Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

szew137

Rekomendowane odpowiedzi

6 minutes ago, fredek321 said:

Czy ratrakowanie Bieńkuli zawsze wymaga użycia wyciągarki?

Chyba nie, przecież tam to nachylenie jest podobne jak na Golgocie, ale nigdy nie widziałem tego na żywo. (chyba mało kto widział ;) )

Widziałem natomiast ratrakowanie ekstremalnie stromej trasy w Austrii i tam panowie ratrakowcy tą stromą trasą zjeżdżali w dół, a podjeżdżali trawersem technicznym...czyli radzili sobie spokojnie bez wyciągarki

Edytowane przez zipp1001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Stusi napisał:

Z tym, że w ubiegłym roku widziałem jak Golgotę ratrakowano właśnie na linie. BSA też wspominało, że swoją czarną trasę zawsze na linie robią.

Golgota ratrakowana na linie była wtedy, gdy rozgarniali sterty śniegu spod armatek. Bieńkula 2 lata temu przed pierwszym otwarciem na pewno na wyciągarce. Potem niestety nie widziałem. Użycie wyciągarki to nie tylko stromizna, ale też ryzyko zjazdu ratraka na płacie śniegu.

Edytowane przez fredek321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Stusi napisał:

Z tym, że w ubiegłym roku widziałem jak Golgotę ratrakowano właśnie na linie. BSA też wspominało, że swoją czarną trasę zawsze na linie robią.

Zależy od śniegu, ale bezpiecznie jest na linie. Stacje robią nawet takie wysięgniki do montowania liny u góry trasy. Widziałem, że kiedyś Stożek wiązał do drzewa.

Regularnie na linach ratrakowana jest czerwona trasa w czeskiej Bili (na południe od Ostrawy) - ośrodku do niedawna (czyli do wprowadzenia płatnych dróg dojazdowych) popularnym wśród polskich narciarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.01.2019 o 09:17, maxcity napisał:

Ciekawa odpowiedź Igora Rattaja na słowackim forum:

COS - je štatny teda ala naše SZTK. Necakaj nieco normalne ale snad od buduceho roku nam to daju do najmu. 
V SMR ( SON) su v plane este 2 lanovky jedna skor starsianna vymenu za C3 a potom zmane tych dvoch pom za 6 sedacku ... 
toto je povolenych 6 novych zariadeni. Potom je este jedno 7 tak polo povolene a nejake dlsie zjazdovky. 
Spolu s COSom by to malo hodit dokopy 60km zjazdoviek. Teda o 10 km viac ako v jasnej. 
Polskz prezident mi na to dal ruku v piatok😉. Chcu by vacsi ako Jasna. 

Jaj a este velka lanovka z uvodu sczyrku by mala byt a tam velke zachytne parkovksko. Teda dokopy cca 10 lanoviek ( z toho 2 kabinky) a 60 km zjazdoviek.

W skrócie:

- od przyszłego sezonu jest możliwa dzierżawa COSu przez TMR

- wymiana orczyka na MS na jakąś używaną kanape i wymiana orczyków z Czyrnej na 6 osobowe krzesło

- dalsze trasy, łącznie z COS ma być 60 km tras

- parking i gondola na wjeździe do Szczyrku

A to nie jest w ogóle jakaś pomyłka? Jakich dwóch "pom"? W ogóle to dziwna ta zmiana - na Pośredniej by się bardziej przydała nowa kanapa, niż na Małe Skrzyczne, bo trasa i tak w 2/3 pokrywa się z obecną 3b i już będzie o wiele za ciasno. Na Pośredniej jest dużo więcej miejsca do jazdy.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fredek321 napisał:

Golgota ratrakowana na linie była wtedy, gdy rozgarniali sterty śniegu spod armatek. Bieńkula 2 lata temu przed pierwszym otwarciem na pewno na wyciągarce. Potem niestety nie widziałem. Użycie wyciągarki to nie tylko stromizna, ale też ryzyko zjazdu ratraka na płacie śniegu.

To by się zgadzało bo wtedy była zamknięta i jeśli dobrze pamiętam to po 2 dniach ją otworzyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Cosworth240 napisał:

Na szczęście są Pilsko, czy choćby taki Zwardoń... tam działania inwestycyjne powinny Ci bardzo odpowiadać... 

Nie chodzi o to żeby nic nie budować.

Jedynie o to żeby budować z głową.

Gdzie tam jest miejsce na tych trasach na 2 koleje krzesełkowe powyżej Hali Skrzyczenskiej?

Słowacy pokazują się zarówno u siebie na Chopoku jak i u nas w Szczyrku z bardzo zachłannej strony.

Inna sprawa ze nas narciarzy powinno bronić prawo i znacznie bardziej restrykcyjne limity szerokości tras do przepustowości wyciągów a na to obserwując gigantomanie w wykonaniu prezydenta się nie zanosi...

Organizacje ekologiczne tez dziwnym trafem milczą. Ewidentnie zostali opłaceni gdy degradowano zbocze Skrzycznego budując bezmyslnie trasę z Kopy.

  • Like 1
  • Downvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczyrk dziś (SMR i COS):
Całonocne opady śniegu, także wiadomo - kilka centymetrów świeżego na sztruksie. 

 

Start od 8:30, na pierwszy ogień Pośredni, 10 fajna ale końcowy trawers - można usnąć. Dziewiątka najlepsza na całym Wierchu, ale przy takim świetle jak dziś wypadałoby (ogólnie wypadałoby wszędzie) oznaczyć krawędzie tras, najlepiej siatkami a jeśli nie to chociaż tyczką co te 10-20 metrów. Łatwo wyjechać na pełnej prędkości w głęboki śnieg, co nie jest fajne.
Golgota w porządku - chyba rano najbardziej zatłoczona po tej stronie ośrodka i szybko rozjeżdżona.

 

Hala, cóż - 4ka to chyba najbardziej zatłoczona trasa w całym ośrodku, bardziej strome odcinki poniżej Suchego - masa ludzi leżących, kompletny chaos 😉. Trochę lodu wyłaziło właśnie w tych miejscach.
Siódemka otwarta fragmentami, a właściwie otwarty tylko pierwszy odcinek. Niżej naśnieżanie i ratrakowanie.

 

Czyrna - 3 nie jechałem, nie chciałem zjeżdżać do gondoli, 6 istnieje tylko na mapce. Czerwona 1 jak zawsze klasa - jednak trochę przeplatany twardy śnieg z dużymi kopcami świeżego, niezbyt dobre warunki do szybkiej jazdy. Bieńkula zostawiona sama sobie, masa naturalnego śniegu i przedobra zabawa 😊. Do orczyka zero kolejek.


Później szybki transfer na Zbójnicką Kopę (nie można tego nazywać jakimkolwiek szczytem), w/w kolej ruszyła jakoś koło 11. Powyżej hali mgła, a ta trasa.. no cóż, fajnie, że poszerzyli trochę zjazd ze Skrzycznego do Czyrnej, inaczej tego nazwać się nie da - większe emocje są już na podłódzkiej Górze Kamieńsk 😅.

 

COS - rozjeżdżony Ondraszek, FIS otwarty tylko pierwszy fragment, Grzebień niestety ciągle naśnieżany. Dalej FIS przez Doliny do samego dołu już całkiem w porządku, przed mostkiem warto się porządnie rozpędzić, ale na samym mostku czekają trzy hopki więc można różnie skończyć. Kaskada - góra w porządku, na zmianę twarde z kopcami miękkiego naturalnego śniegu gdzie slalomki nie dają za nic rady. Poniżej Jaworzyny na Kaskadzie gdzieniegdzie wystające kamolce, na Widokowej w sporej ilości. Myślę, że najfajniejsze miejsce tam to FIS przez Doliny, reszta trochę na siłę. A, i nie ma taśmociągu na Jaworzynie (nie wiem jak długo, mogłem przegapić), także aby uniknąć podchodzenia trzeba zjechać do orczyka na szczyt :).

Całkiem dobry dzień. Szkoda zamkniętego talerzyka na MS. A tak nawiązując do dyskusji o inwestycjach - krzesło z Czyrnej spowoduje wpompowanie kolejnych osób na 1kę, na Bieńkulę pewnie mało kto zajrzy. Generalnie po stronie Czyrnej i Soliska bez wytyczania nowych tras nie widzę sensu żadnych inwestycji, może jakiś talerzyk / krótka kanapa na Julianach i tyle. Dziś momentami tłoczno ale bez jakichś kolejek, ale w ferie będzie grubo i gęsto 😎. Po stronie COS do ogarnięcia miejscami poszerzenia tras, w szczególności ogarnięcie Ondraszka i tras poniżej Jaworzyny i ich naśnieżania. Myślę, że dochodzimy do kresu inwestycji w infrastrukturę w Szczyrku 😉.

Garść zdjęć:

1.thumb.jpg.edca94fed9077a49e92fee9849304753.jpg2.thumb.jpg.37f1c4ec2bbe9f892c336642675a562e.jpg3.thumb.jpg.d69d217d3a0958dce147f298ef9466b8.jpg4.thumb.jpg.14fcff5cc64c610ffd32a150ea95d5c1.jpg5.thumb.jpg.021d6f43afe9085abe3a537a8ae8f518.jpg6.thumb.jpg.67c03626fab63367c10d71bb9c73fd36.jpg7.thumb.jpg.f87fd052fb7ce6c74d6a307daf4e8502.jpg8.thumb.jpg.193a4bc1e2ec0526277265999af9881c.jpg9.thumb.jpg.51129029fbdb26bd4c91265f0aaab3e7.jpg10.thumb.jpg.c29816293bc2f67c8ae75b51ffbdd3b0.jpg11.thumb.jpg.3b780bb75817a08edaea747d54424bef.jpg12.thumb.jpg.511530033fc078c5a1f3578599f24330.jpg13.thumb.jpg.bd8c52e92e9052678d229c9c6e120c98.jpg

 

Pozdrawiam całą narciarską brać!

Edytowane przez Ratrak
  • Like 17
  • Thanks 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się większość dotychczasowych inwestycji podoba, m.in. przejazd między SON a COS, świetne zorganizowanie Soliska (kiedyś bym nie przypuszczał, że tam obok siebie, na dużym płaskim terenie staną dwie stacje kanap - wcześniej trzeba było przejść przez drogę), wygodna przesiadka na Hali Skrzyczeńskiej i dobrze dostosowana przepustowość większości wyciągów do tras (na chwilę obecną, bo nie wiemy co będzie dalej), otwarcie tras 5, 9, 9a. Skrzyczne też się trochę zmieniło - wygodniejszy przejazd z Kaskady na Jaworzynę, zjazd FIS-em do samego dołu (mostka), taśma między I i II odcinkiem kolei. Do tego wspólny skipass (wiemy jakie to w Polsce trudne, by się dogadać) i sieć darmowych skibusów, a nawet autobusów PKS, robiących za skibusy na terenie Szczyrku. W zeszłym sezonie też byłem pod wrażeniem inwestycji, ale było jednak sporo wad, które wyeliminowano (wąska i krzywa 10-tka, trasy nieprzygotowane na całej szerokości). Oby tego wrażenia nie zepsuto w przyszłości.

Na Chopoku też przesadzili, ale co roku coś drobnego poprawiają (nowy wariant 12a, poszerzona 5-tka, za rok planowana całkiem nowa, długa, niebieska trasa z Lukovek na Otupne). TMR trochę uczy się na błędach.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, shuger napisał:

Nie chodzi o to żeby nic nie budować.

Jedynie o to żeby budować z głową.

Gdzie tam jest miejsce na tych trasach na 2 koleje krzesełkowe powyżej Hali Skrzyczenskiej?

Słowacy pokazują się zarówno u siebie na Chopoku jak i u nas w Szczyrku z bardzo zachłannej strony.

Inna sprawa ze nas narciarzy powinno bronić prawo i znacznie bardziej restrykcyjne limity szerokości tras do przepustowości wyciągów a na to obserwując gigantomanie w wykonaniu prezydenta się nie zanosi...

Organizacje ekologiczne tez dziwnym trafem milczą. Ewidentnie zostali opłaceni gdy degradowano zbocze Skrzycznego budując bezmyslnie trasę z Kopy.

Oczywiście dla biznesmenów liczy się interes, ale nie odnoszę w ogóle takiego wrażenia jak ty. Na razie nikt nie zatkał góry. Inwestycje są robione z sensem, do każdego wyciągu dwie szerokie trasy (naprawdę szerokie), a jak było czynne po jednej, wyciągi chodziły wolniej.

Wydaje mi się, że w tej kwestii nie masz racji. Nawet w sobotę mimo drobnych kolejek po trasach jeździło się dobrze.

Co do drugiej kwestii (ekologia) to należy się cieszyć, że się udało. Jak? Nic mnie to nie obchodzi.

Efektem terroryzmu ekologicznego w Zakopanem była budowa potężnego ośrodka narciarskiego w ... Białce. Efektem terroryzmu ekologicznego na Pilsku jest śmierć Korbielowa jako kurortu i być może budowa ośrodka Czarny Groń, gdzie nie było tradycji narciarskich.

Dziwnym trafem u nas trzeba chronić wiewiórki, które i tak nie są głupie i radzą sobie wśród tras. A w Alpach są regiony, gdzie stoi wyciąg na wyciągu. Celem jest abyśmy nasze złotówki wydali nie w kraju. Przyroda (i jej piękno) też jest dla ludzi. Dzięki istnieniu kolejki na Skrzyczne zrobiono (do oglądnięcia na tym forum) piękne zdjęcia przyrody w warunkach zimowych na 1250 mnpm.

Paradoksalnie w przyrodzie nic nie ginie.

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, koliber napisał:

Mnie się większość dotychczasowych inwestycji podoba, m.in. przejazd między SON a COS, świetne zorganizowanie Soliska (kiedyś bym nie przypuszczał, że tam obok siebie, na dużym płaskim terenie staną dwie stacje kanap - wcześniej trzeba było przejść przez drogę), wygodna przesiadka na Hali Skrzyczeńskiej i dobrze dostosowana przepustowość większości wyciągów do tras (na chwilę obecną, bo nie wiemy co będzie dalej), otwarcie tras 5, 9, 9a. Skrzyczne też się trochę zmieniło - wygodniejszy przejazd z Kaskady na Jaworzynę, zjazd FIS-em do samego dołu (mostka), taśma między I i II odcinkiem kolei. Do tego wspólny skipass (wiemy jakie to w Polsce trudne, by się dogadać) i sieć darmowych skibusów, a nawet autobusów PKS, robiących za skibusy na terenie Szczyrku. W zeszłym sezonie też byłem pod wrażeniem inwestycji, ale było jednak sporo wad, które wyeliminowano (wąska i krzywa 10-tka, trasy nieprzygotowane na całej szerokości). Oby tego wrażenia nie zepsuto w przyszłości.

Na Chopoku też przesadzili, ale co roku coś drobnego poprawiają (nowy wariant 12a, poszerzona 5-tka, za rok planowana całkiem nowa, długa, niebieska trasa z Lukovek na Otupne). TMR trochę uczy się na błędach.

Podobne rozwiązanie do istniejącego, choć może jeszcze ciekawsze (nadbudowa nad drogą) zaprezentowano kiedyś na Solisko Arena.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj smr pierwszy raz w tym sezonie i jak pisałem wcześniej są dwa światy prawdziwy i urojony szugerowany:)

Ze strony tmr wszystko spoko, za wyjatkiem mojego nie działającego karnetu ( szybko ogarneli ).

Wykorzystaliśmy świeży śnieg i w komplecie jeździliśmy na freeridowkach. O trasach nie będę pisał bo po żadnej nie zjechalem w całości. Śnieg poza trasami boski. Najlepszy dzień w szczyrku ever dla mnie.

Kolejek brak ani razu nie stalismy wiecej niz minutę, dwie. Parking bez problemów. Dojazd bez problemów mimo nocnych opadów. Wszystkie wyciągi czynne, bez przerw.

Ludzi sporo, duża ich część nie powinna jeździć w smr bo sobie krzywdę mogą zrobić.

Apeluję stop kanaliom na tym forum.  Chyba ze komuś zależy na black pr? 

IMG_20190109_090623.jpg

IMG_20190109_090651.jpg

IMG_20190109_130349.jpg

  • Like 8
  • Thanks 1
  • Downvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka ze strony szczyrkowski:

" Informujemy, że w sezonie zimowym 2018/19 wprowadziliśmy opłaty licencyjne dla wszystkich szkół narciarskich oraz innych podmiotów organizujących szkolenia narciarskie lub snowboardowe na terenie Szczyrk Mountain Resort...

.. Przypominamy, że zgodnie z regulaminem ośrodka pracownicy Ski Patrolu są uprawnieni do kontroli ww. pozwoleń, a także kart GOPASS "

hmm, czy to normalna praktyka w ośrodkach narciarskich czy Słowacy są bardziej zachłanni i będą wprowadzać coraz wymyślniejsze opłaty? Ciekawe czy pod te inne podmioty podpada instruktor ze swoim uczniem?

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, przemo_narciarz said:

Apeluję stop kanaliom na tym forum

Czy byłbyś tak miły i doprecyzował swoje określenie kanalii?

Jak dla mnie to skrajnie chamskie i pogardliwe określenie innego użytkownika forum, niedopuszczalne nawet gdy ma inne zdanie od mojego.

Coś takiego powinno być banowane przez administrację forum.

  • Like 5
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zipp1001 napisał:

Czy byłbyś tak miły i doprecyzował swoje określenie kanalii?

Jak dla mnie to skrajnie chamskie i pogardliwe określenie innego użytkownika forum, niedopuszczalne nawet gdy ma inne zdanie od mojego.

Coś takiego powinno być banowane przez administrację forum.

Dostosowałem się do poziomu dyskusji. Myślę że nie trzeba nic doprecyzować.

Administracja powinna usuwać wszystkie posty nieprawdziwe i nie na temat. Czyli zostanie 20%.

 

Edytowane przez przemo_narciarz
  • Like 2
  • Downvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, przemo_narciarz napisał:

Dostosowałem się do poziomu dyskusji. Myślę że nie trzeba nic doprecyzować.

Administracja powinna usuwać wszystkie posty nieprawdziwe i nie na temat. Czyli zostanie 20%.

 

Administracja ma poziom forum głęboko w d....

To forum żyje własnym życiem, a tak naprawdę tylko kilka osób pisze tutaj przydatne informacje ... Niestety :(

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem co niektórych starych bywalców tego forum ,chyba im sie  PRL odbił w psychice  ;)

Z  Hali Skrzyczeńskiej na  M.S  jest około 1200m  stoku w lini prostej  na który w obecnej chwili można sie dostać tylko  orczykiem ,

na logikę skoro są stoki z kanapami po  600m np Klepki czy kilka innych 800m  np  Nowa Osada

to niby z jakiej racji  kanapa na  Małe Skrzyczne to zły pomysł ?

Niech zrobią kanapę  na M.S   poszerzą górną część stoku  o  20%-30%  będzie kolejna miejscówka dla  ''Niebieskich''   miłośników nart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zipp1001 napisał:

Czy byłbyś tak miły i doprecyzował swoje określenie kanalii?

Jak dla mnie to skrajnie chamskie i pogardliwe określenie innego użytkownika forum, niedopuszczalne nawet gdy ma inne zdanie od mojego.

Coś takiego powinno być banowane przez administrację forum.

Kanalia — co znaczy

Kanalia to ktoś budzący wstręt.

Myślę że kolega użył słowa takiego a nie innego bo wstręt budzą w nim osoby które kłamią piszą nieprawdę i oczerniają tu na forum ON. W sumie ma rację bo jak sie czyta że zimy nie ma a trasy są fatalne to ręce opadają.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Downvote 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...