrozik -10C . Kupiliśmy 3-godzinne karnety za 55 zeta:cool: i ruszyliśmy do krzesła. Kolejka na 10 minut, można wytrzymać. Trasy wszystkie zlodzone z niewielką ilością świeżego śniegu na wierzchu. Najlepiej na "1" najmniej minerałów, 2 już trochę więcej, 3 na górnym odcinku to już mała masakra, mało śniegu i pełno minerałów, dzięki którym zaliczyłem glebę:cool:. "4" mało używana dało się zjechać. "5" w porządku praktycznie czysta. "6" sporo lodu. Ogólnie wyjazd udany, trasy twarde wręcz betonowe, ale ma to tą zaletę, że nie tworzą się muldy. Tylko te ceny:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marboru,oglądając twoje relację aż chciałoby się tam zawitać! ;)

Powiem więcej;gdyby nie twoje relacje,to wielu miejsc,gdzie można ponartować,pewnie bym nie poznał!Głównie dzięki tobie wiem,że jeździć można niemal w całej Polsce. :rolleyes:

Oczywiście to nie Dolomity,również SzCyrk czy Wisła to nie Dolomity,ale jest nachylenie,wyciąg i śnieg,jest zabawa!I o to chodzi! :cool:

Edytowane przez johnny_narciarz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12-13 km na godz

To nie jest to najszybsze krzesło :D Najszybsze (a właściwie te normalne) cisną 5 m/s czli 18 km/h a tu marne 4 m/s pff. W Alpach mają lepciejsze :D Ale i tak mnie to cieszy bo każde kolejne krzesło w POlsce to duży krok do przodu.

Edytowane przez Slash0r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marboru,oglądając twoje relację aż chciałoby się tam zawitać! ;)

Powiem więcej;gdyby nie twoje relacje,to wielu miejsc,gdzie można ponartować,pewnie bym nie poznał!Głównie dzięki tobie wiem,że jeździć można niemal w całej Polsce. :rolleyes:

Oczywiście to nie Dolomity,również SzCyrk czy Wisła to nie Dolomity,ale jest nachylenie,wyciąg i śnieg,jest zabawa!I o to chodzi! :cool:

Dzięki Johnny za Dobre słowo - staram się jak mogę :)

Niebawem pewnie zamieszczę relację z kolejnych świętokrzyskich Stoków - ocenię wtedy, czy coś się zmieniło, czy nie w nowym Sezonie.

No a w moje strony Zapraszam, Zapraszam - będzie mi miło gdybyś przyjechał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnimi czasy był ktoś na Żarze? wie ktoś ile narodu tam jest?

EDIT

Dowiedziałem się, że jest tyle ludzi co w niedziele i świeta... Chyba dzisiaj sobie odpuszcze ale jutro pewnie nie będzie lepiej. A dzisiaj by było cudnie bo jest nasypane świeżego śniegu pod sypie od rana, kocham taki lekki puch :)

Edytowane przez Slash0r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żar ponownie uruchomił kamerę na górnej stacji :cool::eek:

http://www.pkl.pl/zima/zimowa-oferta/gora-zar/kolej-linowo-terenowa-zar/kamera.html

Teraz zawsze będzie wiadomo czy jechać tam czy nie :D

Wczoraj był dramat. Kumpel mówił, że się 3 kursy czekało...

Dzisiaj nie jest lepiej :eek::eek::eek::eek:

gora_zar.jpg

:eek::eek: Jeszcze tyle ludzi tam nie widzialem.

Edytowane przez Slash0r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem z ciekawości na tą kamerkę... :eek:

w takim tłumie to nawet nart nie trzeba zakładać,wystarczy ruszyć w dół w większej grupie... :P

Ciekaw jestem jak jest na Cieńkowie,albo Nowej Osadzie?

Zazwyczaj w okresie międzyświątecznym wszędzie tłok był największy,a do tego wiele tras czy nawet ośrodków nie działa.

Edytowane przez johnny_narciarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

Wielkanoc na nartach?

dzisiaj, 08:47 PAP

Długa zima, mokra wiosna, wichury i gwałtowne burze z gradem - taką pogodę przez kolejnych 12 miesięcy przewidują pytani przez "Polska The Times" eksperci.

O prognozę na przyszły rok gazeta zapytała trzech specjalistów: klimatologa prof. Tadeusza Niedźwiedzia, dziennikarza prowadzącego audycję "Ekoradio" Andrzeja Zalewskiego oraz górala przepowiadającego pogodę Andrzeja Murańskiego z Juszczyny koło Żywca. Wszyscy zgodnie przyznali: aura będzie bardzo zmienna. Widać to będzie szczególnie na wiosnę. Odwilż może przyjść stosunkowo wcześnie, ale to jeszcze nie będzie prawdziwy koniec zimy!

"Jeszcze na Wielkanoc [24-25.04 - red.] będzie można jeździć na nartach" - uważa Andrzej Murański. Kwietniowy powrót zimy przewiduje również Andrzej Zalewski. Obaj panowie spodziewają się też mokrego i chłodnego maja. W połączeniu z czekającą nas śnieżną zimą (zdaniem górala solidnie sypnie po 10 stycznia i w lutym, styczniowe zamiecie przewiduje również Andrzej Zalewski) i bardzo wilgotnym roku 2010 oznacza to tylko jedno: wiosną znowu możemy zmagać się z powodzią.

Na stabilną pogodę nie mają też co liczyć planujący letnie urlopy.

źródło: narty.onet.pl

Z reguły się nie sprawdzają takie cosie, ale mi się podoba :D No może oprócz tej powodzi :eek:

2. Kolejne warte przeczytania, a właściwie obejrzenia:

http://narty.onet.pl/filmy/ile-kosztuje-biale-szalenstwo,1,4092617,artykul.html

3.

Lepsze warunki w Beskidach

27 gru, 13:48 PAP

Poprawiły się warunki na trasach narciarskich w Beskidach. Dzięki niskim temperaturom właściciele ośrodków mogą je dośnieżyć. W poniedziałek rano temperatura w Szczyrku i na Babiej Górze spadła do -15 stopni C. Jest słonecznie.

Pomimo obfitych opadów śniegu w weekend na Babiej Górze niebezpieczeństwo zejścia lawiny jest minimalne. Na północnych stokach obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia. Ratownik GOPR z Markowych Szczawin Edward Hudziak poinformował, że pokrywa śnieżna wynosi średnio około 30 cm, w tym 7 cm świeżego puchu.

"Warstwy starego śniegu są mocno związane. Grzbiet góry w wielu miejscach jest wywiany, śnieg odłożony na stronach zawietrznych. Turyści powinni zachować ostrożność w miejscach, gdzie zalega odłożony śnieg: na stokach zawietrznych, a zwłaszcza w żlebach" - powiedział Hudziak.

W ośrodku Pilsko w Korbielowie zjeżdżać można od godziny 8.00 do 20.00. Czynne są wyciągi: I z Korbielowa Kamiennej na Solisko, a także II i IV z Soliska na Buczynkę. Otwarte są dośnieżane trasy z Soliska do Kamiennej oraz z Buczynki do Soliska. Warunki są bardzo dobre. Kolejne wyciągi będą uruchamiane, kiedy nastąpi polepszenie warunków śnieżnych w rejonie Hali Miziowej. Do godziny 20.00 korzystać można z oświetlonej trasy numer 3 przy wyciągu I.

W ośrodku COS w Szczyrku zjeżdżać można ze Skrzycznego trasą FIS. Funkcjonuje wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne.

Na trasach w ośrodku narciarskim Czyrna-Solisko leży od 20 do 120 cm śniegu. Warunki na trasach dośnieżanych są dobre i bardzo dobre. Czynne są wyciągi i trasy w rejonie Czyrnej, Soliska, Suchego i Hali Skrzyczeńskiej. Na Solisku, gdzie trasa jest oświetlona, wyciąg jest czynny do godziny 20.00.

Dobre warunki utrzymują się także na Przełęczy Salmopolskiej między Szczyrkiem a Wisłą.

W rejonie Ustronia i Wiśle narciarze skorzystają z tras na Czantorii i Stożku (40-60 cm), a także w Soszowie, gdzie zjadą trasami 1, 2, 3 i 6, gdzie śniegu jest od 10 do 40 cm.

Na Żarze w Międzybrodziu Żywieckim otwarte są: trasa główna i Polana. Leży tam 90 cm śniegu. Na Mosornym Groniu śniegu leży około 50 cm. Warunki są dobre.

źródło: narty.onet.pl

Edytowane przez Slash0r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowa osada/istebna

28.12 od 8-12 nowa osada warunki dobre do 10 bez kolejki potem od odbicia do odbicia 15-20 minut.29.12 od 9-13 istebna warunki dobre równiez do 10 bez kolejki potem podobnie 15-20 min.mimo dużej kolejki na dole na stoku bardzo lużno bo otwarty na całej szerokosci i trasa po prawej tez ale tam troche przetarc.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28.12 od 8-12 nowa osada warunki dobre do 10 bez kolejki potem od odbicia do odbicia 15-20 minut.29.12 od 9-13 istebna warunki dobre równiez do 10 bez kolejki potem podobnie 15-20 min.mimo dużej kolejki na dole na stoku bardzo lużno bo otwarty na całej szerokosci i trasa po prawej tez ale tam troche przetarc.

I oby na Nowej Osadzie się utrzymały do 8.01.2011 :)

Wtedy stok zamknięty dla firmy, w której pracuję i jeden z niewielu przypadków w roku gdy wstaję w weekend aby pierwszy zameldować się na wyciągu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczka k. Walimia-.... - niestety z 3 razy dłużej się stoi niż zjeżdża.

Biorąc pod uwagę że to stoki ok 500 m długie więc zjazd trwa z 30 sekund:cool:, a skoro stoi się 3 razy dłużej niż zjeżdża, to jak dobrze liczę stoi się 1,5 min, więc krzywdy raczej nie masz:rolleyes:, pomyśl chłopaki dzisiaj na Nowej Osadzie- zjazd 50 sekund, a stania na 20 min:eek:.

:D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę że to stoki ok 500 m długie więc zjazd trwa z 30 sekund:cool:, a skoro stoi się 3 razy dłużej niż zjeżdża, to jak dobrze liczę stoi się 1,5 min, więc krzywdy raczej nie masz:rolleyes:, pomyśl chłopaki dzisiaj na Nowej Osadzie- zjazd 50 sekund, a stania na 20 min:eek:.

:D

hmm:rolleyes:

w takim razie można ustalić parametr określający efektywność nartowania na danym stoku : stosunek długości stania (S) do długości jechania (J) :)

i tak jeżeli :

S/J < 1 - :D

S/J = 1 - :cool:

S/J > 1 - :mad:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brenna - Dolina Leśnicy

Wczoraj wybraliśmy z synem tą stację z racji tłumów jadących w kierunku Wisły ( nie wyglądali na obserwatorów zjazdów pana Prezydenta:rolleyes: ). Jakoś znaleźliśmy miejsce na darmowym:) parkingu i poszliśmy do kasy. Na wszelki wypadek wybraliśmy karnety godzinne za 15 zeta, co okazało się dobrym wyborem. Wyjechaliśmy 1 talerzykiem i pojechaliśmy na dół czerwoną jedynką. Twardo, mocno zlodzone, gdzieniegdzie trochę minerałów, ale da się jechać, chociaż nie jest to jazda przyjemna. Potem wyjechaliśmy na samą górę. Nowa trasa na płn. wsch. nieczynna, śniegu ok. 20 cm. Puściliśmy się na dół niebieską a tu zonk. Trawa, masę minerałów ( dla wielbicieli walki o ogień pięściaki, jakby tak dobrze poszukać to i maczuga by się znalazła:eek: ) Widać, że trasa otwarta na siłę, bo armatki dopiero tam zaczęły pracować. Generalnie nie polecam w tej chwili, chyba, że spadnie śnieg. Jedna trasa 500 m to za mało, żeby tam jechać.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istebna/Zagroń

Godzina17-21

Zimno ale przyjemnie. Potworzone już muldy płaskie.

Idealne do uczenia się kontroli w takich warunkach bo nie zawalały z nóg.

Kilka przetarć między muldami.

Nie dosypywali :confused:

Ratrak wyjechał zaraz po 21-ej.

Wyjazd bardzo udany.

Wg. mnie świetne warunki.

BTW. Czantoria dośnieżana - z widoku z ulicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......

pomyśl chłopaki dzisiaj na Nowej Osadzie- zjazd 50 sekund, a stania na 20 min:eek:.

:D

No i dlatego to p.... :P

Ciekawe jak na Cieńkowie,nikt nic nie piszę.Może takie tłumy,że ludziska nie mogą się wydostać z tłumu od kilku dni? :eek:

Jeszcze myślałem nad Kiczerą... :rolleyes:

Nigdy tam nie byłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarna Góra 29.12.2010r.

piękna pogoda, słoneczna, dość chłodno z rana ok -14 st, na szczycie słoneczko, większość tras między drzewami zacienione, pod delikatną pokrywą śnieżną dość lodowaty i twardy śniegolód

jazda od 9 , ok 12 pojawiło się dość sporo ludzi przy wyciągach i na trasach

po 12 zakończyłem, ponieważ dalsza jazda nie miała sensu (zbyt długie kolejki i tłok na stokach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...