Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Nadchodzi "mała epoka lodowcowa"


Rekomendowane odpowiedzi

Zimno, coraz zimniej

Naukowcy z dwóch czołowych amerykańskich ośrodków badawczych twierdzą, że Słońce może zmierzać ku okresowi „hibernacji”, kiedy to jego aktywność spadnie do poziomu „małej epoki lodowcowej” z XVII wieku. W owym czasie na zamarzniętej Tamizie można było organizować targowiska.

Badania wnętrza naszej gwiazdy, jej powierzchni i korony wskazują, że w ciągu najbliższej dekady częstotliwość występowania plam na Słońcu może spaść – potencjalnie łagodząc część przewidywanych skutków globalnego ocieplenia. Plamy na Słońcu i inne zjawiska słoneczne na ogół obserwowalne są w cyklach wzrostowych lub spadkowych trwających 11 lat. Jednak analiza dokonana przez US National Solar Observatory i Air Force Reserach Laboratory sugeruje, że kolejny cykl „będzie zredukowany lub nie wystąpi w ogóle”.

Naukowcy rozważają teraz, czy owo spowolnienie zapowiada drugie Minimum Maundera – okres trwający od 1645 do 1715 roku, podczas którego nie zaobserwowano prawie żadnych plam słonecznych. Podczas tych siedmiu dekad, znanych jako „mała epoka lodowcowa”, zimą na Tamizie formował się lód o grubości 30 cm i utrzymywał co najmniej dwa miesiące. Po zamarzniętej rzece od Whitehall do London Bridge jeździły konne powozy.

Przedłużające się minimum słoneczne mogłoby obniżyć temperaturę globalną o 0,5 stopnia Celsjusza. Niektórzy sceptycy od razu oznajmili, że badania te dowodzą, iż świat nie musi obawiać się globalnego ocieplenia.

Jednakże niewielki i tymczasowy spadek temperatury zniwelowałby tylko część ocieplenia, szacowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu na 4 stopnie Celcjusza do 2100 roku w przypadku, jeśli paliwa kopalne będą spalane w obecnym tempie.

– Trzy całkowicie odrębne rzuty Słońca przekonują nas, że cykl plam słonecznych może zmierzać ku hibernacji – przyznał Frank Hill z Solar Synoptic Network przy US National Solar Observatory.

Doktor Hill potwierdził, że jego zespół badawczy spodziewał się zaleźć dowody na to, że zbliża się kolejny cykl słoneczny, tymczasem nie natrafił na żaden jego ślad. – Wynika z tego, że początek nowego cyklu może być opóźniony do roku 2021 lub 2022, lub w może nie nastąpić w ogóle – skomentował.

Autor: Ben Webster

Źródło: The Times

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

jeśli można to co do:

Jednakże niewielki i tymczasowy spadek temperatury zniwelowałby tylko część ocieplenia, szacowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu na 4 stopnie Celcjusza do 2100 roku w przypadku, jeśli paliwa kopalne będą spalane w obecnym tempie.

zakładanie że paliwa kopalne będą spalane w obecnym tempie to typowy MALTHUS'owski błąd, który jest spowodowany założeniem, że sposób spalania paliw kopalnych, nie zmieni się, czyli za 30 lat z tony, powiedzmy węgla, będziemy w stanie pozyskać tyle samo energii co przy obecnie dostępnej technologii spalania, co jest oczywiście bzdurą ze względu na nieustanny postęp techniczny.

Na pozostałe tematy się nie wypowiem, ponieważ to nie moja działka, ale co do tego jestem w 99% pewien:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...