Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

szew137

Rekomendowane odpowiedzi

9 minutes ago, JC said:

Już jest sprawdzone. Leitner montował takie banany w Skandynawii i zdały egzamin.

tak, źle napisałem, bo skoro to patent Leitnera to na pewno sprawdzony.

Zaskakuje prostota i elegancja tego rozwiązania(nie ma się co popsuć :D ) i nie chce się uwierzyć, że 22kg(minus opakowanie) ruchomego balastu jest wstanie ustabilizować kanapę która z narciarzami waży pewnie ponad tonę.. To po prostu robi wrażenie.

Edytowane przez zipp1001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zipp1001 napisał:

tak, źle napisałem, bo skoro to patent Leitnera to na pewno sprawdzony.

Zaskakuje prostota i elegancja tego rozwiązania(nie ma się co popsuć :D ) i nie chce się uwierzyć, że 22kg(minus opakowanie) ruchomego balastu jest wstanie ustabilizować kanapę która z narciarzami waży pewnie ponad tonę.. To po prostu robi wrażenie.

Raczej należy odnieść to do parcia wiatru. Ponieważ powierzchnia boczna kanapy nie jest duża - powiedzmy, że 1 m2 to parcie przy prędkości 15 m/s (czyli graniczne) wynosi 200 N (powiedzmy, że 20 kG). Widać, że parę kilogramów przemieszczającej się masy to nie jest wcale mało. I raczej nie chodzi tutaj o powrót krzesełka do pionu (bo jego odchylenie jest reakcją na parcie) tylko redukcję skutków podmuchu. To bardziej ma funkcję amortyzatora gdzie tracona jest energia podczas zmian wychylenia. Taki element lepki przy wahadle.

Dla dociekliwych http://www.fizyka.uj.edu.pl/ZMNiMF/PTSN/6COACH13.pdf

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.10.2018 o 08:52, moruniek napisał:

Napiszę kilka zdań od siebie, byłem w Szczyrku od 27 grudnia 2017 do 01 stycznia 2018.

Odnośnie warunków - 27 grudnia wiał wiatr, zamknęli ośrodek po godzinie. 

28 grudnia - padał deszcz, który zmywał resztkę śniegu (którego i tak już wcześniej nie było za dużo, choć raczej dotyczyło to dołu a nie samej hali), najlepsze warunki były na zamkniętej "1".

W nocy z 28/29 zaczął padać śnieg (spadło ze 20 cm śniegu) i pojawił się mróz, który uratował ośrodek 

29 mróz i próby śnieżenia ośrodka, choć raczej dziwne. Włączali lance przy silnym wietrze i śnieg wywiewało im za trasy. W nocy włączali lance, za chwilę je wyłączali, śnieżyli trasy fragmentami, tak jakby nie byli wstanie włączyć całego systemu jednocześnie.

W efekcie newralgiczne miejsca ośrodka, które od początku były źle przygotowane, 01 stycznia były znowu w stanie agonalnym.

Ja jednak traktuję to jako chorobę wieku dziecięcego, ten ośrodek w zeszłym roku zbudowano praktycznie od nowa i darząc ich kredytem zaufania zakupiłem sezonówki dla siebie, syna i żony (córka jeździ za darmo). Podkreślam jednak, że to co było dla mnie w zeszłym roku do przyjęcia w tym absolutnie do przyjęcia nie będzie (5 cm śniegu na trasach + kamienie a warunki określone jako dobre, nagminne awarie wyciągów itp.). 

28.12 na górze nie było źle (ktoś pytał) - 2 zdjęcia.

Zdjęcie ścianki na "3" z dnia 01 stycznia 2018 (tu mieli problem od samego początku).

Wstępnie w Szczyrku będę od około 15 grudnia do 18, od 27 grudnia do 06 stycznia oraz od 25 stycznia do 10 lutego + pewnie jeszcze ze 2 "4" dniówki w późniejszym terminie.

DSC_1816.JPG

 

Warunki 4.jpg

Wyraźnie widać na zdjęciach że im wyżej tym panują lepsze warunki. Dzięki za zdjęcia - są fantastyczne.

Wniosek  nasuwa się jeden, że im wyżej tym lepiej. Czyli kopa to będzie strzałem w dziesiątkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/22/2018 at 8:52 AM, moruniek said:

..

29 mróz i próby śnieżenia ośrodka, choć raczej dziwne. Włączali lance przy silnym wietrze i śnieg wywiewało im za trasy. W nocy włączali lance, za chwilę je wyłączali, śnieżyli trasy fragmentami, tak jakby nie byli wstanie włączyć całego systemu jednocześnie.

...

teraz już wiadomo, że powodem dziwnego(jeden fragment na raz) naśnieżania były ograniczenia w mocy zasilającej...

Miejmy nadzieję że to już za nami, a w zbliżającym się sezonie naśnieżanie będzie klasę wyżej (no musi być po tylu ulepszeniach systemu :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, fredek321 napisał:

Dwie rzeczy zwróciły moją uwagę. Przepustowość nowej kanapy - 2000 (czyżby jednak?) i mało wody w zbiorniku.

  • nie jednak, bo wszystkie informacje (łącznie z tymi SON i Leitner Ropeways) poza jednym źródłem od dawna wspominały o przepustowości kanap na Kopę 2000 os./h a nie 2400
  • https://www.skionline.pl/stacje/nowosci-sezonu-2018-19-w-szczyrk-mountain-resort,newsy,7693.html - tutaj też jest nieścisłość: na Małe Skrzyczne nie jest stawiany nowy orczyk Tatralift, tylko używany, przeniesiony z Chopoka talerzyk produkcji Doppelmayr.
  • https://www.skionline.pl/stacje/szczyrk-mountain-resort-inwestuje-w-nowoczesne-nasniezanie,newsy,7689.html - nie ma w SON (i w ogóle) armat Technoalpin TR10 i TR8, są TF10 i TR8

tak tylko dla doprecyzowania, bo reszta informacji w w/w artykułach o nowościach w SON bardzo dobrze opisana i wyjaśniona !

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, fredek321 said:

Dwie rzeczy zwróciły moją uwagę. Przepustowość nowej kanapy - 2000 (czyżby jednak?) i mało wody w zbiorniku.

Po opadach z ostatniej doby powinno wody sporo przybyć. Takich opadów to już chyba z miesiąc nie było

Ale jestem ciekaw skąd jest zasilany zbiornik (być może już o tym było na forum i to przeoczyłem).

 Czy woda jest pompowana z rzeki, np z okolic Soliska, czy np. jest zasilany z kilku źródeł / miejsc i ew. w jakich proporcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, keisyzrk napisał:

Poszerzają i profilują łuk na zjeździe do gondoli, tam przy dużej frekwencji robiło się naprawdę niebezpiecznie w ubiegłym sezonie...

 

Zrzut ekranu 2018-10-30 o 11.04.15.png

Widać, ze naprawdę wyciągają wnioski z poprzedniego sezonu.Polepszone naśnieżanie, ochrona przed wiatrem a teraz ten łuk. To wszystko, plus kamienie  były największymi bolączkami. Oby tak dalej.  Tak jak kolega napisał, na tym łuku było bardzo nieciekawie. Dużo lodu, muld i wychodził slalom pomiędzy upadającymi ludźmi... 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...