Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

szew137

Rekomendowane odpowiedzi

LUDZIE MOŻE POWINNIŚMY POMÓC BURMISTRZOWI SZCZYRKU ROZSYŁAJĄC TEN DOKUMENT WSZEDZIE !!!! PISZĘ NA POWAŻNIE

MASAKRA !!!! ŻEBY W TAKI SPOSÓB PORZUCIĆ BUDOWĘ WYCIĄGÓW W ROKU 2016/2017

ROZSYŁAJMY WSZĘDZI AŻ URZĘDASY SIĘ PODDADZĄ !!!!

Słowackie inwestycje w Szczyrku zagrożone

Spółka Tatry Mountain Resorts, która w 2014 r. przejęła Szczyrkowski Ośrodek Narciarski zamierzała przeznaczyć na inwestycje w infrastrukturę narciarską ok. 30 mln euro. Działania słowackiego przedsiębiorstwa nie przebiegają tak jak oczekiwaliby tego mieszkańcy Szczyrku, którzy liczą, że realizowane inwestycje przyciągną pod Skrzyczne tłumy turystów. Miejscowy samorząd ma jednak problemy z uzyskaniem pozwolenia na wylesienie terenu potrzebnego pod budowę wyciągów. Sporym kłopotem jest także nierozwiązany od lat status gruntów na Hali Skrzyczeńskiej.

Jak informował w czasie kwietniowej sesji Rady Miejskiej Antoni Byrdy, obecnie trwają prace związane ze sporządzeniem planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu miasta w rejonie Pośredniego, Soliska, Czyrnej, Małego Skrzycznego i części zachodniej stoku Skrzycznego. Aktualnie urzędnicy wyczekują decyzji o wylesieniu fragmentu tego obszaru. Dokument ma napłynąć z ministerstwa ochrony środowiska, w imieniu którego działa generalny dyrektor Lasów Państwowych w Warszawie. Procedury wydłużają się i nikt w Szczyrku nie jest w stanie sprecyzować kiedy napłynie wyczekiwana decyzja, tak istotna dla słowackiego inwestora, który zamierza na tym obszarze poczynić wielomilionowe inwestycje w infrastrukturę narciarską. - Brak tej decyzji praktycznie blokuje nam wszystko. Na dzisiaj możemy powiedzieć, że budowa dwóch wyciągów jest zagrożona. Możemy robić tylko to co zostało zapisane w starym planie zagospodarowania przestrzennego, czyli niewiele. Ten wniosek został złożony w ministerstwie w listopadzie. Mimo usilnych działań nie udało nam się dotrzeć do dyrektora. Nikt nie ma mocy podpisania za pana dyrektora generalnego tego wniosku. To wprowadza sporo utrudnień. Będzie trzeba znów tłumaczyć dlaczego Słowacy inwestują w tym, a nie innym miejscu, czy wycofują się czy nie. Ta decyzja jest ponad nami i nie bardzo wiadomo jak dotrzeć do osób decyzyjnych, bo zmusić nie możemy nikogo. Nałożyło się na to kilka rzeczy, w tym to co dzieje się w związku z Puszczą Białowieską. Zamieszanie medialne i działania ekologów temu nie sprzyjają – mówił w czasie sesji burmistrz Szczyrku. Byrdy dodał, iż wstrzymanie tych inwestycji, to także poważna w budżecie miasta na 2017 r.. Gdyby Słowakom ze spółki Tatry Mountain Resorts udało się ukończyć budowę wyciągów, to wówczas do kasy szczyrkowskiego samorządu z tytułu podatków spłynęłoby ok. 800 tys. zł. - Istotne jest aby ktoś nam odpowiedział, czy jest za czy przeciw wylesieniu. Najgorszy jest stan oczekiwania, ale nie pozostało nam nic innego – mówił Byrdy.

To nie koniec kłopotów jakie napotyka samorząd i słowacki właściciel Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego. Kolejnym problemem jest status wspólnoty Hala Skrzyczeńska. Jeszcze niedawno wydawało się, że ciągnący się od ponad 20 lat temat jest coraz bliżej pozytywnego rozstrzygnięcia i w końcu uda się stworzyć listę właścicieli gruntów. Międzyczasie zrodziły się jednak kolejne konflikty i ostatecznie nie powstała wspólna lista osób, które mogą czuć się spadkobiercami tych terenów. Dla słowackiej spółki to poważny kłopot, dlatego że zasadniczo jej przedstawiciele nie mają z kim podpisać porozumienia o korzystaniu z gruntów na Hali Skrzyczeńskiej. Władze Szczyrku ostatnio spotkały się z wojewodą śląskim, by szukać rozwiązania tej skomplikowanej sytuacji. Być może istnieją możliwości prawne, by Słowacy jednak ruszyli z budową wyciągów, a konflikt związany ze wspólnotą będzie toczył się równolegle.

Mimo, że temat wspólnoty Hala Skrzyczeńska dla miejscowych samorządowców jest znany jak żaden inny, to jednak nadal budzi spore emocje. Radna Bożena Dziedzic domagała się ujawnienia opinii publicznej nazwisk osób, które blokują porozumienie ws. ustanowienia wspólnej listy właścicieli gruntów. Jaj zdaniem taką postawę należy napiętnować i pokazać społeczeństwu kto utrudnia rozwój miasta. Głos w dyskusji zabrał także były burmistrz Szczyrku, Wojciech Bydliński, który przypomniał, że teren Hali Skrzyczeńskiej był wpisany na korzyść gminy w księdze wieczystej oraz w rejestrach gruntów. -Nie kto inny jak pan starosta złożył od tego odwołanie. Do dzisiaj tego nie rozumiem i sadzę, że kiedyś się tego dowiem, dlaczego jako organ nadzorujący wniósł odwołanie od takiej decyzji. Gdy Słowacy przejmowali SzON, to status tego terenu był uregulowany. Na dzisiaj można stwierdzić jedno, że zamiast wesprzeć działania Urzędu Miejskiego na rzecz uregulowania sprawy, to wsparto roszczenia spółki Hala Skrzyczeńska. Te osoby nie są zainteresowane powstaniem jakiejkolwiek nowej listy, oprócz tej która była – skomentował były burmistrz Szczyrku.

Przypomnijmy, iż geneza sporu o Halę Skrzyczeńską sięga XIX wieku, o czym można przekonać czytając artykuł „Problem sięga czasów Austro-Węgier”. Przez długie lata zarządca Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego nie chciał inwestować na tym terenie, ponieważ podważał akt własności części działek, które do niedawna należały do gminy. Właściciel Ośrodka zmienił się, ale stare kłopoty pozostały…

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja przypomnę tekst ze skionline.pl :D

http://www.skionline.pl/stacje/w-szczyrku-powialo-zima%2Cnewsy%2C5638.html

971edc3fcc1739de53882ff474a82a82.jpg

Marzenia...

To co się dzieje w Szczyrku jest jakąś grandą. Tamtejsze lasy mają wątpliwe walory, bo w połowie są powalone przez wiatry. Chyba niektórzy nie rozumieją, że inwestycje narciarskie pomogą nie tylko gminom, ale także całemu szeroko pojętemu regionowi. Kasa z podatków, od turystów, a także promocja Polski (Czechy mają Szpindel, Ćerną Horę i Pec, Słowacja ma Chopok, Raczę, Lomnicę i wiele innych... nawet Ukraina ma Bukovel). Gdybyśmy mieli taką wizytówkę na pewno ruch turystyczny by się zwiększył.

Ale co ja tam piszę... Każdy (tak by sie wydawało) to wie, ale i tak nic się specjalnie nie dzieje.

Edytowane przez leitner
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie, miejscowi bardziej poprą niż rozwiązanie TMR-u.

No ale co z tego, że poprą. Koncepcje połaczenie przez Kotarz sprzed kilkunastu lat też popierano... :-)

Ważniejsze jest to:

>>- Złożyliśmy wniosek we wrześniu 2015 roku. Rozumiem, gdyby była decyzja odmowna, ale nie wydanie żadnej decyzji przez prawie rok, to dla mnie niezrozumiałe – wyznał. (Bohus Hlavaty).

Przyznam, ze potrafi dyplomatycznie wyrażac sie w sytuacji kompletnie nie dyplomatycznej... :-)

A powinien sie przyzwyczajać... :-(

Edytowane przez mig12345
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyjcie ten post sprzed lat jak TMR kupował SON... Co wtedy powiedziałem..? Że się utopią w polskim syfie. Wielu obrzuciło mnie wtedy błotem.

a jednak miałem rację.

Tylko gór żal...

PS:

http://www.region.info.pl/2012/artykul,0,8253,sny-o-potedze-brennej-i-szczyrku.html

Edytowane przez MOSTOSTAL
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się najbardziej podoba to:

" Spółka TMR, która zainwestowała ostatnio w Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, też została o tym poinformowana. Słowacy nie mówią „nie”, bo są zdanie, że grzechem byłoby nie wyciągnąć pieniędzy, które są do wzięcia.".

http://www.region.info.pl/2012/artykul,0,5112,koncepcja-polaczenia-brennej-i-szczyrku-nadal-zywa.html

Z tego wynika, że w większości byłyby to wolne krzesła 2 (!!!) - 4 osobowe. Nie chodzi o to, żeby zabudować wszystko bublinami, ale dwie główne (na Kotarz) powinny być wg mnie z najwyższej półki (najlepiej bubliny 6-osobowe, albo gondola jak to było w innym planie).

Ale nie... ja nie narzekam. Przecież i tak do czasu, kiedy zaczną to budować, "dwójki" znikną, a wszyscy będą poruszać się latającymi kapsułami :biggrin:

Edytowane przez leitner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzikusy już dawno powiedziały nie dla tej inwestycji.

http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2150,article,2920

To wyzej jest o poprzedniej koncepcji polaczenia ośrodków. Od tego czasu w Szczyrku było już 2 właścicieli, w Brennej jest na sprzedaż Wegierski, mniej więcej połowę lasów na Kotarzu wycieto, wirtualne wilki które miały tamtędy wędrować poszły w inne okolice, za to kolejne poprawki do różnych "praw" ( budowlanego,środowiska, wodnego, różnych natur itp) zastaly skutecznie zaostrzone. A na wiejskiej ważniejsze jest kto kogo. Kiepsko yo widzę. ...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem przeglądać stronę pracowni... Jak oni chcą, żeby patrzeć na nich poważnie, skoro piszą takie rzeczy:

"(...) w*Polsce funkcjonuje 400 ośrodków narciarskich. Powyższe oznacza znaczące zagęszczenie zainwestowania narciarskiego w*terenach górskich".

To chyba logiczne, nie? Ośrodki narciarskie chyba potrzebują gór...

http://gory.pracownia.org.pl/zagrozenia/koszty-spoleczne

Swoją drogą, to nie sądziłem, że przepustowość 360 os/h jest "zagrażającą przyrodzie"... (tekst o Kasprowym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem jakoś sądy i urzędnicy biorą ich na poważnie. Uwalili już instytucje w Szczyrku, Korbielowie, Czarnym Groniu i w Zakopanym. Jak na oszołomów bez kasy całkiem nieźle.

Oczywiście można powiedzieć że inwestor z Pilska jest slaby i bez kasy, ale o tym z Czarnego Gronia czy Szczyrku nie można tego powiedzieć.

Tapatalkiem z Lumii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nosiłbym ich na rękach! Wszystko wskazuję na to,że Pilsko umrze... :sorrow: Umrze narciarsko. Dotychczasowy właściciel olał sprawę,a chętnych inwestorów brak! :sorrow: Nawet TMR się wycofał,po analizach... :sorrow: Pozostaje nadzieja,że gmina Jeleśnia się mocniej zaangażuję,bo w końcu to Pilsko przyciąga.

Wiara czyni cuda. Inwestor jak się pojawi, to pójdzie bardzo gładko. A Pilsko nie może umrzeć, za duży mam sentyment, by tak się stało.

Łatwo się pewnie pisze "olał sprawę"... ;-)

Edytowane przez adammik90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz.. od czego mamy "dobrą zmianę"...??

Jakie tam "nie wolno" czy "nie można"...?? To Hlavaty nie wie, że to żadne przeszkody nie są, tylko jakaś opinia, jakichś kolesi ...? Niech budują i wio. Ja bym się tam nie przejmował prawem ani ustawami...

Swoją drogą cieszmy się, że Skrzyczne choć trochę się unowocześniło... ale jak dopadną Kotowicza (wszak COS to SSP) to ośrodkiem będzie władać jakiś świniopas albo inny ziomek prezesa i obawiam się, że jeszcze pojeździmy jednoosobowym krzesłem a kto wie czy nawet nie Mullerem.. ;-)

Edytowane przez MOSTOSTAL
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...