Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Passo dello Stelvio


katjamd

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, waldek71 napisał:

Marmolada kurczy się dramatycznie. W ciągu ostatnich 100 lat o 50%, a między 2021, a 2020 cofnęła się o 6 metrów. Nie mogę znaleźć artykułu, który czytałem rok temu, a w którym podano datę całkowitego zniknięcia Marmolady; miałoby to być około 2050 roku. Zgroza.

 

https://greenreport.it/news/clima/la-regina-delle-dolomiti-si-sta-sciogliendo-il-ghiacciaio-della-marmolada-ridotto-del-90/

Myślę że po 2030 roku nie będzie letniej jazdy na żadnym lodowcu alpejskim.

Kilka lodowców w Alpach miało działać narciarsko w tym letnim sezonie, ale ze względu na brak wystarczających warunków odwołano narty letnie.
Austria - Mölltaler, Francja - "pseudolodowiec" Pisaillas w Val d'Isere na którym w zasadzie kompletnie nie ma śniegu.
Ledwo zipie lodowiec Grande Motte w Tignes, pewnie zamkną lada chwila.

Trochę lepiej na kamerach wyglądają dwa letnie lodowce w Szwajcarii, ale też szału nie ma. Działa Zermatt a od połowy lipca ma dołączyć Saas-Fee.

Chce kiedyś założyć temat o lodowcach w Alpach (wykorzystywanych narciarsko).
I w miarę możliwości zebrać archiwa ich destrukcji na przestrzeni lat.
Mam gdzieś na dysku (z włoskich stron) zdjęcia lodowca Presena koło Tonale na przesteni lat. Szokujące. 

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2022 o 15:47, waldek71 napisał:

Marmolada kurczy się dramatycznie.

Dziś minimum 6 osób śmiertelnych …. Kawał lodowca się oderwał …

https://www.nieuwsblad.be/cnt/dmf20220703_95474648

"Do wypadku doszło na Marmolada w niedzielne popołudnie.  To najwyższy szczyt w Dolomitach Wschodnich o wysokości 3300 metrów.  Grupa około piętnastu wędrowców znalazła się na popularnym szlaku turystycznym na szczyt i została porwana przez lawinę śniegu, lodu i skał, gdy wierzchołek lodowca runął.  „Rozbicie głazu stworzyło szczelinę w lodowcu”, powiedziały służby ratunkowe

 

 

Edytowane przez Victor
  • Sad 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Victor napisał:

Dziś minimum 6 osób śmiertelnych …. Kawał lodowca się oderwał …

https://www.nieuwsblad.be/cnt/dmf20220703_95474648

"Do wypadku doszło na Marmolada w niedzielne popołudnie.  To najwyższy szczyt w Dolomitach Wschodnich o wysokości 3300 metrów.  Grupa około piętnastu wędrowców znalazła się na popularnym szlaku turystycznym na szczyt i została porwana przez lawinę śniegu, lodu i skał, gdy wierzchołek lodowca runął.  „Rozbicie głazu stworzyło szczelinę w lodowcu”, powiedziały służby ratunkowe

 

 

Jestem tu niedaleko w Völs am Schlern. Wczoraj zanotowano rekord temperatury w stacji pomiarowej na lodowcu: +10 stopni. Pięć ofiar śmiertelnych, osiem rannych (dwie ciężko)- informacje na 17:50. W tut. mediach elektronicznych dużo szumu informacyjnego. Na razie wiadomo, że zeszła lawina.

Edytowane przez waldek71
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem obchód po kamerkach na lodowcach alpejskich... 
Dramatycznie to wygląda, a lato dopiero się rozpoczęło...

Nigdy latem (ogólnie poza sezonem zimowym) nie jeździłem na nartach. Jeśli bym zechciał wybrać się na lodowiec to trzeba się pospieszyć bo za kilka lat będzie o to ciężko.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pawelb91 napisał:

Nigdy latem (ogólnie poza sezonem zimowym) nie jeździłem na nartach. Jeśli bym zechciał wybrać się na lodowiec to trzeba się pospieszyć bo za kilka lat będzie o to ciężko.

Cześć Pawle

W tych czasach raczej hala dobrym wyborem na narciarstwo letnie niż ryzyko na lodowcach i dalsza degradacja . Gołym okiem widać,że człowiek z nartami na lodowcu,jak i sprzętem motorowym na rafach koralowych dokłada swoje cegiełki pomijając już wszystkie inne kwestie … 

Dużo się mówi ostatnio o eko, wojnach ,terrorystach , wirusach a zapominamy że za chwile nie będziemy mieli co jeść czy wody pitnej. No,ale w takiej to demokracji przyszło na żyć . Wszystko to dla naszego dobrego ego. 
 

pozdro

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapowiedziana tragedia – opowiada dziennikowi „Il Messaggero" Carlo Budel, właściciel schroniska Capanna Punta Penìa, tuż obok którego oderwał się lodowiec. - To najgorszy dzień mego życia. Od wielu dni słyszę, jak pod lodowcem płyną prawdziwe potoki wody: Marmoladę należało zamknąć. Wysokie temperatury z ostatnich tygodni poważnie utrudniły dostęp do szczytu. I dziś mieliśmy tego dowód: dramat wydarzył się w niedzielę o 14, czyli kiedy jest tu najwięcej ludzi. Znałem jedną z ofiar - to przyjaciółka, przewodniczka alpejska z Padowy.

 

Nie naszym zadaniem jest oceniać, kto powinien, a kto nie powinien iść w góry. Tragedia nie wydarzyła się z tego powodu, że zaraz po południu w niedzielę była wysoka temperatura. Tu w grę wchodzi średnia temperatura wewnątrz lodowca rosnąca od dłuższego czasu z powodu trwającej zmiany klimatycznej. Katastrofa jak ta mogła się wydarzyć także zimą. Mimo wszystko nie spodziewaliśmy się... - mówi cytowany w „La Repubblice" jeden z ratowników.

Edytowane przez MarioJ
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.07.2022 o 23:54, Victor napisał:

Cześć Pawle

W tych czasach raczej hala dobrym wyborem na narciarstwo letnie niż ryzyko na lodowcach i dalsza degradacja . Gołym okiem widać,że człowiek z nartami na lodowcu,jak i sprzętem motorowym na rafach koralowych dokłada swoje cegiełki pomijając już wszystkie inne kwestie … 

Dużo się mówi ostatnio o eko, wojnach ,terrorystach , wirusach a zapominamy że za chwile nie będziemy mieli co jeść czy wody pitnej. No,ale w takiej to demokracji przyszło na żyć . Wszystko to dla naszego dobrego ego. 
 

pozdro

Z tą halą to grubo przesadziłeś bo to ona wywołuje (między innymi) podgrzewanie klimatu i te degradacje o których wspomniałeś.

W kwestii człowieka z nartami na lodowcu to myślę, że jego wpływ jest pomijalny. To miliony ton gazów cieplarnianych podgrzewają atmosferę. Topią się na potęgę lodowce gdzie ludzi praktycznie nie ma.

  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wujot napisał:

W kwestii człowieka z nartami na lodowcu to myślę, że jego wpływ jest pomijalny. To miliony ton gazów cieplarnianych podgrzewają atmosferę. Topią się na potęgę lodowce gdzie ludzi praktycznie nie ma.

Za te miliony ton gazów oczywiście odpowiadają świstaki , bo człowiek to taka Eko istota która jak zwykle obwinia wszystkich tylko nie siebie . Życie, ..oczywiście możemy wybrać się na te lodowce na których cała infrastuktura jeszcze działa pełna parą-spieszmy się póki jeszcze istnieją .

pozdro 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierzmy się na te lodowce latem, jadąc samotnie w swoim bolidzie 1000km ze swojego domku. Na pewno mało CO2 spalimy.

Człowiek robi tyle zbędnego CO2 do atmosfery, że to szkoda gadać. Właśnie przeczytałem o wyścigach ciężarówki z samolotem. Ciężarówka ma silniki odrzutowe i spala 900 litrów na 1km, taka zabawka chłopców z USA. Albo pokazy lotnicze, ile ich się odbędzie tego lata na całym świecie ?

Będziemy się bawić wszyscy do końca, dopóki ostatni homo sapiens nie zginie z pragnienia.

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MarioJ napisał:

Wybierzmy się na te lodowce latem, jadąc samotnie w swoim bolidzie 1000km ze swojego domku. Na pewno mało CO2 spalimy.

Człowiek robi tyle zbędnego CO2 do atmosfery, że to szkoda gadać. Właśnie przeczytałem o wyścigach ciężarówki z samolotem. Ciężarówka ma silniki odrzutowe i spala 900 litrów na 1km, taka zabawka chłopców z USA. Albo pokazy lotnicze, ile ich się odbędzie tego lata na całym świecie ?

Będziemy się bawić wszyscy do końca, dopóki ostatni homo sapiens nie zginie z pragnienia.

Im ktoś jest biedniejszy tym mniej emituje C02, także inflacja jest bardzo EKO.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lski@interia.pl napisał:

Spotkam kogoś na hali w Druskiennikach w początku /01-04 sierpnia/?Widoki mniej ekscytujące,ale bezpieczeństwo osuwiskowo-lawinowe gwarantowane...

No coś Ty. Tam jest naprawdę widokowo. Oni nawet gondolkę zbudowali za pieniądze samorządowe. 

DSC-8693.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
14 minut temu, lski@interia.pl napisał:

Stelvio głównezamknięte,chodzi tylko ta prywatna część z ratrakami,bo szczeliny.Zermatt zamknięty,w Alpach chodzi tylko Santa Fee,zaprzyjaźnionym trenerom pomieszały się szyki,więc napierają  na hale...

"A miała być" hala w Muszynie Złockie... 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lski@interia.pl napisał:

Stelvio głównezamknięte,chodzi tylko ta prywatna część z ratrakami,bo szczeliny.Zermatt zamknięty,w Alpach chodzi tylko Santa Fee,zaprzyjaźnionym trenerom pomieszały się szyki,więc napierają  na hale...

Cały czas walczy jeszcze Hintertux, a Santa Fee 🤣 tylko dla zawodników. W Norwegii działa Fonna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...