Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

szew137

Rekomendowane odpowiedzi

Heh... nie da rady... Gdyby to ode mnie zależało już dawno bym mieszkał w Szczyrku. Niestety druga połowa jest mocno zżyta z tym bałtyckim bagienkiem, ma tu dobrą pracę itd... Zobaczymy jeszcze... jak nie daj Bóg wybuchła jakaś wojna z ruskimi to Danzig jest jednym z pierwszych do odstrzału. Będę stąd pomykać ino kurz! Nie zamierzam skakać z motyką na słońce. Nie jestem "Chrystusem" narodów. Zapewne prysnę w góry.. ;-) Wtedy kto wie, może wyślę CV do TMR'u albo do COS'u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No od kilku chwil główna na ONECIE i gwarno tam.

Pierwsze komentarze to załamani ludzie (obstawiam obrońców krzyża) płaczą że niedługo Polska będzie miała tylko powietrze na własność.

Musiałem skomentować.

A na poważnie, to ciesze się że będzie coś porządnego w naszym kraju. Miałem namiastkę tej zimy (kanapa na Skrzyczne), chcę nowości już następnej zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem twój wpis właśnie :D

Też skomentowałem bo koleżka pomylił procentowy kąt nachylenia od stopniowego. I twierdzi że ścianka w Szklarskiej ma 50% nachylenia. Pewno ma tylko to jest 50% a nie stopni :D:D:p

Wysłane Tapatalkiem

Edytowane przez Pinio46
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę offtop , ale też związany ze Szczyrkiem. Dawno tam nie byłem i zastanawiam się co stało się ze stokiem na zboczach Skalitego z trasami Jacek i Agatka. Był to pierwszy dwuosobowy orczyk który spotykało się jadąc od strony Bielska. W internecie ciężko coś znaleźć na jego temat, więc jak mniemam jest już historią jak Sahara. Pamięta ktoś ten stok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pamiętam Jacka i Agatkę. To był wyciąg w samym centrum Szczyrku, na wprost niby dworca PKS. A co się stało, umarł pewno śmiercią naturalną. A powiem, że będąc szczenięciem bardzo często tam jeździłem. :D

PS toś mi chłopie teraz wspomnienia załączył :(:confused::D

Wysłane Tapatalkiem

Edytowane przez Pinio46
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę jednym uchem oglądałem Aktualności, ale dopiero teraz udało mi się na spokojnie dorwać do komputera.

Tak jak Tadeusz parę stron temu pisał - raczej nie wszystko - hop-siup - i w rok 120 mln lub parę kanap pójdzie.

http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/aktualnosci/wideo/8-marca-2014-1830/14309085 - od 3:55 - były szef - Pan Stanisław R. w swoich wypowiedziach także to potwierdza (plan zagospodarowania przestrzennego, etc.) - Juliany na pierwszy rok najbardziej pod kątem "papierologicznym" pewne - a reszta? - tak czy inaczej - kibicujemy im z całego serca!:smile:

P.S. Dzisiejszy Teleexpress to chyba właśnie był skrót (wszedłem dopiero do domu i tylko przez oczy przemknęło:wink:) sobotniego materiału z Aktualności.

Nadmierny optymizm... Pisałem o tym w innym miejscu, więc przekleję:

Oczywiście TMR na pewno będzie modernizował (wzmacniał) naśnieżanie, ale ono już praktycznie jest w całym ośrodku (z wyjątkiem wymienionej już trasy 1 i dojazdówki na Julianach i kawałka 6. ) Pewnie co roku coś. Prawdziwy problem jest z wodą - patrz punkt 4.

Tadek

Edytowane przez fundu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę offtop , ale też związany ze Szczyrkiem. Dawno tam nie byłem i zastanawiam się co stało się ze stokiem na zboczach Skalitego z trasami Jacek i Agatka. Był to pierwszy dwuosobowy orczyk który spotykało się jadąc od strony Bielska. W internecie ciężko coś znaleźć na jego temat, więc jak mniemam jest już historią jak Sahara. Pamięta ktoś ten stok?

Wiem tylko że tam były,, ale nigdy się na nie nie natknąłem. Podobnie jak te stare w Żabnicy, Przyborowie itd. Istnieją tylko na mapach turystycznych.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie obrońcy p. R oraz moje zdanie na temat TMR

A gdzie obrońcy pana R jak kilka miesięcy temu pisałem że on nic nie zrobi i tylko obiecuje i kasa jest na pierwszym miejscu to byli tacy którzy go bronili że niby taki dla Szczyrku i mieszkańców i co wyszło na moje naobiecywał nic nie zrobił kaskę zainkasował i tyle. Teraz kilka słów, tak czytam posty i wasze pomysły pewnie są dobre jednak TMR ma swoją koncepcje i tak myślę że jak na początek postawią dwie kanapy to będzie już OK, nie od razu Kraków zbudowali, poza tym to oni te 30 melonów euro nie zainwestują od razu. Po drugie w sprawie tych naszych biznesmenów którzy 1 mld zł. są w stanie wyłożyć, może i są ale nie mają zamiaru bo oni liczą na drugi mld zarobku w ciągu 3-5 lat a w narciarstwie nie ma 100% pewności bo pogoda i warunki to zagadka. Sprawa wody o ile pamięć mnie nie myli to jeszcze w listopadzie p. R głośno krzyczał że takie ilości wody są zapotrzebowane że nie zabraknie więc to chyba nie problem dla TMR będzie, no chyba że to on będzie tym szachował Słowaków. Niektórzy piszą że będzie drożej niż 40 zł. za 4 godzinny karnet, teraz do nich się zwracam a myśleliście że tyłki będziecie wozić na kanapach i będzie jeszcze taniej no cóż tylko wam pogratulować poczucia humoru. Uważam niech będzie drożej skoro ma być lepiej ale jeżeli dla niektórych za drogo to bardzo proszę w Alpy tam ponoć tanio jak barszcz. Co do przyszłości to myślę że najważniejsze jest połączenie w pierwszej kolejności COS i SON, w dalszej perspektywie próba rozbudowy i połączenia jeżeli oczywiście istnieje taka możliwość SONu i Beskidu a jeszcze lepiej byłoby także postarać się reaktywować stok Beskidek, który teraz jest chyba prywatnych rękach i to chyba takiego co może jak pisaliście wyłożyć mld na narciarstwo ale jakoś nie robi tego. Przypominam że stok Beskidek to bardzo ostry stok i kiedyś miał homologację FIS do rozgrywania zawodów, pamiętam że w roku 2006 działał miał oświetlenie i naśnieżanie, obecnie rośnie tam chyba mały dziki las, powoli robi się zapomniany stok. Jednym słowem chcę powiedzieć że w Szczyrku jest jeszcze sporo możliwości bez łączenia się z Brenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie obrońcy pana R jak kilka miesięcy temu pisałem że on nic nie zrobi i tylko obiecuje

Dobrze, że przypomniałeś to co inni mówili jeszcze kilka lat temu ;)

Moim zdaniem sukcesem będzie jak tego roku, powstanie kanapa o której mówił prezes R, naśnieżanie i czyste toalety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie obrońcy pana R?

Zawsze byłem fanem Szczyrku, a nie S. Richtera, ale spoko, mogę robić za jego obrońcę...

jak kilka miesięcy temu pisałem że on nic nie zrobi i tylko obiecuje i kasa jest na pierwszym miejscu

Jak by mu chodziło o kasę, to by sprzedał spółkę TMR-owi rok albo nawet dwa lata temu. Zarobił by pewnie wielokrotnie więcej, niż na jej prowadzeniu do końca życia. Teraz nie sprzedał jej dla kasy, tylko dlatego, że była praktycznie w stanie upadłości. Chyba nie masz wątpliwości, że za upadłą spółkę płaci się wielokrotnie mniej niż za działającą i z perspektywami.

Ciągłe zarzuty, że Richter nic nie robił, to oczywista nieprawdą. Zrobił naśnieżanie trasy 2, dużej części trasy 3, 4 i 12 - o ile dobrze pamiętam. Zrobił naśnieżanie trasy orczyków z Czyrnej i zmodernizował naśnieżanie Bieńkuli. Zakupił lance i co bardzo ważne - zwiększył o 50% wydajność pomp. Także poszerzył trasę 2 w miejscu, gdzie była najwęższa. Mało? Też uważam, że mało. Ale jak na niestety biedną spółkę, to tyle ile było można bez jej nadmiernego zadłużania. Zresztą robił to, na co starczało kasy i na co były zezwolenia.

Czego nie robił. Przede wszystkim głupot. Jakich? No to lećmy po przykładach. Nie postawił taśmociągu bez zezwolenia i zabezpieczeń uniemożliwiających powstanie wypadku z udziałem dziecka. Nie wyciął lasu bez zezwolenia i nie musiał potem sadzić drzewek w tym miejscu. Nie postawił bez papierów super wypasionej wyprzęganej kanapy na oślej łączce jako nieruchomego pomnika działania bez zastanowienia (nie chcę, choć aż się prosi, użyć ostrzejszych słów). Nie postawił krzeseł (na co były papiery) przez środek Golgoty na samą górę Wierchu Pośredniego. Nie chcę mi się uzasadniać dlaczego to jest głupota - myślę że to jest oczywiste.

jeszcze w listopadzie p. R głośno krzyczał że takie ilości wody są zapotrzebowane że nie zabraknie więc to chyba nie problem dla TMR będzie, no chyba że to on będzie tym szachował Słowaków.

Tak, SON dostał pozwolenie na dwukrotnie większy pobór wody. I Richter o tym mówił. Tylko chyba każdy powinien wiedzieć, wydaje się to oczywiste, że jak woda nie płynie, to tego pozwolenia nie da się przepompować do armatek i zrobić śniegu. Już nie wspomnę, że jak są dodatnie temperatury, to nawet woda nie wystarczy. Czyli wracamy do problemu zbiorników retencyjnych. I problemu władz Szczyrku. Bo bez wykonania przez nie obowiązków gospodarza, nawet TMR nie pomoże.

Naczelny forumowy obrońca S. Richtera. :wink:

Tadek

Edytowane przez Tadeusz T
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę offtop , ale też związany ze Szczyrkiem. Dawno tam nie byłem i zastanawiam się co stało się ze stokiem na zboczach Skalitego z trasami Jacek i Agatka. Był to pierwszy dwuosobowy orczyk który spotykało się jadąc od strony Bielska. W internecie ciężko coś znaleźć na jego temat, więc jak mniemam jest już historią jak Sahara. Pamięta ktoś ten stok?

Pamiętam.

I zdarzało mi się tam sporadycznie jeździć.

To Szczyrk-Zapalenica.Tak jak pisze Pinio46,położony tuż obok miejsca gdzie kiedyś był zlokalizowany dworzec autobusów PKS.

Ale to taka popierdółka była,...nawet na tamte czasy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że w całej tej dyskusji bardzo się przyda rzut oka na to, jak ośrodek SON wygląda w momencie kupna przez nowego właściciela:u nas czyli na fanpage Solisko Arena pokazujemy praktycznie cały ośrodek w stanie obecnym - wystarczy zobaczyć a wnioski nasuwają się same: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.675517069171377.1073741924.297779683611786&type=1http://wszystkie zdjęcia pod linkiem, tutaj mała próbka:

2014.03.09-Skrzyczne-SON-5.jpg

2014.03.09-Skrzyczne-SON-6.jpg

2014.03.09-Skrzyczne-SON-7.jpg

2014.03.09-Skrzyczne-SON-8.jpg

2014.03.09-Skrzyczne-SON-14.jpg

2014.03.09-Skrzyczne-SON-35.jpg

Oczywiście że problemów było znacznie więcej niż tylko brak funduszy.Ale to się po prostu nie miało prawa udać nie dysponując ogromnym kapitałem na starcie na inwestycje, licząc jedynie na finansowanie działalności i modernizacji ośrodka dzięki bieżącym zyskom i możliwości uzyskania kredytu. Jedna tragiczna zima i wszystko runęło.Właściciele stanęli pod ścianą i podjęli jedyną słuszną decyzję -przynajmniej im jakaś tam chwała chociaż za to. Już chyba nie ma sensu się zastanawiać nad tym co było i jak było - a wiadomo jak było.Najważniejsze, że ostatni rok jest przełomowy dla Szczyrku:nowoczesna kanapa w COS, nowy Beskid i teraz najpoważniejszy inwestor w branży w tej cześci Europy kupuje ośrodek SON. Jeszcze rok temu nikt by w to nie uwierzył !Ogrom pracy przed TMR, kontynuacja zmian przez COS, ale tak samo sporo ma teraz do zrobienia samo miasto - ale faktem jest że skansen odchodzi do historii : )

2014_03.09-Skrzyczne-SON-5.jpg.5a246eed42122fffe92c414c9675d51e.jpg

2014_03.09-Skrzyczne-SON-6.jpg.e9a5a6e825fd437965ce0c5b76ad87ee.jpg

2014_03.09-Skrzyczne-SON-7.jpg.8b7248b5b1051df9744fd189095ec251.jpg

2014_03.09-Skrzyczne-SON-8.jpg.e6e97a9f3afd4804f183e85fdc813ed4.jpg

2014_03.09-Skrzyczne-SON-14.jpg.3560b43f327484f0a9d0646b0f63368b.jpg

2014_03.09-Skrzyczne-SON-35.jpg.90446e582fe8a3581f1266feb1d0d4c9.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ale to się po prostu nie miało prawa udać nie dysponując ogromnym kapitałem na starcie na inwestycje, licząc jedynie na finansowanie działalności i modernizacji ośrodka dzięki bieżącym zyskom i możliwości uzyskania kredytu.

Jedna tragiczna zima i wszystko runęło.

...

Nic dodać, nic ująć.

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę offtop , ale też związany ze Szczyrkiem. Dawno tam nie byłem i zastanawiam się co stało się ze stokiem na zboczach Skalitego z trasami Jacek i Agatka. Był to pierwszy dwuosobowy orczyk który spotykało się jadąc od strony Bielska. W internecie ciężko coś znaleźć na jego temat, więc jak mniemam jest już historią jak Sahara. Pamięta ktoś ten stok?
Zapalenica - tak to się nazywało. Trasy - Jacek i Agatka. Znam człowieka, który się opiekował tym wyciągiem. Należał do Elektrowni Łaziska. Stok obsługiwał wyciąg Mostostal WN750 - nr 001. To pierwszy egzemplarz - prototyp, zbudowany częściowo z licencji Muller GMD a częściowo z doświadczeń własnych Mostostalu Zabrze. Wyciąg powstał w 1968r. a zamontowany na stoku został w roku 1969. Była to wówczas bardzo nowatorska konstrukcja w niczym nie ustępująca podobnym szwajcarskim czy austriackim. Przy minimalnym nakładzie na konserwację i opiekę wyciąg przetrwał do dziś. Ostatni raz pracował w 1999r. Później stał kilka lat wystawiony na sprzedaż w raz z pobliskim domem wczasowym. W 2010r DW Łaziska został sprzedany prywaciarzowi. Wyciąg już wtedy mocno okaleczony był możliwy do uruchomienia jednak słabe zimy oraz konieczność wydania masy kasy na badania techniczne (rozłożenie wyciągu do zera i ponowny montaż po weryfikacji technicznej elementów) nie dały mu szansy na dalsze życie. Szkoda bo jest to prawdziwy unikat, prototyp. Dziś wyciąg jest w stanie agonalnym. Okradziony z miedzi, aluminium, zastały i zarośnięty. Co go czeka..? Myślę, że niestety podzieli los podobnego wyciągu Radunia na Ślęży, czy pobliskiego, nieistniejącego od 2011r Mostostala 1000 "Hondraski".Oto tabliczka znamionowa prototypu Mostostal WN750 z Zapalenicy:

Szczyrk 2011 028 (Large).jpg

Szczyrk 2011 029 (Large).jpg

Na Zapalenicy jeździłem kilka razy w życiu. Ostatni raz w 1993r. Tak wyglądał wtedy wyciąg i stok:

1. Mostostal 750 Zapalenica Szczyrk 1992 600dpi.jpg

2. Mostostal 750 Zapalenica Szczyrk 1992 600dpi.jpg

3. Mostostal 750 Zapalenica Szczyrk 1992 600dpi.jpg

Dwa lata temu Zapalenica wyglądała tak:

Szczyrk 2011 023.jpg

Szczyrk 2011 024.jpg

Szczyrk 2011 026.jpg

Szczyrk 2011 030.jpg

Szczyrk 2011 031.jpg

Szczyrk 2011 025.jpg

Marzeniem moim byłoby stworzenie na Zapalenicy takiego właśnie "vintage slope". Można by było nań przestawić Mullera GMD z Dolin, odrestaurować istaniejącego Mostostala i niechaj ludzie tacy jak ja mają swoją małą "Mekkę" . Jeździłoby się tam np na starych nartach typu Zakopane ALU sandwich albo nawet na Reglach... bez ratraka, z budą z ogniskiem i kiełbachą z rożna... Eech.. Żegnaj dawny Szczyrku... :sorrow:

57da826bde7a7_Szczyrk2011028(Large).jpg.2c3ea3441a97e3ac1a381d9e4027b859.jpg

57da826be632d_Szczyrk2011029(Large).jpg.b4f47d6cd0dd395fb42d7ee54142c84f.jpg

57da826bf0610_1.Mostostal750ZapalenicaSzczyrk1992600dpi.jpg.c6be2453f9606cfb1fa4a82f2f0a696d.jpg

57da826c0779a_2.Mostostal750ZapalenicaSzczyrk1992600dpi.jpg.50192f94c89c7c9f961ffc227d86fb47.jpg

57da826c0edf6_3.Mostostal750ZapalenicaSzczyrk1992600dpi.jpg.c0986e2ef32437cd7862147409b0471b.jpg

57da826c151e6_Szczyrk2011023.jpg.efde8885f7a9bea623cc9e6b89e9312d.jpg

57da826c1c581_Szczyrk2011024.jpg.afc215c39522fa3b5122efcf5e3f4ede.jpg

57da826c23536_Szczyrk2011026.jpg.9b45edae285ce268df53f730f695e274.jpg

57da826c2c8f6_Szczyrk2011030.jpg.61f99a3291bbc5a3882d698e1a4531b7.jpg

57da826c364b6_Szczyrk2011031.jpg.51e935dc120bed187b74334b761e839a.jpg

57da826c3cca8_Szczyrk2011025.jpg.4f564eb1e017f2c262fa5b19a4860297.jpg

Edytowane przez MOSTOSTAL
  • Like 12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki MOSTOSTAL. Zauważyłem już że w temacie dawnych urządzeń narciarskich jesteś niekwestionowanym ekspertem. Brakowało mi takiego kompleksowego posta. I tutaj moja radość się kończy, bo treść Twojego wpisu potwierdza moje smutne domysły. Przeglądnąłem Twoje inne posty szczególnie dotyczące Mullera z Dolin i też sądzę że powinien znaleźć swoje zaszczytne miejsce koło np krótkiego górnika z Czyrnej, choćby po to żebym mógł wnukom pokazać gdzie dziadek pierwszy raz w 1981 wjechał na prawdziwym wyciągu...... W końcu to wspomnienia z dzieciństwa niejednego z nas:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostostal jesteś prawdziwym zapaleńcem nie tylko Zapalenicy.

Chylę czoła przed Twoją wiedzą.

Ale nie ruszać mi wyciągu z Dolin.:cool::

Ratować i niechaj stoi tam po wieczne czasy,jako działający zabytek.

Powtórzę po raz enty,... tam na tym uboczu nikomu nie przeszkadza.

Jak już chcesz to na Zapalenicy "odbuduj" ten prototyp.:rolleyes:: :smile: :biggrin:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótki "górnik" z Czyrnej niestety zostal zawleczony aż do Huzeli. To oryginalna Transporta Chrudim VL500. Została zdemontowana podczas modernizacji w 1980/1981r i zastąpiona podwójną "MostoSwobodą - KWK Gliwice" istniejącą do dziś. Transporta posłużyła KWKGliwice do opracowania własnych konstrukcji. Plagiatami TCVL500 są wyciągi na Golgotę, krótki Julian a także wcześniejszy pojedynczy "cielętnik", długi "górnik" i pojedynczy orczyk na Małe Sk. Dwa ostatnie miały jednak już nieco inne podpory wykonane z pojedynczych rur, bez bocznych wykratowań wzmacniających. Ponadto wyciągi KWK miały inny podział modułowy podpór bramowych - Transporta była złożona z 2 połówek łączonych jednym śrubunkiem na środku poprzeczki a KWK składały się z 3 modułów - słup A, słup B i poprzeczka ze śrubunkami na słupach. Oczywiście inne były baterie rolkowe. Czeskie delikatne, przypominające nieco koła wagonika kolejki wąskotorowej o bieżni wykładanej gumą a KWK miała rolki o większej średnicy, proste bez rantu oporowego jakkolwiek również z gumową bieżnią. Rolki te były plagiatem austriackiej Swobody. Do dziś zachowały się takie na wyciągu orczykowym na Soszowie. Takie rolki stosowano do 1980r. Później wszędzie wymieniono je na koła o jeszcze większej średnicy obmyślone w Mostostalu Czechowice a stosowane także w kolejach krzesełkowych.Popdpora bramowa Transporta Chrudim:

Jedlova (4).JPG

Podpora bramowa plagiat KWK Gliwice + bateria rolkowa II typu:

Szczyrk 2011S 025.jpg

Stacja przewojowa KWK Gliwice "MostoSwoboda" (Soszów) - rolki plagiat Swoboda I typ KWK:

Szczyrk 2011S 123.jpg

57da826cacb61_Jedlova(4).JPG.7b00cabae648b699c21d842d7886d080.JPG

57da826cb5ee9_Szczyrk2011S025.jpg.58e34b7cf44b66bd527901b2cc95cf44.jpg

57da826cbddb5_Szczyrk2011S123.jpg.738ec4b69792bec056aab3ab0c51a423.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...