Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jak oceniacie moją jazdę na nartach ??


lakub

Rekomendowane odpowiedzi

W połowie lutego wstawiłem mój pierwszy filmik-

http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=12639&page=2

Dzisiaj udało się zrobić kolejne i niestety nadal nie podoba mi się moja jazda .

Wygląda na to ze utknąłem w martwym punktcie.

Pozdrowienia

Grivun

niestety nadal nie podoba mi się moja jazda .

Wygląda na to ze utknąłem w martwym punktcie.

I ja też tak myślę.

Zanim jednak dam wskazówke pogadajmy :)

Czy jezdzisz na łyzworolkach , łyżwach? Jaki sport uprawiasz na codzien?

Co sie nie podoba w Tobie w tej jezdzie. ? Dlaczego nie widzę choc jeden wiraz duży. Dobra jazda jest na "wyciągniecie ręki".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jeżdżę na łyżwach,dobrze pływam,duużo chodzę.

Nie podoba mi się to co widzę na tych filmach bo moim celem jest nauczyć się jezdzić np. tak

Niestety kontrbalans i kontrrotacja-chyba tak to się fachowo nazywa ,to dla mnie totalna abstrakcja.

Teoretycznie niby wiem o co chodzi ,ale jak się tego nauczyć?

Długimi skrętami nie jeżdżę chociaz potrafię ,bo wydaje mi się że wykonując jak najwięcej skrętów podczas jazdy,optymalniej wykorzystuję każdy zjazd do nauki.

Na drugim filmie jechałem przy przeciwnym wietrze ,i stok też nie był zbyt stromy.Dlatego moje skręty też nie są zbyt dynamiczne.

Edytowane przez Grivun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kontrbalans i kontrrotacja-chyba tak to się fachowo nazywa ,to dla mnie totalna abstrakcja.

Dobrze jeżdżę na łyżwach,dobrze pływam,duużo chodzę.

I własnie na nartach jedziesz techniką łyżwiarza. Popatrz na film, wczuj się w ruch jaki wykonujesz. Robisz taki sam ruch jak na łyżwach. Brak ci tylko dobrego oparcia na sniegu, obsuwa sie ciągle narta.

W prawym skrecie stąpasz na prawą nogę. Robisz to dużo lepiej niz na wczesniejszym filmiku.

I to stąpanie to brak kontrbalansu.

Jak zachowuje sie kierowca kiedy skreca w prawo. Przechyla sie tez w prawo.

Jego biodro w stosunku do tulowia zostaje wypchniete jakby na zewnątrz.

A teraz siądz jako pasażer (na skraju fotela) , zamknij oczy nogi rozsun na szerokosc barków.

Rozluznij biodra rece trzymaj jak na nartach.

Kiedy samochód kreci w prawo pozwól aby dzialała na tułów sila bezwładnosci.

Tułów leci na lewą stronę , bron sie przed wyrzuceniem , przejmij cięzar lecącego tułowia na lewą nogę (dolna narta w skręcie). Rece pozwolą ci przyjać równowagę.

Biodro prawe poczujesz że napiera na prawo.

Ciało Twoje przyjeło kształt przecinka. Jest to kontrbalans.

TUŁÓW pochyla sie w kierunku dolnej narty , biodra kieruja sie na stok.

To jest ta pozycja której Ci brak.

Twój wzór z filmu jezdzi wspaniale , ale jak dokladnie sie przyjrzysz to zauważysz, ze w lewym skrecie jego kontrbalans jest ciut inny niż w prawym.

Narazie zaimij się zrozumieniem kontrbalansu . Potem pogadamy o reszcie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak mam nie jeździć?:o

Jeśli będziesz potrafił przejechać po stromym stoku choć kawalek tak szybko zmieniajac krawędzie i może w pozycji nieco mniej cudacznej niż koleś na filie to dlaczego nie - to już wymaga pewnych umiejętności i ktoś kto tak pojedzie na pewno umie dużo więcej - on tylko to demonstruje, bardzo szybka zmiana krawędzi i dobra rownowaga, natomiast na pewno to nie może być cały arsenał zastosowanych srodków bo tak to można jechać po idealnym stoku i o określonym nachylenu, jak będzie płasko i za wolno to skręt się wydłuży i straci dynamikę i szybki rytm, jak będzie za stromo to po kilku skrętach odległośc pomiędzy poszczegolnymi skrętami zaczyna bardzo rosnąć bo takimi skręcikami to trudno ją kontrolować

A wpływu rolek na narty nie należy przeceniac, moim zdaniem poza aspektem kondycyjnym jest prawie żaden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niko ,z tego co piszesz wynika ,że podczas skrętu tułów w kierunku od stoku wypycha siła odśrodkowa.Niestety ja niczego takiego nie czuję.

Czy powodem nie jest to ,że ja skręt inicjuję całym ciałem ,a byc może powinienem tylko kolanami i stopami?

Wlasnie nie czujesz wiec jak masz ją rownoważyć.

Czy powodem nie jest to ,że ja skręt inicjuję całym ciałem

Tak to jest powodem. Ten równowazny balans (inicjowanie calym ciałem) jest za duzy , zwala to na górna nartę a skręty sa w małej predkosci i nie wsparte na krawedzi. Czyli równowagę uzyskujesz wejsciem na górną i zeslizgiem.

Piszesz, ze duzo pływasz. To widac . Masz doskonały ruch rotacyjny (pewnie z kraula), ale teraz go nie uruchamiaj.Masz dobrą koordynację. Dlatego wolisz krótki skręt. Długi widzę będzie dużym wezwaniem. Ale koniecznoscią . Bez niego nie poprawisz równowagi. Technika krótkich skrętów to będzie Twoja specjalność.

a byc może powinienem tylko kolanami i stopami?

To chwaliłem od samego początku, ale to zostaw na póżniej.

Ogólnie to Ty masz równowagę trwałą (np jak worek z kartoflami) a masz miec chwiejną. Taką ,co ruch ramion, mały ruch stopami, czy kolanami zapewnia stan równowagi.

Prawidłowo jest wtedy gdy cały czas "szukasz równowagi" (jak gimnastyk na linie, równowazni)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nico, czy jazda na rolkach pomaga w nartowaniu? Jeśli tak, to sobie je kupię i będę jeździł.

Tak , kondycyjnie. Ale jezdzic mozna wspaniale techniką narciarską z kijkami. Tam sie nauczysz zmian pozycji przód-tył, góra-dół a nawet kompensacji . Mozna jechac skretem gigantowym i krótkim. Wykonywac przyspieszenia w skrecie.

Jest to wspaniałe cwiczenie imitacyjne. Kółka sie szybko scierają:D

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grivun

spróbuj chodzić z rękami , które są nieruchome -prawda ,że trudne;)

a ty właśnie tak jeździsz , czyli nie ułatwiasz sobie życia na nartach:)

ja to może maniak jestem na tym punkcie:D , ale większość pisze o kolanach , biodrach ,itd , a jakoś nikt nie docenia pracy rąk , które w dużej mierze odpowiadają za balans ciała

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grivun

spróbuj chodzić z rękami , które są nieruchome -prawda ,że trudne;)

a ty właśnie tak jeździsz , czyli nie ułatwiasz sobie życia na nartach:)

ja to może maniak jestem na tym punkcie:D , ale większość pisze o kolanach , biodrach ,itd , a jakoś nikt nie docenia pracy rąk , które w dużej mierze odpowiadają za balans ciała

a jakoś nikt nie docenia pracy rąk , które w dużej mierze odpowiadają za balans ciała

Napisalem:

Ogólnie to Ty masz równowagę trwałą (np jak worek z kartoflami) a masz miec chwiejną. Taką ,co ruch ramion, mały ruch stopami, czy kolanami zapewnia stan równowagi.

Prawidłowo jest wtedy gdy cały czas "szukasz równowagi" (jak gimnastyk na linie, równowazni)

Mówiąc o pracy kijkami , zawsze mamy na mysli pracę rąk.

W tym miejscu chcę zwrócic uwagę na bardzo ważne (BTW) okreslenie .

Jestem w równowadze

i kontroluję równowagę.

W obu przypadkach nie o to samo chodzi. Jest sie w równowadze stojąc szeroko na obu nogach (stabilnie).

Kontrolowac równowagę to wyższy poziom panowania nad swoim ciałem.

Jazda na nartach powinna byc nieustannym poszukiwaniem tej równowagi.

Cały czas powinnismy być na granicy jej utraty. Powinnismy miec równowagę chwiejną.

Narciarz musi czuc siłe bezwładnosci którą nieustannie równioważy

Do nas musi docierac sygnał błędu na który odpowiada całe ciało (tez ręce).

Na tym polega sztuka chodzenia, biegania.

Inaczej , to mamy karwingowca typu czołg, który czasami się zakołysze jak wpadnie w dołek. Taki własnie zajechał mi drogę, czego skutki czuję do dzis.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , kondycyjnie. Ale jezdzic mozna wspaniale techniką narciarską z kijkami. Tam sie nauczysz zmian pozycji przód-tył, góra-dół a nawet kompensacji . Mozna jechac skretem gigantowym i krótkim. Wykonywac przyspieszenia w skrecie.

Jest to wspaniałe cwiczenie imitacyjne. Kółka sie szybko scierają:D

Widziałem gdzieś w internecie nawet takie specjalne rolki dwurzędowe imitujące krawędzie nart, jeździ się w tym z kijkami. Trzeba tylko znaleźć alejkę z lekkim spadkiem (tylko w miarę możności zamkniętą dla ruchu). Podobno taka jazda bardzo pomaga w znalezieniu balansu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem gdzieś w internecie nawet takie specjalne rolki dwurzędowe imitujące krawędzie nart, jeździ się w tym z kijkami. Trzeba tylko znaleźć alejkę z lekkim spadkiem (tylko w miarę możności zamkniętą dla ruchu). Podobno taka jazda bardzo pomaga w znalezieniu balansu.

W latach 90-ych skonstruowalem rolki (obrzynek narty 80cm z wiązaniami)

od dolu zamocowałem trakt jezdny z ROLEK figurowych (dwurzedowe), kólka

z łyzworolek. Razem po 8 kólek na nartę.

Jazda , oczywiscie w butach narciarskich, była wspaniala. Na tym nauczyłem sie skretu ciętego i wtedy na tzw zapałkach wzbudzałem podziw , ze mozna na nich jezdzic inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę pomyśleć o jakimś substytucie, bo będę jeździł jak paralityk do końca mych dni. Dziś szukałem czegoś w kamerze. Okazało się, że moja żona nagrywając dzieci, uwieczniła przy okazji mnie. I prysły złudzenia, panie dzieju. Zobaczyłem faceta sztywnego, jakby kij połknął, a ręce miał w gipsie. Może te rolki mnie nieco zwiotczą. Bo jak nie, to zostanie już tylko pavulon.:mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Przesyłam Ci film do przemyślenia .Tylko proszę zobacz go z 20-30 razy .

Janem się nie przejmuj:) bo to jest zawodowiec na nartach . Jak napisał :

to znaczy : "rany boskie chłopie weź się do nauki jazdy" .:D:D

Kup kijki . Na Czarnej Górze wybierz kanapę F2 bo to idealna górka do nauki jazdy .

Proszę nakręć jeszcze film z kijkami i wstaw tutaj .

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Witam,

niestety filmu nie udało mi się nakręcić. Pojeździłem trochę z instruktorem, zaczołem używać kijków i już ich nie odłożę - mieliście rację! Ich użycie pozwala na rytmiczną jazdę, poprawia to sylwetkę itd.

Jedyne co mi się udało to zrobić fotki z jazdy co przedstawiam poniżej. Wiem, że jednak nic nie zastąpi filmu...

Pozdrawiam :)

http://zapodaj.net/71a4ee944e9e.jpg.html

Edytowane przez magnusDux85
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...