Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Aż trudno uwierzyć, że to Polska!


marboru

Rekomendowane odpowiedzi

Turkusowe Jeziorka

Pierwsze z prezentowanych miejsc - to Rudawski Park Krajobrazowy

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Do 1925 r. pod Wieściszowicami pracowała wytwórnia kwasu siarkowego. Przerabiano w niej łupki pirytonośne, pochodzące ze złóż w masywie Wielkiej Kopy. Kopalnie: "Nadzieja", "Nowe Szczęście" i "Gustaw" założono jeszcze w końcu XVIII w. Po zaprzestaniu wydobycia pozostały po nich sporych rozmiarów wyrobiska, które z czasem wypełniły wody, nazwane Kolorowymi Jeziorkami.

Zakrzówek

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Turkusowa woda rzeźbiąca skaliste wybrzeże porośnięte bujną roślinnością to typowy śródziemnomorski krajobraz. Jednak żeby zobaczyć takie widoki wcale nie trzeba wyjeżdżać z kraju. Podobny urok ma Zalew Zakrzówek, leżący w granicach administracyjnych miasta Krakowa. Powstał poprzez zalanie starego kamieniołomu wapienia. Niestety kąpiel w turkusowej wodzie jest zabroniona. Akwen jest udostępniany jedynie dla nurków.

A tu coś dla wędkarzy z powyższego akwenu...

Szczupak

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Sum

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Jeziorka Duszatyńskie

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Jeziorka Duszatyńskie to nazwa dwóch jezior osuwiskowych znajdujących się na zachodnich zboczach Chryszczatej w pobliżu wsi Duszatyn, która jest jedną z większych osobliwości przyrodniczych Bieszczad. Warto odwiedzić to miejsce również zimą. Gazy powstające w wyniku butwienia drewna i resztek roślinności w głębi jeziorek,w miejscach rozerwania pokrywy lodowej, powodują podczas mrozów wybuchy obserwowane jako fontanny wody.

Piechcin

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Filmik z zatopienia jachtu pełnomorskiego w Bazie Nurkowej.

Piechcin to duża wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim. Znajdują się tu złoża skał wapiennych, eksploatowane metodą odkrywkową. W wyniku tego pozostało tu wyrobisko obecnie zalane wodą. To właśnie osad wapienny wpływa na nietypowy piękny kolor jeziora.

Jeziorko Daisy

Kilka pięknych fotek: http://antidotum.org/index.php?showtopic=39112

Jeziorko Daisy to zalane wyrobisko wapienne położone na stokach Witosza. Powstało w 1870 roku, a jego powierzchnia wynosi 0,66 hektara. Nazwa pochodzi od księżnej Daisy von Pless, ostatniej właścicielki Książa, która szczególnie upodobała sobie to miejsce. Zaadaptowała również jeden z wapienników na basztę i urządziła tam izbę myśliwych. Jeziorko leży na szlaku zielonym (zamków piastowskich) i żółto-niebieski-żółtym (Ułanów Legii Nadwiślańskiej).

Jezioro Turkusowe

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Jezioro Turkusowe znajduje się na wyspie Wolin, na południu wsi Wapnica. Tworzy ono kryptodepresję o głębokości 18,6 m p.p.m., a powierzchnia wynosi 6,74 hektara. Dawniej znajdowało się tu się wyrobisko kopalni kredy. Występuje tu zjawisko krasowe. Nazwa zbiornika pochodzi od niebieskawo-zielonej barwy lustra wody, wywołanej rozszczepieniem światła słonecznego w czystej wodzie i odbiciem refleksów od białego podłoża kredowego z zalegającymi na dnie związkami węglanu wapnia.

Kamionka

Kilka zdjęć + okolice: http://www.eholiday.pl/info-raciborowice_dolne-35620-zdjecie-42205.html#idd_city_gallery

Kolejne piękne jeziorko tym razem w Raciborowicach Dolnych zwane Kamionka. Wieś położona jest w województwie dolnośląskim, w gminie Warta Bolesławiecka, w Sudetach.

No i Okolice mojej Teściowej...Rezerwat Barcza w Świętokrzyskiem

...ha ha ha to tu się chodziło na randki ;)

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Znajduje się 11 km na północ od Kielc, w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie. Położony jest na zachodnim krańcu Pasma Klonowskiego na zachodnim zboczu góry Barcza (465 m). U podnóża tej góry można znaleźć odciski dolnodewońskich morskich ramienionogów - Spirifer elewatus, toteż tutejsze piaskowce kwarcytowe nazywane są spiriferowymi. W 1773 r. na górze Barcza rozpoczęto wydobywanie piaskowców. Jeszcze w początkach XX w. funkcjonowały tu dwa kamieniołomy, w których pozyskiwano jasnoszare, na ogół drobnoziarniste piaskowce kwarcytyczne. Warstwy skalne zawierają przeławicenia mułowców i iłowców. Po zaprzestaniu wydobycia nieeksploatowane wyrobiska stopniowo zapełniły się wodą i utworzyły dwa malownicze jeziorka.

Trafić tu łatwo, gdyż rezerwat zlokalizowny jest w bezpośrednim sąsiedztwie drogi - krajowej 7-mki w pobliżu skrzyżowania z drogą prowadzącą do Zagnańska. Zatrzymać się możemy na parkingu. Dla turystów postawiono wiatę, gdzie można odpocząć i zjeść posiłek ( na planie poniżej parking oznaczono czerwonym trójkącikiem). Przy parkingu ustawiono tablicę informacyjna z planem rezerwatu.

Więcej na: http://www.turystyka.skar.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=92

Post to częściowy zlepek artykułu z wp.pl, własnej inwencji oraz materiałów znalezionych na You Tube i innych prezentowanych źródeł.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, Zakrzówek. istotnie fajne miejsce. Jak wielu ludzi z Krakowa też tam zaczynałem się wspinać. Po zalaniu wodą jego głębszej częćci lubiłem się tam kąpać, później za dużo złotej młodzi tam jeździło i na brzegach bywało dużo grilli i dużo chamstwa, no i sporo śmiecia w wodzie. Już tam nie byłem od kilku lat. Największy fan w tym zalanym kamieniołomie to możliwość skakania z dużych wysokości. Tam zaliczyłem swój "najwyższy" skok, tak około 15 metrów ale w wielu miejscach dało się bezpiecznie poskakać z 5-10 metrów, od czasu jak mam dzieciaki to mam szlaban na takie rozrywki niemniej czasem się gdzieś uda "przybaniaczyć" niemniej wysokości już mniejsze:mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy filmik z Rudaw przypomina o Sokolikach :), gdzie stawiałem pierwsze kroki.

jeśli Jura to wapień, Hejszowina to piach , tak w Sokolich mamy piękny granit.

Krzywa , Sukiennice , itd....

ktoś pamięta jeszcze ?

mnie uczył na wędkę min. Bogdan Jankowski.....

"jak nazywa się nieudany żywiec ? trupiec."

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrzówek

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Turkusowa woda rzeźbiąca skaliste wybrzeże porośnięte bujną roślinnością to typowy śródziemnomorski krajobraz. Jednak żeby zobaczyć takie widoki wcale nie trzeba wyjeżdżać z kraju. Podobny urok ma Zalew Zakrzówek, leżący w granicach administracyjnych miasta Krakowa. Powstał poprzez zalanie starego kamieniołomu wapienia. Niestety kąpiel w turkusowej wodzie jest zabroniona. Akwen jest udostępniany jedynie dla nurków.

Byłem, widziałem, zachwycałem się i nie mogłem uwierzyć, że jest u nas takie fajne miejsce.

Ale ten syf i śmieci wokół i w wodzie pozostawiany przez biwakowiczów :mad::eek: ... - Dobrze, że chociaż nurkowie starają się usuwać śmieci z wody.

Jak widzę śmieci wyciepane do lasu, przy/w jeziorze, przy drodze, itd, to czasami sobie myślę, że my chyba nie zasługujemy na takie perełki jak Zakrzówek. A dodatkowo utwierdzam się w takim przekonaniu, bo świeżo jestem po schludnej Austrii i mam inne estetyczne doznania.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem, widziałem, zachwycałem się i nie mogłem uwierzyć, że jest u nas takie fajne miejsce.

Turkusowa woda to na Zakrzówku była dobre 5 lat temu. Od kiedy służby miejskie przestały stamtąd wyganiać dzikich biwakowiczów, woda jest okropnie brudna i wszędobylski syf psuje ogólny widok. Niestety zobaczyć chce każdy, ale sprzątnąć po sobie już nikt nie potrafi. Polecam nurkowanie z tamtejszymi pasjonatami, gdyż wody Zakrzówka kryją różne ciekawe artefakty. Byle nie za głęboko, bo można nie wrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Turkusowa woda to na Zakrzówku była dobre 5 lat temu. Od kiedy służby miejskie przestały stamtąd wyganiać dzikich biwakowiczów, woda jest okropnie brudna i wszędobylski syf psuje ogólny widok. Niestety zobaczyć chce każdy, ale sprzątnąć po sobie już nikt nie potrafi. Polecam nurkowanie z tamtejszymi pasjonatami, gdyż wody Zakrzówka kryją różne ciekawe artefakty. Byle nie za głęboko, bo można nie wrócić.

To pierwsze a drugie:

Takich miejsc jest w Polsce dużo. Duzo podróżuję z racji pasji i wykształcenia i mam taka zasadę. Jeżeli znajdę fajne miejsce to mówic o tym tylko ludziom zaufanym i w zaufaniu. A już rozpowszechnianie w necie to ostateczność. Artykuł jest super Mariuszu - ale na szczęście miejsca na tyle znane, że i tak każdy kto chce to dotrze. Najgorsze jednak jest to, że dociera tam przy okazji kupa ludzi, którzy nie wiedzą po co tam jadą - vide post Johna. Dlatego o fajnych miejscach tylko na priv.

POzdro

PS W Barczy roi sie od fauny - nie tylko ramienionogi ale też głowonogi, koralowce no i ryby pancerne.

Miejsce jest jednak bardzo niebezpieczne.

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego o fajnych miejscach tylko na priv.

PS W Barczy roi sie od fauny - nie tylko ramienionogi ale też głowonogi, koralowce no i ryby pancerne.

Miejsce jest jednak bardzo niebezpieczne.

Pozdro

Mitku - ufam w to, że Forumowicze Skionline, to Ludzie, którzy chodź nie lubią EkoOszołomów, to Kochają Przyrodę i potrafią uszanować Piękne miejsca odpowiednim zachowaniem :)

Jeśli chodzi o Barczę - to, po przebudowie Trasy numer 7 - nie jest tam tak łatwo dotrzeć...

...należy przejść drogą przy leśniczówce skąd Turyści są wnikliwie obserwowani :cool:

...nieodpowiednie zachowanie to wysoki mandat :eek:

Miejsce jest niesamowite...ostatnio jak tam byłem - niestety poślizgnąłem się na kamiennym gołoborzu i wrednie rozharatałem sobie rękę...krew się lała strumieniem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turkusowa woda to na Zakrzówku była dobre 5 lat temu. Od kiedy służby miejskie przestały stamtąd wyganiać dzikich biwakowiczów, woda jest okropnie brudna i wszędobylski syf psuje ogólny widok. Niestety zobaczyć chce każdy, ale sprzątnąć po sobie już nikt nie potrafi. Polecam nurkowanie z tamtejszymi pasjonatami, gdyż wody Zakrzówka kryją różne ciekawe artefakty. Byle nie za głęboko, bo można nie wrócić.

Tylko trzeba trafić na dobrą wodę :)

Niestety zwykle najmniejszy opad deszczu powoduje, że nawet nie ma co jechać na nurkowanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezioro Szmaragdowe -- (do 1945 niem.: Herta See, Kreide See) -- sztuczne jezioro położone na osiedlu Szczecina -- Zdrojach na obszarze Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa.Zawdzięcza swą nazwę charakterystycznemu zabarwieniu wody (skutek zawartości węglanu wapnia).

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Jezioro powstało w wyrobisku dawnej kopalni kredy (porwak lodowcowy), eksploatowanej przez, powstałą w 1862 roku, pobliską fabrykę cementu portlandzkiego "Stern". 16 lipca 1925 roku kopalnia Katharinen Kreidegrube została zalana przez wodę wybijającą z południowej ściany wyrobiska. Wszyscy z ówcześnie pracujących robotników zdołali się uratować. Na dnie jeziora wciąż znajdują się pozostałości górniczych maszyn i urządzeń. Nieopodal zaś jego brzegu wznosi się betonowy mostek, pozostałość po torowisku wywożącej urobek kolejki. Wylew nastąpił spod wysokiej (ok. 50 m) pionowej ściany margli. Łączy się z tym legenda miejscowa: już od chwili uruchomienia pierwszych kopalń w okolicy, na początku XIV w., grasował w nich chciwy i złośliwy duch zwany Skarbkiem. Przez tak długi czas nagromadził on ogromne bogactwa, które ukrył pod ziemią. Schowek znajdował się właśnie u podnóża płd. urwiska. Gdy kilof górnika odsłonił owe bogactwa, Skarbek zalał wszystko wodą

Spacer nad Jeziorem Szmaragdowym

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Galeria zdjęć jeziora i okolic

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...