Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

szew137

Rekomendowane odpowiedzi

Nie no ekoterrorysci(nie mylić z ekologami) to najgorszy sort ludzi, ale akurat nie widzę sensu w budowie sklepów na górze. Misce dla sklepów jest na dole - w Szczyrku.

Btw. Są jakieś plany budowy basenów termalnych w Beskidach? Na Podhalu teraz chyba 6 kończą.

Tapatalkiem z Lumii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale Rydz Rydzem, ale ja się pytałem na serio. Fajnie jest się potaplać w gorącej wodzie po całym dniu na nartach. Na Podhalu to podchwycili od Słowaków i zbudowali parę term, a co z Beskidami? Nie ma wody? Czy nikt jeszcze nie wpadł na taki pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Beskidach wiemo parkach wodnych w Wisle, Lesnej kolo Żywca, baseny w Istebnej, Żywcu, Wegierskiej Gorce, Korbielowie, Szczyrku, Zwardoniu, Bielsku-Bialej. Ciekawe o ktorych niewiem:)

Wysłane z mojego GT-S6310 przy użyciu Tapatalka

Jedna z Politechnik wykonywała badania wód termalnych w Beskidach i stwierdzono występowanie solanek na dużej głębokości. Tych samych, z których korzystają Słowacy. Żyła biegnie poprzez Jaworze koło Bielska, gdzie przecież kuracjusze w BZLWR Jaworze korzystają z dwóch bardzo starych odwiertów. Za nowe trzeba zapłacić około 25 mln zł i nie ma inwestora. Ta sama żyła wybijała jeszcze 35 lat temu w Soli k/Zwardonia skąd pochodzę a gdzie po 12 godzinach jazdy na tym właśnie skoku z wypływającą gorącą wodą (choć ja tego nie pamiętam) na wyrwirączce (mieli wtedy oświetlenie trasy) można było napić się herbaty w barze "Solanka" nazwanym z powodu solanek. Dalej poprzez Zwardoń biegnie na Słowację a oni już wiedzą jak z niej korzystać.

Basen w Leśnej choć ma wodę o temperaturze 38 stopni nie korzysta z żadnych odwiertów ani żaden w okolicy, tylko na terenie BLZWR Jaworze. Były plany wierceń w Jeleśni i Pewli ale nie ma chętnych na inwestowanie. To tak podobnie jak z infrastrukturą narciarską po drugiej stronie przełęczy salmopolskiej (chciałem nawiązać do tematu wątku).

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z Politechnik wykonywała badania wód termalnych w Beskidach i stwierdzono występowanie solanek na dużej głębokości. Tych samych, z których korzystają Słowacy. Żyła biegnie poprzez Jaworze koło Bielska, gdzie przecież kuracjusze w BZLWR Jaworze korzystają z dwóch bardzo starych odwiertów. Za nowe trzeba zapłacić około 25 mln zł i nie ma inwestora. Ta sama żyła wybijała jeszcze 35 lat temu w Soli k/Zwardonia skąd pochodzę a gdzie po 12 godzinach jazdy na tym właśnie skoku z wypływającą gorącą wodą (choć ja tego nie pamiętam) na wyrwirączce (mieli wtedy oświetlenie trasy) można było napić się herbaty w barze "Solanka" nazwanym z powodu solanek. Dalej poprzez Zwardoń biegnie na Słowację a oni już wiedzą jak z niej korzystać.

Basen w Leśnej choć ma wodę o temperaturze 38 stopni nie korzysta z żadnych odwiertów ani żaden w okolicy, tylko na terenie BLZWR Jaworze. Były plany wierceń w Jeleśni i Pewli ale nie ma chętnych na inwestowanie. To tak podobnie jak z infrastrukturą narciarską po drugiej stronie przełęczy salmopolskiej (chciałem nawiązać do tematu wątku).

Tak dla sprostowania napisze poza tematem że w BZLR w Jaworzu nie korzysta z żadnych źródeł geotermalnych, a kupuję solanki ustrońskie. Przez wiele lat byli posiadaczami działki w Jaworzu na której w latach 80tych PAN zrobił dwa odwierty i potwierdził występowanie

wód termalnych solankowych o temp. rzędu 32-40 stopni. O działkę przez lata starał się wójt Jaworza ale nie wiem jaki finał sprawy.Obecnie w Jaworzu jest tężnia solankowa z solanką z Zabłocia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowacy w tym roku - dwie koleje: gondola i kanapa

Jesteś niepoprawnym optymistą (obyś miał rację), bo do prawomocnych pozwoleń na budowę jeszcze daleko.

Swoją drogą TMR jak do tej pory nie zainwestował w Szczyrku nawet w farbę antykorozyjną,

Czyrna drugi sezon stoi odłogiem -nawet nie próbowali naśnieżać, a lance stoją.

Obawiam się że TMR w Szczyrku nie ruszy dopóki nie będzie miał kompletu pozwoleń:

- budowa kolejek

- wylesienia na nowe i poszerzane trasy

- budowa zbiorników wodnych i zapewnienie ich zasilania.

W naszych realiach to może potrwać jeszcze ze 3 lata,a pieniądze mają gdzie wydawać - TMR wydal 30mln na Śląskie Wesołe Miasteczko i ma zamiar tam zainwestować 120mln zł.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą TMR jak do tej pory nie zainwestował w Szczyrku nawet w farbę antykorozyjną,

Oj niewiedza twa wielką jest.

Są nowe armaty Techno Alpin, przygotowywane są projekty budowy, sztab prawników walczy z umowami...

To wszystko nie jest za darmo.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiadomo, ale brak inwestycji trwałych,zapomniałeś o bardzo drogich ,,ekspertyzach" ekologicznych.
Wszawobrody obudzi się ze snu zimowego i włoży kij w szprychy TMRowi :eek: Lub podrzuci papugę na małe Skrzyczne i powie że w lecie to ona ma okres lęgowy i nie wolno nic budować:stupid:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, właśnie, Mostostal, twój orczyk "psujo" :)

Wymienili ogumienie rolek na takie żółte, widziałem nowe silniki stojące odłogiem oraz wydaje mi się, że gdzieniegdzie są nowe baterie rolek

A to wiemy :)

Na spotkaniu z dyr. SON-u o tym też gadaliśmy. Generalnie muszą wymienić na nowe (producent z BB), bo takich jak tamte już nie produkują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to nie tak...

Okładziny rolek wymieniało się do tej pory co max dwa lata. Były robione starą technologią rodem z lat 60 czyli z pełnej gumy, później utwardzanej kordem ale jednak gumy. Jak wiadomo guma nie lubi wyrobów ropopochodnych w tym smarów linowych od których po jakimś czasie się po prostu rozłazi.

Jakiś czas temu ktoś poszedł po rozum do głowy i zaczęto produkować te wkładki z polipropylenu. Dokładnie tak samo jak samochodowe "polibusze" czyli wszelkiej maści silentbloki do zawieszeń czy poduszki pod silniki skrzynie biegów. O ile w samochodach ja osobiście wolę gumę bo jednak daje większy komfort o tyle w wyciągach ten komfort jest niezauważalny. Poliwkładki sprawdzają się znakomicie i są o połowę tańsze w produkcji.

Tak wiec w kwestii psucia łorcyka - nie wydaje mi się, choć gdyby był objęty konserwatorem zabytków to byłoby to odejście od oryginału.

Szkoda tylko, że nie robią tych wkładek z polipropylenu czarnego. Żółte póki nowe są ładne ale po kilku dniach pracy wyglądają po prostu na brudne... ;-(

Co do inwestycji TMR w farby antykorozyjne to wydaje mi się, że poza tymi wyciągami, które na pewno zostaną jeszcze jakiś czas (krótkie górniki, szóstka i M. Skrzyczne) to chyba nie ma wielkiego sensu. Skoro za niedługo będą rozbierane i złomowane to poprawianie ich estetyki jest rozrzutnością. Są ważniejsze rzeczy na które można wydać kasę i TMR to wie.

Edytowane przez MOSTOSTAL
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy macie jakieś uwagi co do planów TMR-u w Szczyrku?

Chodzi mi o uwagi co do planowanych kolei linowych i tras.

Ja mam jedną: budowanie 8os krzesełka na Julianach jest bez sensu, w szczególności w aspekcie budowy łatwiejszej trasy kończącej się w Solisku. Potoki narciarzy wtedy całkiem inaczej się rozłożą i 6os pownno wystarczyć.

Za to budowa 6os na odcinku Solisko-Hala Skrzeczeńska to zbrodnia jest to jeden z głównych wyciągów, taki łącznik w zasadzie, stamtąd można rozjechać się w wielu kierunkach i taka przepustowość może być zwyczajnie za mała. Tam powinno powstać krzesło 8os.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...