Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

szew137

Rekomendowane odpowiedzi

To że w lotnictwie oblodzenie jest zjawiskiem bardzo groźnym to jest jak gdyby rzecz całkiem oczywista. Za to w kolejach linowych chyba jest zjawiskiem rzadziej spotykanym. Fakt faktem trochę się ludzie namarzli i przeżyli przygodę z GOPR-em w tle. Samo zatrzymanie się kolei bardzo dobrze świadczy to o jego  producencie. Za to trochę mniej o właścicielu kolei. Bo takie zjawiska jak wiatr cy oblodzenie są na tyle przewidywalne że można wyłączyć kolej zanim któreś z tych zjawisk zagrozi bezpieczeństwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/23/2018 at 12:30 PM, JC said:

Co do określenia orczyków, to jako młody człowiek, nie zrozumiałeś, co takie określenie niesie za sobą. Ja mam troszkę :) więcej lat i doskonale pamiętam tamte czasy. Określeniem "komunistyczne" opisywało się także przedmioty, rzeczy stare, trochę byle jakie, sprawiające problemy itd. A, że orczyki doskonale do tego pasują, bo jeszcze pochodzą z tego okresu, dlatego użyłem takie sformułowania.

Hmm, przyznaje, że pierwszy raz słyszę określenia, że orczyki są komunistyczne, a w Szczyrku jeżdżę od ponad 40lat. Wydaje mi się, że drogi adminie troszkę konfabulujesz... Orczyki w szczyrku były zawsze górnicze ew.gatowskie.

W takim razie rozumiem, że według tego co powyżej T-bary na Stubaiu czy innych alpejskich ośrodkach też są komunistyczne?

 

Edytowane przez zipp1001
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, adales napisał:

COs ruszył o 10:00 (wg zapowiedzi) i kolej działa. BSA - kolej działa. 

Tylko słowacka super nowoczesność stoi bo jest za zimowo.

Zapomniałeś że tutaj na TMR nie wolno narzekać? Zaklinajmy rzeczywistość bo wszystko jest u nich idealnie :) Albo inaczej wszyscy mają z górki czyt. sąsiedzi z COS i BSA, a tylko u nich cholera lód na liny wchodzi :)

  • Like 2
  • Haha 1
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sapient napisał:

Ktoś spotkał się z takim przypadkiem w Polsce ? Oblodzenie i ewakuacja? Bo jakoś mało to przekonujące chyba że są inne dodatkowe powody.

Mogło tak być. A dowód "w sprawie" pewnie się rozpuścił:;) Oblodzenie jest groźnym zjawiskiem. W przesuwającym się froncie atmosferycznym były wbudowane chmury w których bardzo mocno lodziło. Lodzenie występuje gdy temperatura jest zawarta w granicach 0-10 st C. I akurat w tym dniu nasuwający się front przyniósł chmury ze zmieniającą się w tym zakresie temperaturą. Wiatr wiał dość mocno, więc sprzyjał, aby te bardzo przechłodzone krople wody mogły osiadać na elementami konstrukcji. Do tego trzeba dodać że wyciąg jest zainstalowany stosunkowo wysoko i w dużej części jest dobrze wyeksponowany na działanie wiatru i ewentualnego oblodzenia. I akurat w tym dniu warstwa chmur w których tak mocno lodziło znajdowała się na wysokości pracującego wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strach się bać jak radzą sobie gdzie indziej na świecie ?:D 

Na świecie nie w takich warunkach pracują koleje linowe i jakoś dają radę, ale nie w Polsce. 

Myślę że obsługa nie nadąża za technologią "nowego Scyrku" ale z czasem się wyrobią. 

ps. Tak tak pamiętam ośrodek jest w budowie...

 

 

 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sapient napisał:

Włączyli podgrzewanie liny.....

Info że o 10.30 przewidują start  może warto poczekać 

 

 

 

Czyli obsługa nie nadąża za technologią. Chyba jeszcze sporo muszą się nauczyć. Czasem wydaje mi się jakby Ci ludzie dalej byli w czasach PRL (jak ktoś woli to w czasach górników) i zapomnieli się przestawić o 40 lat. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Sapient napisał:

Ktoś spotkał się z takim przypadkiem w Polsce ? Oblodzenie i ewakuacja? Bo jakoś mało to przekonujące chyba że są inne dodatkowe powody.

Mogło tak być. A dowód "w sprawie" mógł się rozpuścić:;) Oblodzenie jest groźnym zjawiskiem. Zachmurzenie wewnątrz frontu atmosferycznego mogło zawierać bardzo dużo mocno przechłodzonych kropel wody o temperaturze od 0 do -10 stopni celsjusza.. Wiatr wiał dość mocno więc te bardzo przechłodzone krople wody mogły gwałtownie zamarzać po zetknięciu się z elementami konstrukcji wyciągu i mógł to być proces stosunkowo gwałtowny. A że wyciąg jest zainstalowany stosunkowo wysoko bo powyżej tysiąca metrów i w dużej części jest dobrze wyeksponowany na działanie wiatru i ewentualnego oblodzenia. W modelu numerycznym z którego korzystam był przedstawiony front atmosferyczny wraz z zobrazowaną warstwą chmur w której występowała strefa silnego lodzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, nie wiem dlaczego dlaczego się powtórnie wysłało. Chyba zostałem dalej w czasach PRL:;)

mamad zauważyłeś jak narciarz ma oblodzony kask? W ciągu tak krótkiego przejazdu tyle szklistego lodu? To było pod względem oblodzenia coś niezwykłego. 

Możesz mi wytłumaczyć w czym obsługa nie nadąża za technologią? Czego się muszą nauczyć? W czym mają się przestawić?

Dzień był wyjątkowy i dzięki nowoczesnym zabezpieczeniom nikomu nic się nie stało. Taka pogoda się trafia raz na ileś lat. Może mieli pecha a może powinni mieć dobrego meteorologa.

  • Like 2
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć'

Kurczę, że też ja nigdy nie trafiam na takie fajne akcje. Wiele razy stałem na zepsutym czy z innych powodów unieruchomionym wyciągu ale zawsze w końcu ruszał i zabawy nie było.

Ekipy miały szanse przynajmniej przećwiczyć procedury awaryjne i akcję w warunkach bojowych ale komfortowych.

Pozdrowienia

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...