Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

SB technika jazdy


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Aklim

generalnie jazda mi się podoba , szybka , dynamiczna, ale IMO

lewy skręt lepszy niż prawy

biodra oraz ręce "trochę" za jeźdźcem , właśnie , w prawym skręcie

lewy skręt lepszy niż prawy

I to jest prawda.

Skąd się to bierze? (IMO)

38 sek , SB powinien te kilka msec wytrzymac wsparcie na dolnej a nawet z lekiego odbicia wyrazniej przesunąc srodek ciezkosci w kierunku narty górnej i do przodu.

Kolejne klatki filmu to przechylanie ciała w kierunku srodka skrętu przy systematycznym uciekaniu z narty dolnej (np. 40sec).

W wyniku tego , jakby w ruchu obrony przed upadkiem następuje ROZKROK (mocne wysunięcie nogi prawej wzdłuż łuku, towarzyszy jemy mocny wyprost nogi lewej).

Srodek ciezkosci daleko poza linią : krawędz dolnej narty, oś podudzia i uda. Tulów zostaje pochylony

mocno na stok. SB jak widac jest zablokowany (42sec) ręka lewa zostaje z tyłu, wyraznie stara się przyjąć układ frontalny, niestety prawa strona za bardzo z przodu uniemozliwia mu dokręcenie skrętu w prawo Praktycznie w linii spadku podnosi pozycje i już przygotowuje sie do skrętu w lewo.

45 sek to wejscie na dolną nartę (trochę za dużo a-frame, stąd dosc głęboka kontra), 46 sek ruch prowadzący prawą ręką "rozmiękcza " tą kontrę Do 48 sek widac jak ona ładnie prowadzi skręt i przygotowuje sie do nowego skrętu (ewentualnego wbicia kijka).

NIESTETY 49 sec. to powtórka sytuacji z 38sec.

Przyjrzyjmy jak SB czai się aby popełnic błąd :D 49 sek - ucieka z lewej narty, 50sec. jazda w rozkroku , ręka lewa cofnieta ...itd.

Aby lepiej zobrazować błąd SB obejrzyjmy film jeszcze raz. ALE patrzmy tylko na ręke lewą, jeszcze raz powtórzmy oglądanie ale z zadaniem porównania lewej i prawej ręki.

Jesli chcecie zobaczyć coś wiecej oglądnijcie jeszcze raz od początku.

Tym razem popatrzcie na prawą stronę ciała SB W trakcie całej jazdy SB ciało ma ułozone do prawego skrętu , bez względu jaki skręt wykonuje. Stąd wszystkie prawe skręty są bardziej dokręcone.

SB jest naprawdę dobrym narciarzem . Problem może rozwiązać jak wyczuje swój błąd ( porównanie pracy miesni, i wyczucie gubienia równowagi)'

W tym wszystkim pomoże mu jazda w trawersie girlandą na lewą stronę (gdzie aby podjechac pod stok musi użyć lewej ręki) . Powinien dużo jezdzic przemiennie (5 krótkich/ 5 srednich) kontrolując jazde na słuch (rytm i szu-szu nart powinno być jednakowe) i czucie krawedzi (ważne jednakowe rytmiczne zejscia i odbicia z tych zejsc).

Uff..., gratuluje tym, którzy dotrwali do końca i ...zrozumieli o co mi chodzi.

Kończę i co chwilę zerkam przez okno. Wszędzie biało...a snieg pada, pada.

Rano byłem u konika (przed sniegiem) ale co z rolerami ? Narty ? Dobrze , ze mam piwo (wies, sklepy zamknięte) :D

Pozdrawiam!

Edytowane przez niko130
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SB

Oddaje ukłony dla kamerzysty za fachowe nagranie. Co do jazdy SB - extra wg mnie brak troche pochylenia do do przodu w celu dociązenia narty.w jednym ze skretów wystepuje łączenie kolan. Jednak lepiej jest ocenic jazde na stoku niz filmik. mieszkamy tak blisko sibie a ja ogladam CIE na filmiku. JAZDA rewelka pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawodnicy też popełniają błędy. Nikt (na pewno nie ja) nie mówi o niskim poziomie.

Nauczmy się oceniać nie jak wypada tylko zgodnie z rzeczywistością.

Chyba, że tak naprawdę mało mamy do powiedzenia.

Za taką naukę ludzie płacą, tu na forum robimy to z prostej potrzeby pomagania innym.

W rodzinie też tak bywa, jesli ktoś żle czyni to napewno nie "nasz syn". Obiektywizm jest sztuką :).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wcale nie! SB wie, bo mu to już na stoku powiedziałem i dziwię się Wam, że nikt nie zwrócił uwagi na ręce, które trzyma jak dwa kołki!

Zresztą na stokach często widać jakąś dziwna manierę trzymania rąk jakbyśmy telewizor 42 calowy nieśli. Nogi równiutko, bioderka super, a ręce...

Paru naszych forumowiczów tez ma taką złą (moim zdaniem) manierę.

Druga sprawa, to Sławek robi X z nóg. Zwróćcie uwagę na zwolnione klatki, że między skrętami kolana schodzą się, a stopy pozostają na zewnątrz. Nad tym tez musi popracować. Na stoku nie zauważyłem, ale na filmie widać to jak na dłoni. Sławek powinien inicjować skręt kolanem, a nie wkładać je w skręt już w skręcie. Prawidłowo to kolano w trakcie przejścia powinno inicjować skręt

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zgoda, przyjmijmy że SB jeździ jak jfhbhwbfvuwfuv ale i co większość ludzi na forum CHCIAŁO by tak śmigać (przypuszcam nawet Nico) więc teraz tak naprawę co ma robić z tymi rękami?

Edytowane przez Raceman
ale
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zgoda, przyjmijmy że SB jeździ jak jfhbhwbfvuwfuv ale i co większość ludzi na forum CHCIAŁO by tak śmigać (przypuszcam nawt Nico) więc teraz tak naprawę co ma robić z tymi rękami?

Filmy wstawiam nie po to aby pastwić się nad SB i Bończą, tylko po to aby na przykładzie ich przejazdów zobrazować nam wszystkich, co należy poprawić.

Zobaczcie jak tutaj pracują ręce

nkGzxTfrHvQ

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wcale nie! SB wie, bo mu to już na stoku powiedziałem i dziwię się Wam, że nikt nie zwrócił uwagi na ręce, które trzyma jak dwa kołki!

Zresztą na stokach często widać jakąś dziwna manierę trzymania rąk jakbyśmy telewizor 42 calowy nieśli. Nogi równiutko, bioderka super, a ręce...

Paru naszych forumowiczów tez ma taką złą (moim zdaniem) manierę.

Przyzwyczaiłem się , ze jeszcze przez wielu jestem ignorowany.

O rękach (lewej) i innych istotnych rzeczach pisałem ja i Aklim.

przypomne tylko fragment:

Aby lepiej zobrazować błąd SB obejrzyjmy film jeszcze raz. ALE patrzmy tylko na ręke lewą, jeszcze raz powtórzmy oglądanie ale z zadaniem porównania lewej i prawej ręki.

Jesli chcecie zobaczyć coś wiecej oglądnijcie jeszcze raz od początku.

Tym razem popatrzcie na prawą stronę ciała SB W trakcie całej jazdy SB ciało ma ułozone do prawego skrętu , bez względu jaki skręt wykonuje. Stąd wszystkie prawe skręty są bardziej dokręcone.

Jesli chcesz sie wiecej dowiedziec o jezdzie kolegi to bądż łaskaw przeczytać

cały mój post.

Widzę , ze czytasz tylko posty klakierów. No cóż to tylko forum. :)

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny JC, nikt nie mówi że SB jeździ jak f....a, poprosiłem Cię byś opisał co należy poprawić w ruchach rąk SB jeśli uważasz że jest źle, a tu widzę że wstawiasz film który ma się nijak do techniki jazdy na nartach SB....

Edytowane przez Raceman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyzwyczaiłem się , ze jeszcze przez wielu jestem ignorowany.

O rękach (lewej) i innych istotnych rzeczach pisałem ja i Aklim.

przypomne tylko fragment:

Jesli chcesz sie wiecej dowiedziec o jezdzie kolegi to bądż łaskaw przeczytać

cały mój post.

Widzę , ze czytasz tylko posty klakierów. No cóż to tylko forum. :)

Jakich klakierów? Przez kogo jesteś ignorowany? Nie rozumiem o co Ci chodzi?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny JC, nikt nie mówi że SB jeździ jak f....a, poprosiłem Cię byś opisał co należy poprawić w ruchach rąk SB jeśli uważasz że jest źle, a tu widzę że wstawiasz film który ma się nijak do techniki jazdy na nartach SB....

Nie zgodzę się z Tobą, że film ma się nijak. Przypatrz się jak Craig inicjuje skręty rękoma, czego brakuje SB. Warto zwrócić uwagę na prowadzenie, wzorcowe, kolan. Teraz może to będzie jaśniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zgoda, przyjmijmy że SB jeździ jak jfhbhwbfvuwfuv ale i co większość ludzi na forum CHCIAŁO by tak śmigać (przypuszcam nawet Nico) więc teraz tak naprawę co ma robić z tymi rękami?

przypuszcam nawet Nico

O niko prosze sie nie martwic , jesli piszę o błędach innych i udzielam rad to nie przychodzi Ci na myśl ze muszę sobie z tym radzić.

Dla mnie wzorem nie moze być jazda SB, nie mogę robić takich błędów, dawno z tego wyszedłem.

A za filmiki zawodników JC bardzo dziękuję. Przypominaja mi tylko czego się mam trzymać.

Każdy z nich ma odmienny styl, warto je sobie przyswoić . Zapewniam, ze

kiedy widzi sie różnicę w ich jezdzie to może tylko świadczyc o umiejętnosciach i wiedzy wypowiadającego się. Ja już kilku takich na forum widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmy wstawiam nie po to aby pastwić się nad SB i Bończą, tylko po to aby na przykładzie ich przejazdów zobrazować nam wszystkich, co należy poprawić.

Zobaczcie jak tutaj pracują ręce

nkGzxTfrHvQ

JC bardzo dobry filmik . W wątku "Salomon BBR" wysnułem hipotetyczną tezę o tych nartach. Brakowało mi informacji jak pracują dzioby .

Teraz zamyka mi sie w całość.

Dla SB ręce są dobrym przykładem. Sama pozycja - nie polecam.

Na temat pozycji odchylonej (i jedynie słusznej) pisałem w tym postcie.

Film potwierdza słusznosc tam wysuniętych wniosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę tylko że SB zaiwania szybkimi skrętami, a prezentowany przez Ciebie Jacku filmik śmiem przypuszczać że Pan na nim skręca wolniej (większy radius skrętu) niż SB.

OK poszukam czegoś szybszego! Jeżeli dyskutujemy o stylu, to obojętnie, czy jedziemy długi skręt, czy krótki skręt to ręce tak samo muszą pracować. Czasami są to bardzo delikatne ruchy, co doskonale widać na załączonym filmie.

Sławek jedzie jakby wyszedł właśnie z kursu tańca towarzyskiego po lekcji tango. U Czarnej Mamby dostałby same 10 za "ramę"! ;)

Już wstawiam zawodnika, który jeździ "trochę" szybciej, czyli Mistrza Świata i brązowego medalistę olimpijskiego w zjeździe, który miesza kijami aż miło!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JC bardzo dobry filmik . W wątku "Salomon BBR" wysnułem hipotetyczną tezę o tych nartach. Brakowało mi informacji jak pracują dzioby .

Teraz zamyka mi sie w całość.

Dla SB ręce są dobrym przykładem. Sama pozycja - nie polecam.

Na temat pozycji odchylonej (i jedynie słusznej) pisałem w tym postcie.

Film potwierdza słusznosc tam wysuniętych wniosków.

Tu mamy do czynienia z zawodowym freeride'owcem, stąd inny styl.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...