Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

szew137

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, mamad napisał:

Sam podałeś przyklad jak trudno jest napisać prognozę w górach. SMR musiał by mieć swojego meteorologa który tworzył by prognozy dla ON. Myślę że to się mija z celem. Jeśli chodzi o wykresy to ilu potrafi je zinterpretować?? Teraz dla Chopoka trzeba by było pisać dwie prognozy. Kto jeździ wie że tam pogoda może być skrajnie różna w zależności od strony na której jesteśmy. Ogolenie w górach tak jest tyle ze Szczyrk narazie jest na jednym zboczu. Dziś rano nawet mnie zaskoczył mróz jaki jest. Spodziewałem się około -2 stopnie a jest -6. Jedyne co mogliby na stronie zamieszczać to ewentualnie komunikaty typu:

"Uwaga!! Jutro istnieje możliwość wystąpienia silnego wiatru"

"Uwaga!! Jutro możliwe opady śniegu" (swoją drogą to faktycznie ważny komunikat bo kto może w zimie spodziewać się opadów śniegu no ale są tacy co już tu pisali że warunki złe bo śnieg sypał i było go dużo na trasach)

Jednak jak już ktoś pisał żyjemy w dobie internetu i jak taki delikwent potrafi wejść na kamerke zrobić screen i nabazgrać głupoty na forum to potrafi sobie sprawdzić ogólną prognozę dla Szczyrku.

Mój znajomy ma plantację wiśni, jak przychodzi czas oprysków, to jesteśmy na łączach. A skala biznesu i tracona kasa jest nieporównywalna.

Firmy typu IMGW, mają zatrudnionych synoptyków na etatach i pracują w systemie dyżurowym - całodobowym. Mają gotowe narzędzia aby serwować prognozy dla określonych grup klientów. I aż "piszczą" aby ktoś im zlecił jakąś robotę. Jest to ich rutynowe działanie. 

Podjęcie decyzji o uruchomieniu ośrodka, za wcześnie -  miliony dosłownie w błoto, za późno - utracone zyski, szczególnie istotne na początku sezonu. Zakończenie sezonu - te same dylematy. I co, prezes podejmuje decyzje, bo przeczytał prognozę w necie? Jestem przekonany że kimś się podpierają. A wyłączanie wyciągów, to też tylko automatyka? Wybacz, ale nie wierzę że biznes w którym tak dużo zależy od kaprysów aury nie podpiera się zawodowcami? Cała pogodowa inwestycja to powiedzmy dwie automatyczne stacje pogodowe, które serwują dane bezpośrednio na strony www i dodatkowe obowiązki dla synoptyka o aktualizacje tabelek lub być może skonfigurowanie jakiegoś apletu w Javie który te dane odpowiednio przetwarza i umieszcza na stronie. Dobre i wiarygodne informacje pogodowe byłby następnym magnesem, aby tłok w Szczyrku był jeszcze większy:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tu mamy inne zdanie bo ja uważam to za całkowicie niepotrzebne.

Skąd TMR posiada prognozy na swój użytek to akurat mnie rybka ich kasa ich problem. Czy to IMGW czy co raczej dużo bardziej prawdopodobne coś słowackiego to ich sprawa. 

Stacje pogody mają chyba nawet nie jedną bo mają automatyczny system naśnieżania.

Tak jak Ci pisałem prywatne prognozy TMR do jeżdżenia na nartach akurat uważam że nie są potrzebne bo jest tysiące prognoz dostepnych a to byłby kolejny powód dla naszego kolegi by wrzucać screeny z komentarzami typu "nie sprawdziły im się prognozy jaki ta firma to syf", "dziś jest o jeden stopień więcej ale dziadowską prognozę mają". Mielibyśmy kolejną n ilość stron ze screenemi i radością ich autorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, fredek321 napisał:

Gdyby część tych informacji udostępnili on-line byłoby fajnie. Np. temperatura, średnia prędkość wiatru i porywy wiatru, z kilku miejsc, z aktualizacją np. co 5-10 min.

 

Tu się zgodze. Gdyby umieścili aktualne warunki pogodowe to by było fajnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, mamad said:

 

Tu się zgodze. Gdyby umieścili aktualne warunki pogodowe to by było fajnie. 

W czasach SON informacje o temperaturach w kilku miejscach ośrodka były podawane online. Często byłem zdziwiony jak duża bywała inwersja temperatur między Halą, a Soliskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podawania aktualnej i rzeczywistej  temperatury to jeszcze przed świętami pisałem doi nich czy nie mogli by podawać choćby z własnych termometrów np. z Hali Skrzyczeńskiej i spod Gondoli a termometry tam są to mi odpisali

Dzień dobry, niestety ten moment nie ma takiej możliwości, jednak dziękujemy za sugestie. Pozdrowienia i życzymy Wesołych Świąt

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Zibi28 napisał:

Dość mocno upraszczasz. Pewnie jutro te wszystkie elementy wystąpią. Ale, jest to prognoza dla miejscowości Szczyrk a trochę wyżej może to być zupełnie inaczej.

Więc po kolei, nad Szczyrkiem przeszedł front ciepły a za nim napływa cieplejsza masa o równowadze stałej. To powoduje że przepływające powietrze przez góry się spręża i jakby przez szczyty przeciska co powoduje zwiększoną prędkość wiatru i powstanie wspaniałej chmury stojącej o nazwie altocumus lenticcularis, wejdź na satelitę i ją sobie obejrz, jest świetnie widoczna - jej środek jest nad Zieleńcem. Prognoza jest liczona na boku 4 km więc jej dokładność w górach to jest taka sobie, powinno być zimniej niż jest podane w prognozie. Jakby co to podaj jutro jakie były temperatury - to porównamy. Jutro okluzja dojdzie do Szczyrku, więc wpierw może padać(nisko) trochę deszczu a potem jak okluzja przesunie się bardziej na wschód zacznie padać śnieg, oczywiście wyżej może padać tylko śnieg. Po przejściu frontu, po południu pogoda powinna się poprawić, czyli nie powinno padać i może się trochę przejaśni.

Wiem że Maciej Ostrowski pomaga żeglarzom, i zapewnia serwis pogodowy. Ale dla żeglarzy temat jest dość oczywisty, duje albo nie:;). Ale o tym, to może nie tu. 

Obraz może zawieraÄ: chmura, niebo, góra, przyroda i na zewnÄtrz

To jest właśnie ta chmurka o której wczoraj wspominałem. Tylko dzisiaj trochę dalej na wschód - w okolicy Krosna, sorry za odejście od wątku, ale musiałem:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki z dzisiejszego wieczoru w innym wątku tu temat, którego nie dało się pominąć ...

Wracając po 21 na parking do samochodu miałem do przejścia parkingiem jakieś 60 m - naliczyłem 13 samochodów z włączonymi silnikami, podczas gdy pasażerowie jeszcze się pakowali - 11 z nich miało numery zaczynające się na "W... " i z tego co wszyscy huczą dookoła w sobotę zaczęli ferie ...

A potem piszą i mówią jaki to smog w Szczyrku, jaki syf i takie tam ... Jak przestaniecie nam zatruwać powietrze to choć w niewielkim stopniu przyczynicie się do tego, że będzie czystsze :)

 

  • Like 2
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, moloo napisał:

Warunki z dzisiejszego wieczoru w innym wątku tu temat, którego nie dało się pominąć ...

Wracając po 21 na parking do samochodu miałem do przejścia parkingiem jakieś 60 m - naliczyłem 13 samochodów z włączonymi silnikami, podczas gdy pasażerowie jeszcze się pakowali - 11 z nich miało numery zaczynające się na "W... " i z tego co wszyscy huczą dookoła w sobotę zaczęli ferie ...

A potem piszą i mówią jaki to smog w Szczyrku, jaki syf i takie tam ... Jak przestaniecie nam zatruwać powietrze to choć w niewielkim stopniu przyczynicie się do tego, że będzie czystsze :)

 

Ferii nie było - smog był. Ferie się skończą - smog nadal będzie. Rejestracje na W wyjadą - smog nadal będzie. Serio próbujesz wmówić, że to wina turystów? Proponuje zacząć od siebie, sąsiadów i fabryk w okolicy. No chyba, że jak zwykle zaklinasz rzeczywistość...

Dawaj "downvote" 🤣

  • Like 1
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, ptk89 napisał:

Ferii nie było - smog był. Ferie Serio próbujesz wmówić, że to wina turystów? 
Dawaj "downvote" 🤣

Na Chopoku smogu nie ma, a w niedzielę miałem identyczną sytuację. Aż pluca bolały bo debile grzeją samochody. Więc chyba jednak coś tam turyści dają od siebie....

Choć Szczyrku nic nie uratuje, jak napisałeś. To nie znaczy że mamy się jeszcze dokładać.

Ps ja samochód uruchamiam jak odjeżdżam...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jusik2002 napisał:

Był ktoś może na wieczornym ? Jaka ilość ludzi i warunki ?

Jak dla mnie warunki idealne. Pierwsze dwa zjazdy po sztruksie potem miękko ale szybko.  Coś tam padało z góry jakiś śnieg z deszczem, ale bez wiatru więc nie przeszkadzał szczególnie. Co najważniejsze- ludzi niewiele. Można było pod same bramki gondoli zjechać. W sumie to najwiecej czasu to czlowiek tracił na odpinanie nart 😝 Wyjezdzilem sie tak, ze spać nie mogę przez ból nóg 😀

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, moloo napisał:

11 z nich miało numery zaczynające się na "W... " i z tego co wszyscy huczą dookoła w sobotę zaczęli ferie ...

Mam kolegę ślązaka, który ma służbowe auto i jakoś tak wychodzi, że ich firma leasingowa, jak większość w Polsce, ma siedzibę w Warszawie. Ale on ma ból tyłka o to, że musi jeździć z rejestracją WE mimo, że jest z Bytomia :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ptk89 napisał:

Ferii nie było - smog był. Ferie się skończą - smog nadal będzie. Rejestracje na W wyjadą - smog nadal będzie. Serio próbujesz wmówić, że to wina turystów? Proponuje zacząć od siebie, sąsiadów i fabryk w okolicy. No chyba, że jak zwykle zaklinasz rzeczywistość...

Dawaj "downvote" 🤣

Stwierdziłem tylko fakt - ale wiadomo swój swojego broni :)

podejacie że coś było, jest i będzie to właśnie ludzi w takim wieku jak Ty - jak już jest źle to jeszcze dopierdolić - jak inni mogą to czemu ja nie :)

zeby nie było że jestem złośliwy pozostałe były na S ale nie SB :)

p.s.

chciales - proszę - ze mną jak z dzieckiem

Edytowane przez moloo
  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, przemo_narciarz napisał:

Na Chopoku smogu nie ma, a w niedzielę miałem identyczną sytuację. Aż pluca bolały bo debile grzeją samochody. Więc chyba jednak coś tam turyści dają od siebie....

Choć Szczyrku nic nie uratuje, jak napisałeś. To nie znaczy że mamy się jeszcze dokładać.

Ps ja samochód uruchamiam jak odjeżdżam...

Na Chopoku czy w Czarnej Górze nie ma smogu, ponieważ jest bardzo małe skupisko zwykłych domów, które zazwyczaj palą czym popadnie. Od tego należało by zacząć - kontrole zwykłych Kowalskich. Potem trzeba by zabrać się za fabryki. Łódź też jest zasyfiona aż miło np. ja codziennie wieczorem na spacerze z psem czuję zapach jak to nazywam "siary" z pobliskiej fabryki. Oczywiście uruchamiania auta bez potrzeby samej jazdy - nie popieram.

Po prostu Pan "downvote" od razu wali w turystów, zwłaszcza tych W(pewnie jakiś uraz ma do nich). Proponuje mu ruch do lokalnego samorządu i zacząć od "swoich" walkę ze smogiem w  ramach działań miejskich.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że ma racje. Jest takie przysłowie. Chcesz zmienić świat zacznij od siebie. Jeśli wszyscy wzieli by sobie to do serca to naprawdę smog by był tylko wspomnieniem. Wiec jeśli ktoś z W czy S czy P sobie 30 min pakuje auto i je grzeje to napewno ma w d... cały smog i napewno nie pomaga z walką z nim. Zacznijmy od małych rzeczy.

Teraz weźmy tego pana W. Wstaje rano i zbiera się z rodziną na narty. Pakuje auto które chodzi już 10 min. Do tego trzeba odśnieżyć. Właściciel pensjonatu wychodzi np wyrzucić śmieci czy odśnieżać mu bramę. Pan W do niego.

-kurde jaki tu smog oddychać się nie da

Właściciel na to

-proszę pana dziś sypie jest wiatr a stacja pomiarowa pokazuje bardzo dobrą jakość powietrza. Niech pan zgasi auto bo dusi się pan spalinami które sam produkuje.

Lub

-panie smog był 10 lat temu. Rozwiązano ten problem likwidując wszystkie piece węglowe. Smog ma pan przy aucie i sam go produkuje.

Takie małe rzeczy a jak bardzo ważne. Polecam.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, mamad napisał:

 Wiec jeśli ktoś z W czy S czy P sobie 30 min pakuje auto i je grzeje to napewno ma w d... cały smog i napewno nie pomaga z walką z nim. Zacznijmy od małych rzeczy.

 

30 minut temu, mamad napisał:

Takie  małe rzeczy a jak bardzo ważne. Polecam.

Tylko młodzi gniewni tego nie rozumieją, najważniejsi są oni i to co im pasuje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, mamad napisał:

Ja uważam że ma racje. Jest takie przysłowie. Chcesz zmienić świat zacznij od siebie. Jeśli wszyscy wzieli by sobie to do serca to naprawdę smog by był tylko wspomnieniem. Wiec jeśli ktoś z W czy S czy P sobie 30 min pakuje auto i je grzeje to napewno ma w d... cały smog i napewno nie pomaga z walką z nim. Zacznijmy od małych rzeczy.

Teraz weźmy tego pana W. Wstaje rano i zbiera się z rodziną na narty. Pakuje auto które chodzi już 10 min. Do tego trzeba odśnieżyć. Właściciel pensjonatu wychodzi np wyrzucić śmieci czy odśnieżać mu bramę. Pan W do niego.

Nie, nie ma racji bo generalizuje i antagonizuje narciarzy. Jak ktoś jest bucem smrodzącym autem to może być i z Warszawy i z Hajnówki i z Jeleniej Góry. A może mieć rejestrację na W będąc z Radomia, Kozienic, czy jak wyżej nadmieniłem z Bytomia.  Ja wiem, że wiele osób spoza Warszawy ma kompleks stolicy ale wydawało mi się, że na pewnym poziomie kultury to się nie powinno objawiać. Jeśli by zwrócił uwagę, że ludzie narzekają na smog ale sami grzeją auta to by miał rację. Ale on od razu szuka winnych wśród "obcych" "innych" "przyjezdnych" "warszawiaków". Taka mała wprawka do mowy nienawiści. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...